Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: 3 Kryptowaluty, w które warto inwestować – czy poradzisz sobie z ryzykiem?
Do tej pory większość inwestorów prawdopodobnie słyszała o kryptowalutach. Kryptowaluty są wszechobecne w nagłówkach wiadomości jako aktywa, w które można inwestować na przyszłość. Hoopla wokół kryptowalut utrudnia inwestorom rozróżnienie inwestycji i ustalenie, w które kryptowaluty inwestować.
Jak każda nowa inwestycja, znajdą się osoby, które przetrwają i te, które się nie powiodą. Inwestorzy z epoki dotcomów prawdopodobnie pamiętają wszystkie start-upy wyszukiwarek i wiele, które już nie istnieją. W jakie kryptowaluty inwestować, a jakich unikać? Najpierw omówimy, czym jest kryptowaluta i związane z nią ryzyko.
Co to jest kryptowaluta?
Kryptowaluty to cyfrowe pieniądze lub wirtualna waluta. Jest to zasób cyfrowy przechowywany w sieci rozproszonych komputerów. Komputery wykorzystują kryptografię i szyfrowanie do dokonywania i weryfikowania transakcji między ludźmi i instytucjami.
Kryptowaluty wykorzystują technologię blockchain do rejestrowania i weryfikowania transakcji w rozproszonej księdze rachunkowej. Można o niej myśleć jako o udostępnionej publicznej rozproszonej bazie danych. Funkcja zdecentralizowana oznacza, że transakcje są trwałe i nieodwracalne. Każda inna kryptowaluta ma swoją własną rozproszoną księgę.
Punktem krytycznym jest to, że kryptowaluty nie są kontrolowane przez żaden pojedynczy podmiot, taki jak rząd lub bank rezerwowy. Na przykład Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych nadzoruje możliwość drukowania większej ilości dolarów amerykańskich.
Kryptowaluty można wydobywać za pomocą sieci komputerów w celu rozwiązywania złożonych problemów matematycznych w celu tworzenia cyfrowych pieniędzy. Można je również kupić na giełdzie od brokera lub innego inwestora.
Ryzyko inwestowania w kryptowaluty
Jak w przypadku każdego aktywa, w które można zainwestować, istnieje ryzyko dla inwestora. Na początku kryptowaluty miały reputację wykorzystywanych w działalności przestępczej. Jednak obecnie są one coraz bardziej powszechne, a banki, duże firmy, rządy i bogaci inwestują w kryptowaluty lub wspierają je. Fakt ten dodał wiarygodności klasie aktywów. Nadal jednak istnieje duża zmienność i ryzyko włamań.
Zmienność to wahania cen aktywów zbywalnych. Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, są niestabilne. Na przykład cena Bitcoina wahała się od najniższego ~29 800 $ do wysokiego około ~ 67 600 $. Ponadto na cenę wpłynęły rosnące stopy procentowe, ograniczenia ze strony niektórych rządów oraz pozytywne lub negatywne wypowiedzi niektórych wybitnych inwestorów.
Innym zagrożeniem jest hakowanie. Podobno Blockchain jest trudny do zhakowania, ponieważ jest zdecentralizowany. Hakerom udało się jednak ukraść kryptowaluty z portfeli i giełd. Na przykład 30 marca 2022 r. z sieci Ronin skradziono 614 mln USD. Podobno klucze prywatne zostały skradzione i użyte do przejęcia Ethereum i USDC. Było osiem innych opublikowanych włamań o wartości od dziesiątek do setek milionów dolarów.
Następnie kryptowaluty są trudne do wykorzystania w prawdziwym handlu. Bardzo niewiele transakcji detalicznych odbywa się przy użyciu walut cyfrowych. Wreszcie, w przeciwieństwie do akcji, funduszy ETF, obligacji, złota i gotówki, kryptowaluty nie są dobrze uregulowane.
3 Kryptowaluty, w które warto inwestować
1. Bitcoiny
Bitcoin jest wybitną kryptowalutą i najstarszą. Podobno kryptowaluta została stworzona przez Satoshi Nakamoto w 2009 roku. Jednak nikt nie wystąpił naprzód i nie twierdził, że jest tą osobą. Wydobył pierwszego Bitcoina i opublikował na jego temat pierwszy artykuł w czasopiśmie. Niektórzy uważają, że Satoshi Nakamoto to pseudonim grupy programistów. Elon Musk uważa, że jest to pseudonim Nicka Szabo.
W każdym razie Bitcoin ma najdłuższą historię i największy udział w rynku walut cyfrowych. Jednak dominacja Bitcoina spadła i ma obecnie około 40% całkowitego udziału w rynku ze względu na rozprzestrzenianie się innych kryptowalut. Według CoinDesk jeden bitcoin jest wart 41 284,90 USD w chwili pisania tego tekstu. Jest 19.1 milionów bitcoinów w obiegu, a tym samym całkowita kapitalizacja rynku wynosi ponad 780 miliardów dolarów. Limit liczby Bitcoinów wynosi 21 milionów.
Oprócz popularności wśród inwestorów detalicznych, Bitcoin jest powszechnie akceptowany przez instytucje finansowe i firmy technologiczne. W rezultacie niektóre duże firmy technologiczne trzymają Bitcoin w swoich bilansach. Na przykład Tesla (TSLA) posiada 43 000 Bitcoinów o wartości około $2 miliard. Inne firmy posiadające Bitcoin to Square (SQ), Mercade Libra (MELI), Coinbase (COIN) i Microstrategy (MSTR).
Wartość Bitcoina jest postrzegana jak złoto. Jest postrzegana jako magazyn wartości, ponieważ inwestorzy uważają, że ma wartość, podobnie jak waluta fiducjarna. Powodem jest to, że liczba bitcoinów jest ograniczona, nie można ich kopiować, można nimi handlować oraz można je przechowywać i przenosić w cyfrowym portfelu. Co więcej, transakcje detaliczne nie odbywają się w Bitcoinach, podobnie jak w przypadku złota.
Ponadto Bitcoin jest pozornie nieskorelowany z gotówką i obligacjami i jest postrzegany jako zabezpieczenie przed inflacją. Jest to jednak skorelowane z zapasami wzrostowymi. Bitcoin nie ma aktywów bazowych, które go wspierają i nie wypłaca dywidend ani odsetek, więc nie ma nieodłącznej wartości. Fakt ten powoduje większą zmienność.
2. Ethereum
Drugą kryptowalutą na tej liście jest Ethereum, które tak naprawdę nie jest kryptowalutą. Ether (ETH) to rzeczywista kryptowaluta leżąca u podstaw Ethereum. Platformą technologiczną blockchain, która napędza ether, jest Ethereum. W każdym razie Ethereum jest obecnie często określane jako kryptowaluta, ale istnieje różnica między nim a eterem. Vitalik Buterin wynalazł koncepcję Ethereum w 2013 roku, a platforma została uruchomiona w 2015 roku.
Ethereum jest drugą najpopularniejszą kryptowalutą do inwestowania, z około 19.5% udział w rynku. Chociaż Ethereum jest kryptowalutą, nie jest to to samo co Bitcoin i jest skierowane do innej niszy rynkowej. Platforma Ethereum działa dzięki zdecentralizowanym aplikacjom zwanym dApps. Deweloperzy ułatwiają tworzenie aplikacji do kupowania, sprzedawania i używania eteru lub innych kryptowalut. Aplikacje są obsługiwane przez inteligentne kontrakty, które są programami. Aplikacje mogą wysyłać pieniądze, pożyczać pieniądze, udzielać pożyczek typu peer-to-peer itp.
Ważną różnicą między Bitcoinem a Ethereum jest to, że ten ostatni umożliwia tworzenie całkowicie nowych kryptowalut w ramach platformy, znanych jako tokeny. Przykłady obejmują Chainlink i XRP. Ponadto Ethereum umożliwia sprzedaż dzieł sztuki cyfrowej przy użyciu niezamiennych tokenów (NFT).
Ponieważ Ethereum jest platformą blockchain typu open source, przyciągnęła firmy takie jak Microsoft (MSFT) i Advanced Micro Devices (AMD) do rozbudowy i budowy platformy. Według CoinDesk jeden Ethereum jest wart $3,123,46 w chwili pisania tego tekstu.
W obiegu znajduje się około 119 milionów Ethereum, a zatem całkowita kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 370 miliardów dolarów. W przeciwieństwie do Bitcoina, liczba Ethereum jest potencjalnie nieograniczona.
Najwyższa w historii cena Ethereum wyniosła $4,865,57, a najniższa cena od 52 tygodni wyniosła $1,701.10. Wartość Ethereum wynika z jego wykorzystania jako domyślnej kryptowaluty lub tokena platformy Ethereum. Deweloperzy i użytkownicy potrzebują eteru, aby uiścić opłaty za przetwarzanie transakcji. Pomimo posiadania wewnętrznej wartości, Ethereum jest niestabilny.
3. Moneta USD
Zmienność większości kryptowalut prowadzi nas do kolejnej, w którą warto zainwestować, USD Coin (USDC). USD Coin próbuje rozwiązać jedną z wad większości kryptowalut, ich zmienność. Jest to rodzaj kryptowaluty znanej jako stablecoiny. Token robi to, próbując utrzymać powiązanie jednego USDC z $10,00. USD Coin został ogłoszony i uruchomiony w 2018 roku w oparciu o Ethereum. Zarządza nim Centre, konsorcjum obejmujące Circle i Coinbase (COIN).
USD Coin utrzymuje 1-Do-1 powiązania z dolarem amerykańskim poprzez utrzymywanie rezerw amerykańskich obligacji skarbowych w amerykańskich instytucjach finansowych. Ilość środków jest poświadczana, ale nie kontrolowana co miesiąc przez firmę księgową Grant Thornton LLP.
USD Coin to piąta co do wielkości kryptowaluta, w którą można inwestować, z ok 20,64% udziału w rynku. USD Coin celuje w odrębną niszę rynkową niż Bitcoin czy Ethereum. Na przykład USD Coin jest używany do handlu lub przeprowadzania transakcji w innych kryptowalutach i umożliwia wymianę tokenów na USD.
Token USDC jest kompatybilny z wieloma technologiami blockchain i dlatego jest używany w Ethereum, Algorand, Solana, Stella, TRON i Hedera. W związku z tym inwestor może wymienić dolary amerykańskie na tokeny USDC i wykorzystać je na giełdzie, aplikacji lub usłudze. Co więcej, proces ten jest odwracalny, dzięki czemu inwestor może wrócić do USD.
Według CoinDesk jeden USDC jest wart $10,00 w chwili pisania tego tekstu. Całkowita kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 50 miliardów dolarów. Liczba USDC jest potencjalnie nieograniczona, ale musi być zabezpieczona rezerwami USD. Mimo 1-Do-1 peg, cena waha się przez krótki czas. Na przykład najwyższa w historii cena USDC wyniosła $10,19, a najniższy poziom od 52 tygodni wyniósł $0.984947.
Wartość tokenów USDC to możliwość wymiany na i z dolarów amerykańskich i innych kryptowalut. Jest wspierany przez rezerwy amerykańskie z kołkiem, a zatem charakteryzuje się niską zmiennością cen i może działać jako zabezpieczenie przed inflacją. Dodatkowo tokeny USDC mogą przesyłać pieniądze lub uzyskiwać ekspozycję na USD.
USDC przyciągnął inwestycje od BlackRock (BLK), Fidelity Investments i innych firm inwestycyjnych, zwiększając wiarygodność tokena.
Ostatnie przemyślenia na temat kryptowalut, w które warto inwestować
Kryptowaluty to alternatywna klasa aktywów inwestycyjnych. Inwestorzy poszukujący dywersyfikacji mogą rozważyć kryptowaluty. Jednak w wielu przypadkach są one często ryzykowne i niestabilne. Ponadto nie wszystkie kryptowaluty są takie same, a obecnie są ich tysiące, co utrudnia wybór.
Wymieniliśmy trzy popularne w różnych niszach rynkowych. Pamiętaj tylko, że kryptowaluty nie są regulowane i możesz stracić pieniądze.
Zastrzeżenie: Autor nie jest licencjonowanym ani zarejestrowanym doradcą inwestycyjnym ani brokerem/dealerem. Nie udziela indywidualnych porad inwestycyjnych. Zanim zainwestujesz swoje pieniądze, skonsultuj się z licencjonowanym specjalistą ds. inwestycji.
Ten artykuł pierwotnie ukazał się w Wealth of Geeks.