Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

17 rzeczy, których nigdy nie powinieneś mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowy kwalifikacyjne są stresujące. Przy tak dużej presji mówienia właściwych rzeczy, łatwo jest popełnić błąd.

Zawsze istnieje szansa, że ​​powiesz coś, co może kosztować Cię pracę, którą kochasz, nawet jeśli spełnisz wszystkie niezbędne warunki. Ale drogi przyjacielu, uspokój się!

17 rzeczy, których nigdy nie powinieneś mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej wszystko, co powiesz, ma znaczenie. Musisz skupić się na zaprezentowaniu pracodawcy najlepszej wersji siebie, zrobieniu jak najlepszego wrażenia i popełnieniu jak najmniejszej liczby błędów.

1. Przepraszam za spóźnienie!

Spóźnienie to gwarantowany sposób na zrobienie złego wrażenia jeszcze zanim spotkasz się z osobą przeprowadzającą rozmowę kwalifikacyjną, a szansa, że ​​uda Ci się to nadrobić, jest niewielka. Pierwsze wrażenie jest istotnym czynnikiem decydującym o tym, czy firma zatrudni daną osobę. Spraw więc, aby ich pierwsze wrażenie na Tobie było pozytywne.
Kiedy spóźniasz się na rozmowę kwalifikacyjną, wykazujesz słabą umiejętność zarządzania czasem i nie szanujesz firmy ani swojego stanowiska. Pamiętaj, aby przybyć na czas; jeszcze lepiej być tam 10 minut wcześniej.

2. Czy możesz chwilę poczekać? Muszę na to odpowiedzieć.

Wysyłanie SMS-ów lub oddzwanianie podczas rozmowy kwalifikacyjnej mówi pracodawcom, że nie zależy Ci na możliwości zatrudnienia i nie masz nic przeciwko marnowaniu ich czasu. Nie jest to właściwe zachowanie, gdy starasz się o pracę.
Odłóż telefon i wyłącz go całkowicie. Twoim priorytetem jest poświęcenie całej uwagi rozmówcy. Upewnij się więc, że Twój telefon nie jest zakłócany. Wiemy, że trudno jest rozstać się z ukochanym smartfonem, ale wkrótce znów się zjednoczycie.

3. Jestem perfekcjonistą.

Klasycznym błędem podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest udzielenie mocnej odpowiedzi na najważniejsze pytanie dotyczące słabości. Powiedzenie, że jesteś perfekcjonistą lub pracoholikiem, nie zrobi na nikim wrażenia. Wyglądasz jak wszyscy, którzy nie znaleźli pracy.
Każdy ma słabość. Chodzi o to, aby pokazać rozmówcy, że podejmujesz niezbędne kroki, aby poprawić swoje niedociągnięcia, a nie tylko powiedzieć, że jesteś osobą idealną.

4. A co wy tu właściwie robicie?

Jeśli nie zbadasz firmy przed rozmową kwalifikacyjną, lepiej do niej nie idź. Pomogłoby, gdybyś nigdy nie poszedł na rozmowę kwalifikacyjną bez informacji o firmie lub pożądanym stanowisku pracy.
Poza tym, co wiesz o naszej firmie, jeśli poproszą Cię o rutynową rozmowę kwalifikacyjną? Odpowiedź będziesz musiał przygotować na miejscu, która zazwyczaj nie będzie poprawna.
Pomocne byłoby, gdybyś pokazał pracodawcom, że sprawdziłeś ich firmę i dowiedziałeś się jak najwięcej. Pokażesz im, że jesteś zmotywowany i podekscytowany współpracą z firmą. Sprawdź stronę internetową firmy i zapoznaj się z sekcją „O nas”. Najprawdopodobniej znajdziesz to, czego potrzebujesz.

5. Wiem, że nie mam dużego doświadczenia i prawdopodobnie nie jestem najlepszą osobą

Nie lekceważ swoich mocnych stron! Nawet jeśli nie posiadasz wszystkich niezbędnych kwalifikacji, nie oznacza to, że nie jesteś najlepszą osobą na tym stanowisku. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie ma miejsca na skromność. Wręcz przeciwnie, nadszedł czas, aby pokazać pracodawcom, dlaczego jesteś najlepiej dopasowany.
Odrobina pasji może zaprowadzić Cię dalej niż lista referencji. Zamiast zwracać uwagę ludzi na swoje wady, skup się na swoich umiejętnościach i doświadczeniach oraz na tym, jak możesz je wykorzystać, aby odnieść sukces w tej pracy. Pokaż rozmówcy, że jesteś podekscytowany możliwością zatrudnienia.

6. Ile dni trwa mój urlop?

Tak! Pytanie o urlop wywołuje u pracodawców wrażenie, że nie chcesz tam być. Nie zaproponowano ci nawet pracy i zastanawiasz się, kiedy będziesz mógł odejść.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawcy chcą wiedzieć, co możesz zrobić, aby pomóc firmie odnieść sukces, a nie jak mogą spełnić Twoją listę życzeń. Jeśli otrzymasz ofertę pracy, w rozmowie poruszony zostanie także temat urlopu. Jeśli jednak podczas rozmowy kwalifikacyjnej wspomnisz o wakacjach, prawdopodobnie otrzymasz list z dyskwalifikacją.
To samo dotyczy pytań o wynagrodzenie, elastyczne godziny pracy czy inne świadczenia i przywileje.

7. Jestem wytrwały i myślę kreatywnie.

To jest nudne! Pomiń te nudne słowa. Może nadal będziesz powtarzać: jestem zwyczajną, nudną osobą, bez wyobraźni i nie potrafiącą samodzielnie myśleć. Co osiągnąłeś dzięki ciężkiej pracy?
Jeśli chcesz zaimponować pracodawcom swoją wytrwałością i ciężką pracą, porozmawiaj o swoich osiągnięciach. Używaj słów takich jak „nabyty, opracowany, stworzony lub zorganizowany”. Bezpodstawne i ogólne samookreślenia są w zasadzie pustą obietnicą złożoną pracodawcom.
W żadnych wyjaśnieniach proszę nie mówić o pracy zespołowej.

8. Nie wiem.

Jeśli na pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej odpowiesz „nie wiem”, oddajesz stanowisko komuś, kto może udzielić innej odpowiedzi.
Przed dniem rozmowy kwalifikacyjnej przećwicz i przygotuj się, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania. Nawet jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej trafisz na pytanie, na które nie znalazłeś odpowiedzi, skorzystaj z praktycznych odpowiedzi. Każda odpowiedź jest lepsza niż „nie wiem”.

9. Jest to wspomniane w CV.

Ta niegrzeczna odpowiedź na pytanie jest zaskakująco powszechna. Możesz pomyśleć, że wyświadczasz osobie przeprowadzającej rozmowę przysługę, odsyłając ją do swojego CV, aby mógł w uporządkowany sposób zobaczyć informacje, o które prosił.
Ale osoby przeprowadzające rozmowę kwalifikacyjną już przejrzały Twoje CV, a teraz jesteś na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Tutaj Twoje umiejętności komunikacyjne są oceniane na równi z Twoim wykształceniem. W tym momencie menedżer ds. rekrutacji lub specjalista ds. HR jest bardziej zainteresowany tym, jak mówisz o swoich doświadczeniach zawodowych.
Wznowić może być świetnym punktem wyjścia, ale musisz ożywić ten martwy arkusz podczas rozmowy.

10. Mój poprzedni szef nie był dobrym człowiekiem.

Możesz pomyśleć, że powtórzenie tego zdania jest akceptowalną odpowiedzią na pytania takie jak „Dlaczego szukasz nowej pracy?” lub „Dlaczego odszedłeś z ostatniej pracy?” Jest. Pytania te niekoniecznie mają na celu wciągnięcie Cię w pułapkę negatywizmu, ale wydają się zachęcać do udzielenia negatywnej odpowiedzi.
Zawsze unikaj tej pokusy. Negatywne mówienie o byłym szefie, współpracowniku lub firmie to czerwona linia dla większości menedżerów ds. rekrutacji i dyrektorów HR. Słyszą tylko twoje wyjaśnienia i z tego, co wiedzą, równie prawdopodobne jest, że to ty jesteś problemem.
Kiedy zostaniesz zapytany o negatywną sytuację, zmień rozmowę na pozytywną. Na przykład, jeśli zostaniesz zapytany, co Ci się nie podobało w poprzedniej pracy, skup się bardziej na pozytywnych zmianach, których oczekiwałeś, i na wnioskach, jakie wyciągnąłeś z tego doświadczenia.

11. Mam pełną odpowiedź na to pytanie.

OK! Więc nie mówisz tego samego (miejmy nadzieję). Mamy do czynienia z zapamiętywaniem odpowiedzi i wypowiadaniem ich jak czytanie z książki. Chociaż przygotowanie się do wielu typowych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest dobrym pomysłem, zawsze powinno być miejsce na improwizację.
Ankieterzy chcą zatrudnić odpowiednie osoby, ale z drugiej strony chcą dodać do swojej listy osobę z charakterem i wiarygodnością, a nie w pełni dostrojonego robota.
Zalecamy poruszenie kilku tematów, które obejmują wszystkie główne kategorie pytań na rozmowie kwalifikacyjnej (osiągnięcia, różnice, cele itp.), a następnie przygotowanie zestawu istotnych punktów dla każdego z nich.
W ten sposób masz główne ramy pisania, które zawierają najważniejsze punkty gwarancji odpowiedzi; Bez konieczności zapamiętywania odpowiedzi.

12. O cholera! Naprawdę?

Wulgaryzmy podczas rozmowy kwalifikacyjnej są kategoryczne: nie. Sprawia to wrażenie, jakbyś podszedł do całego procesu zbyt swobodnie. Niektórzy uważają też, że wulgaryzmy są oznaką braku szacunku. Nawet jeśli ankieterzy nie są zbyt uprzejmi, zwracają uwagę na wulgaryzmy i uważają je za nieprofesjonalne.
Być może poznasz najbardziej przyjaznego ankietera na świecie. Człowiek używający tak wielu wulgarnych słów, że pirat by się wstydził. Niezależnie od tonu rozmowy kwalifikacyjnej, staraj się, aby Twój tekst był odpowiedni do otoczenia. To wcale nie daje ci pozwolenia na obraźliwe zachowanie.

13. I podczas mojej szóstej podróży po Azji

Poruszenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej tematów niezwiązanych z pracą jest w porządku. Niektórzy ankieterzy lubią rozgrzewać rozmowę lub kończyć dyskusję w ten sposób.
Ale kiedy zaczniesz mówić o swoim życiu osobistym i marzeniach, które nie mają nic wspólnego z pracą, stracisz uwagę menedżerów ds. Rekrutacji i HR.
Powoli dziel się informacjami o hobby i doświadczeniach niezwiązanych z pracą. Oceń zainteresowanie rozmówcy i kontynuuj rozmowę.

14. To mi daje

Na pierwszy rzut oka stwierdzenie, że chcesz tę pracę, ponieważ jest to dobre doświadczenie, może wydawać się w porządku, ale dla osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną jest to zły i samolubny powód, aby mieć pracę.
Chociaż możesz mówić o zainteresowaniu możliwościami rozwoju zawodowego i pracy z tak utalentowanymi ludźmi, powinieneś unikać wspominania, że ​​firma płaci ci podczas szkolenia.
Zawsze zastanów się, jak Twoja praca wpisuje się w ogólne cele pracodawcy. Możesz myśleć o tej pracy jako o drabinie prowadzącej do wyższej kariery. Zatem w tym przypadku nie musisz koniecznie wspominać o swoim głównym celu. Zamiast tego skup się na wartości, jaką wnosisz do firmy. Dostosuj odpowiednio swoje reakcje i motywacje.

15. Hmm, uh, mmm

Rozsądnie jest, aby menedżer ds. rekrutacji założył, że będziesz mieć trudności z jednoznaczną komunikacją z klientami lub członkami zespołu. Ta komunikacja jest niezbędna dla większości firm. W ten sposób słowa wypełniające sprawiają, że wyglądasz nieprofesjonalnie i brakuje Ci pewności siebie.
Zalecamy przeprowadzenie próbnej rozmowy kwalifikacyjnej i nagranie rozmowy. Być może dobrze rozumiesz swoje najważniejsze tiki werbalne, ale słuchanie głosu może pomóc Ci zidentyfikować nieprawidłowe wzorce mowy.
Oczywiście tego typu nawyki nie znikają z dnia na dzień. Po prostu bądź z nimi ostrożny i minimalizuj liczbę ich użycia podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

16. Nie, nie mam pytań.

Po zakończeniu rozmowy kwalifikacyjnej zostajesz zapytany: „Czy masz do mnie jakieś pytania?” Duży błąd! Ogromny! Zawsze powinieneś mieć listę trudnych pytań, które możesz zadać osobie przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną i nigdy, pod żadnym pozorem, nie mówić „Nie! Nie ma wątpliwości!”
Nie zadając żadnych pytań, mówisz pracodawcom, że nie zależy Ci na firmie lub stanowisku, aby dowiedzieć się o nich czegokolwiek więcej. Poza tym zadawanie pytań sprawia, że ​​rozmowa kwalifikacyjna bardziej przypomina rozmowę niż przesłuchanie.

17. Jak myślisz, kiedy zakończymy?

Rozmowa kwalifikacyjna powinna być Twoim priorytetem, więc zrób to samo. Pytanie, kiedy rozmowa się zakończy, sprawia wrażenie, że powinieneś wcześniej znaleźć się w bardziej krytycznym miejscu. Jeśli pracodawca uzna, że ​​jest coś bardziej znaczącego i musisz dotrzeć do tego szybciej, spodziewaj się, że rozmowa kwalifikacyjna szybko się zakończy, a Twoje szanse na otrzymanie tej pracy będą mniejsze.

ostatnie słowo

Twoim najważniejszym celem podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest pokazanie pracodawcy, dlaczego jesteś najlepszą osobą na to stanowisko. Pamiętaj, aby skupić się na tym, „co możesz im zaoferować, jak możesz pomóc ich firmie i jak bardzo jesteś zmotywowany do pracy z ich zespołem”.

Powiedzieć cokolwiek, co sprawia, że ​​pracodawcy myślą inaczej, to świetny sposób na wycofanie się z procesu rekrutacji. Nie pozwólmy, aby to się wydarzyło. Bądź pewny siebie, przeprowadź badania i spraw, aby rozmowa kwalifikacyjna była Twoim najwyższym priorytetem. Upewnij się, że udzieliłeś poprawnych odpowiedzi i zdobądź wymarzoną pracę!

Jeśli masz jakieś doświadczenia związane z rzeczami, które powiedziałeś podczas rozmów kwalifikacyjnych, a których nie powinieneś mieć, lub ogólnie z rozmowami kwalifikacyjnymi, podziel się nimi w sekcji komentarzy.

Pobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoBezpłatne pobieranie motywów WordPressPobierz zerowe motywy WordPresskurs Lyndy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie redmiBezpłatne pobieranie motywów WordPresspłatny kurs udemy do pobrania za darmo