Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: 17 statystyk, które należy monitorować na swoim blogu
Dzisiaj Twoim zadaniem jest poświęcić trochę czasu na zapoznanie się ze statystykami i danymi metrycznymi Twojego bloga, aby dowiedzieć się, czego możesz się z nich dowiedzieć.
Zachęcałem uczestników 31 Days to Build a Better Blog Challenge, aby upewnili się, że mają zainstalowany pakiet metryk na swoim blogu, zanim zaczną, więc mam nadzieję, że macie statystyki na co najmniej miesiąc, aby je przejrzeć. Jeśli jeszcze nie masz zainstalowanego pakietu statystyk, powinieneś zainstalować go na swoim blogu jak najszybciej, ponieważ pomoże ci to śledzić jego wydajność.
Znajdź dziś trochę czasu na małą analizę statystyk swojego bloga. Jest w nich mnóstwo informacji, które mogą być niezwykle przydatne.
Ważna uwaga: to ćwiczenie staje się z czasem bardziej przydatne. Jeśli robisz to po raz pierwszy, miejmy nadzieję, że będzie to pouczające – ale im dłużej zbierasz dane na swoim blogu, tym bardziej przydatne mogą się one stać, ponieważ śledzisz trendy i dostrzegasz wzorce w czasie. W rezultacie – tego typu ćwiczenie powinno stać się czymś, co wbudujesz do swojej regularnej rutyny blogowania (staram się robić dogłębny przegląd co miesiąc).
Niektórzy z Was są przyzwyczajeni do tego typu analiz, więc nie będziecie potrzebować dużej pomocy w ich wykonywaniu – ale jeśli jesteście w tym nowicjuszami, oto kilka wskaźników, na które warto zwrócić szczególną uwagę:
- Całkowita liczba odwiedzających – to jest metryka, na którą większość z nas prawdopodobnie patrzy najczęściej, więc zacznę od niej. Czy liczba odwiedzających wzrasta czy spada? Jakie mogą być powody tych zmian (tj. czy może to być związane z częstotliwością postów, tematami, linkami do innych witryn itp.).
- Najpopularniejsze posty – które posty są czytane częściej niż inne? Wiedza o tym jest ważna z kilku powodów. Po pierwsze, daje ci wskazówkę, o jakich tematach możesz pisać więcej – ale po drugie, daje ci kilka kluczowych stron na twojej stronie do optymalizacji (tj. pomyśl, jak możesz przyciągnąć ludzi z tych postów głębiej do swojego bloga).
- Statystyki poleceń – jakie strony wysyłają Ci najwięcej ruchu? Jeśli to inny blog lub strona, być może mógłbyś rozwinąć z nimi relację, aby zobaczyć ten wzrost. Jeśli to wyszukiwarki, w jaki sposób możesz dostosować posty, aby zobaczyć, jak rośnie jeszcze bardziej, używając technik SEO na stronie).
- Jakie pytania są zadawane? – jakie pytania czytelnicy wpisują w wyszukiwarki, aby znaleźć Twój blog? Mogłyby być świetnymi przyszłymi postami (dowiedz się więcej o tym, jak to zrobić tutaj).
- Jakie słowa kluczowe generują ruch? – znajomość słów kluczowych, których ludzie szukają, aby znaleźć Twoją witrynę, jest bardzo przydatna. Pomaga Ci to dowiedzieć się, jak jeszcze lepiej zoptymalizować swojego bloga pod kątem SEO i może dać wskazówki, jakich treści pisać więcej.
- Jaki jest ruch sezonowy? – czy są jakieś sezonowe trendy, o których powinieneś wiedzieć i które mógłbyś wykorzystać, aby pozyskać więcej ruchu? Co spowodowało wzrosty ruchu i jak możesz lepiej przygotować się na następny raz, gdy te warunki mogą się powtórzyć (przeczytaj więcej o sezonowym ruchu i jak go pozyskać).
- Trendy dzienne/tygodniowe – innym trendem, który warto obserwować, jest to, co ruch robi w różnych okresach czasu. Jakie pory dnia są najpopularniejsze? Które dni tygodnia są najpopularniejsze? Wiedza o tym daje Ci amunicję w planowaniu, kiedy publikować nowe posty.
- Jaki jest Twój współczynnik odrzuceń? – pakiety metryk, takie jak Google Analytics, dostarczają statystykę „współczynnika odrzuceń”, która mierzy, ile osób odwiedza Twoją witrynę, a następnie ją opuszcza, nie przeglądając żadnych dodatkowych stron. Uważam, że jest to kluczowy wskaźnik, który należy obserwować i próbować zmienić. Wyznacz sobie cele, aby obniżyć ten współczynnik i zwiększyć liczbę odsłon stron na odwiedzającego, czyniąc swojego bloga bardziej przyklejonym.
- Wyświetlenia strony na wizytę – Podobnie jak „Współczynnik odrzuceń” – jest to dobry wskaźnik do obserwacji w czasie, ponieważ pokazuje, czy osoby odwiedzające Twojego bloga zagłębiają się w jego treść, czy po prostu patrzą na stronę, na którą trafiają. Moim celem na moich blogach jest obserwowanie, jak ta liczba wzrasta w czasie. Aby uzyskać wskazówki, jak zwiększyć liczbę wyświetleń stron, sprawdź również 4 szybkie i proste sposoby na zwiększenie liczby wyświetleń stron w Twoim blogu.
- Czas na miejscu – Inną statystyką, która może dać ci poczucie, czy czytelnicy angażują się w twoje treści, jest sprawdzenie, jak długo pozostają na twoim blogu. Im dłużej pozostają, tym bardziej prawdopodobne jest, że czytają, komentują i wchodzą w interakcje (lub że zapomnieli zamknąć przeglądarkę).
- Nowi i powracający goście – Ten parametr pozwala ocenić, czy skutecznie konwertujesz ludzi na lojalnych gości.
- Statystyki RSS – Jeśli używasz narzędzia takiego jak Feedburner aby zarządzać swoimi kanałami RSS, będziesz mieć dostęp do bardziej przydatnych informacji. Feedburner dostarcza Ci liczbę subskrybentów, ale także to, jakie posty ludzie czytają najczęściej (ponownie pokazując Ci, z jaką treścią ludzie wchodzą w interakcję najbardziej, co daje Ci dobre informacje o tym, jaki typ treści działa najlepiej).
- Kliknięcia wychodzące – Nie każdy pakiet metryk dostarczy Ci tego typu informacji, ale jeśli masz do nich dostęp, wiedza o tym, w jakie linki na Twoim blogu ludzie klikają, aby go opuścić, może być bardzo przydatna. Nie chodzi o to, że chcesz powstrzymać ludzi przed klikaniem w linki – ale wiedza o tym, w jakie linki klikają, może dać Ci przydatne informacje o tym, co motywuje Twoich czytelników do klikania linków i jakiego rodzaju informacji chcą więcej.
- Gdzie ludzie klikają na Twojej stronie – nie wszystkie pakiety statystyczne to śledzą, ale niektóre, takie jak Google Analytics lub pakiety specjalnie do tego przeznaczone, takie jak Szalone Jajo utworzy mapy cieplne lub wizualne obrazy tego, w co ludzie klikają, odwiedzając Twojego bloga. Uważam, że mapy cieplne CrazyEgg są lepsze niż Google Analytics, ale musisz je skonfigurować na określonych stronach swojego bloga, aby móc je zobaczyć. Jest to bardzo przydatna informacja, gdy myślisz o projekcie i układzie swojego bloga, ale może również pomóc Ci przetestować, jak układać posty, aby zobaczyć, gdzie ludzie klikają.
- Strony wyjściowe – Podobnym wskaźnikiem jest wiedza, z której strony bloga ludzie wychodzą. Kilka lat temu sprawdziłem statystyki i zauważyłem, że % osób opuszczających daną stronę mojego bloga był trzykrotnie wyższy niż w przypadku innych stron. Kiedy to zbadałem, odkryłem, że strona miała bardzo złe problemy z formatowaniem, przez co stała się prawie nieczytelna – udało mi się rozwiązać ten problem i dzięki temu utrzymać zainteresowanie większej liczby czytelników.
- Statystyki monetyzacji – wielu z was chce zarabiać na swoich blogach, więc ważne jest również, aby zwracać uwagę na statystyki, którymi dysponujecie, dotyczące tego, jak wasz blog radzi sobie w ten sposób. Metryki, którymi dysponujecie, będą się różnić w zależności od źródła dochodu, ale jeśli to możliwe, spróbujcie ustalić, skąd konkretnie na waszym blogu pochodzi dochód. Na przykład, jeśli korzystacie z Google Analytics i AdSense, będziecie mogli zobaczyć, które konkretne strony zarabiają więcej niż inne. W przeciwnym razie – wykorzystajcie dowolny kanał lub opcje śledzenia, które oferuje wam wasza sieć reklamowa lub program partnerski, aby pomóc wam ustalić, które posty się sprawdzają.
- Inne statystyki – Istnieje wiele innych statystyk, które mogą być odkrywcze, gdy się w nie zagłębisz. Znajomość regionów geograficznych Twoich czytelników może być pomocna, gdy myślisz o treści, ale jest również przydatna, jeśli masz do czynienia z reklamodawcami, znajomość rozdzielczości ekranu i przeglądarek, których ludzie używają do przeglądania Twojej witryny, jest dobra z perspektywy projektowania itp. Warto również od czasu do czasu spojrzeć na inne statystyki, takie jak liczba postów, które opublikowałeś w czasie (częstotliwość postów może pomóc Ci monitorować, jak sobie radzisz osobiście) i ile komentarzy miałeś na swoim blogu w danym okresie czasu i na temat których postów (co może być świetnym wskaźnikiem tego, jakie posty najlepiej sprawdzają się na Twoim blogu i jak przebiega zaangażowanie czytelników).
Co byś dodał?
Istnieje wiele innych typów metryk, które większość pakietów statystycznych Ci dostarczy. Podziel się metrykami, które sprawdzasz najczęściej i jak ich używasz do ulepszania swojego bloga w komentarzach poniżej. Daj nam również znać, jakich narzędzi używasz do sprawdzania metryk swojego bloga.
Ostrzeżenie: Nie stań się uzależniony od statystyk. Większość nowych blogerów przechodzi okres, w którym sprawdzają swoje statystyki co godzinę. To całkiem normalne, ale z czasem może się to skumulować i oznaczać dużo zmarnowanego czasu.
Osobiście staram się przeprowadzać szybkie sprawdzanie statystyk w ciągu dnia 2–3 razy (głównie patrząc na liczbę odwiedzin, aby sprawdzić, czy nastąpił jakiś wzrost ruchu, o którym chciałbym wiedzieć), a następnie co miesiąc poświęcam godzinę lub dwie na dokładniejszą analizę powyższych statystyk.
Dalsza lektura:Wykorzystanie Google Analytics do porównania ruchu z różnych okresów czasu – w tym poście korzystam z funkcji „porównaj” w Google Analytics, aby śledzić, jak radzi sobie mój blog na przestrzeni czasu, porównując go z innymi okresami.
Ten wpis opublikowano pierwotnie 5 maja 2009 r., a zaktualizowano 17 sierpnia 2024 r.