100% wykorzystanie procesora w Windows 10? Oto jak to naprawić

Wszyscy tam byliśmy. Włączasz komputer i zamiast od razu zacząć pracę, masz do czynienia z przerażającym spowolnieniem i głośnymi fanami. Naciśnij Ctrl + Shift + Escape, a zobaczysz, że użycie procesora w niewytłumaczalny sposób wynosi 100%.

Jest to powszechny problem, który na szczęście zwykle nie jest zbyt trudny do rozwiązania. Oto kilka poprawek dotyczących problemu 100% wykorzystania procesora.

Sprawdź swój zasilacz

To jest problem, który może wpływać zarówno na komputer stacjonarny, jak i laptop Windows 10 użytkowników. Jeśli masz wadliwy zasilacz (kabel sieciowy w laptopie, zasilacz w komputerze stacjonarnym), może on automatycznie zacząć obniżać napięcie procesora w celu oszczędzania energii. W przypadku niskiego napięcia procesor może działać tylko ułamkiem jego pełnej mocy, dlatego istnieje możliwość, że przejawi się to jako 100% wykorzystania procesora na Windows 10

Zużycie 100 jednostek centralnych Windows 10 Sprawdź Psu

Rozwiązanie tego problemu na laptopie jest dość proste: odłącz laptopa od kabla zasilającego, a następnie kliknij ikonę baterii w prawym dolnym rogu Windows 10 na pulpicie -> Ustawienia baterii -> Ustawienia zasilania i uśpienia -> Dodatkowe ustawienia zasilania i wybierz opcję Wysoka wydajność. Jeśli problem dotyczył zasilacza, użycie procesora powinno wrócić do normy w menedżerze zadań (Ctrl + Shift + Esc).

Na komputerze rzeczy mogą być nieco bardziej skomplikowane, ponieważ musisz fizycznie usunąć zasilacz z komputera i przetestować inny. Przed wypróbowaniem tego zalecamy zapoznanie się z naszymi innymi wskazówkami wymienionymi poniżej.

Wyłącz Superfetch (lub Windows Szukaj)

Superfetch to proces, za pomocą którego Windows 10 uczy się, których aplikacji używasz najczęściej, a następnie pobiera je dla Ciebie, aby ładowały się szybciej za każdym razem, gdy ich używasz. Jest to ciągły proces w tle, który zwykle nie powoduje problemów, ale nie zawsze gra się dobrze na starszych urządzeniach.

Aby dowiedzieć się, czy Superfetch (lub inna usługa) blokuje procesor, otwórz Menedżera zadań (Ctrl + Shift + Escape), kliknij „Więcej szczegółów”, a następnie „CPU”, aby uporządkować procesy według ilości używanego procesora.

Jeśli zauważysz, że „Host usług”, taki jak Superfetch lub coś innego, zużywa dużo procesora, możesz spróbować kliknąć prawym przyciskiem myszy i kliknąć „Zakończ proces”.

Napraw użycie 100 jednostek centralnych Windows 10 Superfetch

Alternatywnie, aby wyłączyć na stałe (lub do Windows włącza go ponownie, co może się zdarzyć po aktualizacji systemu operacyjnego), naciśnij Win + R, wpisz usługi, a następnie w oknie Usługi przewiń w dół do Superfetch.

Kliknij prawym przyciskiem myszy Superfetch, kliknij Właściwości, a następnie w oknie Właściwości kliknij menu rozwijane obok „Typ uruchomienia”, kliknij „Wyłączone” i OK.

Napraw użycie 100 jednostek centralnych Windows 10 Wyłącz Superfetch

Technicznie możesz to zrobić w przypadku dowolnej usługi, która przejmuje procesor, ale niektóre usługi są krytyczne dla systemu, więc musisz zachować ostrożność. Innym winowajcą wysokiego zużycia procesora jest „Windows Wyszukaj ”, który możesz też bezpiecznie wyłączyć.

Zresetuj swój plan zasilania

Kręci się w środku WindowsOpcje zasilania mogą mieć znaczący wpływ na wydajność komputera. Jeśli ustawiono opcję „Wysoka wydajność” – szczególnie jeśli wprowadzono poprawki w „ustawieniach planu” – możliwe jest, że przeciążasz procesor (ponownie, starsze urządzenia są na to podatne).

Napraw użycie 100 jednostek centralnych Windows 10 planów zasilania

Wpisz plan zasilania w pasku wyszukiwania Rozpocznij, a następnie kliknij „Wybierz plan zasilania”. Jeśli korzystasz z opcji „Wysoka wydajność” lub „Oszczędzanie energii”, przełącz się na „Zrównoważony”.

Aby uzyskać dodatkową pewność, kliknij „Zmień ustawienia planu”, a następnie na nowym ekranie kliknij „Przywróć ustawienia domyślne dla tego planu”.

Wyłącz oprogramowanie antywirusowe innych firm

Ten może być nieco sporny, ale naszym zdaniem tutaj jest to, że jeśli używasz oprogramowania antywirusowego Windows 10, prawdopodobnie prawdopodobnie niepotrzebnie obciążasz swój procesor (szczególnie jeśli jest starszy). Zwykle nie ból mieć dodatkowe bezpieczeństwo, ale prawdopodobnie nie jest to potrzebne.

Każdego roku piszemy dogłębną funkcję Windows Wbudowane oprogramowanie bezpieczeństwa 10, Windows Defender, a co roku robi się coraz lepiej. W tym momencie jest mniej więcej na poziomie najlepszego oprogramowania antywirusowego na rynku.

Nie obawiaj się więc wyłączać oprogramowania antywirusowego innych firm, aby sprawdzić, czy to pomaga w wykorzystaniu procesora. Jeśli tak, odinstaluj go, ponieważ Windows Defender powinien naprawdę cię osłonić.

Zidentyfikuj błędy w określonych procesach

Ten jest nieco bardziej skomplikowany niż inne poprawki, ale może również oferować więcej długoterminowych rozwiązań problemów z procesorem.

Jeśli stwierdzisz, że wysokie użycie procesora jest spowodowane przez Windows Proces „Host usług” w Menedżerze zadań, następnie jedną z opcji jest wybranie trasy Superfetch zgodnie z pierwszą poprawką i wyłączenie jej.

Aby jednak przejść głębiej do problemu, naciśnij Win + R, a następnie otwórz „eventvwr”. Tutaj w okienku po lewej stronie przejdź do „Dzienników aplikacji i usług -> Microsoft -> Windows -> Działanie WMI -> Operacyjne ..

Sprawdź środkową kolumnę, zwaną „Operacyjną”, pod kątem błędów, a następnie w zakładce „Ogólne” poniżej sprawdź numer „ClientProcessId”.

Napraw użycie 100 jednostek centralnych Windows 10 Podgląd zdarzeń

Wróć do Menedżera zadań, kliknij kartę „Szczegóły”, a następnie posortuj procesy według „PID”. Znajdź proces z błędem, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij „Otwórz lokalizację pliku”. To da ci wyobrażenie o tym, jakie oprogramowanie proces jest dołączony i czy można go ponownie zainstalować, odinstalować, zaktualizować sterowniki i tak dalej.

Napraw użycie 100 procesorów Windows 10 Wyłącz lokalizację otwartego pliku

Wniosek

100% zużycie procesora włączone Windows 10 to wieloaspektowy i złożony problem z wieloma rozwiązaniami. To jedne z najbardziej prawdopodobnych poprawek, ale jeśli zauważyłeś, że coś innego działało lepiej, daj nam znać w komentarzach!

Ten artykuł został zaktualizowany w listopadzie 2019 r.

Czy ten artykuł jest przydatny?

The Complete Windows 10 Podręcznik dostosowywania „class =” responsive-lazy alignleft

The Complete Windows 10 Podręcznik dostosowywania

W tym ebooku zbadamy wiele opcji, które można w pełni dostosować Windows 10. Pod koniec tego ebooka będziesz wiedział, jak zrobić Windows 10 własnych i zostań ekspertem Windows 10 użytkowników.

Zdobądź to teraz! Więcej ebooków »