Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

10 podstawowych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas korekty

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: 10 podstawowych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas korekty

Na co zwrócić uwagę podczas korekty

Niezależnie od tego, czy masz jakieś teksty, które próbujesz sprawdzić, czy też myślisz o zostaniu profesjonalnym korektorem, być może zastanawiałeś się, czego powinieneś szukać.

Potrzebujesz bystrego oka i dbałości o szczegóły, aby sprawdzić każdy rodzaj treści, a technika będzie się zmieniać w zależności od rodzaju treści.

Ten post pokaże Ci, na co zwrócić uwagę podczas korekty i jak działa profesjonalny korektor.

Dowiedz się, jak założyć własną firmę zajmującą się korektą

zarobiła w pierwszym miesiącu po ukończeniu jednego z kursów korekty Caitlin – nawet gdy nadal pracowała na pełny etat w swojej pracy w bankowości detalicznej!

Rodzaje korekty

Jeśli myślisz o zostaniu korektorem, aby zarobić trochę dodatkowej gotówki, musisz zdecydować, jakiego rodzaju korektę chcesz wykonać. Istnieją cztery szerokie kategorie korekty:

 • Korekta mediów drukowanych – dla autorów lub wydawców publikujących samodzielnie (np. gazet, książek, czasopism itp.)
 • Korekta akademicka – dla naukowców, profesorów i studentów (np. artykuły naukowe, artykuły, rozprawy itp.)
 • Korekta biznesowa – dla właścicieli firm (np. blogi, treści stron internetowych, materiały marketingowe itp.)
 • Korekta tłumaczeń – upewnienie się, że przetłumaczone materiały mają sens.

Techniki stosowane w korekcie

Nie ma ustalonej techniki korekty, a większość profesjonalistów ma różne podejścia. Istnieje jednak kilka typowych zadań, które wykonują wszyscy weryfikatorzy:

 • Popraw błędy interpunkcyjne, gramatyczne, wielkie litery i pisownię.
 • Popraw niewłaściwe wybory słów.
 • Szukaj brakujących lub powtarzających się słów
 • Upewnij się, że treść jest zgodna z odpowiednim przewodnikiem po stylu (jeśli taki istnieje).

Większość korektorów używa do sprawdzania treści programów Microsoft Word lub Dokumentów Google. Oba programy mają funkcje śledzenia, które pozwalają zaznaczyć wszelkie zmiany wprowadzone w dokumencie.

Klienci potrzebują tej funkcji, aby zobaczyć wszystkie zmiany i upewnić się, że są z nich zadowoleni. Po zatwierdzeniu łatwo jest zaakceptować i scalić wszystkie zmiany z oryginalnym tekstem.

Rekommenderad:  Lokalny marketing online: jak kierować reklamy do pobliskich odbiorców

Czego szukają korektorzy?

Profesjonalni korektorzy mają listę rzeczy, na które zwracają uwagę, przeglądając czyjeś teksty. Oto krótkie omówienie tego, czego szukają korektorzy i dlaczego jest to niezbędne.

Pisownia

Podczas pisania łatwo popełnić błędy ortograficzne, a sprawdzanie pisowni nie oznacza ich wszystkich. Twoim zadaniem jest więc sprawdzanie, czy pisownia jest poprawna i spójna w całym tekście.

Na przykład, jeśli klient używa amerykański angielskiważne jest, aby sprawdzić, czy pisownia nie zmienia się między brytyjską a amerykańską odmianą angielskiego.

Interpunkcja

Interpunkcja to coś, z czym wiele osób boryka się i łatwo się pomylić. Twoim zadaniem jako korektora jest wiedzieć, gdzie powinny znajdować się przecinki, gdzie potrzebne są średniki i gdzie niewłaściwie stosuje się interpunkcję.

Jeśli sprawdzasz blogi lub treści online, może to być nieco trudniejsze. Ponieważ zdania w Internecie są znacznie krótsze, a język jest bardziej konwersacyjny, musisz wiedzieć, jak skracać zdania i upraszczać pisanie, aby mniej interpunkcji było potrzebne.

Ton

Ton artykułu akademickiego znacznie różni się od bloga o jedzeniu. Ale spójny ton jest ważny, bez względu na styl pisania.

Korektorzy wiedzą, jak wprowadzać subtelne zmiany w tekście, aby zachować spójność tonu. Może to oznaczać zmianę niektórych słów lub struktury zdań, aby głos pisarza był widoczny.

Kapitalizacja

Nazwy i nazwy własne są pisane wielką literą w zdaniach, co jest czymś, na co zwracają uwagę korektorzy. Na przykład dni, miesiące i święta są rzeczownikami własnymi, podczas gdy pory roku nie.

Jako korektor Twoim zadaniem jest wiedzieć, co powinno być pisane wielką literą i zachować spójność w całej treści.

Symbole zastępcze

Wielu pisarzy używa symboli zastępczych, jeśli jest coś, do czego muszą wrócić później. Mogą na przykład wstawić [PLACE NAME] jeśli muszą to zbadać, ale nie chcą stracić przepływu pisania.

Rekommenderad:  Jak usunąć foldery i podfoldery w PowerShell

Łatwo jest zapomnieć symbole zastępcze i wysłać pracę do korektora z nimi wciąż w tekście. Korektorzy oznaczają wszelkie symbole zastępcze, więc autor wie, że musi je przejrzeć i wprowadzić zmiany.

Składnia

Składnia to sposób, w jaki składasz zdanie. Łatwo jest popełnić błąd podczas pisania, dlatego korektorzy są tak przydatni. Oto doskonały przykład słabej i dobrej składni:

 • Mam legowisko dla kota w kształcie hot doga.
 • Mam do zaoferowania legowisko dla kota w kształcie hot doga.

To należy do sfery profesjonalnej edycji, ale łatwo jest zauważyć zdania, które mogłyby być lepsze podczas sprawdzania.

Formatowanie

Różne rodzaje pisma będą wymagały innego formatowania, a większość klientów przekaże Ci przewodnik po stylu z wymaganiami dotyczącymi formatowania.

Na przykład praca naukowa musi mieć podwójne odstępy między wierszami, czcionkę 12-punktową i wyrównany tekst.

Z drugiej strony post na blogu będzie wymagał nagłówków H1, H2 i H3 oraz krótkich akapitów.

Dokładność

W ramach procesu korekty możesz również zaoferować sprawdzenie faktów. To sprawdza dokładność treści, patrząc na dokładność statystyk, dat, nazwisk autorów itp.

Jeśli zostaną znalezione błędy, korektorzy oznaczają problem i pozwalają autorowi przejrzeć swoją pracę.

Nie wszyscy korektorzy oferują sprawdzanie faktów, ale jeśli to zrobisz, możesz zażądać więcej za swoje usługi.

Numeracja

Ten jest ładny i prosty – musisz upewnić się, że listy są poprawnie ponumerowane, a ponumerowane elementy są poprawne.

Na przykład, jeśli ktoś mówi, że będzie mówił o pięciu punktach, a wymieni tylko cztery, musisz to zaznaczyć lub zmienić numerację.

Na koniec ważne jest sprawdzenie, czy wszystkie linki działają i czy w treści nie ma uszkodzonych linków. Dotyczy to tylko treści online, takich jak blogi lub strony internetowe.

Wskazówki dotyczące typowych błędów sprawdzania

Po krótkiej korekcie zauważysz, że ludzie często popełniają te same typowe błędy. Znajomość typowych błędów znacznie ułatwia ich wykrycie:

 • Mieszając oni, ich i tam.
 • Brakujące lub podwójne słowa.
 • homofony (słowa, które brzmią tak samo, ale mają różne znaczenia). Na przykład niedźwiedź i gołe, słuchaj i tutaj, pokój i kawałek itp.
 • Źle umieszczone apostrofy (np. „dziecięce” a „dziecięce”)
Rekommenderad:  Czy warto kupić RTX 4080?

Co zrobić po zakończeniu korekty

Po zakończeniu sprawdzania przeprowadź swoją pracę przez moduł sprawdzania gramatyki, taki jak Gramatycznie zrobić ostateczną rozbiórkę.

Oprogramowanie online nie zawsze robi to dobrze, ale doskonale nadaje się do wyłapywania ostatnich błędów, które mogłeś przegapić. Grammarly ocenia również tekst, dzięki czemu możesz zobaczyć, jak bardzo jest czytelny.

Jeśli dokonujesz korekty własnego tekstu, zawsze najlepiej jest, aby ktoś inny również to sprawdził.

Czytając własną pracę, naturalnie czytamy nad błędami, ponieważ wiemy, co próbujemy powiedzieć. Inni ludzie oferują świeże spojrzenie i wykryją błędy, które przegapiłeś.

Wniosek

Korekta jest kluczowym krokiem w każdym procesie pisania. Niezależnie od tego, czy piszesz bloga na stronę internetową, czy pracę doktorską, korekta gwarantuje, że tekst jest wolny od błędów i gotowy do publikacji.

Ponieważ korekta jest tak ważna, istnieje również ogromne zapotrzebowanie na utalentowanych korektorów. Jeśli masz oko do szczegółów i dobrze znasz swój język, możesz zrobić lukratywny pośpiech z korekty.

Na co zwrócić uwagę podczas korekty

Table of Contents