Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: 10 wskazówek dotyczących zarządzania projektami, które pomogą rozwinąć Twój biznes e-commerce
Rozpoczęcie działalności eCommerce jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dzieje się tak w dużej mierze dzięki rozpowszechnieniu przystępnych cenowo platform, narzędzi i zasobów eCommerce.
Ale wraz z rozwojem Twojej firmy online napotkasz nowy zestaw wyzwań. Jedną z tych przeszkód jest skalowanie i rozwijanie sklepu eCommerce.
Rzecz w tym, że zarządzanie sklepem internetowym ze 100 produktami bardzo różni się od sprzedaży 100 000 produktów.
Niektóre codzienne zmagania, z którymi możesz się spotkać, to:
- Zarządzanie zapasami
- Wsparcie klienta
- Wysyłka i dostarczenie
Na szczęście możesz rozwiązać te problemy, przestrzegając prostych zasad zarządzania projektami. Może to pomóc w zwiększeniu wydajności, produktywności i usprawnieniu operacji.
Definiowanie zarządzania projektami
Według Instytut Zarządzania Projektem, zarządzanie projektami to „zastosowanie wiedzy, umiejętności, narzędzi i technik w celu spełnienia wymagań projektu”. W tym przypadku projektem byłby Twój biznes e-commerce.
Stosowanie zasad zarządzania projektami pozwala nadążyć za skalowaniem sklepu internetowego. Oto jak:
- Zwiększa wydajność: Istotną korzyścią płynącą z zarządzania projektami jest wzrost efektywności. To dlatego, że pozwala zoptymalizować proces, pozwalając zespołowi zrobić jak najwięcej w krótszym czasie.
- Wspiera współpracę: Piękno zarządzania projektami polega na tym, że każdy członek zespołu wie, co musi zrobić w danym momencie. W ten sposób łatwiej będzie zarządzać różnymi aspektami Twojego biznesu eCommerce.
- Zwiększa wydajność: Zarządzanie projektami pozwala mieć uporządkowany proces wykonywania zadań. W ten sposób możesz mierzyć i poprawiać wydajność swojego zespołu.
- Lepsza satysfakcja klienta: Uszczęśliwianie klientów może być trudne. Ale przy pomocy zarządzania projektami będziesz w stanie usprawnić cały proces biznesowy. Może to zaowocować produktami najwyższej jakości, doskonałą obsługą i zadowolonymi klientami.
- Rozwiązuje problemy: Żadna firma nie działa bez problemów. Jest to tym bardziej prawdziwe, gdy w rozwój Twojej firmy online zaangażowanych jest wiele ruchomych części. Dzięki odpowiedniej strategii zarządzania projektami poznasz najlepszy sposób rozwiązania każdego problemu.
Wdrażanie zarządzania projektami w Twojej firmie eCommerce
Teraz, gdy wiesz, czym jest zarządzanie projektami i jakie korzyści może przynieść Twojemu biznesowi e-commerce, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak je wdrożyć.
1. Zbuduj swój zespół
Oczywiście nie da się skutecznie przeprowadzić projektu, jeśli nie ma się odpowiedniego zespołu.
To, jak zorganizujesz swój zespół, będzie zależeć od kilku różnych czynników. Obejmuje to liczbę członków, hierarchię i podział zadań.
W zależności od zakresu projektu może być konieczne zbudowanie różnego rodzaju zespołów. Możesz mieć zespół projektantów i programistów stron internetowych, badaczy produktów, specjalistów od marketingu i przedstawicieli handlowych.
Niemniej jednak potrzebny będzie również zespół reagowania kryzysowego. To oni będą odpowiedzialni za zarządzanie ryzykiem. Obejmuje to:
- Monitorowanie i reagowanie na recenzje (pozytywne lub negatywne)
- Rozwiązywanie opóźnień w wysyłce i dostawie
- Rozwiązanie kryzysu public relations
- Łagodzenie problemów technicznych (np. serwer nie działa)
Twój zespół reagowania kryzysowego powinien wdrożyć plan zarządzania reputacją online. W ten sposób możesz podjąć odpowiednie działania, gdy coś pójdzie nie tak.
2. Zdefiniuj swoje cele
Jak w każdym Plan projektu, ważne jest, aby wyznaczyć jasne cele. A kiedy mówimy „jasne cele”, mamy na myśli, że powinny one być konkretne i mierzalne.
Nie możesz po prostu powiedzieć, że chcesz, aby Twój biznes eCommerce się rozwijał. Pomocne będzie określenie, jak wygląda rozwój Twojej firmy.
Czy to oznacza wzrost sprzedaży? Jeśli tak, jak zmierzyłbyś swoją sprzedaż? Jakiego wzrostu oczekujesz?
W ten sposób możesz określić, co chcesz osiągnąć dla swojej firmy i jak możesz śledzić swoje postępy.
3. Zaplanuj swój projekt
Świetny plan projektu jest podstawą udanego biznesu eCommerce.
W zależności od projektu plan może obejmować:
- Analiza konkurencji
- Badania rynku
- Lista funkcji serwisu
- Opcje płatności
Ale przynajmniej twój plan projektu powinien zawierać wizję, mapę drogową produktu i plan wydania.
Niezależnie od tego, Twój plan projektu nie musi być na papierze. Możesz użyć aplikacji do zarządzania projektami, takich jak bazaustalić plan.
Fajne w tych aplikacjach jest to, że możesz zobaczyć status swojego projektu, delegować zadania, komunikować się z zespołem, dołączać pliki i nie tylko.
4. Ustal termin
Mówią, że cel bez terminu to tylko marzenie. Dlatego musisz ustalić harmonogram.
Idealnie pomoże, jeśli ustalisz termin długoterminowy i krótkoterminowy.
Na przykład Twoim obecnym celem projektu jest zwiększenie sprzedaży eCommerce nawet o 25% w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Oznacza to, że Twój termin długoterminowy wynosi 12 miesięcy.
Twój krótkoterminowy termin, z drugiej strony, może być kwartalny lub miesięczny.
Dowiedz się, jakie zadania musi wykonać każdy zespół, aby przyczynić się do osiągnięcia celu projektu. Następnie ustal krótkoterminową dostawę.
Na przykład Twój zespół zajmujący się tworzeniem i projektowaniem stron internetowych powinien być w stanie przeprowadzić test A/B dla wszystkich przycisków CTA w ciągu pierwszych trzech miesięcy.
5. Wybierz odpowiednią metodę
W zależności od tego, jak prowadzisz swój biznes eCommerce i co chcesz osiągnąć, musisz wybrać odpowiednią metodę zarządzania projektami. Dzisiaj omówimy pięć najpopularniejszych metod, które pomogą Ci zdecydować, która jest dla Ciebie odpowiednia.
szczupłe zarządzanie projektami
Ten rodzaj metodologii jest iteracyjny, co oznacza, że tworzysz zaktualizowane wersje swojego projektu, dopóki nie osiągniesz rezultatu.
Jeśli chodzi o Twój biznes eCommerce, możesz stworzyć miesięczną lub kwartalną kampanię marketingową zamiast całorocznej.
Zwinne zarządzanie projektami
Ta metoda zarządzania projektami polega na tworzeniu małych części ostatecznego projektu. Każda z tych części nazywana jest cyklem.
Jest to idealne rozwiązanie, jeśli pracujesz nad nowym produktem lub przeprowadzasz aktualizację w całej witrynie.
Zarządzanie projektem wodospadu
Metoda ta jest jedną z najstarszych metod zarządzania projektami. To może wyjaśniać, dlaczego jest sekwencyjny, a nie iteracyjny. Sekwencyjny oznacza, że musisz stworzyć plan całego projektu naraz, w tym badań i rozwoju.
W ten sposób większość ludzi podchodzi do projektu, ale ma to swoje wady. Zarządzanie projektem Waterfall może być nieefektywne, ponieważ opiera się wyłącznie na Twoich założeniach.
Scrum
Chociaż zaprojektowany do zarządzania dostarczaniem oprogramowania, Scrum jest lżejsza w porównaniu do metody Agile.
Wykorzystuje iteracje zwane sprintami, które pozwalają Twojemu zespołowi dostarczyć produkt. Kluczem tutaj jest ustalenie najważniejszego aspektu Twojego biznesu online, a następnie podzielenie go na łatwe do zarządzania części.
Kanban
Kanban jest jak metoda Scrum, chociaż ogranicza wielozadaniowość, ale nadal jest efektywny sposób zarządzania projektami. Zapewnia również wizualny widok z lotu ptaka na bieżący stan projektu.
Interesujące w tej metodologii jest to, że możesz wprowadzać zmiany w razie potrzeby – bez konieczności czekania na zakończenie cyklu. W ten sposób możesz dostarczać wyniki szybciej niż oczekiwano.
6. Wybierz odpowiednie narzędzia
Aby zarządzanie projektami zakończyło się sukcesem, potrzebne będą odpowiednie narzędzia.
Jasne, są wiele narzędzi PM dostępny online. Konieczne jest jednak, aby narzędzia, które wybierzesz, działały najlepiej dla Ciebie i Twojego zespołu.
Na wybór idealnego narzędzia składa się kilka czynników. Gdy wybór narzędzia do zarządzania projektamipowinno:
- Bądź łatwy w użyciu
- Włącz swój zespół do współpracy
- Dostarczaj raporty w czasie rzeczywistym
- Zintegruj z innymi używanymi narzędziami
- Skaluj wraz z rozwojem firmy
- Zapewnij bezpieczeństwo danych
Pamiętając o tych czynnikach, możesz znaleźć narzędzie do zarządzania projektami, które pomoże Ci z łatwością prowadzić biznes e-commerce.
7. Zautomatyzuj tyle, ile możesz
Kolejną wielką zaletą zarządzania projektami jest to, że możesz zobaczyć ogólny obraz swojego przepływu pracy. Dzięki temu będziesz wiedział, które części projektu możesz zautomatyzować.
Czy musisz tworzyć zadanie za każdym razem, gdy ktoś oznaczy je jako ukończone? W takim przypadku potrzebne będzie narzędzie, które zautomatyzuje delegowanie zadań, np Asany.
Powodem automatyzacji jest zwiększenie produktywności. Dzięki temu Ty i Twój zespół zaoszczędzicie czas. Pamiętaj, że czas, który zyskasz na automatyzacji zadań, możesz przeznaczyć na ukończenie innych, trudniejszych zadań.
Pomaga zrobić więcej w krótszym czasie i obniża poziom stresu. Co nie tylko zmniejsza brak snu, ale także sprawia, że ty i twój zespół szczęśliwszy w pracy.
Zadania, które można zautomatyzować, mogą obejmować wysyłanie aktualizacji dotyczącej rankingu Twojej witryny w wyszukiwarkach.
Zamiast samodzielnie generować raport, możesz skonfigurować pulpit nawigacyjny w Google Analytics. W ten sposób możesz utworzyć raport analityczny za pomocą kilku kliknięć. Co więcej, nie musisz poruszać się tam iz powrotem, aby wygenerować raport.
Będzie to służyć jako szablon, który możesz wysłać bezpośrednio do swojego zespołu lub interesariuszy.
A kiedy odznaczysz to na liście rzeczy do zrobienia, Twoje narzędzie do zarządzania projektami automatycznie ustawi to samo zadanie na następny tydzień.
8. Stwórz plan komunikacji
Nie ma sensu wybierać najbardziej odpowiedniej metodologii zarządzania projektami, jeśli nie potrafisz skutecznie komunikować się ze swoim zespołem.
Aby Twój biznes eCommerce odniósł sukces, musisz również ustalić plan komunikacji zespołowej. Rolą planu komunikacji jest unikanie nieporozumień lub nieskutecznych nawyków komunikacyjnych. W przeciwnym razie może to zepchnąć Twój projekt z drogi.
Aby ustalić plan komunikacji, możesz skorzystać z różnych narzędzi do zarządzania projektami eCommerce. Niektóre przykłady są Jira, Luźny, TrelloLub Dropbox.
Wybierz to, co jest dla Ciebie łatwe w użyciu i na jakie narzędzie Cię stać.
9. Testuj i powtarzaj
W idealnym świecie planujesz projekt, realizujesz go i osiągasz swój cel. Ale nie zawsze tak jest.
W prawdziwym życiu żadna strategia zarządzania projektami nie jest idealna. Dlatego konieczne jest przetestowanie i powtórzenie swojej metody. W przypadku Twojego sklepu internetowego oznaczałoby to optymalizację witryny pod kątem maksymalizacji sprzedaży.
Twój projekt eCommerce może być tak prosty, jak test A/B przycisku kasy. W tym miejscu udowodnisz na przykład, które kolory przycisków i komunikaty generują najwięcej konwersji dla Twojej firmy.
Może to być równie skomplikowane, jak zmiana układu strony głównej. To dlatego, że chcesz osiągnąć następujące cele:
- Zapewnij swoim klientom najlepszą obsługę online
- Zmuś odwiedzających witrynę do zmiany się w klientów
- Zachęć klientów do większych zakupów
10. Użyj budżetu skalującego
Jeśli chcesz, aby Twój biznes eCommerce był zrównoważony, konieczne jest dodanie skalowalnego budżetu do planu projektu.
Budżet skalowany przypomina budżet biznesowy, z tą różnicą, że skaluje się w zależności od wyników Twojej firmy.
Załóżmy na przykład, że trafiłeś na hitowy produkt. Sprzedaż może oznaczać, że masz możliwość zwiększenia sprzedaży i przychodów. Ale czy masz na to kapitał?
Powinieneś przeznaczyć budżet na zakup produktów, które mogą zwiększyć sprzedaż Twojej firmy. Budżet ten możesz również wykorzystać na cele marketingowe, zwłaszcza gdy pojawiają się aktualizacje algorytmów wyszukiwarek.
Wniosek
Pamiętaj, że wraz z rozwojem firmy napotkasz wyzwania. Ale za pomocą zasad zarządzania projektami możesz je rozwiązać.
Zarządzanie projektami ma na celu nie tylko utrzymywanie Cię na właściwej drodze. Może również pomóc w rozwoju zrównoważonego biznesu e-commerce.
To dlatego, że możesz zwiększyć wydajność swojego zespołu i poprawić jego produktywność. A kiedy tak się stanie, możesz zapewnić doskonałą obsługę klienta.
W rezultacie będziesz w stanie wygenerować większą sprzedaż i zwiększyć swoje przychody.