Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

5 Prawne zasady biznesowe, które należy wprowadzić w handlu elektronicznym

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: 5 Prawne zasady biznesowe, które należy wprowadzić w handlu elektronicznym

Masz więc świetny pomysł na biznes online. Przeprowadziłeś badanie rynku, znasz aktualne trendy w handlu elektronicznym, pozyskujesz produkty, które będziesz sprzedawać, i stworzyłeś niesamowitą nową witrynę internetową, aby połączyć się z klientami. Zidentyfikowałeś również najlepsze platformy mediów społecznościowych do promowania swoich produktów, więc jesteś gotowy, aby wejść na ścieżkę do pierwszego miliona, prawda?

Czy jesteś? Czy rozważyłeś wszystkie wymogi prawne przy rozpoczynaniu nowej działalności eCommerce, czy może to coś, co przeoczyłeś? Posiadanie odpowiednich prawnych zasad biznesowych jest niezbędne do rozpoczęcia każdej nowej działalności. Bez tych zasad możesz spotkać się z karami lub sankcjami nieco poniżej tej nowej ścieżki, na którą się wybierasz.

Chociaż wejście w mroczny świat języka prawniczego może być zniechęcające, jest to konieczne „zło”, jeśli planujesz robić znaczne ilości biznesu online. Posiadanie odpowiednich prawnych zasad biznesowych oznacza, że ​​wszystko działa zgodnie z planem; możesz skupić się na budowaniu swojego biznesu, przyciąganiu i utrzymywaniu klientów, a zamiast tego dążyć do tego magicznego miliona.

Dlaczego potrzebujesz pewnych prawnych zasad biznesowych?

Istnieją trzy główne powody, dla których posiadanie odpowiednich prawnych zasad biznesowych jest niezbędne dla każdego biznesu eCommerce.

Prawa i regulacje

Niezależnie od tego, czy budujesz swój biznes eCommerce lokalnie, czy globalnie, zgodność z odpowiednimi przepisami i regulacjami jest niezbędna. Te prawa i przepisy często mogą być skomplikowane. Mimo to, mając odpowiednie zasady, ułatwisz sobie poruszanie się po nich i upewnisz się, że Twoja firma działa legalnie. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś właścicielem małej firmy z ograniczonymi zasobami.

Unikaj przyszłych problemów

Posiadanie wymaganych prawnych zasad biznesowych może pomóc uniknąć bałaganu w przyszłości. Załóżmy, że z jakiegokolwiek powodu masz problemy prawne. W takim przypadku brak polityki prawnej może oznaczać rosnące opłaty prawne i możliwe wypłaty z powodu sporów sądowych lub innych problemów prawnych. Stosowanie tych zasad od samego początku zapewnia ochronę, której potrzebujesz.

Przezroczystość

Mając wszystkie potrzebne zasady, zapewniasz swoim klientom pełną przejrzystość. Mogą zapoznać się ze swoimi prawami i Twoimi obowiązkami podczas dostarczania produktów i/lub usług. Wdrożenie tych zasad może również wpłynąć na postrzeganie Twojej marki i pomóc w budowaniu relacji opartych na zaufaniu.

5 Prawne zasady biznesowe, których możesz potrzebować

Jeśli przeoczyłeś to w swoich planach, nie martw się zbytnio; zasady są stosunkowo proste. Wiedza o tym, jakie zasady są niezbędne, może pomóc Ci w posuwaniu się naprzód.

1. Zasady i Warunki

To pierwsza i być może najważniejsza prawna polityka biznesowa, jaką powinieneś mieć. Często skracane do „Warunków korzystania” i znane również jako „Warunki korzystania z usługi” lub „Warunki korzystania”, Twoje Warunki są w istocie zasadami dotyczącymi korzystania z Twojej firmy przez klientów. Oznacza to, że Twój Regulamin obowiązuje za każdym razem, gdy kupują produkt, zakładają konto, a nawet przeglądają Twoją witrynę.

Rekommenderad:  Ludzki mózg inaczej reaguje na mecze tenisa stołowego z przeciwnikami ludzkimi i maszynowymi

Regulamin zapewnia klientom przejrzystość, dzięki czemu wiedzą, czego się od nich oczekuje lub wymaga, gdy robią zakupy w Twojej firmie. W warunkach korzystania z usługi należy uwzględnić kilka elementów:

 • Informacja o płatności
 • Twoja odpowiedzialność, obowiązki i wszelkie ograniczenia dotyczące tych czynników
 • Zasady dotyczące zachowania i postępowania (używanie wulgaryzmów lub obraźliwego języka na jakichkolwiek stronach mediów społecznościowych lub forach internetowych)
 • Wszelkie istotne wyłączenia odpowiedzialności
 • Sposób rozstrzygania wszelkich sporów oraz identyfikacja właściwej jurysdykcji prawnej
 • Czy można wprowadzać zmiany w Twoich warunkach iw jaki sposób będziesz informować klientów o takich zmianach
 • Wszelkie kluczowe terminy, których używasz jako organizacja i ich znaczenie

Warto również zauważyć, że warunki zwykle występują w jednej z dwóch form:

 1. Zawijanie: w przypadku tego formatu Twoi użytkownicy muszą po prostu zaznaczyć pole, aby pokazać, że zaakceptowali Twoje Warunki.
 2. Przeglądanie: Nie wymaga to żadnych działań ze strony Twoich klientów, a korzystanie przez nich z Twojej witryny oznacza zgodę.

Na szczęście istnieje wiele zasobów online, które mogą pomóc w stworzeniu warunków dla Twojego sklepu internetowego. Rozważ użycie a generator warunków aby pomóc uprościć ten proces.

2. Polityka prywatności

Jest wysoce prawdopodobne, że Twoja witryna (i inne platformy) będą gromadzić wiele danych o klientach. Nawet podczas przeglądania witryny będziesz gromadzić dane, takie jak adres IP. A kiedy zakładają konto lub dokonują zakupu, ilość danych rośnie wykładniczo i może obejmować wszystko, od nazwiska i adresu po szczegóły płatności.

Jak wspomniano wcześniej, jednym z powodów, dla których warto mieć pewność, że masz odpowiednią politykę biznesową, jest przestrzeganie przepisów ustawowych i wykonawczych. Być może w tej dziedzinie gromadzenia danych i prywatności jest to potrzebne bardziej niż jakiekolwiek inne. W zależności od tego, gdzie masz klientów, musisz znać przepisy dotyczące prywatności obowiązujące w danym kraju lub regionie. Na przykład amerykańska firma prowadząca sprzedaż w UE musi przestrzegać przepisów RODO.

Podczas formułowania polityki prywatności należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym:

 • Dane, które będziesz gromadzić i przechowywać
 • Że wszelkie zebrane dane będą bezpiecznie przechowywane
 • Czy udostępnisz te dane jakimkolwiek partnerom lub stronom trzecim (i uwzględnisz opcję rezygnacji)
 • W jaki sposób Twoi użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do danych, które na nich przechowujesz, i przeglądać je
 • Jak mogą zakwestionować lub usunąć te informacje
 • Jakie prawa i regulacje mają zastosowanie w różnych obszarach, w których prowadzisz działalność
Rekommenderad:  Jak zobaczyć, kto opuścił serwer Discord

Ta polityka powinna być oddzielona od T&C i powinna być łatwo dostępna. Zwykle oznacza to posiadanie linku prowadzącego bezpośrednio do polityki. Dotyczy to zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, tak aby przestrzegać Kalifornijska ustawa o ochronie prywatności w Internecie.

3. Gwarancje i Rękojmia

Klienci chcą bez obaw korzystać z Twojej witryny, dlatego muszą znać gwarancje i gwarancje, których udzielasz na swoje produkty i usługi. Chociaż umieszczone razem, są to dwie odrębne zasady i powinieneś jasno zdefiniować swoje zasady.

Gwarancja to obietnica składana klientom, obejmująca wszelkie niezadowolenie z zakupu. Na przykład możesz zaoferować 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, jeśli nie będą zadowoleni. Chcesz mieć pewność, że uwzględniasz to jako część dobrej ogólnej strategii obsługi klienta.

Jednak gwarancja to rozszerzona gwarancja, która zwykle wiąże się z dodatkowymi kosztami. Działa jako rodzaj ubezpieczenia, które obejmuje je, jeśli coś pójdzie nie tak z produktem. Zazwyczaj gwarancje dotyczą dużych urządzeń lub technologii, takich jak laptopy. Warto podkreślić, że gwarancja nie narusza ich dotychczasowych praw. Jeśli dostarczysz im wadliwy produkt, prawo większości krajów wymaga zwrotu pieniędzy lub wymiany.

4. Zwroty i zwroty

Jak mówi stare przysłowie, nie można zadowolić wszystkich ludzi przez cały czas. Sprawy nieuchronnie pójdą źle (choć miejmy nadzieję, że rzadko). Klienci mogą zamówić zły rozmiar Twojego produktu lub może on po prostu nie spełniać ich oczekiwań. To nie tylko jedna z prawnych zasad biznesowych, których potrzebujesz, ale także wskaźnik tego, jak dobra jest Twoja obsługa klienta i może pomóc w zatrzymaniu klientów.

Chociaż powinieneś trzymać go oddzielnie od T&C, możesz połączyć go z gwarancjami i polityką gwarancyjną, o ile nie mylisz swoich klientów ze złożonością prawną. Język powinien być jasny i nie zawierać klauzul „małym drukiem”, które negują wszelkie inne uwzględnione punkty.

Powinieneś jasno określić swoją politykę i określić okres, w którym zezwalasz na zwroty i refundacje. Powinieneś również dołączyć jasne oświadczenie, kto pokrywa wszelkie koszty wysyłki w przypadku zwrotu przedmiotu; jasna polityka wysyłkowa jest koniecznością. Wyjaśnij, czy istnieją produkty lub kategorie — takie jak niektóre produkty cyfrowe — które są wyłączone z Twojej polisy.

5. Umowa abonamentowa

Chociaż nie jest to warunek wstępny dla każdego biznesu e-commerce, jeśli jakakolwiek część Twojej organizacji działa w modelu opartym na subskrypcji, potrzebujesz umowy subskrypcyjnej. Możesz zawrzeć te szczegóły w swoich T&C, ale może to już być duża i nieporęczna polityka. Najlepiej, aby umowa subskrypcyjna była oddzielna na liście prawnych zasad biznesowych.

Rekommenderad:  MIUI 12.5 Wszystkie modele telefonów, które to otrzymają! - Pełna lista

Umowa abonamentowa powinna obejmować wszystkie OWH i konkretne kwestie związane z Twoimi usługami abonamentowymi. Może to dotyczyć również firm, które oferują usługi SaaS, aby ich klienci wiedzieli, czego się od nich oczekuje i czego oczekuje się od samej organizacji. Niektóre typowe rzeczy, które warto rozważyć w umowie, to:

 • Podpisy elektroniczne: Obejmuje to, w jaki sposób będą używane i ich wiążąca legalność. Pomocne może być użycie dedykowanego rozwiązania do podpisu elektronicznego, najlepiej takiego, które oferuje integrację z innymi narzędziami, z których możesz korzystać, takimi jak Siły sprzedaży PandaDoc.
 • Koncesjonowanie: określa, co klienci mogą zrobić z dowolnym produktem lub usługą, którą kupią od Ciebie.
 • Umowy członkowskie: Klienci wyrażają na to zgodę podczas subskrybowania Twojej usługi.
 • Zgodność z prawem i regulacjami: W ten sposób chronisz ich prawa i dane.
 • Zasady wysyłki: wyjaśniają, czy istnieją jakieś specjalne warunki dotyczące wysyłki produktów.
 • Zastrzeżenia i Zrzeczenia: wyjaśniają, czy istnieją jakieś szczególne okoliczności związane z Twoimi produktami lub usługami.
 • Eksport i/lub Podatki: Jeśli sprzedajesz na całym świecie, jasno określ wszelkie warunki dotyczące eksportu (takie jak kupujący ponoszący odpowiedzialność za podatki importowe w swoim kraju), a także czy istnieje jakakolwiek odpowiedzialność za podatek od sprzedaży w miejscu pochodzenia.
 • Gwarancje i Rękojmia: Wyjaśniają one, czy istnieją jakieś specjalne warunki związane z usługami subskrypcji, które nie są objęte centralną polityką gwarancyjną i gwarancyjną.

Jedzenie na wynos

Nikt nie powiedział, że droga do sukcesu będzie łatwa. Jako właściciel firmy eCommerce musisz wziąć pod uwagę wiele rzeczy, zarówno na początku swojej podróży biznesowej, jak i na bieżąco. Powinieneś mieć na uwadze dwa cele: mieć wysoce usatysfakcjonowaną bazę klientów, którzy wielokrotnie robią u Ciebie zakupy, i widzieć, jak Twoja firma osiąga zrównoważony wzrost, być może nawet do tego stopnia, że ​​będziesz musiał użyć szablon marketingu afiliacyjnego do wdrażania nowych sprzedawców stowarzyszonych. Wraz ze wzrostem bazy klientów i firmy będziesz musiał dostosować się do nowych wymagań, które to stwarza.

Jednak równoległa realizacja tych dwóch celów wymaga pełnej legalności i zgodności ze wszystkimi wymaganymi przepisami ustawowymi i wykonawczymi, niezależnie od tego, gdzie prowadzisz działalność. Zaspokajanie tej potrzeby oznacza, że ​​zachowujesz przejrzystość i możesz uniknąć potencjalnie kosztownych postępowań sądowych, grzywien i opłat prawnych w przyszłości.