Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: 5 Najpopularniejsze typy firm na start
Założenie własnej firmy jest ekscytujące, ale może też być nieco zniechęcające, aby dowiedzieć się dokładnie, od czego zacząć. Zrozumienie różnych rodzajów firm, z których możesz wybierać, to ważny pierwszy krok.
Czy będziesz mieć spółkę osobową, jednoosobową działalność gospodarczą lub organizację non-profit? Co jest najlepsze dla marzeń, które budujesz? Omówimy pięć najpopularniejszych rodzajów firm i sposób ich działania, abyś mógł podjąć świadomą decyzję.
Wybór odpowiedniego rodzaju działalności
Możesz być podekscytowany, aby rozpocząć działalność, a taki zapał jest zwykle dobrą rzeczą. Ale musisz zrobić ten pierwszy krok, decydując się na rodzaj działalności, aby mieć pewność, w jakim kierunku pójdzie Twoja firma.
Kiedy ty pracować nad swoim biznesplanem, ustalisz wiele szczegółów dotyczących Twojej firmy, które określają jej przyszłość. Odpowiednie badania i analizy będą odgrywać rolę w rodzaju działalności, którą wybierzesz, i musisz wiedzieć, jakie masz opcje.
Tam są ponad 580 milionów przedsiębiorców na całym świeciei będziesz musiał być gotowy do konkurowania z niektórymi z nich.
W związku z tym solidny start da ci większe szanse na sukces i będziesz lepiej przygotowany na wszelkie przyszłe wyzwania.
Na początek nie zapomnij, że nazwa Twojej firmy ma kluczowe znaczenie dla powodzenia Twojego marzenia o przedsiębiorczości. Reprezentuje Twoją markę, produkt i tożsamość biznesową. Dobre imię jest łatwe do odczytania, zrozumienia i zapamiętania. Rozważ skorzystanie z dobrego generatora nazw firm, aby uzyskać idealną nazwę dla swojej firmy.
Kiedy masz nazwę swojej firmy, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników przy wyborze rodzaju działalności, którą chcesz prowadzić.
Oto przegląd najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać:
1. Elastyczność
Rodzaj prowadzonej działalności powinien zapewniać właścicielowi (właścicielom) maksymalną elastyczność. Nakładanie ograniczeń na możliwości właścicieli może zahamować rozwój nawet dobrze zaplanowanej firmy.
2. Obciążenie
Nie wolno zapominać o tym, jak ważna jest wiedza o tym, w jakim stopniu jesteś chroniony przed odpowiedzialnością, rozpoczynając działalność. Zanim zaczniesz ekscytować się firmą, musisz spojrzeć na potencjalne ryzyko dla siebie.
3. Złożoność
Każdy typ firmy jest prowadzony inaczej i ma różny poziom złożoności. Niektórzy są o wiele bardziej zaangażowani niż inni i dobrze jest dokładnie przyjrzeć się każdemu szczegółowi, aby wiedzieć, w co się pakujesz.
4. Kontrola
Stopień kontroli, jaki chcesz mieć nad firmą, jest również ważnym czynnikiem, który należy określić od samego początku. Oczywiście ilość kontroli wpłynie na to, ile czasu poświęcisz swojej firmie.
Ważne jest, aby zachować odpowiednie godziny pracy, które zaowocują sprawnym funkcjonowaniem firmy. W tym celu właściciele firm muszą się wysypiać. To coś, o czym często zapominają właściciele firm. A dobra rutyna snu jest tak samo ważny, jak bystry zmysł biznesowy, aby zarządzać zmianami i rozwojem w Twojej firmie.
5. Inwestycje kapitałowe
Inwestycja kapitałowa jest nieunikniona i albo wykorzystasz własne pieniądze, albo poszukasz zewnętrznej pomocy finansowej.
Inwestowanie w HR i kapitał ludzki to także element prowadzenia odnoszącego sukcesy biznesu. Uczenie się od mentorów i wyszkolonych profesjonalistów znacznie ułatwi Ci urzeczywistnienie marzeń o biznesie.
Tak jak ważne jest, aby pamiętać o czynnikach, takich jak zarządzanie zasobami ludzkimi w firmie internetowej (lub jakiejkolwiek innej), musisz wiedzieć, jaki rodzaj firmy będzie najlepszy dla Twoich celów i aspiracji.
Najpopularniejsze typy firm na start
Odsunęliśmy od siebie kwestie, o których musisz pamiętać, więc teraz możemy zagłębić się w najczęstsze typy firm i sposób ich działania.
1. jednoosobowa działalność gospodarcza
Jako jedno z najprostszych podejść do prowadzenia firmy, jednoosobowa działalność gospodarcza jest popularnym wyborem. Widzi jedną osobę (lub małżeństwo) biorącą odpowiedzialność za wszystkie długi firmy. Oznacza to również, że jedyny właściciel otrzymuje wszystkie zyski.
Dla przedsiębiorców, którzy chcą pracować samodzielnie i samodzielnie podejmować wszystkie decyzje, jest to doskonała droga do obrania. Kolejną miłą rzeczą w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jest to, że wydatki i dochody są uwzględniane w ewidencji podatku dochodowego od osób fizycznych.
Oczywistą wadą jest to, że całe ryzyko spoczywa na twoich barkach i bierzesz odpowiedzialność za wszystko, co pójdzie nie tak. Majątek osobisty może być narażony na ryzyko, jeśli firma ma wiele długów do uregulowania. Jeśli zostanie wniesione roszczenie prawne, poniesiesz również osobistą odpowiedzialność.
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest stosunkowo nieskomplikowane i nie wiąże się z dużą biurokracją. Rejestracja nie jest wymagana (poza podstawowymi informacjami dotyczącymi lokalizacji, takimi jak pozwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej itp.), więc rozpoczęcie pracy jest szybkie i proste.
Uzyskanie zewnętrznego finansowania będzie musiało nastąpić za pośrednictwem banku lub instytucji pożyczkowej. Uzyskanie jej może być trudniejsze niż pomoc finansowa od partnerów.
Zalety
- Łatwy w konfiguracji
- Wszystkie zyski trafiają do właściciela (właścicieli)
- Idealne dla przedsiębiorców, którzy chcą mieć pełną kontrolę
Cons
- Właściciele są odpowiedzialni za długi i kwestie prawne
- Trudniej jest uzyskać pomoc finansową
2. Związki partnerskie
Spółki osobowe są idealne dla przedsiębiorców, którzy chcą mieć firmę, która jest własnością i jest obsługiwana przez wielu. Odpowiedzialność jest równo podzielona między zaangażowane osoby. Możesz wybrać spółkę komandytową lub spółkę jawną.
Komandytariusze działają wyłącznie jako inwestorzy i nie kontrolują biznesu ani sposobu jego prowadzenia. Nie mogą również ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek zobowiązania.
Z drugiej strony spółki jawne widzą wspólników przejmujących odpowiedzialność za długi. Mają większy wpływ na sposób funkcjonowania firmy i muszą być zaangażowani w podejmowanie decyzji.
Spółki komandytowe nie są zalecane dla nowych właścicieli firm ze względu na skomplikowaną administrację. Jeśli chcesz mieć wspólników, którzy pomagają budować firmę, wystarczy spółka jawna.
Spółki osobowe nie płacą podatków od dochodów, a straty i zyski przenoszone są na wspólników.
Oznacza to, że firma nie będzie płacić podatków, ale wspólnicy płacą za swoją część dochodów z działalności. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie podatków i upewnienie się, że wszyscy partnerzy wiedzą, na czym stoją.
Rozpoczęcie tego rodzaju firmy może być kosztowne, ponieważ wymagana jest obsługa prawna i profesjonalna księgowość. Spółki osobowe muszą być zarejestrowane i musisz ustalić oficjalną nazwę.
Będziesz także musiał uzyskać licencję biznesową i wszelkie inne dokumenty wymagane w Twoim kraju lub stanie. Firma musi być zarejestrowana w IRS dla celów podatkowych.
Wielką zaletą partnerstwa jest to, że można połączyć doświadczenie i zasoby, aby zapewnić firmie dobry start. Zabezpieczenie prywatnego finansowania będzie łatwiejsze, a partnerzy mogą być w stanie finansować firmę bez pomocy z zewnątrz.
Zalety
- Odpowiedzialność i zyski są dzielone pomiędzy partnerów
- Doświadczenie i zasoby można łączyć
- Brak podatków płaconych przez firmę – robią to partnerzy
Cons
- Może nie być idealny dla właścicieli firm po raz pierwszy ze względu na złożoność
- Na początku może być drogo
- Wiele obowiązków prawnych, takich jak rejestracja
3. Korporacja
Korporacje mogą być bardzo skomplikowane i kosztowne na początek. Wymaga obszernego prowadzenia dokumentacji, raportowania i operacji. Chociaż są niezależne od akcjonariuszy, korporacje zapewniają najlepszą ochronę przed odpowiedzialnością osobistą.
Jest to popularny wybór dla dużych firm e-commerce, takich jak Amazon i eBayu. Jeśli inspirujesz się tymi firmami i planuje sklep internetowybyć może będziesz chciał wybrać tę samą trasę.
Korporacje są wysoce skalowalne. Istnieje wiele różnych dróg dostępnych dla korporacji, czy to B2B, czy B2C rozwijać ich leady. Zaangażowani w nie inwestorzy mogą również wahać się od zaledwie kilku do nawet 75.
Korzyścią, która sprawia, że korporacje są popularne, jest to, że pozwalają one firmie handlować akcjami w celu uzyskania pomocy finansowej. Oczekuje się jednak, że będą płacić podatki od wszystkich zysków.
Istnieją różne rodzaje korporacji, takie jak korporacje B, korporacje S, korporacje A i korporacje C. Najpopularniejszym typem jest korporacja C, która pozwala firmie odliczać podatki w taki sam sposób, jak osoby fizyczne.
Oznacza to również, że właściciel firmy zostanie opodatkowany dwukrotnie. Jest to jednak bardzo powszechna struktura biznesowa i nie powinna Cię odstraszyć.
Korporacje B, znane również jako korporacje świadczeń, są korporacjami nastawionymi na zysk (nie mylić z korporacjami non-profit) i kierują się zyskiem i misją.
Korporacje S mogą mieć wielu akcjonariuszy (do 75), więc przyciąganie większego kapitału jest łatwiejsze. Spotkania dyrektorów i akcjonariuszy odbywają się regularnie, aby wszyscy byli na bieżąco z tym, co dzieje się w firmie.
Nie możesz sam podejmować ważnych decyzji; akcjonariusze muszą mieć możliwość głosowania i dzielenia się swoimi opiniami.
Korporacje są całkowicie niezależne, ale nadal mają akcjonariuszy. Ten rodzaj firmy jest jednym z najbardziej złożonych, jakie można znaleźć.
Korporacje mogą działać przez wiele lat – nie grozi im zamknięcie w przypadku śmierci jednego z inwestorów lub chęci odejścia z firmy. Udziały własnościowe mogą być przenoszone w celu utrzymania działalności firmy.
Zalety
- Spółka ma nieograniczone życie prowadzone przez akcjonariuszy i dyrektorów
- Odpowiedzialność jest ograniczona
- Udziały własnościowe mogą być przenoszone
- Zdobycie kapitału jest łatwe
Cons
- Początek może być drogi
- Podatki można nakładać dwukrotnie
- Skomplikowane, aby rozpocząć i kontynuować
4. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (LLC)
Uruchomienie LLC może umożliwić właścicielom, akcjonariuszom i wspólnikom ograniczenie ryzyka dla siebie. Ich majątek osobisty jest lepiej chroniony, ponieważ odpowiedzialność jest niższa.
Chociaż ten rodzaj spółki nie jest zarejestrowany, nadal może korzystać z ograniczonej odpowiedzialności związanej z korporacjami.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być opodatkowana jako spółka osobowa, korporacja lub jednoosobowa działalność gospodarcza.
Nie ma ograniczeń co do tego, ilu akcjonariuszy może mieć LLC, i istnieje większa elastyczność w podziale zysków. Straty i zyski nie muszą być dzielone proporcjonalnie do tego, ile pieniędzy inwestor włożył w spółkę.
Ten typ firmy jest odpowiedni dla właścicieli firm po raz pierwszy, ponieważ rozpoczęcie działalności nie jest zbyt skomplikowane. Papierkowa robota jest mniejsza niż w przypadku korporacji.
Zazwyczaj spółki LLC nie są opodatkowane jako odrębne firmy; zamiast tego straty i zyski są przenoszone na członków. Członkowie muszą zgłaszać swoje straty i zyski na osobistym federalnym zeznaniu podatkowym.
Wadą LLC jest to, że jeśli członek odchodzi z jakiegokolwiek powodu, musi zostać rozwiązany. Pozostali członkowie będą musieli zająć się zobowiązaniami finansowymi i prawnymi związanymi z zakończeniem działalności.
Jako właściciel LLC musisz uważać, aby oddzielić swoją osobistą firmę od firmy. Pieniądze muszą być również przechowywane osobno i ważne jest, aby prowadzić osobne rejestry, aby uniknąć problemów prawnych.
Zalety
- Bardzo łatwo zacząć
- Może mieć nieograniczoną liczbę akcjonariuszy
- Odpowiedzialność osobista jest niższa
- Elastyczny podział zysków
Cons
- Prawdopodobnie zostanie rozwiązany, gdy partner odejdzie
- Oddzielne zapisy muszą być zawsze przechowywane
Sony jest dobrze znaną spółką LLC. Źródło: Sony.pl
5. Non-profit
Firmy non-profit zajmują się działalnością filantropijną, a nie koncentracją na zysku lub osobistych korzyściach. Wszystko, co firma robi, ma służyć społeczeństwu, więc są zwolnione z podatków od wszelkich osiągniętych zysków.
Organizacje non-profit przestrzegają tych samych zasad, co korporacje C, ale mają pewne dodatkowe i specjalne zasady. Zysk idzie na utrzymanie firmy w ruchu i aktywności, a nie na właścicieli lub wspólników.
Istnieje kilka obszernych dokumentów, które należy wypełnić, aby założyć organizację non-profit, a firma będzie odpowiedzialna za wszystkie swoje operacje.
Finansowanie organizacji non-profit może być ograniczone i zależy od dobrej woli innych. Może to utrudniać utrzymanie ruchu.
Zalety
- Zwolnienie z podatku
- Emocjonalnie satysfakcjonujące
- Brak odpowiedzialności osobistej
Cons
- Ograniczone finansowanie
- Związane z tym formalności mogą być skomplikowane
Urzeczywistnij swoje przedsiębiorcze marzenia
Teraz, gdy znasz już najpopularniejsze typy firm, możesz posunąć swoje marzenia o posiadaniu firmy o krok dalej. Możesz zdecydować, który typ będzie najlepiej pasował do Twoich planów i budować na tym fundamencie. Przyszłość może być niepewna, ale możesz ją podjąć, wiedząc dokładnie, jak będziesz prowadzić swój wymarzony biznes.