15 największych oszustw i oszustw w Internecie

Od pierwszych dni Internetu ludzie korzystali z pomysłowości innych, próbując zastosować oszustwa internetowe. Czy to naprawdę oszukiwanie kogoś, aby przekonał go do zarabiania pieniędzy, czy infiltrowanie wirusów w jakikolwiek sposób na swoich komputerach. Z czasem internauci stali się nieco mądrzejsi w tym, co powinni robić lub wierzyć w środowisko internetowe. Mimo to pojawiło się coraz więcej programów, które wykorzystują nieostrożność lub mniej poinformowane osoby do stosowania tych oszustw z Internetu.

Jeśli jesteś ciekaw najbardziej niebezpiecznych i najczęstszych z tych oszustw w Internecie, możesz sprawdzić naszą listę na ten temat. Zobacz wszystko szczegółowo poniżej!

1. Phishing

oszustwa internetowe

Na początek porozmawiajmy o jednym z najczęstszych oszustw w Internecie: phishingu. Zazwyczaj stosuje się go za pośrednictwem poczty elektronicznej, gdy ten oszust wysyła wiadomość podszywającą się pod prawdziwą firmę.

Dokładają wszelkich starań, aby e-mail i sama wiadomość były jak najbardziej podobne do czegoś z prawdziwej firmy. Ogólnie rzecz biorąc, robią to, aby uzyskać dostęp do swoich danych logowania na stronie internetowej firmy.

Na przykład często otrzymuje się fałszywą wiadomość z PayPal z prośbą o zalogowanie się do podanego przez nich linku. Jeśli to zrobisz, otrzymają twoją nazwę użytkownika i hasło i będą mogli uzyskać dostęp do twojego konta PayPal, a tym samym zdeponowanych tam kart kredytowych i gotówki.

Może się to zdarzyć każdemu i może pochodzić z każdej możliwej firmy. Dlatego zawsze warto wątpić w wiadomość, przeprowadzić wyszukiwanie, jeśli otrzymasz coś takiego, i unikać klikania linków przez e-mail.

2. Fałszywe wiadomości z linkami

Następnie mamy kolejny bardzo powszechny oszustwo internetowe. Wiele osób korzysta z coraz bardziej popularnych i popularnych aplikacji do przesyłania wiadomości, aby wysyłać wiadomości z fałszywymi linkami.

Zazwyczaj podszywają się również pod firmę lub oferują pewne korzyści. Te linki mogą powodować, że musisz wprowadzić swoje dane lub prowadzić do strony pobierania złośliwego oprogramowania. Zawsze najlepiej też tego unikać.

3. Wymuszenie społeczne

Niestety, bardzo powszechnym oszustwem w sieciach społecznościowych jest wymuszenie. Ogólnie rzecz biorąc, ktoś może przejść do Twojego profilu, aby wysłać wiadomość z informacją, że ma Twoje zdjęcia lub dane osobowe.

W takim przypadku oszust nadal twierdzi, że nie tylko udostępni te dane i zdjęcia publiczności, jeśli wyślesz więcej zdjęć, a nawet pieniędzy. Prawie zawsze te oświadczenia są fałszywe, dlatego najlepiej skontaktować się z policją.

4. Fałszywe ostrzeżenie o wirusie

Niemal niemożliwe jest, aby ktokolwiek korzystał z Internetu od jakiegoś czasu, nie zauważył ostrzeżenia o fałszywym wirusie. Może pojawić się w przeglądarce, komputerze lub smartfonie.

Zasadniczo podszywa się pod program antywirusowy, który wykrył, że na twoim urządzeniu jest bardzo poważny wirus i prosi o jego kliknięcie. Po kliknięciu skończy się pobieranie pliku z prawdziwym wirusem.

W takich przypadkach Twoje urządzenie może już zawierać złośliwe oprogramowanie, które po prostu chce przynieść jeszcze gorsze rzeczy do komputera. Zalecamy natychmiastowe użycie prawdziwego programu antywirusowego i nie dotykanie ostrzeżenia.

5. Klonowanie WhatsApp

Jeśli klonowanie numeru telefonu komórkowego było wcześniej złe, mogłoby być jeszcze gorzej z WhatsApp. Oszuści często klonują numer, aby korzystać z konta WhatsAapp i żądać pieniędzy lub danych osobowych od swoich kontaktów.

Niestety może to być trudne do wykrycia. Dlatego zawsze najlepiej jest poświadczyć swoim znajomym i rodzinie, że nie pytasz o coś takiego w WhatsApp.

6. Wannacry

oszustwa internetowe wannacry

Wannacry to oprogramowanie ransonware, które stało się bardzo znane w ostatnich latach z powodu infekcji tysięcy komputerów w setkach krajów. Zasadniczo, jeśli zabrałeś to oprogramowanie ransonware z komputera, zaszyfrowało ono całą zawartość dysku twardego i trzeba było zapłacić kwotę za jego wydanie.

Jeśli nie zostanie to zrobione przez pewien czas, Twoje dane zostaną zasadniczo zniszczone. Okazało się to bardzo szkodliwe dla wielu firm, jak większość

7. Wersje aplikacji premium

Korzystając z tych, którzy korzystają z niektórych aplikacji lub gier, pojawia się wiadomość o możliwości wersji premium tych aplikacji. Dzieje się tak często nawet z WhatsApp, który przez jakiś czas miał pogłoski o takiej „złotej” wersji.

Jest to jeden z najprostszych oszustw w Internecie, aby nie spaść. Wystarczy skorzystać z oficjalnych sklepów z aplikacjami, aby pobrać lub zaktualizować aplikację w Google Play lub Apple Store

8. Fałszywe reklamy na stronach sprzedaży

Przy tak wielu sklepach internetowych dostępnych dzisiaj, oczywiście są też tacy, którzy chcą skorzystać. Niezależnie od tego, czy na stronach aukcyjnych, czy w sprzedaży za pośrednictwem sieci społecznościowych, często widuje się fałszywe reklamy.

Zasadniczo możesz ostatecznie kupić produkt i nigdy go nie otrzymać. Możesz także otrzymać coś zupełnie innego niż zakupiony lub uszkodzony produkt.

Najlepszą opcją jest kupowanie tylko w zaufanych sklepach lub sprzedawcach internetowych, które cieszą się dobrą opinią i opiniami innych konsumentów.

9. Kupony rabatowe

To oszustwo, najczęściej spotykane w aplikacjach do czatowania, takich jak WhatsApp, składa się z kuponów rabatowych oferowanych użytkownikom. Zasadniczo musisz kliknąć link wysłany wiadomością.

Może to dotyczyć każdej restauracji lub sklepu internetowego, co pomaga oszukać więcej osób. Nie daj się nabrać na oszustwo, po prostu nie klikaj linków i przeszukuj internet, jeśli kupon jest prawdziwy, czy nie.

10. Fałszywe promocje

Ponieważ wymieniamy kupony, warto również mówić o promocjach oferowanych w aplikacjach i sieciach społecznościowych. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nie ma ich na oficjalnym profilu lub stronie internetowej firmy, te promocje są po prostu fałszywe.

Nasza wskazówka jest taka sama, jak podaliśmy powyżej: Nie klikaj niczego i szukaj.

11. Nieprawidłowe fakturowanie e-mailem

Innym z najczęstszych oszustw w Internecie jest niewłaściwe obciążenie, które można zobaczyć w niektórych wiadomościach e-mail. Może to być usługa, którą faktycznie subskrybujesz, na przykład Netflix lub nawet bank.

Zazwyczaj są to źle wykonane, wprowadzające w błąd lub bardzo podejrzane wiadomości e-mail. W każdym razie, w razie wątpliwości, przejdź do oficjalnej aplikacji serwisu i upewnij się, że wszystko tam jest.

12. Fałszywe profile aplikacji randkowych

aplikacje Tinder

Teraz, gdy aplikacje randkowe stają się coraz bardziej popularne, można się spodziewać, że pojawią się tam również oszuści. Wiele osób tworzy fałszywe profile, zwłaszcza kobiet, aby przyciągnąć ludzi w potrzebie.

Może to być dość niebezpieczne, jeśli przejdziesz do prawdziwej daty życia. Tylko ogólnie rzecz biorąc, starają się skorzystać z możliwości użytkownika, prosząc o pieniądze.

Dobrze jest także znać taktykę proszenia o intymne zdjęcia lub filmy, ponieważ można to później wykorzystać do wymuszenia.

13. Fałszywe profile sieci społecznościowych

Oczywiście fałszywe profile to nie tylko aplikacje randkowe. Często zdarza się, że profile te można znaleźć w dowolnej sieci społecznościowej Facebook, Instagram lub Twitterna przykład.

Ktoś może dodać Cię do tych sieci, spróbować czatować i w jakiś sposób skorzystać. Najlepiej jest nie akceptować nieznajomych lub spojrzeć na profil, aby sprawdzić, czy jest to uzasadnione.

14. Fałszywe organizacje charytatywne

Raz jeszcze powszechne przez telefon, teraz widzimy również oszustwa od osób udających organizacje charytatywne przez Internet. Często się przedstawiają, pokazują witrynę swojej pracy i proszą o wkład.

Najlepszym rozwiązaniem jest zignorowanie lub nawet zbadanie, czy dana instytucja jest prawdziwa.

15. Pliki wirusów na stronach internetowych

Oczywiście dzieje się to znacznie więcej na stronach oferujących pirackie treści. Należy jednak pamiętać o każdej witrynie internetowej, która może oferować jakiś plik do pobrania.

Ogólnie rzecz biorąc, oferują pewne treści, czy to filmy, zdjęcia lub oprogramowanie, aby upewnić się, że pobierzesz. Niestety mogą nawet maskować plik, abyś mógł uznać go za zgodny z prawem.

Naszą sugestią jest unikanie pobierania plików z witryn, które nie są dobrze znane lub mają komentarze innych użytkowników.

Czy wiesz już o tych oszustwach i oszustwach internetowych?

Czy skorzystałeś z naszej listy, aby poznać lub nawet przejrzeć niektóre z najbardziej znanych oszustw i oszustw w Internecie? Więc nie zapomnij skomentować, mówiąc nam, co myślisz, a jeśli są jakieś inne oszustwa, które Twoim zdaniem powinny znaleźć się na liście.