5 Pro Wskazówki dotyczące dyktowania na urządzeniach mobilnych

Dyktowanie głosowe jest potężnym narzędziem, ale czasem może być wybredne w praktyce. Na szczęście istnieją techniki i sztuczki, których można użyć, aby jak najlepiej wykorzystać dyktowanie na urządzeniach mobilnych.

1. Mów wyraźnie, powoli i konsekwentnie

Jest to prawdopodobnie najważniejsza wskazówka, jeśli chcesz dyktować wysokiej jakości.

Wskazówki dotyczące dyktowania głosu Głośnik Iphone

Zbyt szybkie mówienie lub zmienianie rytmu mowy może dezorientować nawet najnowocześniejsze oprogramowanie do dyktowania. Utrzymując czysty, wolny i spójny język, możesz pomóc urządzeniu w dokładniejszym transkrypcji słów.

2. Uwzględnij interpunkcję

Jeśli chcesz, aby interpunkcja pojawiła się w transkrypcji, musisz powiedzieć to na głos – „przecinek”, „kropka”, „dwukropek”, „otwórz cytat”, „zamknij cytat” i tak dalej. W przeciwnym razie oprogramowanie do dyktowania głosu zgadnie, gdzie zdania powinny się zaczynać i kończyć, lub po prostu całkowicie pominąć interpunkcję.

Będziesz także musiał wypowiedzieć polecenie takie jak „nowa linia” lub „nowy akapit”, jeśli chcesz sformatować tekst podczas mówienia.

Interpunkcję można ręcznie dodać do przepisanego tekstu po zakończeniu mówienia, jeśli trudno ci się przyzwyczaić do tego sposobu dyktowania.

3. Zaawansowane funkcje dyktowania

Podobnie istnieje kilka zaawansowanych funkcji dyktowania, które możesz wypowiedzieć na głos, aby pomóc ci sformatować i uporządkować słowa. Na przykład powiedzenie „cap” przed słowem spowoduje użycie wielkich liter w większości programów do dyktowania.

Wskazówki dyktowania samochodowego Połączenie urządzenia Bluetooth samochodu

Jeśli planujesz dyktować długie fragmenty tekstu lub często korzystasz z oprogramowania do dyktowania, powinieneś zapamiętać kilka z tych funkcji. Pomoże Ci to zmniejszyć ilość edycji, którą musisz wykonać.

4. Korekta dyktanda

Niektóre programy do dyktowania, takie jak Dragon NaturallySpeaking, umożliwiają edytowanie nagrania podczas mówienia. W przypadku niektórych programów do dyktowania, takich jak funkcja dyktowania dla iOS, zmiana podyktowanej mowy za pomocą poleceń głosowych nie będzie możliwa.

Może to stanowić problem, zwłaszcza jeśli zdasz sobie sprawę, że popełniłeś błąd podczas dyktowania. Po zakończeniu rozmowy możesz szybko dokonać korekty i edycji tego, co zostało przepisane przez urządzenie. Pomoże to upewnić się, że w procesie transkrypcji nie pozostały żadne błędy.

5. Rozważ samodzielny mikrofon

Urządzenia mobilne prawie zawsze są wyposażone w mikrofon, którego można używać do dyktowania. Jednak chociaż jakość tych mikrofonów znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich kilku lat, brakuje im funkcji takich jak eliminacja szumów. Nie rejestrują tak wyraźnie, jak to możliwe, co może obniżyć jakość Twojej transkrypcji.

Wskazówki dotyczące dyktowania głosu Głośnik mikrofonu

Inwestowanie w samodzielny mikrofon lub zestaw słuchawkowy, taki jak Audio-Technica PRO 8HEcW, może poprawić jakość mowy nagrywanej przez telefon. Pomoże to urządzeniu w dokładniejszym transkrypcji słów, idealnie zmniejszając liczbę błędów w transkrypcji i umożliwiając większą elastyczność w tonie i kadencji. Pamiętaj, aby kupić mikrofon kompatybilny z urządzeniem mobilnym. Najlepiej wybrać taki, który może łączyć się przez Bluetooth lub jest dostarczany z kablem, który można podłączyć do urządzenia.

Wniosek

Chociaż dobrze jest móc rozmawiać z telefonem i przekonwertować mowę na tekst, nie działa, jeśli nie może odczytać tego, co mówisz. Powyższe wskazówki pomogą Ci poprawić dyktando na urządzeniu mobilnym.

Czy ten artykuł jest przydatny?