Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

5 Witryny uczące dzieci bezpiecznego korzystania z Internetu dla dzieci i rodziców

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: 5 Witryny uczące dzieci bezpiecznego korzystania z Internetu dla dzieci i rodziców

Dziś nie można trzymać dzieci z dala od Internetu. Prędzej czy później będą mieli profile online i konta w mediach społecznościowych i będą musieli korzystać z sieci w celach edukacyjnych i informacyjnych. Oczywiście świat online ma swoje niebezpieczeństwa i pułapki. Dlatego nauczenie dzieci, jak bezpiecznie korzystać z Internetu tak szybko, jak to możliwe, jest sprawą nadrzędną.

WYKORZYSTAJ WIDEO DNIAPRZEWIŃ, ABY KONTYNUOWAĆ TREŚĆ

Witryny te oferują dzieciom, rodzicom i nauczycielom różne sposoby uczenia się najlepszych praktyk cyfrowych i dobrego zachowania w Internecie. Dotyczą podstaw, takich jak bezpieczeństwo, prywatność, a nawet wzorce zachowań, takie jak cybernękanie poprzez gry online, interaktywne opowiadanie historii, quizy i szczegółowe przewodniki.

1. Bądź niesamowity w Internecie (internet): program Google dotyczący bezpieczeństwa dzieci w Internecie

Be Internet Awesome to odnowiona inicjatywa Google, której celem jest nauczenie dzieci, jak zachować bezpieczeństwo w Internecie, wraz z najlepszymi praktykami i dobrym zachowaniem. To pakiet trzech narzędzi: gry online dla dzieci o nazwie Interland, serii konspektów lekcji dla edukatorów oraz akcji „Be Internet Awesome” dla rodziców.

Interland to darmowa gra o bezpieczeństwie w Internecie dla dzieci. Jest podzielony na cztery światy, z których każdy ma swoje cele: Mindful Mountain (co udostępniać, a czego nie udostępniać online), Tower of Treasure (jak chronić informacje), Kind Kingdom (zachowanie w Internecie oraz unikanie trolli i zastraszania) oraz Reality River (jak w celu identyfikacji fałszywych wiadomości i oszustw). Różne rodzaje gier w każdym świecie zaszczepiają dzieciom najlepsze praktyki podczas rozwiązywania zagadek lub osiągania celów.

Zobowiązanie dla rodziców to prosty zestaw pięciu deklaracji misji, których cała rodzina musi obiecać przestrzegać, zabawne wspólne działanie, które pomaga każdemu rozliczać się z odpowiedzialności. Program nauczania jest nieco bardziej zaangażowany, ucząc dzieci podstaw bycia inteligentnym, czujnym, silnym, życzliwym i odważnym w Internecie, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym. Każda z tych podstaw zawiera wiele lekcji dla nauczycieli, którzy uczą najlepszych praktyk.

Rekommenderad:  Jak sprawić, by Twój blog został zauważony: 16 skutecznych strategii

Od 1995 roku Childnet jest jedną z najstarszych i najbardziej szanowanych organizacji charytatywnych zajmujących się bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie. Znajduje się na nim wiele bezpłatnych zasobów i programów do nauczania najlepszych praktyk online od najmłodszych lat.

Możesz uzyskać dostęp do strony jako dziecko pomiędzy 4-11 lat, 11-18 lat, rodzic lub opiekun oraz nauczyciel lub profesjonalny pedagog. Znajdziesz szczegółowe artykuły napisane dla tych odbiorców na temat tego, jak zachowywać się w typowych scenariuszach cyfrowych, takich jak media społecznościowe, gry, rozmowy wideo, zastraszanie online, wiarygodność informacji itp. Childnet oferuje również szybki katalog kilku telefonów zaufania i systemów wsparcia, z których dzieci mogą dostęp i bezpośrednie linki do sekcji usług ochrony dzieci w kilku popularnych aplikacjach.

Przez lata Childnet stworzył kilka zestawów narzędzi, filmów, planów lekcji, zajęć rodzinnych i innych pomocnych materiałów. Wszystkie są zebrane w jednym miejscu w Childnet Resources, gdzie można je filtrować według mniejszych grup wiekowych (3-7, 7-11, 11-14, 14-18), według tematu (molestowanie seksualne online, uwodzenie online, kontrola rodzicielska, czas przed ekranem itp.) oraz według rodzaju materiału (zadanie, zestaw narzędzi, prezentacja, historia, plan lekcji, film, konkurs).

3. Digital Matters (internet): bezpłatne lekcje bezpieczeństwa online dla 6-11 latków

Digital Matters to seria bezpłatnych, interaktywnych lekcji i gier fabularnych dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat, ich rodziców i wychowawców. Został stworzony przez Internet Matters, internetową organizację zajmującą się bezpieczeństwem dzieci, która współpracuje z kilkoma ekspertami w tej dziedzinie, aby zebrać najlepsze praktyki dla dzieci w Internecie.

Znajdziesz lekcje dotyczące prywatności i bezpieczeństwa, relacji online, cybernękania, zarządzania informacjami online, reputacji online, zdrowia, dobrego samopoczucia i stylu życia. Każda lekcja trwa około godziny lub dwóch, aby ukończyć cały kurs.

Lekcje podzielone są na dwa etapy: Nauka interaktywna i Pewnego razu online. W nauczaniu interaktywnym dzieci są nauczane przez nauczycieli lub rodziców na temat danego przedmiotu, korzystając z programu nauczania do wydrukowania dostarczonego przez Digital Matters lub za pośrednictwem quizów online. Następnie dziecko jest zachęcane do wypróbowania gry fabularnej Once Upon Online, w której zostaną przedstawione realistyczne scenariusze i będą musiały dokonać najlepszych wyborów, aby zachować bezpieczeństwo w Internecie.

Rekommenderad:  Model biznesowy DuckDuckGo | Jak DuckDuckGo zarabia pieniądze

Digital Matters to doskonałe źródło lekcji bezpieczeństwa online dla 6-11 latków. Ale jeśli Twoje dziecko nie pasuje do tej grupy wiekowej, Internet Matters ma wiele innych bezpłatnych materiałów i zasobów dla wszystkich grup wiekowych, aby nauczyć się zdrowych nawyków cyfrowych.

4. ConnectSafely (sieć): Przewodniki dla najlepszych rodziców i cotygodniowa sekcja pomocy „Zapytaj Trish”.

ConnectSafely zyskało reputację dzięki dostarczaniu precyzyjnych i szczegółowych przewodników dla rodziców i nauczycieli, które demaskują trendy i aplikacje internetowe oraz pomagają im uczyć dzieci, jak bezpiecznie korzystać z narzędzi internetowych. Zwykle przewodniki są dostępne w postaci pliku PDF do pobrania, krótszego skróconego przewodnika (który można wydrukować jako plakat) oraz 5-10 minut YouTube wideo.

Przewodniki obejmują różne tematy, o których nie mówi się często. Na przykład jako rodzic możesz nie wiedzieć nic o TikTok poza świadomością, że jest to aplikacja społecznościowa, z której korzysta Twoje dziecko. Przewodnik ConnectSafely poprowadzi Cię od zera do bohatera, wyjaśniając, jak działa aplikacja, potencjalne zagrożenia dla dzieci, najlepsze praktyki, których mogą przestrzegać rodzice, oraz jak opiekunowie mogą pomóc dzieciom w zdrowym i odpowiedzialnym korzystaniu z aplikacji. Oprócz TikToka znajdziesz poradniki dla Facebook Messenger, Roblox, Snapchat, Amazon Alexa, Discord, a nawet ogólne tematy, takie jak cybernękanie, oszustwa związane z seksem wśród nastolatków i mowa nienawiści.

Kolejną atrakcją ConnectSafely jest cotygodniowa kolumna Ask Trish, prowadzona przez eksperta ds. cyberprzemocy i bezpieczeństwa dzieci w Internecie, Trish Prabhu. Każdy może napisać do Trish, prosząc o poradę w trudnych sytuacjach internetowych. Następnie tworzy cotygodniowe wideo TikTok i towarzyszący mu artykuł, aby poruszyć ten temat i przedstawia praktyczne, pozytywne kroki.

Podobnie jak ConnectSafely, Family Online Safety Initiative (FOSI) koncentruje się na pomaganiu rodzicom i nauczycielom w kierowaniu dziećmi i uczniami, a nie na tworzeniu narzędzi bezpośrednio dla dzieci. Ich program Good Digital Parenting jest często cytowanym zestawem zasobów na temat wychowywania młodych internautów.

Rekommenderad:  Aktualizacja - iOS 12.5.1 dostępne dla starszych iPhone'ów

Zestaw narzędzi jest dostępny dla dwóch grup wiekowych: 6-11 lat i 12+ lat. Oba udostępniają kilka materiałów, takich jak siedem kroków cyfrowego rodzicielstwa FOSI, ale dostosowują inne materiały, takie jak Umowa dotycząca bezpieczeństwa rodziny w Internecie lub „momenty do nauczenia” w zależności od grupy wiekowej. Oba zestawy narzędzi zawierają również prezentację PowerPoint ze statystykami, informacjami i sposobami korzystania z materiałów.

Na głównej stronie FOSI znajdziesz kilka artykułów dla rodziców lub nauczycieli podzielonych według tematu (reputacja cyfrowa, gry, czas przed ekranem) lub platformy (Facebook, TwitterGoogle, TikTok, Snapchat itp.) Strona narzędzi i zasobów FOSI ułatwia znalezienie tych materiałów poprzez filtrowanie tematu lub typu żądanego materiału (spisek na blogu, wideo, zestaw narzędzi lub przewodnik po zasobach).

Nie przytłaczaj informacjami

Chociaż strony te doskonale nadają się do nauczania dzieci o bezpieczeństwie w Internecie, należy je delikatnie przedstawić. Jest wiele do omówienia w zakresie dobrego zachowania w Internecie, a dzieci łatwo się zniechęcają. Korzystaj więc z tych stron w zalecanym tempie lub opracuj harmonogram dla swojego dziecka, aby uczyło się i stosowało udzielone rady.