Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

10 funkcji i trików Firefoksa, które poprawią Twoje wrażenia

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: 10 funkcji i trików Firefoksa, które poprawią Twoje wrażenia

Firefox istnieje już od dłuższego czasu i miał swoje wzloty i upadki. A mimo to dla wielu użytkowników Internetu nadal jest to domyślna przeglądarka internetowa. Jest oprogramowaniem typu open source i oferuje wiele funkcji, w tym kilka funkcji skupiających się na prywatności, które dają mu przewagę nad innymi przeglądarkami, takimi jak Chrome, Edge i Safari.

Firefox Mozilli wyrobił sobie markę na rynku zdominowanym przez Google Chrome, Microsoft Edge i Safari. Od grudnia 2023 r. miał 7Udział 0,21%. rynku przeglądarek dla komputerów stacjonarnych, co jest całkiem godne pochwały jak na projekt open source.

10 fajnych funkcji i trików w Firefoksie

Jeśli korzystasz z przeglądarki Mozilla Firefox na komputerze lub telefonie komórkowym, oto kilka funkcji i wskazówek, które usprawnią Twoje doświadczenie i pomogą Ci w pełni wykorzystać możliwości przeglądarki.

Otwórz ponownie zamknięte karty

Każdy z nas to przeżył: przypadkowo zamknął kartę przeglądarki i natychmiast tego pożałował. Chociaż uzyskanie dostępu do strony z historii jest jednym ze sposobów przywrócenia ostatniej karty, wymaga szeregu kroków. Poza tym nie pomaga, jeśli przeglądasz w trybie prywatnym.

Jeśli jednak jesteś użytkownikiem przeglądarki Firefox i przypadkowo zamkniesz kartę, możesz natychmiast otworzyć ją ponownie za pomocą prostego skrótu klawiaturowego. Aby to zrobić, otwórz nową kartę i naciśnij przycisk Command + Shift T Lub Ctrl + Shift T skrót klawiaturowy i zacznie otwierać wcześniej zamknięte karty, jedna po drugiej.

Alternatywnie możesz wyświetlić listę wszystkich wcześniej zamkniętych kart, klikając menu hamburgera i wchodząc do niego Historia > Ostatnio zamknięte karty.

Synchronizuj dane między urządzeniami

Jeśli korzystasz z Firefoksa na wszystkich swoich urządzeniach, synchronizacja danych przeglądarki na wszystkich zapewni płynne przeglądanie. W ten sposób możesz uzyskać dostęp do wszystkiego, między innymi na wszystkich swoich urządzeniach, od historii i zakładek po loginy, otwarte karty i hasła.

Aby zsynchronizować dane przeglądarki, potrzebujesz konta Firefoksa. Utwórz go i zaloguj się za jego pomocą na wszystkich swoich urządzeniach, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Teraz wejdź do Ustawienia i wybierz Synchronizuj. I na koniec kliknij Synchronizuj terazi rozpocznie synchronizację danych z innymi urządzeniami.

Wysyłaj karty do innych urządzeń

Podobnie jak synchronizacja danych, używanie Firefoksa z kontem umożliwia także przesyłanie kart między urządzeniami. Przydaje się to, gdy chcesz wyświetlić stronę/witrynę na innym urządzeniu, aby kontynuować od miejsca, w którym przerwałeś na innym urządzeniu.

Aby korzystać z Firefox Sync, upewnij się, że zalogowałeś się na to samo konto Firefoksa na urządzeniach, pomiędzy którymi chcesz udostępniać karty. Następnie po prawej stronie strony, którą chcesz wysłać na swój komputer, wybierz Wyślij kartę do urządzeniai wybierz swoje urządzenie z listy.

Jeśli chcesz wysłać zakładkę ze swojego smartfona/tabletu, otwórz tę zakładkę, dotknij ikony udostępniania, wybierz Wyślij do urządzeniai wybierz urządzenie docelowe.

Skutecznie przeszukuj karty i zakładki

Znalezienie karty, gdy masz otwartych dziesiątki kart jednocześnie, może być trudne. W przeglądarce Firefox możesz to zrobić całkiem łatwo, dzięki skrótom wyszukiwania.

Aby wyszukać kartę za pomocą skrótów wyszukiwania, otwórz nową kartę i wpisz % po której następuje spacja i nazwa strony internetowej otwartej na tej karcie. Jeśli karta zostanie znaleziona/otwarta, zobaczysz ją pod sugestiami. Kliknij Switch do Tab aby uzyskać do niego dostęp.

Alternatywnie, jeśli nie widzisz karty, oznacza to, że jej nie ma i możesz przystąpić do jej otwarcia.

Zrób zrzut ekranu

Jeśli robisz dużo zrzutów ekranu stron internetowych, na przykład w celu zrobienia notatek, podzielenia się z kimś lub zachowania na później, Mozilla ma wbudowane narzędzie do zrzutów ekranu w przeglądarce Firefox, które znacznie ułatwia tworzenie zrzutów ekranu ze stron internetowych.

Aby skorzystać z tego narzędzia, otwórz stronę, z której chcesz wykonać zrzut ekranu. Kliknij stronę prawym przyciskiem myszy i wybierz Zrobić zrzut ekranu. Gdy wyświetli się narzędzie do przechwytywania, wybierz jedno z nich Zapisz całą stronę Lub Zapisz widoczne.

Teraz, jeśli wybierzesz tę drugą opcję, kliknij stronę, aby wybrać obszar, który chcesz przechwycić. Możesz też ręcznie narysować obszar, aby wykonać zrzut ekranu.

Przywróć poprzednią sesję

Podobnie jak otwarcie niedawno zamkniętej karty, Firefox umożliwia także przywrócenie poprzedniej sesji, co oznacza, że ​​możesz przywrócić wszystkie karty, które otworzyłeś wcześniej (przed zamknięciem aplikacji).

Może się to przydać, gdy przypadkowo zamkniesz przeglądarkę Firefox. Lub gdy musisz go ponownie uruchomić po aktualizacji lub po uruchomieniu systemu. Aby przywrócić poprzednią sesję w przeglądarce Firefox, uruchom przeglądarkę Firefox i wybierz Historia > Przywróć poprzednią sesję.

Użyj PiP, aby obejrzeć coś podczas wykonywania wielu zadań jednocześnie

PiP (lub Picture-in-Picture) to funkcja umożliwiająca wyświetlenie wideo z karty przeglądarki, dzięki czemu można go odtwarzać na innych windows podczas wykonywania innych zadań.

Jeśli więc masz trochę pracy, ale chcesz także nadrobić zaległości w oglądaniu filmów lub skorzystać z nich w swojej pracy, dzięki temu możesz bez wysiłku wykonać jedno i drugie.

Rozpocznij odtwarzanie wideo w nowej karcie. Najedź na niego kursorem, a gdy zobaczysz ikonę PiP, kliknij ją, aby wyświetlić wideo. Teraz przeciągnij okno wideo w dowolne miejsce na ekranie i możesz cieszyć się jego oglądaniem.

Posłuchaj artykułów

Podobnie jak inne przeglądarki internetowe, Mozilla Firefox również posiada widok czytnika. Jednak w przeciwieństwie do innych, widok czytnika oferuje kilka dodatkowych funkcji.

Jedną z nich jest możliwość odczytania Ci bloga. Jest to przydatna funkcja, z której możesz skorzystać, gdy nad czymś pracujesz i chcesz nadrobić zaległości w blogu lub wpisie z wiadomościami, ale nie możesz sobie pozwolić na samodzielne przeczytanie tego.

Korzystanie z tej funkcji wymaga włączenia widoku czytnika poprzez dotknięcie przycisku Widok czytelnika ikona na pasku narzędzi. Następnie możesz kliknąć ikonę słuchawek i nacisnąć przycisk odtwarzania, aby czytelnik zapoznał się z treścią bloga.

Dodatkowe opcje obejmują zmianę głosu i przeskakiwanie między zdaniami w akapicie.

Szybko zapomnij historię przeglądania

Czyszczenie historii przeglądarki i powiązanych danych zazwyczaj obejmuje szereg kroków. Jednak dzięki funkcji Zapomnij w Firefoksie możesz to zrobić jednym kliknięciem.

Zacznij od dodania Zapominać przycisk na pasku zadań. Kliknij menu hamburgera i wybierz Więcej narzędzi > Dostosuj pasek narzędzi. Tutaj przeciągnij Zapominać opcję do obszaru paska narzędzi.

Teraz dotknij Zapominać gdy chcesz wyczyścić dane przeglądania. Gdy pojawi się monit o wybranie okresu, wybierz jeden i kliknij Zapominać przycisk, aby usunąć całą historię i pliki cookie z tego okresu.

Zachowaj prywatność wyszukiwań DNS

Wszystkie zapytania dotyczące adresu internetowego lub nazwy domeny, które zadajesz w Internecie, są wysyłane w postaci zwykłego tekstu. Jak możesz sobie wyobrazić, może to narazić Twoją prywatność i bezpieczeństwo na duże ryzyko.

Aby to ograniczyć, Firefox pozwala zabezpieczyć przeglądanie za pomocą DoH. DNS lub DNS przez HTTPS to protokół wysyłający zapytania DNS przez HTTPS, aby uniemożliwić osobom pośrednim podsłuchiwanie i manipulowanie wpisami DNS.

Jeśli chcesz włączyć tę funkcję, przejdź do Ustawienia > Ogólne. Przewiń w dół, wybierz Ustawienia siecii kliknij Ustawienia. Zaznacz Włącz DNS przez HTTPS zaznacz pole wyboru i wybierz dostawcę z poniższej listy rozwijanej. Uderzyć OK zapisać.

Switch do Firefoksa Now

Mozilla Firefox jest przeglądarką o dużych możliwościach, częściowo dzięki różnym funkcjom i sztuczkom, które oferuje, jak już widzieliście. Jest również dość konfigurowalny, dzięki czemu możesz spersonalizować go według własnych preferencji. Ponadto obsługuje także szeroką gamę rozszerzeń, których można użyć do dalszego rozszerzenia jego funkcjonalności.

Jeśli jednak przez ten czas korzystałeś z innej przeglądarki, mamy nadzieję, że te funkcje i wskazówki przekonają Cię do przejścia na Firefoksa. Firefox ułatwia przełączanie i umożliwia importowanie wszystkich zakładek i haseł z poprzedniej przeglądarki.

Jakie są Twoje ulubione funkcje Firefoksa? Czy są jakieś fajne sztuczki z Firefoksem, którymi chcesz się podzielić, a których nie omówiliśmy? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.

Pobierz Mozillę Firefox

Dalsza lektura: