15-20 czerwca

Historia jest bardzo różnorodna i, jak wszyscy wiemy, ciągle się rozwija. Wiele wydarzeń historycznych będzie zaskakujących, nawet jeśli miną setki lat, ale prawda jest taka, że ​​niewielu wie, że przeżywają rocznicę ważnej chwili.

Dzisiaj przedstawiamy listę momentów, które warto zapamiętać z tego tygodnia w historii.

15 czerwca 1985: powstaje Ghibli Studio w Japonii

15-20 czerwca 1

Jeśli podobają Ci się filmy tego słynnego studia, z przyjemnością dowiesz się, że dziś przypada 35. rocznica założenia Ghibli Studio. Jednak, mimo że został założony w 1985 roku, zespół prowadzony przez Hayao Miyazaki i Isao Takahata już pracował nad filmem „Nausicäa of the Valley of the Wind”, który został wydany w 1984 roku.

Jednak jednym z najbardziej znanych filmów studia (i któremu zawdzięcza swoje logo) jest „My Neighbor Totoro”, który ukazał się trzy lata po założeniu studia. O tym filmie jest nawet wiele do powiedzenia kilka interesujących teorii o historii.

16 czerwca 1911: powstaje IBM

15-20 czerwca 2

Inną ważną rocznicą obchodzoną dzisiaj jest rocznica założenia International Business Machines Corporation (IBM). Ta imponująca międzynarodowa firma technologiczna była odpowiedzialna za produkcję i marketing sprzętu i oprogramowania komputerowego, ale zapuściła się także w innych obszarach, takich jak rozpoznawanie twarzy lub rozwój technologii w medycynie.

Na przykład dwa lata temu wdrożył sztuczną inteligencję (AI) do rozpoznawania i wykrywania raka piersi jeszcze rok przed jego pojawieniem się. Opracował również sistema detekcji chemicznej AI w celu klasyfikacji cieczy. Ostatecznie jest to jedna z największych firm w Twojej okolicy.

16 czerwca 1960: Wydano „Psycho” Alfreda Hitchcocka

15-20 czerwca 3

Odważmy się powiedzieć, że w pewnym momencie zobaczysz obraz znajdujący się na tym tekście i możesz go rozpoznać, nawet jeśli nie widziałeś filmu. Wynika to ze sławy, która kręci się wokół „Psychozy”, jednego z najbardziej rozpoznawalnych filmów reżysera Alfreda Hitchcocka.

Jest to uważane za kultowy film ze względu na jego jakość. Jest chwalony na całym świecie i jest uważany za jeden z najlepszych filmów w historii. Ponadto stworzyła wzór w horrorach i szybko stała się referencją, jako pierwsza należąca do gatunku slasher.

Jeśli lubisz kultowe kino i podobają Ci się prace tego reżysera, zalecamy odwiedzenie naszej listy klasycznych filmów, które można znaleźć na YouTube.

16 czerwca 1963: Valentina Tereshkova zostaje pierwszą kobietą, która dotarła w kosmos

15-20 czerwca 4

Po wybraniu spośród ponad 400 kandydatów Valentina Tereshkova, lepiej znana jako Mewa, zdołała dotrzeć w kosmos podczas misji radzieckiej. Ponadto była nie tylko pierwszą kobietą, która dotarła w kosmos, ale także pierwszą cywilną osobą, która to zrobiła, ponieważ pracowała w firmie tekstylnej i od czasu do czasu lubiła spadochroniarstwo.

Jego historia jest dość interesująca, dlatego zalecamy przeczytanie naszej notatki na ten temat, klikając tutaj.

16 czerwca 1978 r .: „Grease” otwiera się w USA

15-20 czerwca 5

Kto nie słyszał o tym filmie? Po premierze pod koniec lat 70. XX wieku „Grease” stał się hitem kasowym. Ten film opowiada o letnim romansie między Sandy i Dannym Zuko, opisując go jako musical, z chwytliwymi piosenkami, które do dziś są uważane za bardzo dobre.

Co ciekawe, w 41. rocznicę premiery filmu główni aktorzy, John Travolta i Olivia Newton, przebrani za bohaterów filmu spotkali się z fanami, aby uhonorować ten film.

18 czerwca 1940 r .: Winston Churchill wygłasza przemówienie „To była ich najlepsza godzina”

15-20 czerwca 6

Jest to prawdopodobnie jedno z najbardziej znanych wystąpień premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla. Zostało dostarczone miesiąc po wyborze na ministra w kontekście bitwy o Francję (znanej również jako Upadek Francji). Uzasadniał w nim niski poziom wsparcia udzielonego Francji od bitwy pod Dunkierką, praw narodów, ich zaufania do zwycięstwa i ich opinii, że Stany Zjednoczone powinny dołączyć do walki z Hitlerem. .

18 czerwca 1964 r .: Monson Motor Lodge protestuje w San Agustin na Florydzie

15-20 czerwca 7

To jest czarny dzień w historii protestów na rzecz równości rasowej w Stanach Zjednoczonych. W tym kontekście w tym mieście zwołano kilka protestów o walkę o prawa obywatelskie Czarnych w kraju, ale represje, przemoc i aresztowania były ogromne. Spowodowało to nasilenie protestów i przyłączenie się do sprawy coraz większej liczby osób. 11 czerwca tego roku Martin Luther King został aresztowany, a z więzienia napisał list wzywający rabinów do demonstracji 18 czerwca. Tego dnia w hotelu Monson miało miejsce największe masowe aresztowanie rabina w historii Ameryki.

Równolegle grupa protestujących postanowiła wskoczyć do basenu zakładu w proteście, ale kierownik hotelu, James Brock, wyszedł, by wlać do basenu kwas muriatowy, aby spalić protestujących. Został natychmiast aresztowany, ale najbardziej szokujące jest to, że moment został uwieczniony na zdjęciu.

Wszystko, co spotkało Martina Luthera Kinga i tych, którzy poszli za nim, było przerażające i trwało do pokojowych protestów aż do śmierci przywódcy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do przejrzenia tej listy 10 filmów, które pomogą Ci zrozumieć sytuację rasową w kraju.

18 czerwca 1981 r .: Lekarze i naukowcy określają AIDS jako epidemię w San Francisco

15-20 czerwca 8

Tego dnia kilku lekarzy oficjalnie uznało epidemię AIDS. Proces rozpoznawania tej choroby rozpoczął się sześć dni wcześniej, kiedy w amerykańskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom opisano pięć przypadków zapalenia płuc w Los Angeles z Pneumocystis carinii i kilka przypadków mięsaka Kaposiego, rodzaju raka skóra. Większość tych przypadków to homoseksualiści, którzy wkrótce potem zmarli.

Na początku AIDS było znane jako „różowa plaga” ze względu na różowe plamki pojawiające się na skórach dotkniętych nim osób. Jednak prasa przypisywała tę nazwę pacjentom homoseksualnym i bardzo szybko ci, którzy cierpieli na tę chorobę, zaczęli być źle traktowani przez społeczeństwo.

Dziś na szczęście to tabu zmniejszyło się, a osoby z AIDS mają większe możliwości leczenia i są akceptowane w społeczeństwie.

18 czerwca 1981 r .: Sally Ride zostaje pierwszą Amerykanką, która wyruszyła w kosmos

15-20 czerwca 9

Ciekawe, że tego dnia, ale w różnych latach, dwie kobiety z różnych krajów po raz pierwszy wyruszyły w kosmos. Ten fizyk został astronautą wraz z załogą misji kosmicznej STS-7, który został przeprowadzony na pokładzie promu kosmicznego Challenger.

Co więcej, Ride była nie tylko pierwszą amerykańską kobietą, która wyruszyła w kosmos, ale była także pierwszym ogłoszonym przez NASA astronautą LGTBIG. Jeśli chcesz poznać ich historię wraz z historią czterech naukowców LGBT, którzy mieli wpływ na świat, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

20 czerwca 1963: Powstaje Czerwony Telefon Zimnej Wojny

15-20 czerwca 10

Z powodu braku komunikacji między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim, w niezliczonych przypadkach wojna między narodami prawie wybuchła z powodu nieporozumień. Z tego powodu i pomimo konfliktów dyplomatycznych utworzono kanał komunikacyjny między Waszyngtonem a Moskwą znany jako „czerwony telefon”.

W rzeczywistości pierwsza wersja tego urządzenia była daleka od nazwy, ponieważ nie był to telefon, ale urządzenie do pisania i nie był też czerwony. Jednak i tak termin ten został zachowany do celów dziennikarskich, ponieważ kolor czerwony jest związany z sytuacjami kryzysowymi.

To najważniejsze wydarzenia historyczne tygodnia. Który najbardziej Ci się podobał? Powiedz nam w komentarzach!