Co przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz określenie „techniczne SEO”?
Otwarcie „Podręcznik dla początkujących na temat technicznego SEO” Ahrefsa w zasadzie podsumowuje to dla mnie:
„Techniczne SEO jest najważniejszą częścią SEO, dopóki nie przestanie nią być. Strony muszą być indeksowalne i możliwe do przeszukiwania, aby mieć szansę na ranking, ale wiele innych działań będzie miało minimalny wpływ w porównaniu z treścią i linkami”.
Dlatego też jako siłę napędową wzrostu traktujemy treści, a techniczne SEO zalecamy jako usługę uzupełniającą (jeśli to konieczne), aby zagwarantować możliwość indeksowania i przeszukiwania treści.
Nie oznacza to jednak, że nie napotykamy problemów technicznych związanych z SEO, które wymagają rozwiązania.
Ponieważ pracujemy z wieloma różnymi rodzajami witryn w różnych systemach zarządzania treścią (CMS), stale widzimy wiele takich samych problemów. Dotyczy to WordPress, WebFlow, Craft CMS, Shopify i innych.
Wszystkie te systemy mają swoje niuanse i dziwactwa, jeśli chodzi o budowanie przyjaznej dla SEO witryny. Jeśli zostanie zbudowana rozważnie na jednej z tych platform, Twoja witryna może mieć solidne techniczne podstawy SEO, które wymagają jedynie niewielkiej konserwacji od czasu do czasu.
Jeśli zrobisz to źle, możesz ciągle „płynąć pod prąd”, zmagając się z problemami technicznymi, które wydają się mieć znaczący wpływ. Istnieje jednak niewiele sposobów, aby udowodnić lub potwierdzić, że te problemy szkodzą Twojej witrynie lub firmie.
Niemniej jednak nadal musisz je naprawić.
Zacznijmy od początku – czym jest techniczne SEO?
Techniczne SEO odnosi się do konkretnej praktyki w ramach funkcji SEO, która koncentruje się na optymalizacji kluczowych elementów witryny w celu usprawnienia jej indeksowania i indeksowania przez wyszukiwarki (o czym wspomniano powyżej).
Ogólnie rzecz biorąc, trzy poniższe obszary mają największy wpływ na możliwość indeksowania i przeszukiwania Twojej witryny:
- Projekt i struktura witryny internetowej
- Prędkość witryny
- Przyjazność dla urządzeń mobilnych
Oczywiście, poruszając te podstawowe kwestie, zaledwie lizniesz powierzchni technicznego SEO, ale generalnie im dalej, tym trudniej zrozumieć priorytetyzację i zwrot z inwestycji.
Problemy techniczne związane z SEO są nieuniknione
Rzeczywistość jest taka, że w pewnym momencie rozwoju Twojej firmy pojawią się problemy techniczne z SEO. W przypadku wielu firm dość powszechne jest ignorowanie tych problemów, dopóki nie staną się większym, bardziej rażącym problemem dla witryny i całego biznesu.
Najczęstsze przyczyny:
- Nieodpowiednie zasoby/obsada kadrowa na wczesnym etapie
- Nie rozumie, jak ustalać priorytety problemów
- Niezrozumienie wpływu rozwiązywania problemów
Bez względu na przyczynę, ważne jest, aby zrozumieć, że należy skupić się wyłącznie na problemach, o których wiesz, że będą miały wpływ na wydajność, i odfiltrować szum pojawiający się podczas technicznych audytów SEO.
Gorące pytanie: Zaufaj Google w kwestii identyfikacji problemów SEO
Identyfikacja problemów SEO jest w zasadzie dość prosta. Rozwiązanie tych problemów może być trudniejszą częścią.
Świetne narzędzia takie jak witryna I Krzycząca Żaba potrafi szybko zdiagnozować i sklasyfikować każdy potencjalny problem techniczny związany z SEO, jaki kiedykolwiek napotkasz.
Jednak jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym, narzędzi do identyfikacji typowych problemów technicznych SEO jest Konsola wyszukiwania Google.
W Google Search Console dostępne są konkretne raporty wskazujące krytyczne problemy związane z elementami, które według Google znacząco przyczyniają się do pogorszenia wydajności.
Wśród specjalistów SEO panuje powszechne przekonanie, że nie ufają Google, gdy publikuje raporty lub ogłasza, że należy skupić swoje wysiłki na określonych obszarach.
Mogę powiedzieć z pierwszej ręki, że ignorowanie ogłoszeń i wskazówek to zły pomysł.
Skup się na tych 3 typowych problemach technicznych związanych z SEO
Ponieważ współpracujemy z firmami SaaS na różnych etapach rozwoju, napotkaliśmy wiele problemów technicznych związanych z SEO na różnych platformach.
Najczęstsze błędy, które mogą mieć wpływ na wydajność, można szybko znaleźć w Google Search Console.
Oto trzy najczęstsze problemy, z którymi się spotykamy, którym łatwo zapobiegać i które można łatwo rozwiązać w miarę rozwoju firmy.
- Twoja strona internetowa jest zbyt wolna
- Twoja witryna nie jest dostosowana do urządzeń mobilnych
- Masz „duplikat” lub „podobną” treść
Przygotowałem również zasoby, które pomogą Tobie i Twojemu programiście stron internetowych zbadać i rozwiązać te problemy.
1. Twoja strona internetowa jest zbyt wolna
Szybko ładująca się strona internetowa ma kluczowe znaczenie dla ogólnego doświadczenia użytkownika.
W przypadku firm, którym zależy na tym, aby ich grupa docelowa dokonała konwersji, każda sekunda może przyczynić się do znacznego spadku wskaźników konwersji, obniżenia pozycji w wynikach wyszukiwania, zwiększenia współczynnika odrzuceń i nie tylko.

Jednym z najczęstszych powodów powolnego ładowania jest wskaźnik znany jako Największa zawartość do malowania (LCP).
„Metryka Largest Contentful Paint (LCP) informuje o czasie renderowania największego obrazu lub bloku tekstu widocznego w obszarze widoku w odniesieniu do czasu rozpoczęcia ładowania strony.”
Konsola Google Search Console będzie oznaczać adresy URL, na które wpływają problemy z wydajnością LCP, w raporcie „Core Web Vitals”.

Jeśli Twoja witryna internetowa ładuje się wolno, jest to dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia optymalizacji technicznej, ponieważ prawdopodobnie zauważysz znaczącą poprawę wydajności.
Możesz również przetestować szybkość swojej witryny za pomocą PageSpeed Insights firmy Googlektóry wyświetli podobny raport.
Zasoby, które pomogą Twojemu zespołowi programistów rozwiązać problemy z szybkością ładowania strony
Oto kilka dodatkowych zasobów, które pomogą Ci zbadać problemy z szybkością ładowania się strony, wynikiem LCP i innymi kwestiami.
2. Twoja witryna nie jest dostosowana do urządzeń mobilnych
W marcu 2021 r. Google wprowadziło indeksowanie mobilne 100% w całym internecie. Był to ważny kamień milowy, ponieważ oznaczał, że Google będzie indeksować i klasyfikować treści na podstawie mobilnego doświadczenia danej witryny.
„Indeksowanie Mobile-first oznacza, że Google używa głównie mobilnej wersji treści do indeksowania i klasyfikowania. Historycznie indeks używał głównie wersji desktopowej treści strony podczas oceny trafności strony w odniesieniu do zapytania użytkownika. Ponieważ większość użytkowników uzyskuje teraz dostęp do wyszukiwarki Google za pomocą urządzenia mobilnego, Google przede wszystkim indeksuje i indeksuje strony za pomocą agenta smartfona.”
Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż udział w rynku urządzeń mobilnych wzrósł do ~54% od czerwca 2022 r..

Oczywiście istnieje wiele sposobów na poprawę doświadczenia użytkownika mobilnego. Ale jeśli skupisz się na poprawie wyników w następujących trzech obszarach, będziesz w stanie dokonać znaczącej poprawy.
- Tekst jest za mały, aby go przeczytać
- Klikalne elementy umożliwiające zamknięcie się razem
- Obszar widoku nie został ustawiony
Google Search Console dzieli doświadczenie użytkownika na kilka różnych raportów. Problemy te są widoczne w raporcie „Użyteczność mobilna” i można je łatwo zdiagnozować i naprawić.

Po pomyślnym rozwiązaniu wszystkich problemów wpływających na komfort użytkowania wersji mobilnej możesz zobaczyć raport podobny do tego:

Zasoby, które pomogą Twojemu zespołowi programistów ulepszyć wrażenia użytkowników urządzeń mobilnych
Oto kilka dodatkowych zasobów, które pomogą Ci zrozumieć, jak poprawić jakość korzystania z urządzeń mobilnych, a także narzędzia do audytu wydajności urządzeń mobilnych.
3. Masz „duplikat” lub „podobną” treść
Jednym z najczęstszych błędnych przekonań na temat zduplikowanej treści jest to, że Google nałoży na Ciebie „karę”, jeśli na Twojej stronie internetowej zostaną znalezione dwa lub więcej identycznych lub podobnych treści.
„Kara” to sytuacja, gdy Google ręcznie nałoży karę na Twoją witrynę. Wielu zinterpretuje drobne problemy z wydajnością jako „karę”. Jednak w przypadku zduplikowanej treści bardziej prawdopodobne jest, że algorytm Google nie wie dokładnie, jak indeksować i klasyfikować podobną treść, dlatego kategoryzujemy to jako techniczny problem SEO i sugerujemy priorytetowe naprawienie wszelkich zduplikowanych treści, na które natrafisz.
Zjawisko to jest również określane mianem „konkurencji wewnętrznej”.
Możesz to szybko zdiagnozować za pomocą raportu Performance w Google Search Console. Tutaj będziesz w stanie zidentyfikować, które adresy URL konkurują o te same terminy. Stamtąd będziesz mógł zdecydować, jak chcesz rozwiązać te problemy (np. konsolidacja treści, odpowiednio kanoniczny adres URL itp.)
Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat rozwiązywania tych problemów, zalecamy przeczytanie poniższego wpisu.
Zasoby, które pomogą Twojemu zespołowi marketingowemu rozwiązać problemy z duplikacją treści
Oto kilka dodatkowych zasobów, które pomogą Ci zidentyfikować i rozwiązać problemy z duplikacją treści.
Nie pozwól, aby problemy techniczne związane z SEO hamowały rozwój Twojej firmy
Techniczne SEO może być przerażającym przedsięwzięciem, gdy zaczniesz zauważać problemy pojawiające się na Twojej stronie internetowej. Nie musi tak być. Dzięki odpowiednim zasobom możesz je łatwo zidentyfikować i naprawić.
Jeśli uważasz, że Twoją stronę internetową ograniczają problemy techniczne z SEO, porozmawiajmy!