13 min AplikacjeJak odblokować "zablokuj zap"

Niesławna „trava zap” to wiadomość otrzymana na WhatsApp, której zawartość powoduje zamknięcie aplikacji lub całkowite zawieszenie telefonu. Wysyłanie go nie ma sensu dla ludzi, ale coś w nim zawarte (znaki, linki, a nawet emotikony) powoduje ogólną awarię urządzenia, a jeśli jest zbyt agresywne, może nawet doprowadzić do ponownej instalacji programu.

Co to jest „Zap Lock”?

Zap lock to zestaw kodów zaprojektowanych specjalnie po to, aby powodować błąd podczas przetwarzania informacji przez WhatsApp na telefonie komórkowym.

13 min AplikacjeJak odblokować "zablokuj zap" 1

Chociaż przesyłanie między przyjaciółmi to nic innego jak żart, warto mieć świadomość: wysyłanie zamków typu zaps może prowadzić do problemów prawnych. Jeśli nadawca spowoduje jakiekolwiek nieodwracalne szkody lub straty — na przykład przerwę w sprzedaży zakładu — ofiara może domagać się odszkodowania.

Jak odblokować z zamka zap?

Nie ma jednej metody na ominięcie blokady zap, ponieważ wiadomości te stale ewoluują. Każda aplikacja ma wady, a WhatsApp nie jest inny. Jednak platforma stale pracuje, aby uniknąć tego problemu, ponieważ może to być dość uciążliwy.

13 min AplikacjeJak odblokować "zablokuj zap" 2

Dlatego pierwszą alternatywą jest aktualizowanie WhatsApp. Nowsze wersje mają większe szanse na ochronę przed najpopularniejszymi kodami blokad zap, więc ich otrzymanie nie spowoduje żadnych problemów dla Twojego urządzenia.

Po drugie, uwaga użytkownika: czy otrzymałeś wiadomość z nieznanego numeru i zauważyłeś w powiadomieniach, że treść jest dziwna? Nie otwieraj nawet rozmowy na telefonie komórkowym (najlepiej w Internecie lub na komputerze), zablokuj numer i od razu usuń czat. To powinno wystarczyć, aby telefon nie przetworzył złośliwego zgłoszenia i zawiesił się.

Ponadto możesz także unikać grup, w których te niebezpieczne wiadomości są udostępniane przez dziwne numery. W menu ustawień komunikatora, a konkretnie w Ustawienia > Konto > Prywatność > Grupy, możesz określić, kto może dodawać Twój numer do grup — czy to ktokolwiek, tylko dodał kontakty lub ustaw wyjątki.

13 min AplikacjeJak odblokować "zablokuj zap" 3

Co zrobić, jeśli otrzymałeś blokadę zap?

Nawet z zabezpieczeniami otrzymałeś niebezpieczną wiadomość i Twoja aplikacja została zamknięta. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest oczywiście ponowne otwarcie aplikacji — jeśli możesz, idealnie: po prostu usuń złośliwy czat i zablokuj problematyczny numer.

13 min AplikacjeJak odblokować "zablokuj zap" 4

Jeśli jednak aplikacja się nie otwiera, musisz użyć innych metod:

Spróbuj uzyskać dostęp do czatu przez aktywną sesję WhatsApp Web lub Desktop — jest szansa, że ​​problem nie dotyczy komputerowej wersji komunikatora, a stamtąd możesz znaleźć blokadę zap, usunąć ją i ponownie uzyskać dostęp aplikację na smartfona. Nie masz dodatkowego urządzenia podłączonego do swojego konta WhatsApp, a aplikacja jest nadal niedostępna z telefonu komórkowego? Rozwiązaniem może być usunięcie danych i pamięci podręcznej komunikatora w ustawieniach sistema. Jeśli to nadal nie zadziała, wystarczy ponownie zainstalować aplikację ze Sklepu Play i App Store i odzyskać rozmowy z ostatniej zapisanej kopii zapasowej.

Warto pamiętać, że próba zresetowania urządzenia — być może dopuszczenie do wyczerpania baterii, na wypadek, gdybyś nie mógł go ręcznie wyłączyć — może również pomóc. W takim przypadku, przed ponownym otwarciem WhatsApp, po prostu powtórz pierwszą wskazówkę z poprzedniego akapitu i usuń wiadomość o bombie zap lock przez Internet.