Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

5 Darmowe narzędzia do sprawdzania, czy Twoja przeglądarka jest bezpieczna i prywatna

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: 5 Darmowe narzędzia do sprawdzania, czy Twoja przeglądarka jest bezpieczna i prywatna

Twoja przeglądarka to pierwsza linia obrony przed złośliwym oprogramowaniem, naruszającymi prywatność modułami śledzącymi, irytującymi reklamami i wieloma innymi cyberzagrożeniami.

Ale skąd możesz wiedzieć na pewno, czy Twoja przeglądarka Cię chroni? Oto pięć bezpłatnych narzędzi, których możesz użyć do przetestowania jego bezpieczeństwa.

Analizator prywatności przeprowadza różne testy, które pomogą Ci ocenić bezpieczeństwo Twojej przeglądarki. Aby go uruchomić, naciśnij ROZPOCZNIJ TEST przycisk. W ciągu kilku sekund otrzymasz pięć szczegółowych raportów wyjaśniających, co o Tobie wie strona, którą odwiedzasz.

WYKORZYSTAJ WIDEO DNIAPRZEWIŃ, ABY KONTYNUOWAĆ TREŚĆ

Privacy Analyzer ujawnia, czy strony, które odwiedzasz, zbierają informacje o twoim systemie operacyjnym, rozdzielczości ekranu, a nawet poziomie baterii, jeśli korzystasz z telefonu komórkowego lub laptopa.

Narzędzie sprawdza również, czy Twoja przeglądarka ma włączone autouzupełnianie, pokazuje, czy ujawnia informacje o kontach, na które jesteś zalogowany, testuje jej możliwości i ustawienia oraz angażuje się w analizę odcisków palców.

Qualys to powszechnie znana nazwa w obszarze bezpieczeństwa w chmurze, istniejąca od ponad dwóch dekad. Jego narzędzie do sprawdzania przeglądarki jest bezpłatne i łatwe w użyciu, ale oferuje doskonały wgląd w to, jak bezpieczne jest twoje oprogramowanie.

Qualys BrowserCheck skanuje przeglądarkę w poszukiwaniu potencjalnych luk i innych problemów z bezpieczeństwem oraz powiadamia użytkownika, jeśli musi usunąć wtyczkę, zainstalować aktualizację i tak dalej.

Aby uzyskać dokładniejszą analizę, możesz zainstalować wtyczkę BrowserCheck, która jest również bezpłatna. Ponadto od czasu do czasu przeprowadza automatyczne skanowanie, które z pewnością może pomóc wykryć wszelkie anomalie, jeśli się pojawią.

Utworzone przez Electronic Frontier Foundation (EFF), grupę rzeczników non-profit, Cover Your Tracks to wysoce wydajne narzędzie, które sprawdza, czy Twoja przeglądarka chroni Cię przed śledzeniem.

Rekommenderad:  Czy nadal możesz ponownie zainstalować system Windows 7?

Aby rozpocząć analizę, naciśnij PRZETESTUJ SWOJĄ PRZEGLĄDARKĘ przycisk i włącz Przetestuj z prawdziwą firmą śledzącą funkcjonować. W mniej niż minutę narzędzie ujawni, czy Twoja przeglądarka blokuje reklamy śledzące, niewidoczne śledzenie i pobieranie odcisków palców.

Po uruchomieniu testów Cover Your Tracks wyświetla tabelę i szczegółowy raport wyjaśniający, w jaki sposób i dlaczego jesteś śledzony przez reklamodawców i brokerów danych. Wyświetla również krótki przewodnik, jak czytać i interpretować raport.

Jak sama nazwa wskazuje, AmIUnique określa, czy Twoja przeglądarka pozostawia unikalny odcisk palca online, ułatwiając reklamodawcom dotarcie do Ciebie. Jest bardziej szczegółowy (i bardziej techniczny) niż Cover Your Tracks.

Narzędzie analizuje również wszelkie zainstalowane przez Ciebie rozszerzenia i wtyczki i sprawdza, czy w jakikolwiek sposób nie zakłócają one bezpieczeństwa Twojej przeglądarki lub nie naruszają Twojej prywatności.

Podobnie jak Qualys BrowserCheck, AmIUnique ma własne rozszerzenie przeglądarki. Pozwala użytkownikowi przeglądać historię odcisków palców i wprowadzać na tej podstawie korekty. Funkcja osi czasu jest szczególnie przydatna, ponieważ pozwala sprawdzić, jak i czy odcisk palca zmienił się w czasie.

Kontrola bezpieczeństwa przeglądania Cloudflare jest prawdopodobnie najbardziej unikalnym narzędziem z całej grupy, ponieważ obraca się wokół testowania zapytań systemu nazw domen (DNS).

Po naciśnięciu pomarańczy Sprawdź moją przeglądarkę przycisk, narzędzie Cloudflare sprawdzi, czy korzystasz z mechanizmu rozpoznawania nazw DNS, przeanalizuje, czy możesz zostać zaatakowany za pośrednictwem przeglądarki, sprawdzi, czy cyberprzestępcy mogą zobaczyć certyfikaty witryn internetowych, z którymi łączy się Twoja przeglądarka, i tak dalej.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe wyjaśnienia, kliknij przycisk Ucz się więcej (znajdujący się pod każdym wynikiem) i dowiedz się, czy są jakieś kroki, które możesz podjąć, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo i prywatność.

Co zrobić, jeśli Twoja przeglądarka nie przejdzie tych testów

Jeśli Twoja przeglądarka pomyślnie przejdzie powyższe testy, jest tak bezpieczna, jak tylko może być takie oprogramowanie. Jeśli jednak zawiedzie niektóre lub większość z nich, powinieneś zastąpić go bezpieczną alternatywą. Oto trzy bezpieczne i prywatne przeglądarki, które warto rozważyć, jeśli ta, której obecnie używasz, nie spełnia tych standardów.

Rekommenderad:  Google wprowadził aplikację tłumacza dla Asystenta Google. Co to jest i jak działa - -

1. Odważny

Brave został wydany w 2019 roku, ale już stał się bezpieczną alternatywą dla Chrome i innych popularnych przeglądarek, głównie dlatego, że robi wszystko sam.

Brave automatycznie blokuje reklamy i moduły śledzące, zasłania odcisk palca online, zmienia wszystkie strony internetowe na HTTPS, blokuje skrypty i ma wbudowany dostęp do sieci Tor.

Brave jest oparty na Chromium, co oznacza, że ​​możesz zainstalować prawie każde rozszerzenie dostępne w sklepie internetowym Chrome. Ponadto jest bardzo szybki i intuicyjny, więc nie musisz rezygnować z wydajności, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

2. Firefoxa

Firefox został uruchomiony ponad 20 lat temu, ale pozostaje jedną z najpopularniejszych przeglądarek internetowych wśród entuzjastów technologii, głównie ze względu na funkcje bezpieczeństwa i prywatności.

Firefox jest szybki, oparty na otwartym kodzie źródłowym, otrzymuje regularne aktualizacje zabezpieczeń, ma sklep pełen przydatnych rozszerzeń i dodatków oraz można go synchronizować na różnych urządzeniach.

W przeciwieństwie do wielu innych przeglądarek, Firefox jest wysoce konfigurowalny. Może to mieć duże znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i prywatność, ponieważ możliwe jest zarządzanie uprawnieniami do śledzenia i plików cookie, wyłączanie lub włączanie niektórych aktualizacji, kontrolowanie pobierania i tak dalej.

3. Przeglądarka Tor

Tor (The Onion Router) to technologia typu open source, która umożliwia użytkownikom prywatne przeglądanie Internetu poprzez kierowanie ruchu przez sieć nakładkową.

Najlepszym sposobem na połączenie się z tą siecią jest przeglądarka Tor, która jest obecnie prawdopodobnie najbezpieczniejszą i najbardziej prywatną przeglądarką, ponieważ została stworzona w celu ukrycia prawie wszystkich informacji, które mogłyby posłużyć do identyfikacji użytkownika w Internecie.

Ma to swoją cenę, przynajmniej pod względem wydajności: Tor jest znacznie wolniejszy niż inne przeglądarki. Jednak nadal jest to podstawowe narzędzie do ochrony prywatności, które powinieneś zainstalować na swoich urządzeniach.

Rekommenderad:  Jak naprawić drzwi zmywarki, które się nie zamykają lub nie zatrzaskują

Zwiększ bezpieczeństwo swojej przeglądarki, aby się chronić

Brave, Firefox i Tor mogą być bezpieczniejsze niż inne przeglądarki, ale żadna z nich nie jest idealna. Dobrą wiadomością jest to, że możesz zwiększyć bezpieczeństwo prawie każdej przeglądarki, dostosowując ustawienia, instalując rozszerzenia zorientowane na prywatność i regularnie je aktualizując.

Ale bez względu na to, jak bezpieczna jest przeglądarka, jesteś w niebezpieczeństwie, jeśli nie będziesz przestrzegać podstawowych protokołów bezpieczeństwa. Obejmuje to zainstalowanie niezawodnego oprogramowania chroniącego przed złośliwym oprogramowaniem, trzymanie się z dala od podejrzanych stron internetowych, używanie silnych haseł i sprawdzanie każdego podejrzanego łącza przed skorzystaniem z niego.