Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

5 Sposoby przeprowadzania testów i eksperymentów eCommerce

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: 5 Sposoby przeprowadzania testów i eksperymentów eCommerce

W świecie biznesu często niezbędne jest znalezienie równowagi między trzymaniem się tego, co działa, a poszerzaniem swojej dziedziny w celu znalezienia nowych, innowacyjnych sposobów poprawy wyników finansowych. Chociaż wypróbowane i prawdziwe techniki w świecie marketingu mogą wydawać się bezpieczne i opłacalne, są chwile, kiedy możesz naprawdę stracić, nie ryzykując.

Jak sama nazwa wskazuje, eksperymenty marketingowe to praktyka wprowadzania zmian w różnych produktach i praktykach biznesowych, aby zobaczyć, jak zareagują klienci. Eksperymenty mogą dotyczyć różnych aspektów związanych z obsługą klienta i zaplecza Twojej firmy, ograniczonych jedynie czasem i budżetem.

Chociaż istnieją procedury i najlepsze praktyki, których należy przestrzegać w marketingu i prowadzeniu sklepów eCommerce, dokuczliwe uczucie może skłonić Cię do przetestowania czegoś lub wypróbowania ciekawego pomysłu. To wtedy zadajesz pytania i stawiasz hipotezy. Testuj i udoskonalaj rzeczy, aż znajdziesz coś, co działa.

Dlaczego eksperymentowanie jest niezbędne w biznesie online?

Istnieje ogromna różnica między firmami stacjonarnymi a firmami e-commerce. Kiedy działasz całkowicie online, masz dostęp do różnych narzędzi, które pomogą Ci dotrzeć do odbiorców w sposób, którego nie możesz sobie wyobrazić, i mierzyć wskaźniki tych wysiłków. Częściowo dlatego bycie zwinnym jako właściciel firmy jest tak ważne.

Niektóre typowe formy eksperymentów biznesowych obejmują (między innymi):

 • Testy A/B: Testowanie dwóch wersji tego samego materiału
 • Pilot: Próba, która pomogłaby przetestować słuszność koncepcji, aby zobaczyć, czy powinieneś pójść dalej
 • Makiety: reprezentacja wyglądu i sposobu działania interfejsu użytkownika
 • Ujęcie ilościowe: Poproszenie odbiorców o uszeregowanie i ocenę rzeczy w celu przekształcenia ich myśli w dane

Jak rozpocząć efektywne testowanie i eksperymentowanie w handlu elektronicznym

1. Konfigurowanie kluczowych wskaźników wydajności (KPI)

Najważniejszą częścią określania kluczowych wskaźników wydajności będzie wiedzieć, co śledzisz. Będą one różne dla każdej firmy i produktu. Na przykład nie spodziewałbyś się, że mierzysz te same wskaźniki KPI dla restauracji, co dla firmy zaopatrzenia medycznego. Jest to podstawowy krok do wszystkiego, co będziesz robić.

Teraz wskakiwanie do czegokolwiek bez wskazówek nie jest najlepszym sposobem działania. Dlatego przy wyborze KPI warto rozważyć model SMART, który oznacza:

 • Skonkret: dokładnie zrozum, co mierzysz i dlaczego jest to ważne.
 • Mmierzalny: powinien być mierzalny w obiektywnym, zrozumiałym standardzie.
 • Aosiągalne: być w stanie ostatecznie zrealizować KPI.
 • Relegancki: Powinien mierzyć coś, co poprawia wydajność lub coś ci mówi.
 • Time-Bound: Jest to osiągalne w realistycznych, praktycznych i uzgodnionych ramach czasowych.

Oczywiście ta metoda nie jest jedynym sposobem na skonfigurowanie wskaźników KPI. Jednak bez wątpienia może to być korzystne w wielu sytuacjach. Po prostu idź w kierunku, który Twoim zdaniem jest najlepszy dla potrzeb Twojej firmy i stamtąd modyfikuj.

Powinieneś także rozważyć, co działa naturalnie z tym, co testujesz. Na przykład, jeśli próbujesz obserwować działanie produktu, Twoimi wskaźnikami KPI mogą być konwersje. W końcu twarde liczby zawsze będą świetnym wskaźnikiem wydajności.

Rekommenderad:  Nowy Apple iPad Pro może uzupełnić Twój komputer w małej firmie

Kluczowe wskaźniki wydajności mogą się również zmieniać w zależności od różnych czynników. Zmiany demograficzne, nowe produkty, zmiany sezonowe i rebranding mogą wymagać modyfikacji, dodania lub usunięcia określonych wskaźników wydajności.

2. Wdrażaj solidne narzędzia pomiarowe

Oczywiście każdy naukowiec ceni sobie jakość i skuteczność swoich narzędzi podczas eksperymentowania. Wyszukiwanie i używanie odpowiednich narzędzi do uzyskiwania wyników i różnych metryk sprawi, że Twoje eksperymenty się powiodą. To samo dotyczy testów eCommerce.

W końcu wykorzystanie tych narzędzi będzie konieczne, aby Twoja firma była konkurencyjna. Testowanie może przynieść wiele korzyści, w tym:

 • Maksymalizacja zwrotu z inwestycji
 • Zrozumienie, co działa (i jakie obszary wymagają poprawy)
 • Zarządzanie obciążeniami i przydzielanie zadań właściwym osobom
 • Wyeliminuj niepotrzebne nadgodziny i zadbaj o to, by Twoi pracownicy nie byli nieefektywni
 • Zmniejszenie zbędnych kosztów ogólnych

Na szczęście większość narzędzi, których będziesz używać do swoich eksperymentów, będzie miała wbudowane funkcje analityczne. Należą do nich Google Analytics, Mailchimp i Google Ads.

Wybrana platforma eCommerce powinna integrować się z kilkoma z tych narzędzi i zapewniać własny system śledzenia danych i analiz. Na przykład Shift4Shop zawiera pakiet raportów który pozwala zbierać kompletne raporty na temat wszystkiego, co dotyczy Twojego sklepu internetowego, identyfikować trendy i zdobywać cenne spostrzeżenia.

Narzędzia te będą niezbędne do prowadzenia Twojej firmy niezależnie od branży, w której działasz. Pomogą Ci określić, co robisz dobrze, co się sprawdza i jak ulepszyć marketing.

Oczywiście zawsze istnieje możliwość wyszukania zewnętrznych opcji testowania eCommerce dla pomiarów metryk.

Jakiekolwiek narzędzia wybierzesz, odrób swoją pracę domową. Zanim wydasz pieniądze i czas na narzędzie, przeczytaj recenzje, aby upewnić się, że ma to, czego potrzebujesz. Twoje narzędzia powinny mieć również solidny system wsparcia. Jeśli to możliwe, spróbuj uzyskać bezpłatną wersję próbną.

3. Określ, co chcesz przetestować

Zrozumienie, jak podejść do testowania witryn e-commerce, to proces sam w sobie. Nie każda firma musi testować wszystko na tym samym poziomie. Istnieje jednak wiele czynników, które każdy może i powinien przetestować.

Testowanie funkcji witryny

Testy użyteczności pomogą w zbudowaniu fundamentów Twojej strony internetowej. Odkryją problemy istotne dla użytkowników i dadzą możliwości ich ulepszenia. Co ważniejsze, dostarczą Ci różnych informacji na temat zachowań i preferencji odbiorców.

Testowanie wydajności witryny

Zrozumienie sposobu działania witryny i zapewnienie bezproblemowej obsługi użytkowników może zadecydować o tym, czy kupujący opuszczą witrynę, czy dokonają konwersji. Niektóre wskaźniki KPI, które pomagają określić, czy witryna spełnia wymagania, to współczynniki odrzuceń, liczba unikalnych użytkowników i czas spędzony w witrynie. Możesz także przetestować szybkość swojej strony za pomocą narzędzi takich jak Google Statystyki PageSpeed.

Rekommenderad:  W centrum uwagi: Sieć Bazaar łączy firmy e-commerce ze zniżkami i większymi korzyściami

Testowanie UX

User experience, czyli UX, to nauka o tym, jak układ i elementy Twojej witryny będą prowadzić użytkowników przez Twój sklep internetowy. Podobnie jak w przypadku wydajności witryny, Twój UX może być ogromnym czynnikiem wpływającym na utrzymanie lub utratę odbiorców. Mapy cieplne mogą być szczególnie przydatne w testowaniu UX witryny.

Testowanie bezpieczeństwa

Chociaż istnieją różne najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa, których należy przestrzegać, aby dostosować się do standardów branżowych, nadal może być konieczne użycie narzędzi, które pomogą ujawnić określone luki w zabezpieczeniach. Jest to znane jako testy penetracyjne (pentest), czyli praktyka przeprowadzania kontrolowanych cyberataków w celu ustalenia, co mogą wykorzystać złoczyńcy. Chociaż nic nie zastąpi eksperta ds. cyberbezpieczeństwa, istnieje kilka łatwo dostępnych najnowocześniejszych narzędzi, takich jak Wireshark które mogą pomóc szybko zidentyfikować niektóre pilne problemy.

Testowanie produktu

Jednym z najłatwiejszych aspektów Twojej firmy, który możesz przetestować, jest Twój produkt. Zanim Twój produkt trafi na półki sklepowe, powinieneś poprosić producenta o próbki, aby upewnić się, że spełniają Twoje standardy. Możesz także testować produkty wewnętrznie z pracownikami przed wprowadzeniem na rynek.

Gdy będziesz gotowy do uruchomienia, możesz zbadać opinię publiczną za pomocą bezpłatnych próbek. Doskonałymi okazjami do dostarczania bezpłatnych próbek byłoby wręczanie ich podczas targów, wydarzeń lub jako miły dodatek do zamówień klientów. Następnie roześlij ankiety, aby zebrać cenne informacje zwrotne.

Testowanie SEO

Twoje praktyki SEO będą miały znaczący wpływ na to, czy odpowiednie osoby znajdą Twoją witrynę. Narzędzia takie jak Yoast pomogą Ci w utrzymaniu prawidłowego SEO. W połączeniu z dobrymi narzędziami analitycznymi będziesz mieć potężną metodę pozyskiwania odbiorców i zwiększania konwersji.

4. Użyj testów A/B do eksperymentowania

Jak wcześniej wspomniano, testy A/B dla witryn eCommerce to praktyka polegająca na zmianie określonego elementu witryny lub marketingu na określoną grupę odbiorców. Dostosowując pewne rzeczy na mniejszą lub większą skalę i obserwując reakcje odbiorców, możesz uzyskać doskonały wgląd w preferencje i zachowania użytkowników oraz sposoby ich zaspokajania. Według tego artykułu ks VWOfirma Ubisoft odnotowała wzrost liczby potencjalnych klientów o 12% przy użyciu tej metody testowania.

Oto kilka praktycznych przykładów testów A/B, które możesz wdrożyć już teraz:

 • Wysyłanie dwóch wersji wiadomości e-mail, aby zobaczyć, która ma najskuteczniejszy przekaz
 • Zmiana lokalizacji i koloru przycisków CTA dla niektórych osób, aby zobaczyć, co napędza zaangażowanie
 • Optymalizacja strony głównej i sprawdzanie, czy wzrósł ruch i zaangażowanie konsumentów

Istnieje wiele sposobów mierzenia wyników w testach A/B eCommerce. Wskaźniki metryczne, takie jak mapy cieplne, są cennymi narzędziami w takim przedsięwzięciu. Współczynniki konwersji i wizyty w witrynie będą oczywiście najważniejszymi wskaźnikami, na które należy zwrócić uwagę.

Rekommenderad:  Bounce vs Ola Electric Scooter: Kto wygra wojnę?

5. Weź to, czego się nauczyłeś i ulepsz

Oczywiście jedynym powodem, dla którego testujemy i rejestrujemy wyniki testów metrycznych, jest nauczenie się czegoś i poprawienie. Zawsze chcemy wiedzieć, co działa i unikać tego, co nie. Możesz zobaczyć korzyści ze wszystkich stron, ulepszając swoje praktyki biznesowe, materiały marketingowe, zakupy i produkty. Nie tylko zobaczysz więcej krótkoterminowych sprzedaży, rejestracji i konwersji, ale także zyskasz lojalnych odbiorców, którym podoba się to, co oferujesz.

Jednak wszyscy to wiemy. Nieco trudniejsze (ale wciąż ważne) jest zobowiązanie się do kontynuowania. W końcu Twoje wyniki nie będą statyczne. Wszystko może się zmienić, podobnie jak twoje podejście. Gdy znajdziesz coś, co działa, będziesz musiał kontynuować ulepszanie i eksperymentowanie. Kontynuując pomiary i testy, będziesz w stanie wyprzedzić konkurencję i być konkurencyjnym.

Zasadniczo zawsze konieczne będzie przetestowanie za każdym razem, gdy coś zmienisz lub wyślesz. Bez względu na to, jak małe może się to wydawać, wskaźniki z pewnością mogą się sumować i wpływać na ogólny sukces Twojej firmy. Niezależnie od tego, czy masz nową wiadomość e-mail, produkt, czy po prostu inny adres URL, przetestuj go i zobacz, co można ulepszyć. Jeśli znajdziesz coś, co Twoim zdaniem działa wyjątkowo dobrze i powinno pozostać na dłuższą metę, konsekwentnie kwestionuj to, porównując z różnymi alternatywami.

Końcowe przemyślenia

Chociaż czasami jest to czasochłonne i wymagające cierpliwości, testowanie eCommerce jest nieocenioną i nieodzowną częścią prowadzenia firmy. Czasami przeglądanie wszystkich opcji i tego, co jest potrzebne, może być zniechęcające. Na szczęście można podejść do tego na różne sposoby. Jeden rozmiar nie pasuje do wszystkich, nawet dla dwóch podobnie wyglądających firm.

Jeśli uważasz, że jedna metoda testowania nie mierzy tego, czego potrzebujesz, ani nie zapewnia potrzebnych informacji, zawsze możesz ją dostosować do swoich potrzeb lub całkowicie zmienić. Jako właściciel firmy ważne jest, aby być elastycznym. Oznacza to gotowość do bycia na bieżąco z różnymi trendami, zmianami w branży i potrzebami firmy. Gdy zdobędziesz więcej doświadczenia w tym zakresie i bardziej intuicyjnie zrozumiesz, czego oczekujesz od testowania, wszystko będzie znacznie wydajniejsze.