5 przełomowe technologie retro, które napełnią Cię nostalgią

Technologia rozwija się w coraz szybszym tempie. Musimy tylko przyjrzeć się postępom osiągniętym w telefonach komórkowych w ostatnich latach i temu, jak Internet rozprzestrzenia się na nowe obszary. Ale już w drugiej połowie XX wieku, szczególnie w ostatnich kilku dekadach, wprowadzono wiele innowacji.

W tym artykule opracowaliśmy pięć przełomów technologicznych, które wydają się już należeć do innej epoki, ale oznaczały wielkie skoki, które doprowadziły nas tam, gdzie jesteśmy teraz. Nasza podróż zaczyna się w latach sześćdziesiątych, kiedy Telstar 1, pierwszy komercyjny satelita, został umieszczony na orbicie i zabiera nas w lata osiemdziesiąte, kiedy powstał pierwszy telefon komórkowy.

Telstar 1: weszliśmy na orbitę

Lipiec 1, W 1962 roku wystrzelił pierwszego komercyjnego satelitę w historii: Telstar 1. Ten moment, ponad 50 lat temu, był pistoletem początkowym dla technologii, która zrewolucjonizowała sektor telekomunikacyjny. Bell Laboratories z American Telephone and Telegraph Corporation (AT&T) współpracowało z NASA, przy wsparciu brytyjskiej poczty i francuskiego urzędu pocztowego, aby zrealizować projekt.

W rezultacie powstał sferyczny satelita o wadze 77 kg, kontrolowany z trzech stacji naziemnych, z których każda znajdowała się w jednym z trzech krajów uczestniczących w projekcie. Może okrążyć Ziemię w ciągu dwóch i pół godziny. Telstar 1 pobłogosławił nas pierwsza transmisja telewizji satelitarnej, wykonane przez NBC, CBS i BBC. Pokazano zdjęcia Statuy Wolności, części gry w baseball i konferencji prasowej prezydenta Johna F. Kennedy'ego.

Intel 8080, procesor, który uruchomił pierwsze komputery

W latach siedemdziesiątych narodziły się pierwsze komputery osobiste. Technologia osiągnęła punkt, w którym możliwe było umieszczenie na urządzeniu odpowiedniej wielkości i zbywalnych zasobów, na które wcześniej mogły sobie pozwolić tylko firmy. Jednym z produktów, który przyczynił się do eksplozji tego rynku, był Intel 8080.

W 1972 roku inżynier Federico Faggin zaczął projektować architekturę nowego 8-bitowy procesor i zaproponował projekt swojej firmie Intel. Dwa lata później, w 1974 r., Intel 8080 był dostępny na rynku. Działał z częstotliwością 2 MHz i może obsłużyć do 64 KB pamięci. W najbliższych latach stanie się podstawą dla komputerów takich jak Altair 8800 lub IMSAI 8080.

Commodore 64, najlepiej sprzedający się komputer osobisty

Komputer ten, wyprodukowany przez Commodore International, został wypuszczony na rynek w 1982 roku po znakomitej prezentacji na tegorocznym CES. Intencją firmy było stworzenie stosunkowo niedrogiego produktu, który mógłby być stosowany w domach. Zaczęło się sprzedawać za 595 $.

Commodore 64 z 64 KB pamięci RAM sprzedał miliony jednostek na całym świecie i ma honorowy tytuł najlepiej sprzedający się komputer osobisty na świecie. Takie podniecenie wywołało tę maszynę, że nadal można znaleźć emulatory online.

Motorola DynaTAC, pierwszy telefon komórkowy, waży prawie kilogram

Był rok 1972, a AT&T zwrócił się do FCC (Federalnej Komisji Łączności) o zgodę na zainstalowanie bezprzewodowej sieci telefonicznej. Motorola, jeden z ówczesnych pionierów, zwróciła się do swojego szefa działu badań i rozwoju, Martina Coopera. Miał zbudować funkcjonalny terminal w ciągu sześciu tygodni.

Projektem kierował Rudy Krolopp, który na początku 1973 r. Użył pierwszego w historii prototypu telefonu komórkowego, aby zadzwonić do Joela Engela, który z kolei został zamówiony przez AT&T w celu opracowania tego samego wynalazku. Rezultatem w wersji komercyjnej był Motorola DynaTAC 8000x, który ostatecznie trafił do sprzedaży w 1983 roku. Ważył 800 gramów, mierzył 33 x 4.5 x 8.9 cm i został wyceniony na $ 3, 995.

5 przełomowe technologie retro, które napełnią Cię nostalgią 1

Pierwszy Macintosh, początek Maca

24 stycznia 1984 r. Uruchomiono pierwszy komputer Macintosh, wspierany przez ogromną kampanię reklamową (miliony zobaczą AppleReklama, nakręcona przez Ridleya Scotta, która wprowadziła komputer do dystopijnego wszechświata George'a Orwella, wykorzystując fakt, że ten rok był właśnie tytułem najbardziej znanego dzieła Orwella). Była to pierwsza maszyna sprzedawana z graficznym interfejsem użytkownika.

Macintosh 128k miał 128 KB pamięci RAM, jak sama nazwa wskazuje, i dziewięciocalowy monitor monochromatyczny o rozdzielczości 512 × 342 pikseli. Nie został tak dobrze przyjęty przez rynek, jak się spodziewano. Ale komputer oznaczał początek sagi, która była symbolem Apple przez wiele lat i trwa do dziś.

5 przełomowe technologie retro, które napełnią Cię nostalgią 2

Obrazy: Wikipedia, Przewodowy