Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: 12 sposobów na zwiększenie przepływów pieniężnych
Gotówka to siła napędowa biznesu. Według Hala Sheltona, anioła biznesu, mentora SCORE i autora bestsellera jednym z głównych powodów, dla których firmy upadają, jest „niewłaściwe zarządzanie przepływami pieniężnymi”.
Małe firmy mogą mieć trudności z kontrolowaniem przepływów pieniężnych, ale jest to konieczne. Po roku, który wszyscy przeszliśmy, możesz mieć wrażenie, że sytuacja wymyka się spod kontroli. Istnieją sposoby na lepsze zarządzanie – a nawet zwiększenie – przepływów pieniężnych. Tu jest kilka.
Jak zwiększyć przepływ gotówki
1. Monitoruj i dokumentuj proces
Nie możesz zarządzać, poprawiać ani zwiększać swoich przepływów pieniężnych, jeśli ich nie śledzisz. Liczne programy księgowe, takie jak QuickBooks, Sage Intaact i inne, pomagają monitorować przepływy pieniężne. (Korzystanie z systemu księgowego opartego na chmurze sprawia, że jeszcze łatwiej jest być na bieżąco).
Kluczem jest oczywiście regularne sprawdzanie należności i zobowiązań. Dzięki temu zawsze wiesz, ile gotówki wpływa i ile musi wyjść. Ponadto, jeśli korzystasz ze zautomatyzowanego, opartego na chmurze systemu przetwarzania płatności, który integruje się z Twoim programem księgowym, np Bill.commożesz zarządzać swoimi należnościami i zobowiązaniami w jednym miejscu.
Wystarczy rzucić okiem na pulpit nawigacyjny Bill.com, aby zobaczyć zapis pieniędzy wpływających do Twojej firmy każdego miesiąca — należności — (płatności od klientów, odsetki, wpływy z pożyczek itp.) i wypływających z Twojej firmy każdego miesiąca miesięcznie — Twoje zobowiązania — (czynsz, lista płac, koszt zapasów lub materiałów itp.).
Shelton mówi, że są kilka typowych błędów właściciele małych firm, jeśli chodzi o zarządzanie przepływami pieniężnymi. Wielu błędnie wierzy, że wystarczy przygotować prognozę przepływów pieniężnych raz w roku w okresie budżetowym. Shelton mówi zamiast tego: „musisz projektować przepływy pieniężne co miesiąc i [create] krocząca prognoza na 12 miesięcy”. W trudnych czasach, jeśli martwisz się na przykład o wypłatę wynagrodzenia, Shelton zaleca cotygodniową prognozę gotówkową.
Twoja prognoza przepływów pieniężnych jest oparta na Twoich wcześniejszych sprawozdaniach z przepływów pieniężnych. Jeśli Twoja firma ma sezonowe przypływy i przepływy gotówki, zacznij od rocznych zestawień przepływów pieniężnych; jeśli twoje przepływy pieniężne wydają się być stabilne, zacznij od trzech do sześciu miesięcy wyciągów. (Ponownie, jest to bardzo łatwe ćwiczenie, jeśli patrzysz na pulpit nawigacyjny Bill.com).
Następnie, w zależności od aktualnej sytuacji, porównaj swoje prognozy przepływów pieniężnych (na tydzień lub miesiąc) z rzeczywistym rachunkiem przepływów pieniężnych i odpowiednio dostosuj swoje prognozy.
Nie popełniaj błędu, myśląc, że to nie jest twoja praca. Shelton mówi, że innym częstym błędem popełnianym przez właścicieli małych firm jest myślenie, że „przepływy pieniężne to zadanie księgowego”. Jak mówi Shelton: „Księgowi składają sprawozdania z przeszłych działań. Dyrektorzy generalni sprawiają, że wszystko dzieje się w przyszłości i muszą mieć świadomość, jaki będzie wpływ finansowy ich decyzji/działań”.
2. Ciąć koszty
Jeśli gotówka jest napięta lub martwisz się, że wkrótce będzie, spójrz na swoje zobowiązania, aby zobaczyć, gdzie możesz ograniczyć. Twój czynsz jest za wysoki? Jeśli faktycznie zajmujesz dziś powierzchnię biurową lub handlową, być może będziesz w stanie wynegocjować z właścicielem obniżkę czynszu, ponieważ tak wiele firm działa zdalnie.
Czy faktycznie musisz być w biurze, czy możesz przejść do pracy wirtualnej? Może to zaoszczędzić sporo pieniędzy na podstawowych kosztach ogólnych.
Czy czytasz biuletyny, gazety i czasopisma, za które płacisz? Jeśli nie, anuluj subskrypcję. Czy możesz zaoszczędzić pieniądze, przechodząc na dostęp do tych informacji online?
Czy płacisz roczne składki na rzecz organizacji członkowskich? Czy czerpiesz korzyści z członkostwa? Jeśli nie, rozważ rezygnację z członkostwa.
Czy sprawdzałeś ostatnio swoje polisy ubezpieczeniowe? Czy otrzymujesz najlepszą ofertę? Czy możesz uzyskać ten sam zakres ochrony za niższą cenę? Rozejrzyj się, zanim ponownie zatwierdzisz.
3. Dokładnie przeanalizuj swój proces płatności
Przejście na zautomatyzowany system płatności, taki jak Bill.com, oszczędza czas i pieniądze. Bill.com twierdzi, że ich klienci otrzymują zapłatę „2x szybciej” dzięki cyfrowym fakturom, automatycznym przypomnieniom i płatnościom elektronicznym.
Czy możesz poprosić klientów/klientów o wpłacenie początkowego depozytu z góry, a resztę po zakończeniu projektu? Jeśli projekt jest duży, rozważ podzielenie go na etapy i rachunek za częściową płatność po zakończeniu każdego kroku.
4. Negocjuj / Zachęć do lepszych warunków płatności
Czy Twoi stali klienci płacą Ci 60 netto? Czy możesz podnieść to do 30 netto lub nawet mniej, oferując zniżki za wcześniejsze płatności? Oczywiście najpierw wykonaj obliczenia, aby mieć pewność, że wcześniejsze otrzymanie zapłaty jest warte zebrania mniejszej kwoty.
Jeśli twoi stali klienci płacą ci co miesiąc, czy możesz zamienić ich na umowę roczną, oferując zniżkę od ceny miesięcznej?
5. Złóż wniosek o linię kredytową
Biznesowe linie kredytowe są świetne, jeśli napotkasz kryzys w przepływie środków pieniężnych. Nie płacisz nic, dopóki nie wykorzystasz pieniędzy. Ale najlepszy czas na złożenie wniosku o linię kredytową jest zanim jej potrzebujesz.
6. Konsolidacja lub renegocjacja zadłużenia biznesowego
Jeśli jesteś teraz winien pieniądze, porozmawiaj ze swoimi pożyczkodawcami. Możesz być w stanie wynegocjować niższą stopę procentową lub wydłużone warunki płatności, co może pomóc w zwiększeniu przepływów pieniężnych. Wiele instytucji pożyczkowych stworzyło specjalne programy podczas pandemii COVID-19, aby pomóc firmom borykającym się z problemami.
7. Sprzedaj sprzęt biznesowy, którego nie używasz
Masz sprzęt, którego już nie potrzebujesz? Pomyśl o sprzedaży, aby zwiększyć przepływ gotówki. W zależności od branży możesz generować przepływy pieniężne, sprzedając swój sprzęt Amazon lub eBayu. Twoje stowarzyszenie branżowe może mieć miejsce do reklamowania twojego nadmiarowego sprzętu.
8. Leasinguj, nie kupuj nowego sprzętu
Jeśli jesteś na rynku nowego sprzętu, technologii lub pojazdu służbowego, rozważ leasing zamiast kupowania go od razu. W ten sposób otrzymujesz najbardziej aktualne wersje bez wydawania dużej ilości gotówki z góry.
9. Pozbądź się nadmiaru zapasów
Czy jesteś sprzedawcą detalicznym lub hurtowym z dodatkowymi zapasami? Nie przechowuj go ani nie pozwól, aby zajmował cenne miejsce na podłodze. Zorganizuj wyprzedaż, zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym. Jeśli nadal utkniesz z produktami, skontaktuj się z likwidatorem. Nie dostaniesz dużo pieniędzy, ale coś jest lepsze niż nic. Możesz też przekazać resztki towaru organizacji charytatywnej lub innej organizacji non-profit. Nie zarobisz pieniędzy, ale sprawdź u swojego księgowego, czy możesz uzyskać odpis podatkowy.
10. Korzystaj z firmowych kart kredytowych, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom biznesowym
Posiadanie biznesowej karty kredytowej z nagrodami może zwiększyć przepływ gotówki, umożliwiając płacenie za zakupy zdobytymi punktami lub milami (w przypadku kart linii lotniczych). (Kupowałem komputery w ten sposób.)
Szukaj także kart o niskim oprocentowaniu i opłatach rocznych.
11. Sprawdź swoją strukturę cenową
Kiedy ostatnio podniosłeś ceny? Zanim to zrobisz, sprawdź ceny, jakie oferuje konkurencja. Czy zgadzasz się z tymi, czy też zbytnio martwiłeś się warunkami rynkowymi, aby podnieść ceny?
Są segmenty gospodarki, które wciąż przeżywają boom. W zależności od tego, komu sprzedajesz i co sprzedajesz, możesz pobierać więcej i nie tracić żadnych transakcji.
12. Faktoring lub finansowanie faktur
Jeśli potrzebujesz szybkiego, krótkoterminowego zastrzyku gotówki, rozważ to faktoring lub finansowanie faktur. Ma to swoje zalety i wady, więc koniecznie skonsultuj się ze swoim księgowym, aby upewnić się, że ma to sens dla Twojej firmy.
Najlepszy czas na zaplanowanie niedoboru gotówki jest wtedy, gdy go nie masz. Shelton mówi, że każda firma potrzebuje „Planu B”, na którym można się oprzeć. Utwórz teraz. Zadaj sobie pytanie, co byś zrobił, gdybyś miał do czynienia z brakiem gotówki? Łatwiej jest określić możliwości teraz niż w ferworze chwili.
Większość firm doświadcza przypływów i odpływów dochodów. Staraj się oszczędzać pieniądze w dobrych czasach, aby mieć je, gdy doświadczasz kryzysu finansowego.
Być może, co najważniejsze, nie próbuj samodzielnie zwiększać przepływów pieniężnych. Zatrudnij księgowego, wewnętrznego lub zewnętrznego. Czy księgowy może zdjąć z twoich rąk niektóre z bardziej przyziemnych zadań? Zleć przetwarzanie płatności firmie takiej jak Bill.com dzięki czemu możesz szybciej otrzymać zapłatę. Wypróbuj bez ryzyka już dziś!