Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

11 niezbędnych zmian w ustawieniach Safari, które poprawiają jakość przeglądania na komputerze Mac

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: 11 niezbędnych zmian w ustawieniach Safari, które poprawiają jakość przeglądania na komputerze Mac

Jedną z najczęściej używanych aplikacji na komputerze, zwłaszcza jeśli Twoja praca wiąże się z korzystaniem z aplikacji i usług internetowych, jest przeglądarka. W zależności od używanego systemu operacyjnego, przeglądarka może/może się różnić — mimo że wiele dostępnych opcji działa na różnych komputerach, niezależnie od systemu operacyjnego. Jeśli chodzi o system macOS, domyślną ofertą jest Applewłasne Safari, dostępne na wszystkich urządzeniach tej firmy i ogólnie zapewniające płynne przeglądanie dzięki lepszej optymalizacji i niskiemu zużyciu energii. Jeśli więc używasz przeglądarki Safari na komputerze Mac/MacBooku jako przeglądarki domyślnej, musisz dostosować następujące ustawienia przeglądarki Safari, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania.

Podstawowe ustawienia Safari dla komputerów Mac

1. Wyświetl cały adres URL witryny internetowej

Domyślnie pasek adresu w przeglądarce Safari wyświetla tylko nazwę domeny podstawowej witryny internetowej. Chociaż zmniejsza to bałagan i zapewnia przeglądarce przejrzysty wygląd, ci, którzy chcą zobaczyć swoją dokładną lokalizację na stronie internetowej, muszą za każdym razem dotknąć paska adresu, aby wyświetlić cały adres URL. Aby tego uniknąć, Safari umożliwia wyświetlenie całego adresu URL witryny w pasku adresu. W tym celu przejdź do Safari Preferencje [shortcut: command + ,]i wybierz Zaawansowany patka. Tutaj musisz zaznaczyć pole wyboru, które mówi Pokaż pełny adres strony internetowej. I to wszystko. Pasek adresu powinien teraz wyświetlać cały adres URL odwiedzanych witryn.

2. Włącz podgląd łącza, aby wyświetlić docelowy adres URL hiperłączy

Kolejnym ulepszeniem związanym z łączami, które musisz znać i od razu włączyć, jest opcja podglądu łącza przed kliknięciem. Zasadniczo linki widoczne na stronie internetowej są w większości hiperłączami umieszczonymi w tekście. Czasami więc, gdy odwiedzasz nieznaną witrynę internetową lub natkniesz się na fałszywą treść na stronie internetowej (z linkiem), przydatna jest możliwość podglądu łącza przed jego kliknięciem. Na szczęście w przeglądarce Safari możesz uzyskać tę możliwość, włączając pasek stanu. Aby włączyć pasek stanu, otwórz Safari, dotknij Pogląd > Pokaż pasek stanu. Alternatywnie możesz także nacisnąć kombinację polecenia + /, aby pokazać/ukryć pasek stanu. Gdy już to zrobisz, za każdym razem, gdy najedziesz kursorem na link, w lewym dolnym rogu przeglądarki zobaczysz jego pełny adres.

3. Automatycznie uzyskaj widok czytelnika we wszystkich witrynach internetowych

Widok czytnika to jedna z najlepszych funkcji oferowanych przez wiele przeglądarek. Jest to przejrzysty, prosty widok odwiedzanej strony internetowej, którego jedynym celem jest położenie nacisku na tekst, a nie obrazy i inne elementy rozpraszające, takie jak reklamy, zwykle spotykane w witrynach internetowych. Podobnie jak w przypadku iPhone’ów, gdzie można domyślnie włączyć widok czytnika we wszystkich/wybranych witrynach w przeglądarce Safari, możesz zrobić to samo w przypadku wersji na komputery Mac. W tym celu otwórz Safari Preferencje [shortcut: command + ,]i przejdź do zakładki Strony internetowe. Stąd dotknij Czytelnik opcję w panelu Ogólne po lewej stronie i naciśnij przycisk rozwijany obok Podczas odwiedzania innych stron internetowychi obróć go NA. Możesz także ręcznie wybrać strony internetowe, które zawsze chcesz przeglądać w widoku czytnika z powyższej listy.

4. Wyłącz automatyczne odtwarzanie filmów

Jednym z najbardziej irytujących doświadczeń podczas surfowania po Internecie, niezależnie od przeglądarki, jest automatyczne rozpoczynanie odtwarzania filmów. Staje się to szczególnie niepokojące, gdy poziom głośności na komputerze jest ustawiony na wysoki. Na szczęście Safari umożliwia wyłączenie automatycznego odtwarzania filmów w witrynie. Jeśli więc denerwują Cię i męczą takie problemy, przejdź do Safari Preferencje [shortcut: command + ,]i wybierz Automatyczne odtwarzanie z Ogólny zakładkę po lewej stronie. W panelu po prawej stronie kliknij przycisk rozwijany obok Podczas odwiedzania innych stron internetowych i wybierz Nigdy nie odtwarzaj automatycznie z dostępnych opcji.

5. Wyłącz powiadomienia ze strony internetowej

Wiele witryn internetowych oferuje obecnie powiadomienia dotyczące różnych rzeczy. Chociaż w pewnym stopniu powiadomienia te pomagają użytkownikom uzyskać ważne informacje w mgnieniu oka, to samo nie dotyczy niechcianych i natrętnych powiadomień. Jednak w przypadku Safari Apple udostępnia opcję wyłączenia powiadomień o witrynach, za pomocą której można wyłączyć powiadomienia z niektórych witryn lub wymagać od witryn wyraźnego pytania o pozwolenie przed wyświetleniem powiadomień. Aby wyłączyć powiadomienia ze stron internetowych, otwórz Safari Preferencje [command + ,]i przejdź do sekcji Strony internetowe. Tutaj wybierz Powiadomienia z Ogólny po lewej stronie i zaznacz pole wyboru z informacją Zezwalaj witrynom internetowym na proszenie o pozwolenie na wysyłanie uprawnień. Alternatywnie możesz także uniemożliwić niektórym witrynom wyświetlanie powiadomień, dotykając przycisku rozwijanego obok witryny i wybierając Zaprzeczyć z opcji.

6. Zatrzymaj wtyczki internetowe, aby oszczędzać energię

Obecnie duża część treści różnych witryn internetowych w dużym stopniu opiera się na wtyczkach służących do wyświetlania reklam lub prezentacji filmów, co stale pochłania dużą część zasobów komputera. Z tego powodu zawsze działa w tle, aby zawartość witryny była ładowana i aktualizowana, aby użytkownik mógł wznowić przeglądanie. A to może prowadzić do niepotrzebnego zużycia energii. Jednak w przeglądarce Safari dostępna jest opcja zatrzymania wtyczek przed zużywaniem energii po pewnym czasie. Aby to zrobić, przejdź do Safari Preferencje [command + ,]i dotknij Zaawansowany. Stąd zaznacz pole wyboru obok Zatrzymaj wtyczki, aby oszczędzać energię.

7. Ustaw domyślną wyszukiwarkę

Podobnie jak większość przeglądarek internetowych, które pozwalają ustawić domyślną wyszukiwarkę według własnych upodobań, Safari również zapewnia tę samą funkcjonalność. Jeśli więc korzystasz z innej wyszukiwarki, oprócz domyślnie ustawionej Google, możesz ją zmienić na preferowaną wyszukiwarkę. W tym celu otwórz Safari Preferencje [command + ,]i przejdź do Szukaj Sekcja. Stąd dotknij przycisku rozwijanego obok Wyszukiwarka i wybierz z listy swoją wyszukiwarkę.

8. Dostosuj pasek narzędzi do własnych upodobań

Pasek narzędzi dostępny w przeglądarce Safari oferuje szereg przydatnych funkcji zapewniających szybki i łatwy dostęp do różnych funkcji/funkcji poprawiających jakość przeglądania. Jednak spośród różnych opcji, które przedstawia, niektóre stają się zbędne dla niektórych funkcji i powodują bałagan na pasku narzędzi. Aby sobie z tym poradzić, możesz dostosować pasek narzędzi i upewnić się, że udostępnia tylko te funkcje, których potrzebujesz. W tym celu otwórz Safari i dotknij Pogląd > Dostosuj pasek narzędzi. W nowym oknie, które się pojawi, wybierz elementy, które chcesz dodać i przeciągnij je na pasek narzędzi. Po ułożeniu przycisków na pasku narzędzi naciśnij Zrobione.

9. Włącz ikony ulubionych na kartach

Jeśli nie wiesz, favicony to małe ikony graficzne używane do reprezentowania Twojej witryny. Znajdują się one na pasku adresu lub na pasku kart i umożliwiają sprawdzenie, która strona/witryna internetowa jest otwarta na danej karcie, przy czym wiele kart jest otwartych jednocześnie. Domyślnie Safari nie wyświetla ikon ulubionych różnych witryn internetowych. Możesz je jednak włączyć, najpierw przechodząc do Safari Preferencje [command + ,]i wybranie Zakładki Sekcja. A następnie na stronie kart zaznacz pole wyboru obok Pokaż ikony stron internetowych w zakładkach.

10. Otwórz Safari z zakładkami poprzedniej sesji

Wiele przeglądarek internetowych umożliwia dostosowanie strony głównej i strony startowej w swoich przeglądarkach zgodnie z własnymi preferencjami. Niestety, niewiele z nich pozwala na otwarcie przeglądarki z kartami poprzedniej sesji — z wyjątkiem przeglądarek takich jak Brave. Co ciekawe, Apple oferuje tę samą funkcjonalność w przeglądarce Safari, dzięki której możesz otwierać karty otwarte w poprzedniej sesji za każdym razem, gdy otwierasz przeglądarkę Safari i kontynuować od miejsca, w którym przerwałeś. Aby to włączyć, przejdź do Safari Preferencje [command + ,]i przejdź do Ogólny Sekcja. Tutaj kliknij menu rozwijane obok Safari otwiera się za pomocą i wybierz Wszystko windows z ostatniej sesji.

11. Zapobiegaj śledzeniu między witrynami

Obecnie wiele witryn internetowych korzysta z różnych usług w celu śledzenia Twojej aktywności i gromadzenia danych podczas odwiedzania różnych witryn w celu utworzenia tak zwanego odcisku palca przeglądania. Aby mieć to pod kontrolą, Safari jest wyposażona w opcję, która pozwala ograniczyć stronom internetowym możliwość pobierania odcisków palców Twojej obecności w Internecie. W tym celu udaj się do Preferencje Safari [command + ,]i dotknij Prywatność patka. Tutaj zaznacz pole wyboru, które mówi Zapobiegaj śledzeniu między witrynami.

Dostosowując powyższe ustawienia, możesz spodziewać się lepszej jakości przeglądania w przeglądarce Safari. Podczas gdy niektóre z tych ustawień zapewniają lepsze doświadczenie użytkownika w różnych witrynach internetowych, inne zapewniają więcej funkcjonalności, dzięki czemu niektóre operacje w przeglądarce są szybkie i wygodne.

Table of Contents