Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

10 statystyk dotyczących sztucznej inteligencji, które musisz znać w 2023 r [Infographic]

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: 10 statystyk dotyczących sztucznej inteligencji, które musisz znać w 2023 r [Infographic]

Sztuczna inteligencja (AI) to jedna z najszybciej rozwijających się i najpopularniejszych technologii opartych na danych, wykorzystywanych na całym świecie.

Od rządów i dużych organizacji po małe firmy internetowe, sztuczna inteligencja jest wykorzystywana przez wiele podmiotów na całym świecie.

Jaka jest rola AI w biznesie? Co konsumenci myślą o tej technologii? I jak możesz go wykorzystać do napędzania sprzedaży?

W tym artykule zagłębimy się w dziesięć najważniejszych statystyk dotyczących sztucznej inteligencji, które musisz znać w 2023 roku, i omówimy wszystko, od wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie po korzyści, jakie przynosi.

Gotowy? Weźmy się za to.

1. Rosnące wykorzystanie sztucznej inteligencji

Chociaż wykorzystanie sztucznej inteligencji nie jest jeszcze normą w organizacjach, statystyki pokazują, że coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna ją wykorzystywać w swojej działalności biznesowej.

w 2022 r. więcej niż jeden na trzech, a dokładnie 35% organizacji zgłosiło, że w taki czy inny sposób wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji w swojej działalności (IBM, 2022). To o cztery punkty procentowe więcej niż w 2021 roku.

To nie wszystko. 42% stwierdziło, że przygląda się sztucznej inteligencji i jej zaletom oraz rozważa włączenie ich do swoich procesów biznesowych. Nie powinno to dziwić, ponieważ (co omówimy dalej w innej statystyce AI) ponad połowa organizacji już korzystających ze sztucznej inteligencji zgłosiła korzyści z jej stosowania.

W rzeczywistości jasne jest, że organizacje zaczynają zwracać coraz większą uwagę na potęgę sztucznej inteligencji. Została uznana za najbardziej przełomową technologię przez szefów wywiadu i liderów IT na całym świecie, przewyższając dane i analizy.

2. Wzrost sztucznej inteligencji

statystyka sztucznej inteligencji2

Wraz z rosnącym wdrażaniem sztucznej inteligencji w organizacjach nie powinno dziwić, że wielkość rynku sztucznej inteligencji dramatycznie wzrośnie.

Z najnowszych danych wynika, że ​​wielkość rynku sztucznej inteligencji została wyceniona na ok 87,04 miliarda dolarów w 2021 r. (Badania precedencji, 2023). Przewiduje się, że liczba ta wzrośnie prawie dwukrotnie do 164,99 mld USD w 2023 r. Do 2030 r. globalny rynek sztucznej inteligencji ma być wart ponad USD1.5 bilion, co oznacza imponującą średnią roczną stopę wzrostu (CAGR) wynoszącą 38.1 procent od 2022 do 2030 roku.

Analitycy twierdzą, że rosnąca penetracja Internetu i technologie cyfrowe były głównymi siłami napędowymi tego imponującego wzrostu sztucznej inteligencji. Patrząc w przyszłość, rosnący popyt na tę technologię będzie nadal napędzał rozwój sztucznej inteligencji. Duża część tego popytu prawdopodobnie będzie pochodzić z sektora motoryzacyjnego, opieki zdrowotnej, bankowości i finansów, produkcji, handlu detalicznego, logistyki oraz żywności i napojów.

3. AI w biznesie

statystyka sztucznej inteligencji3

Powyższe dwie statystyki dotyczące sztucznej inteligencji są dowodem na jej powszechne przyjęcie przez firmy. Ale jak zobaczymy, rosnące wykorzystanie sztucznej inteligencji jest jeszcze bardziej powszechne wśród wiodących firm na całym świecie, w szczególności w sektorach opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych.

Pokazują to statystyki sztucznej inteligencji z niedawnego badania więcej niż dziewięć na dziesięć (91 procent) najlepszych ankietowanych firm twierdzi, że stale inwestuje w sztuczną inteligencję (NewVantage, 2022).

Większość badanych firm należy do sektora usług finansowych, ale wśród uczestników są również inne wiodące firmy, takie jak Facebook i McDonalds oraz firmy medyczne, takie jak Pfizer i CVS Health.

Nie tylko wiele firm inwestuje w sztuczną inteligencję, ale wyniki badania pokazują również, że prawie wszystkie z nich (91.7 procent) również zwiększają swoje inwestycje.

Rekommenderad:  Jak tworzyć magnetyczne treści w mediach społecznościowych (które generują zaangażowanie i sprzedaż)

To powiedziawszy, nie wszystkie z tych firm znajdują się na zaawansowanym etapie kierowania danymi. Właściwie tylko 39.7 procent z nich twierdzi, że wykorzystuje dane jako zasób, a tylko co piąty (19.3 procent) twierdzi, że w firmie panuje kultura danych.

4. Sztuczna inteligencja w produktywności biznesowej

statystyka sztucznej inteligencji4

Rosnące wykorzystanie sztucznej inteligencji przez firmy pokazuje, że można czerpać wiele korzyści.

Jedną z takich korzyści jest zwiększona produktywność, ponieważ żmudne, powtarzalne i rutynowe zadania można przenieść na sztuczną inteligencję, co pozwala pracownikom poświęcić więcej czasu na analizę.

Pokazują to statystyki 61 proc pracowników twierdzi, że wdrożenie przez nich sztucznej inteligencji w miejscu pracy doprowadziło do wzrostu produktywności (SnapLogic, 2021).

Jak mówi przysłowie, co dwie głowy to nie jedna. Tak efektywne wykorzystanie sztucznej inteligencji pomaga również w usprawnieniu współpracy w miejscu pracy. Ponad jedna trzecia pracowników twierdzi, że sztuczna inteligencja zaowocowała lepszą współpracą między zespołami.

W rzeczywistości pracownicy są tak zadowoleni ze sposobu, w jaki sztuczna inteligencja pomogła im w ich pracy, że ponad dwie trzecie (68 procent) z nich chce, aby więcej technologii opartych na sztucznej inteligencji było wprowadzanych w miejscu pracy.

5. Klienci chętni do wykorzystania sztucznej inteligencji w celu poprawy swoich doświadczeń

statystyka sztucznej inteligencji5

Rosnące wykorzystanie sztucznej inteligencji jest powszechne nie tylko w biznesie. W miarę jak technologia staje się głównym nurtem, konsumenci na całym świecie stają się bardziej otwarci i akceptują ją.

Z najnowszych statystyk sztucznej inteligencji wynika, że ​​w 2019 r. 62 proc konsumentów stwierdziło, że jest skłonnych wykorzystać sztuczną inteligencję, aby poprawić swoje doświadczenia (Salesforce, 2019). To wzrost z 59 procent w 2018 roku.

Firmy będą jednak musiały pracować nad informowaniem, w jaki sposób wykorzystują sztuczną inteligencję w swoich organizacjach. Pomimo rosnącej akceptacji sztucznej inteligencji, wielu konsumentów nadal obawia się, w jaki sposób firmy wykorzystują tę technologię.

Nieco ponad połowa (54 procent) z nich twierdzi, że ufa firmom, że wykorzystają dane zebrane z AI w sposób korzystny dla konsumentów, podczas gdy tylko ponad jedna trzecia (39 procent) twierdzi, że firmy są wystarczająco przejrzyste, jeśli chodzi o sposób, w jaki wykorzystują sztuczna inteligencja.

6. Siła AI w obsłudze klienta

Jak pokazały powyższe statystyki sztucznej inteligencji, sztuczna inteligencja przenika wszystkie dziedziny biznesu, a obsługa klienta nie jest wyjątkiem.

Najnowsze statystyki pokazują, że w 2021 roku aż 15 procent interakcji z obsługą klienta na całym świecie było w pełni wspieranych przez sztuczną inteligencję (Gartner, 2019). To aż o 400 procent więcej niż w 2017 roku.

Obszary obsługi klienta, w których obecnie wykorzystuje się sztuczną inteligencję, to boty i wirtualni asystenci klienta. Właściwie prawie jeden na czterech (23 procent) organizacji obsługi klienta korzysta obecnie z chatbotów opartych na sztucznej inteligencji.

Pozwalają one na większą zdolność obsługi zapytań, wydajniejszą interakcję dzięki szybszym czatom w czasie rzeczywistym oraz większą kontrolę nad danymi zbieranymi od konsumentów.

Takie korzyści stają się kluczowe dla firm, ponieważ rosną wymagania konsumentów dotyczące lepszej obsługi klienta. Na przykład 71 procent konsumentów oczekuje możliwości komunikowania się z firmami w czasie rzeczywistym.

7. Statystyki sztucznej inteligencji w sprzedaży

statystyka sztucznej inteligencji7

Poza obsługą klienta, działy sprzedaży w wielu organizacjach również wdrożyły sztuczną inteligencję w swojej codziennej pracy.

Rekommenderad:  Xbox Series X: Wszystko, co musisz wiedzieć

w 2018 r. 21 proc zespołów sprzedażowych korzystało ze sztucznej inteligencji (Salesforce, 2019). Liczba ta ma wzrosnąć o 155 procent w ciągu dwóch lat. Oczekuje się, że do 2020 roku 54 procent z nich będzie korzystać z tej technologii.

Szybkie przyjęcie sztucznej inteligencji jest najszybsze ze wszystkich innych technologii wykorzystywanych przez zespoły sprzedażowe. Dla porównania, wykorzystanie automatyzacji marketingu ma wzrosnąć o 104 procent, a przyjęcie systemu zarządzania relacjami z partnerami o 95 procent.

Prawdopodobnie zostaną one zaimplementowane w ramach procesów, takich jak automatyzacja i narzędzia do konfiguracji ofert. Pomogą one sprzedawcom lepiej zrozumieć potrzeby konsumentów. Mając na uboczu żmudne zadania, mogą pracować nad tym, by być dla nich lepszymi doradcami.

Idąc dalej, większość zespołów sprzedaży przewiduje, że możliwości sztucznej inteligencji poprawią się w ciągu najbliższych pięciu lat, aby dostarczać więcej ulepszonych danych. Siedmiu na dziesięciu skutecznych sprzedawców oczekuje lepszych prognoz, a 66 procent oczekuje lepszego wglądu w możliwości i lepszego ustalania priorytetów potencjalnych klientów.

8. Korzyści kosztowe związane z przyjęciem sztucznej inteligencji w firmach

statystyka sztucznej inteligencji8

Z powyższych statystyk sztucznej inteligencji jasno wynika, że ​​sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w biznesie. Ale oprócz ulepszeń w obsłudze klienta i sprzedaży istnieje również zachęta finansowa dla firm do przyjęcia sztucznej inteligencji.

Zgodnie z najnowszymi faktami i statystykami dotyczącymi sztucznej inteligencji, 54 proc firm korzystających ze sztucznej inteligencji zgłosiło oszczędności kosztów i wydajność (IBM, 2022). To sprawia, że ​​jest to największa zaleta wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie. W rzeczywistości dwie na pięć (42 procent) firm, które już korzystają ze sztucznej inteligencji lub zamierzają to zrobić, twierdzi, że potrzeba obniżenia kosztów jest powodem, dla którego rozważają wdrożenie sztucznej inteligencji.

Pomijając zachęty finansowe, sztuczna inteligencja przyczynia się również do poprawy wydajności infrastruktury informatycznej lub sieci — 53 procent firm wymienia ją jako zaletę korzystania z tej technologii. Inne zalety sztucznej inteligencji to lepsze doświadczenia klientów, pracownicy mają więcej czasu na skoncentrowanie się na zadaniach o wyższej wartości oraz możliwość szybszego skalowania i dostarczania nowych usług.

9. Wzrost wykorzystania pomocy głosowej opartej na sztucznej inteligencji

statystyka sztucznej inteligencji9

Jednym z najpopularniejszych zastosowań sztucznej inteligencji jest korzystanie z urządzeń wspomaganych głosem, a dane pokazują, że trend ten będzie się tylko rozwijał w nadchodzących latach.

W rzeczywistości oczekuje się, że liczba asystentów głosowych opartych na sztucznej inteligencji osiągnie 8 miliard do 2023 r. (Statista, 2019). To więcej niż globalna populacja, co wskazuje, że użytkownicy asystentów głosowych prawdopodobnie posiadają więcej niż jedno takie urządzenie.

Oznacza to również wzrost o 475 miliardów z 30,25 miliarda cyfrowych asystentów głosowych na całym świecie w 2019 r. i aż 146-procentowy wzrost w ciągu zaledwie czterech lat.

Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych jest ponad 110 milionów użytkowników wirtualnych asystentów, z urządzeniami takimi jak smartphones i inteligentne głośniki okazują się szczególnie popularne.

Jednym z powszechnych zastosowań tych asystentów głosowych opartych na sztucznej inteligencji są zakupy online. W tej chwili 43 procent właścicieli urządzeń głosowych w wieku od 45 do 60 lat w USA używa ich do zakupów online.

10. Zaufanie ma kluczowe znaczenie dla wdrażania sztucznej inteligencji

statystyka sztucznej inteligencji10

Zaufanie jest ważne nie tylko dla konsumentów, których dane są zbierane i analizowane przez sztuczną inteligencję, ale także organizacje twierdzą, że muszą mieć zaufanie do zaleceń technologii.

Rekommenderad:  Jak opublikować czek na paznokcie na Snapchacie: przewodnik krok po kroku

Więcej niż trzy na cztery (78 procent) firm twierdzi, że ważne jest, aby wyniki uzyskiwane z AI były „uczciwe, bezpieczne i wiarygodne” (IBM, 2019). Jeszcze więcej z nich (83 procent) kładzie nacisk na zrozumienie jego algorytmu – to znaczy chce zrozumieć, w jaki sposób technologia doszła do wniosku i umieć to wyjaśnić.

Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że dane z AI wpływają na podejmowanie decyzji. W przypadku firm może to mieć wpływ na strategie sprzedaży i marketingu, zasoby ludzkie i zatrudnianie, a nawet na bardziej krytyczne strategie, takie jak rozwój i ekspansja firmy.

Aby zapewnić wiarygodność danych AI, firmy powinny to rozważyć wdrożenie systemu które obejmuje kontrole bezstronności, przejrzystości, odpowiedzialności i odpowiedzialności, posiadanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, ciągłe śledzenie niezawodności i ochronę danych klientów.

Wniosek

Mamy nadzieję, że te dziesięć faktów dotyczących sztucznej inteligencji pomogło Ci zrozumieć kierunek, w którym zmierzają firmy, jeśli chodzi o najnowszą technologię opartą na danych.

Chociaż korzyści płynące ze sztucznej inteligencji w biznesie są niezaprzeczalne, przy ich wdrażaniu należy wziąć pod uwagę wiele kwestii.

Niezależnie od tego, czy chodzi o sprzedaż, marketing, czy obsługę klienta, możesz teraz iść naprzód i dobrze wykorzystać te statystyki sztucznej inteligencji podczas budowania sklepu e-commerce.

Streszczenie: Statystyki sztucznej inteligencji

Oto podsumowanie statystyk sztucznej inteligencji, które musisz znać w 2023 roku:

  1. W 2022 r. 35% firm na całym świecie korzystało ze sztucznej inteligencji — wzrost o cztery punkty procentowe w porównaniu z 2021 r.
  2. Oczekuje się, że globalny rynek sztucznej inteligencji osiągnie wartość $10,59 bln do 2030 r.
  3. 91 procent wiodących firm stale inwestuje w sztuczną inteligencję.
  4. 61 procent pracowników twierdzi, że sztuczna inteligencja pomaga poprawić wydajność ich pracy.
  5. 62 procent konsumentów jest skłonnych przesłać dane do sztucznej inteligencji, aby mieć lepsze doświadczenia z firmami.
  6. Oczekuje się, że w 2021 roku 15 procent wszystkich interakcji z obsługą klienta na całym świecie będzie w pełni wspieranych przez sztuczną inteligencję.
  7. Prawie co czwarty zespół sprzedażowy wykorzystuje obecnie sztuczną inteligencję w swojej codziennej pracy.
  8. 54 procent organizacji zgłosiło oszczędności i wzrost wydajności w wyniku wdrożenia sztucznej inteligencji.
  9. Przewiduje się, że liczba asystentów głosowych opartych na sztucznej inteligencji wzrośnie 8 miliardów do 2023 r. — o 146 procent więcej niż w 2019 r 30,25 miliarda.
  10. Ponad trzy czwarte firm twierdzi, że ważne jest, aby mogły ufać analizom, wynikom i rekomendacjom sztucznej inteligencji.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Czy jest coś jeszcze, co chciałbyś wiedzieć o statystykach sztucznej inteligencji i chciałbyś, aby znalazło się w tym artykule? Daj nam znać w komentarzach poniżej!

Table of Contents