Praca na laptopie czy tablecie graficznym nie wyklucza konieczności komunikowania się z innymi. Gdy kandydat wkracza do świata korporacji, dołącza do grupy wysoce konkurencyjnych osób poszukujących pracy. Jasne, Twoje twarde umiejętności są podstawą Twojego CV. Ale kiedy wygrasz rozmowę kwalifikacyjną, czas zaprezentować swoje umiejętności interpersonalne. W końcu specjalista HR potrzebuje osoby, która jest profesjonalistką w swojej pracy i potrafi budować relacje z innymi.
Jakie są najważniejsze umiejętności interpersonalne, których każdy potrzebuje? Jak można je rozwijać? Wszystko to i wiele więcej znajdziesz w poniższym artykule.
Dlaczego umiejętności interpersonalne są ważne?
Zgadnijmy. Wypełniłeś część Umiejętności twarde i czekasz na opinię rekrutera. Niestety, nie wszystko jest tak proste, jak się wydaje. Kilkadziesiąt lat wcześniej firmy rekrutacyjne rzeczywiście skupiały się na sekcji umiejętności twardych. Zmieniła się jednak kultura biznesowa. Współczesny rekruter chce, aby jego kandydat posiadał najwyższe kompetencje twarde i miękkie. Wszystko dlatego, że biznes to duże zespoły, gotowe wspólnie podejmować decyzje i współpracować.
Skontaktuj się z ekspertem zawodowym lub szybko skontaktuj się z nami profesjonalni autorzy CV online aby dowiedzieć się więcej o tym, jak zaprezentować się z jak najlepszej strony jako kandydat. Czasami, aby zrobić dobre wrażenie, potrzebna jest perspektywa zewnętrzna.
Prezentowanie umiejętności interpersonalnych podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest koniecznością, ponieważ:
- Komunikacja jest najważniejsza w każdym miejscu pracy. Wszystkie procesy pracy wymagają dyskusji, empatii i gotowości do kompromisu;
- Komunikacja niewerbalna wpływa na skuteczność decyzji podejmowanych na odległość;
- Umiejętność przekonania czytelnika lub słuchacza przyciąga więcej klientów i klientów;
- Wszyscy uwielbiamy współpracować z ludźmi, którzy są otwarci i gotowi słuchać;
- I wreszcie – organizacje potrzebują liderów, którzy dbają o innych.
Z jakich zatem elementów składa się pakiet „interpersonalny”? Sprawdź odpowiedź poniżej.
1. Wszystkie rodzaje komunikacji
Skuteczna komunikacja to narzędzie, które wykonuje pracę. Skuteczny pracownik wie, jak uzasadnić swoją opinię. Wiedzą, jak przekonać rozmówcę i poradzić sobie z problematycznymi klientami. W końcu świetny komunikator to osoba, która łatwo i szybko przekazuje swoje pomysły. Jest to szczególnie ważne, jeśli aplikujesz na stanowisko, które obejmuje zarządzanie ludźmi. Na przykład, jeśli jesteś częścią branży usługowej i Twoim zadaniem jest uszczęśliwianie innych.
Jeśli chodzi o komunikację niewerbalną, e-maile i czaty weszły do świata korporacji dawno temu. Znając komunikacja niewerbalna zasady oznaczają terminową i uprzejmą odpowiedź na e-maile szefa. Tak, komunikacja opiera się na etykiecie.
2. Empatia i umiejętności słuchania
Twoja zdolność do podkreślania i aktywnego słuchania pomoże Ci rozwiązać mnóstwo problemów, które dotyczą ludzi. Wyobraź sobie, że musisz zająć się skargami klientów. Zamiast na nich krzyczeć, trzeba okazać zrozumienie i szczerą chęć pomocy.
Współczucie i życzliwość nie dotyczą tylko zawodów związanych z ludźmi. Na przykład masz pracę online lub cała Twoja firma pracuje zdalnie. Wczesnym rankiem odbierasz telefon od kolegi. Prosi Cię o przejęcie jej zadań służbowych, ponieważ zachorowała. Aby pozostać w dobrych stosunkach ze współpracownikami, musisz pomagać i okazywać zrozumienie. A co jeśli następnym razem to ty poprosisz o zastąpienie?
3. Praca zespołowa
Tak, cały świat korporacji kręci się wokół koncepcji Praca w zespole. Dlaczego tak? Praca zespołowa pozwala pracownikom wyrazić to, co najlepsze. Chodzi przede wszystkim o wsparcie i słuchanie, rozwiązywanie konfliktów i współpracę. Liderzy, którzy rozumieją wartość pracy zespołowej, motywują swoich pracowników, aby byli lepsi i osiągali więcej.
Dotrzyj do https://studyfy.com/blog/the-best-resume-writing-services-in-2022 aby nigdy nie zapomnieć o dodaniu tej umiejętności do swojego CV. Aby usprawnić pracę zespołową, staraj się uczestniczyć w zajęciach integracyjnych tak często, jak to możliwe.
4. Przywództwo
Prawdziwi przywódcy nie rodzą się; rodzą się prawdziwi przywódcy. Cała koncepcja „przywództwa” to pakiet pewności siebie, intuicji i asertywności. Prawdziwy lider zachęca innych, aby stali się lepszą wersją siebie. W ten sposób możesz poszerzyć swoje zasoby zawodowe, biorąc udział w kursie nowoczesnego przywództwa. Jeśli jesteś menedżerem najwyższego szczebla, przywództwo będzie również stanowić jedną z twoich umiejętności technicznych.
Okazując przywództwo, mówisz menedżerowi ds. Rekrutacji, że nie boisz się ryzyka. Połącz to ze swoimi umiejętnościami zarządzania, a Twoje CV będzie gotowe na podbój świata!
5. Pozytywne nastawienie lub charyzma
Na pierwszy rzut oka okazywanie charyzmy nie należy do najważniejszych umiejętności miękkich, jakie można mieć nadzieję rozwinąć. Ale podobnie jak przywództwo, charyzmę się buduje. Bycie charyzmatycznym oznacza łatwe budowanie relacji, ponieważ oczywiście silna charyzma równa się perswazji.
Jednym z elementów charyzmy jest pozostawanie pozytywnym. Ludzie chętniej słuchają ludzi, którzy wierzą, że wszystko skończy się dobrze. Wyobraź sobie, że nadchodzi kryzys. Osoba pozytywna potrafi przekonać innych, że potrafi rozwiązać problem. Tymczasem lider o negatywnym nastawieniu z pewnością zniechęci innych do nadziei na najlepsze.
Jak doskonalić swoje umiejętności interpersonalne?
Wbrew powszechnej opinii bycie motylem towarzyskim nie jest koniecznością. Radzimy Ci skupić się na członkach zespołu, których lubisz. Inwestuj w swoją karierę, budując znaczące relacje. Zacznij od porannego powitania i zapytaj, jak minął im dzień pod koniec zmiany. Osoby, które mają przyjaciół w pracy, są bardziej zachęcane do utrzymywania motywacji i wydajności.
Rozwijaj swoje aktywne słuchanie i empatię. Wyobraź sobie, jakie to uczucie wejść w czyjeś buty. Wyobraź sobie, co mogą czuć, gdy opowiadają Ci historię. Naśladuj ich gesty i powtarzaj własnymi słowami to, co mówią. Tymczasem skorzystaj z profesjonalnej pomocy, jeśli chcesz wiedzieć, jak panować nad emocjami i działać cierpliwie.
Końcowe przemyślenia
Twoje umiejętności interpersonalne to umiejętności, których szuka każdy rekruter. Stanowią rdzeń Twojej osobowości „pracowniczej”, niezależnie od branży, w której pracujesz. Rozwijaj swoje umiejętności miękkie, aby uzyskać lepszy start w karierze i mieć więcej osiągnięć.
Mamy nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny. Powodzenia!