Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

15 złych linków, których musisz unikać i dlaczego

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: 15 złych linków, których musisz unikać i dlaczego

Jeśli znasz podstawy budowania linków, to już wiesz, że nie wszystkie linki są sobie równe. Istnieją dobre i złe linki, a witryny zawierające wiele tych ostatnich niewątpliwie będą miały gorsze wyniki w SERP.

Czym jednak właściwie są złe linki i jak je rozpoznać na pierwszy rzut oka? Po to tu jesteśmy, żeby to wyjaśnić. W dalszej części znajdziesz wszystkie odpowiedzi, których szukasz, a także 15 rodzajów złych linków, których musisz unikać i dlaczego.

 • Czym są złe linki?
 • Jak znaleźć złe linki?
 • Jak zatrzymać złe linki?
 • 15 złych linków, których należy unikać za wszelką cenę
  • 1. Komentarz do spamu
  • 2. Spam na forum dyskusyjnym
  • 3. Płatne linki, które przekazują PageRank
  • 4. Nadmierna wymiana linków
  • 5. Nadmiar linków do postów gościnnych
  • 6. Linki w całym serwisie
  • 7. Linki zawarte w umowach
  • 8. Linki do informacji prasowych
  • 9. Linki osadzone w widżetach
  • 10. Linki z prywatnych sieci blogów
  • 11. Linki z katalogów niskiej jakości
  • 12. Linki utworzone za pomocą programów automatycznych
  • 13. Linki do zakładek społecznościowych
  • 14. Nadmierne linki do księgi gości
  • 15. Linki z niepowiązanych stron
  • Bonus: uszkodzone linki

Czym są złe linki?

Mówiąc prościej, złe linki to linki zwrotne niskiej jakości, które obniżają opinię Google o Twojej witrynie. Takie linki można określić jako spamowe, toksyczne i nienaturalne, a efekt jest taki sam, niezależnie od tego, czy je utworzyłeś, czy nie (i nie, linki partnerskie się nie liczą).

Można to przypisać algorytmom Google i ich dużemu naciskowi na jakość linków. Gigant wyszukiwarek jest liderem w analizie linków zwrotnych od swojego debiutu w latach 90. XX wieku — wcześniej wiele wyszukiwarek generowało wyniki na podstawie samych słów kluczowych.

Oznaczało to, że jeśli strona zawierała to samo słowo kluczowe powtórzone setki razy, mogła zająć wyższą pozycję w rankingu niż strona zawierająca naprawdę trafną treść na ten sam temat. Jednak założyciele Google uznali, że musi istnieć lepszy sposób, więc opracowali wyszukiwarkę, która ocenia linki i tekst zakotwiczenia, a także słowa kluczowe.

Co najważniejsze, postrzega linki zwrotne jako wotum zaufania. Innymi słowy, im więcej linków do witryny internetowej prowadzących do niej, tym bardziej musi ona być godna zaufania i szacunku. Ale tam, gdzie istnieje system rankingowy, są ludzie, którzy będą próbować go wykorzystać, dlatego Google korzysta z zaawansowanych algorytmów, aby określić, kiedy link jest Dobry (tj. gdy stanowi to rzeczywiste wotum zaufania) i gdy łącze nim jest zły (tzn. kiedy został stworzony w celu oszukania systemu).

Jak znaleźć złe linki?

Biorąc pod uwagę ogromny rozmiar sieci, znalezienie podejrzanych linków prowadzących do Twojej witryny jest ogromnym wyzwaniem.

Na szczęście dostępnych jest wiele bezpłatnych i płatnych narzędzi, które pomogą Ci zamienić to monumentalne zadanie w proste.

Jeśli masz środki, aby zapłacić za narzędzie najwyższej klasy, Analiza linków zwrotnych Semrush jest niewątpliwie jednym z najlepszych. Od maja 2021 r. tak 36 miliardów linków zwrotnychco czyni ją najbardziej rozbudowaną ze wszystkich dostępnych baz danych.

Po prostu wprowadź wybraną domenę, a otrzymasz mnóstwo szczegółowych informacji na temat jej profilu linków zwrotnych, w tym obszerną listę linków:

W prawym górnym rogu raportu zobaczysz ogólny wynik toksyczności; Ta metryka wskazuje, ile złych linków zwrotnych znajduje się w profilu Twojej witryny.

Zamiast tego szukasz bezpłatnego narzędzia? Eksplorator łączy Moz, Narzędzie do sprawdzania linków zwrotnych Ahrefs i Link Graph firmy Majestic to fantastyczne i skuteczne opcje, chociaż żadne z tych narzędzi nie jest wspierane przez bazę danych tak obszerną jak Semrush:

A jeśli masz skonfigurowaną konsolę Google Search Console, zawsze możesz z niej skorzystać funkcja raportu o linkach aby zobaczyć, kto odsyła do Ciebie (a także uzyskać wiele cennych informacji na temat Twoich własnych linków wewnętrznych. Podobnie Google Analytics może wykryć, skąd pochodzi ruch, za pośrednictwem Raporty z przejęć.

Niezależnie od tego, jakiego narzędzia użyjesz, wykonasz znaczący krok w kierunku identyfikowania (i ostatecznie usuwania) złych linków przychodzących, które psują reputację Twojej witryny.

Jak zatrzymać złe linki?

Jeśli będziesz mieć szczęście, Twoja witryna nie będzie zawierać żadnych toksycznych linków prowadzących w jej stronę. Jeśli jednak analiza linków zwrotnych ujawni pewne złe linki zwrotne, następnym krokiem będzie pozbycie się ich.

Note że Google Search Console twierdzi, że już może określić, którym linkom można zaufać bez wkładu z zewnątrz ale dla świętego spokoju nadal możesz samodzielnie zatrzymać złe linki.

Można to zrobić na jeden z dwóch sposobów:

 • Poproś o usunięcie: Jeśli odkryjesz, że Twoja witryna zawiera linki zwrotne w katalogach o niskiej jakości lub w podobnej lokalizacji, możesz po prostu skontaktować się z webmasterem witryny i poprosić o usunięcie wszystkich linków do Twojej witryny (lub przynajmniej zmianę na linki nofollow).
 • Dezawuować: Jeśli webmaster innej witryny nie usunie danych spamerskich linków lub jeśli jest po prostu zbyt wiele toksycznych linków, aby zażądać usunięcia każdego z nich, możesz zamiast tego samodzielnie dodać linki do listy wykluczonych. Google Search Console zapewnia prosty sposób żeby to zrobić, podobnie jak Bing.

15 złych linków, których należy unikać za wszelką cenę

Dołożyłeś należytej staranności, dowiadując się, jakie są złe linki, jak je znaleźć i jak można je zatrzymać. Teraz możesz przenieść swoją wiedzę na wyższy poziom, poznając 15 konkretnych typów linków, których zawsze musisz unikać.

1. Komentarz do spamu

Nie jest niczym niezwykłym, że ludzie umieszczają linki do swojej lub cudzej witryny w komentarzach do postów i artykułów na blogu i jest całkowicie możliwe, aby zrobić to w naturalny i niespamowy sposób.

Kiedy jednak sekcje komentarzy w wielu witrynach internetowych są wypełnione linkami zawierającymi słowa kluczowe prowadzącymi do danej witryny, wyszukiwarki zaczynają to zauważać.

Na przykład niespamowy komentarz do artykułu na temat optymalizacji szybkości strony może wyglądać mniej więcej tak:

Świetny artykuł, Jeffie! Zgadzam się z Twoją uwagą dotyczącą wtyczek WordPress i właściwie omawiałem ten sam temat na moim własnym blogu jeśli zechciałbyś rzucić okiem.

I odwrotnie, spamerski komentarz do tego samego artykułu może wyglądać mniej więcej tak:

Nawet jeśli link do komentarza na blogu sam w sobie nie wygląda na spam, może wywołać pewne sygnały ostrzegawcze, jeśli będzie wielokrotnie powtarzany w identyczny sposób.

Lekcja: Linkuj do swojej witryny w sekcjach komentarzy tylko wtedy, gdy ma to sens kontekstowy. Nie powtarzaj tych samych komentarzy w wielu witrynach i nigdy nie dodawaj słów kluczowych do tekstu zakotwiczenia.

2. Spam na forum dyskusyjnym

Wiadomo również, że w komentarzach na forach dyskusyjnych pojawiają się nienaturalne linki. Na przykład użytkownicy mogą dodawać do swojego podpisu linki wypełnione słowami kluczowymi.

Tego typu złe linki są prawie identyczne z ich odpowiednikami w sekcjach komentarzy i mogą pojawiać się na dowolnym forum dyskusyjnym, niezależnie od tego, czy jest to duża sieć społecznościowa, czy niszowa witryna internetowa.

Lekcja: Jeśli aktywnie udzielasz się na forach dyskusyjnych branżowych, nie umieszczaj linków zoptymalizowanych pod kątem słów kluczowych w swoim podpisie i postach na forum.

3. Płatne linki, które przekazują PageRank

Żeby było jasne, kupowanie lub sprzedawanie reklam typu pay-per-click (PPC) zawierających linki przenoszące PageRank do kupującego reklamę.

Jeśli jednak kupisz lub sprzedasz linki przychodzące lub wychodzące, które przechodzą PageRank, możesz zostać ukarany karą.

Lekcja: Nie kupuj ani nie sprzedawaj linków, które przechodzą PageRank i zawsze używaj kwalifikującego atrybutu (np rel=”sponsorowane”), aby poinformować Google, kiedy link jest płatny, a nie bezpłatny.

4. Nadmierna wymiana linków

Webmasterom nie jest obca koncepcja „jeśli podrapiesz mnie po plecach, ja podrapię Twoje”. Praktycznie od początków istnienia wyszukiwarek znajdowali sposoby, aby pomóc sobie nawzajem w osiąganiu wyższych rankingów w wyszukiwarkach.

Może to odbywać się w formie wymiany linków, tj. umów pomiędzy webmasterami w sprawie wzajemnych linków do swoich witryn w celu zwiększenia ruchu organicznego.

Ta praktyka sama w sobie nie jest zła, ale stosowana w nadmiarze może być postrzegana jako schemat łączenia.

Lekcja: Uważaj, aby nie przesadzić podczas wymiany linków z innymi witrynami, nawet jeśli są to witryny wysokiej jakości.

5. Nadmiar linków do postów gościnnych

Publikowanie gości może być świetnym sposobem na rozsławienie swojego nazwiska i poszerzenie zasięgu marki, ale nie jest to najlepszy pomysł, jeśli zależy Ci na wynikach wyszukiwania.

Dzieje się tak dlatego, że Google postrzega nadmierne linki do postów gości jako manipulację algorytmami, szczególnie gdy zawierają one tekst kotwicy bogaty w słowa kluczowe.

Lekcja: Nie umieszczaj linków z tekstem zakotwiczenia zawierającym słowa kluczowe w żadnych postach gości publikowanych w witrynach zewnętrznych.

6. Linki w całym serwisie

Niektórym pozbawionym skrupułów właścicielom witryn może się wydawać, że uda im się oszukać algorytmy Google, umieszczając linki w nagłówkach lub stopkach pojawiających się na każdej stronie, ale algorytmy wyszukiwarki są mądrzejsze.

Tego typu linki są często nazywane linkami obejmującymi całą witrynę, ponieważ można je znaleźć na każdej stronie witryny.

Jeśli takie praktyki zostaną wykryte w nagłówkach lub stopkach witryny, Google może ukarać ją i witrynę, do której prowadzi łącze.

Lekcja: Nie osadzaj linków prowadzących do Twojej witryny w nagłówkach i stopkach innych witryn.

7. Linki zawarte w umowach

Google ceni autentyczne linki ponad wszystko inne, nic więc dziwnego, że nie akceptuje linków objętych umową.

Na przykład witryna może dodać link wychodzący do warunków korzystania z usługi i uniemożliwić drugiej stronie kwalifikację łącza według własnego uznania.

Lekcja: Nigdy nie próbuj na siłę rozwijać profili linków zwrotnych do witryn, włączając obowiązkowe linki do umów umownych i nie zezwalając na ich kwalifikację.

8. Linki do informacji prasowych

Dla wielu firm komunikaty prasowe są kluczową częścią strategii marketingowej. Google o tym wie, więc nie ma nic złego w ich publikowaniu.

Ale kiedy komunikaty prasowe zaczynają zawierać linki przechodzące przez PageRank, Google nie słucha. Jak powiedział właściciel firmy John Mueller w: Strumień godzin pracy w 2018 roku:

Staramy się ignorować linki zawarte w komunikatach prasowych, ponieważ ogólnie wiemy, że firmy same publikują komunikaty prasowe. Zatem wszelkie linki tam zawarte są zasadniczo umieszczane samodzielnie.

Podobnie jak w przypadku wszystkich typów złych linków, zazwyczaj nie musisz się martwić, jeśli masz kilka linków prowadzących do Twojej witryny z komunikatów prasowych. Jeśli jednak masz komunikaty prasowe szeroko rozpowszechniane w wielu witrynach, a każda z nich jest zaśmiecona linkami zoptymalizowanymi pod kątem słów kluczowych, powinieneś szybko usunąć te linki, zanim ucierpi z tego powodu wydajność wyszukiwania Twojej witryny.

Lekcja: Nie publikuj komunikatów prasowych z linkami przekazującymi PageRank, szczególnie jeśli są one prowadzone na dużą skalę. Zamiast tego po prostu użyj linków nofollow.

9. Linki osadzone w widżetach

Podobnie jak linki umieszczone w nagłówkach i stopkach obejmujące całą witrynę, linki osadzone w widżetach nie mają możliwości oszukania algorytmów Google.

Na przykład witryna zawierająca spam może próbować pozyskać wiele nowych linków zwrotnych, ukrywając linki do siebie w przydatnym widżecie przeznaczonym do użytku przez inne witryny (takim jak licznik odwiedzin lub karuzela). Jednak Google w najlepszym przypadku zignoruje te linki, a w najgorszym podejmie ręczne działania przeciwko odpowiedzialnej za to witrynie.

Lekcja: Jeśli tworzysz widżety do wykorzystania przez inne witryny, pozwól, aby ich jakość mówiła sama za siebie i powstrzymaj się od chęci umieszczania linków przychodzących.

10. Linki z prywatnych sieci blogów

Jeśli nie masz pewności, czym jest prywatna sieć blogów (PBN), wyobraź sobie wzajemną wymianę linków na większą skalę. Innymi słowy, PBN (nazywany także farmą linków lub siecią linków) to grupa witryn internetowych zawierająca masową liczbę łączy wychodzących między sobą.

Jak wyjaśnia Semrush, PBN często korzystają z wygasłych domen w celu wykorzystania już ugruntowanej władzy. Nieuczciwi SEO, którzy angażują się w PBN, będą również próbować ukryć swoje działania poprzez:

 • zmiana dostawcy usług hostingowych;
 • korzystanie z różnych rejestratorów; I
 • przy użyciu różnych rozszerzeń domen.

Taka taktyka nigdy jednak nie działa na długo i może zakończyć się jedynie karą i spadkiem rankingów.

Lekcja: Trzymaj się z daleka od PBN (i unikaj linków do witryn, które do nich należą), jeśli chcesz zachować nienaruszoną reputację i rankingi.

11. Linki z katalogów niskiej jakości

Tak jak kiedyś wpisy w książce telefonicznej pomagały ludziom znaleźć lokalnych hydraulików i restauracje, tak obecnie katalogi internetowe umożliwiają użytkownikom odkrywanie wszelkiego rodzaju firm i witryn. Jednak od chwili ich powstania takie katalogi są nękane przez spamerów próbujących uzyskać nieuczciwą przewagę w SERPach, dodając swoje witryny do jak największej liczby.

Katalogi zawierające głównie linki od takich spamerów są postrzegane jako niskiej jakości, podobnie jak witryny, do których prowadzą. Dlatego logiczne jest, że Google nie faworyzuje witryn, których profil linków jest pełen linków spamowych z katalogów o niskiej jakości.

Lekcja: Nie szukaj spamu z linkami w katalogach o niskiej jakości i zamiast tego trzymaj się renomowanych, takich jak Yelp i Profil Firmy w Google.

12. Linki utworzone za pomocą programów automatycznych

Automatyzacja jest fantastyczna w przypadku wielu rzeczy związanych z SEO, od analizowania wskaźników po diagnozowanie problemów z wydajnością witryny. Ale jedną rzeczą, do której nie jest to dobre, jest generowanie wysokiej jakości linków zwrotnych.

Linki te można umieścić w sekcjach komentarzy, na forach, w katalogach o niskiej jakości lub w innych miejscach i żaden z nich nie wpłynie pozytywnie na Twoje rankingi.

Chociaż istnieje wiele programów do generowania linków, Google doskonale o nich wie i wszelkie linki zewnętrzne utworzone przy użyciu takich programów kwalifikuje jako schematy linków.

Lekcja: Unikaj używania automatycznych programów do generowania linków zwrotnych do Twojej witryny – Google szybko to zauważy.

13. Linki do zakładek społecznościowych

Jak to ujmuje Sprout Social, tworzenie zakładek społecznościowych to „proces tagowanie strony internetowej za pomocą narzędzia opartego na przeglądarce abyś mógł łatwo odwiedzić go później.” Wraz z rozwojem sieci pojawiły się niezwykle popularne społeczności (np. Reddit i Pinterest) powstały wokół tej praktyki.

Kiedy jednak witryny przesadzają z publikowaniem linków w serwisach społecznościowych (zwłaszcza tych o niskiej jakości), mogą w rzeczywistości zaszkodzić rankingom, zamiast im pomóc.

Nie oznacza to, że powinieneś całkowicie unikać serwisów społecznościowych z zakładkami — zamiast tego oznacza to, że powinieneś odświeżyć swoje Pinterest Umiejętności SEO zamiast tworzyć setki Pinów o niskiej jakości z linkami do Twojej witryny.

Lekcja: Upewnij się, że obecność Twojej witryny w serwisach społecznościowych z zakładkami jest autentyczna i koncentruje się na zaangażowaniu, a nie na spamowaniu setkami linków.

14. Nadmierne linki do księgi gości

Być może pamiętasz księgi gości jako relikt początków Internetu, ale nadal istnieją one w takiej czy innej formie. Na przykład strona główna witryny może zawierać własną sekcję komentarzy lub może umożliwiać odwiedzającym pozostawienie publicznej opinii.

W każdym razie Google wie, że jeśli witryna zawiera wiele spamerskich linków zwrotnych pochodzących z takich ksiąg gości, zazwyczaj nie są to linki wysokiej jakości i nie warto ich uwzględniać w rankingach.

Lekcja: Korzystaj z ksiąg gości tylko zgodnie z ich przeznaczeniem i na pewno nie używaj ich jako miejsca do spamowania linków.

15. Linki z niepowiązanych stron

Jeśli znasz podstawy działania algorytmów Google, wiesz również, że trafność jest bardzo ważna. Dotyczy to zarówno ruchu płatnego, jak i organicznego.

Jednak Google nie tylko ocenia trafność, dopasowując wyniki wyszukiwania do zapytań użytkowników — bierze także pod uwagę trafność przy określaniu, jak linki zwrotne wpłyną na ranking witryny.

Na przykład, jeśli do witryny poświęconej usługom prawnym wiele linków zwrotnych pochodzi z witryn sprzedających elektronikę innej marki, Google szybko zorientuje się, że linki te prawdopodobnie nie stanowią uzasadnionego wotum zaufania.

Lekcja: Nie szukaj linków zwrotnych z niepowiązanych stron.

Bonus: uszkodzone linki

Chociaż uszkodzone linki mogą nie należeć do kategorii spamu, z pewnością kwalifikują się jako złe.

Krótko mówiąc, uszkodzony link to taki, który prowadzi do przeniesionej, niedziałającej lub usuniętej strony. W niektórych przypadkach oznacza to, że użytkownikowi wyświetla się tylko pusta strona internetowa. Lub jeśli poświęciłeś czas na utworzenie niestandardowej strony 404, odwiedzający zobaczą ją zamiast tego.

Ale niezależnie od tego, czy uszkodzone linki prowadzą czytelników do pustej, czy dobrze zaprojektowanej strony, prawda jest taka, że ​​nadal są uszkodzone i nadal mają z natury negatywny wpływ na doświadczenie użytkownika. Jeśli więc zależy Ci na unikaniu złych linków zwrotnych, powinieneś także zaangażować się w eliminowanie niedziałających linków.

Na szczęście znalezienie złych linków nie jest wielkim problemem. Dzięki darmowym narzędziom takim jak Ahrefs Narzędzie do sprawdzania uszkodzonych łączywystarczy, że wpiszesz swój adres URL i klikniesz „sprawdź uszkodzone linki”.

Alternatywnie, możesz korzystać z Google Analytics aby znaleźć uszkodzone linki w Twojej witrynie — proces jest nieco bardziej skomplikowany, ale może również dostarczyć więcej szczegółów i kontekstu, jeśli ich potrzebujesz.

Jeśli więc naprawdę chcesz pozbyć się z witryny złych linków, usuń także uszkodzone linki.

Na dobre, na złe (linki)

Każdy specjalista SEO chce opanować sztukę zaawansowanego budowania linków, aby uzyskać lepsze rankingi w wyszukiwarkach i większą liczbę odwiedzających, ale linki niskiej jakości z niskiej jakości źródeł nie są na to najlepszym sposobem.

Aby naprawdę udoskonalić strategię optymalizacji wyszukiwarek, warto dowiedzieć się, czym są złe linki i jak je wyeliminować, a także czym są linki naturalne i jak na nich zarabiać z odpowiednich witryn. Zaufaj nam, Twoje rankingi i autorytet domeny w końcu Ci podziękują.

Kredyty obrazowe

Zrzuty ekranu autorstwa autora / lipiec 2021
Semrush / maj 2021

Table of Contents