Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

5 zalet dzielonego tunelowania VPN, które musisz znać

5 zalet dzielonego tunelowania VPN, które musisz znać

VPN g8e9c35481 1280

VPN stał się istotnym instrumentem w naszym życiu. Niezależnie od tego, czy wykorzystuje się ją do omijania ograniczeń geologicznych, maskowania adresów IP, ochrony przed zagrożeniami cybernetycznymi itd., technologia VPN zyskuje na popularności od około dwudziestu pięciu lat.

Szczególnie w ostatnich latach, wraz z pandemią i przejściem na modele pracy zdalnej i hybrydowej, wirtualne sieci prywatne stały się niezwykle popularne i coraz częściej wdrażane w organizacjach ze względu na zwiększone ryzyko w imię bezpieczeństwa sieci.

W rzeczywistości, według danych, światowy rynek VPN wzrósł do 44,6 miliarda dolarów w 2022 roku Statysta.

Statystyki pokazują dramatyczny wzrost w porównaniu z udziałem w rynku w 2019 roku wynoszącym 25,41 miliarda dolarów.

Chociaż jego wdrażanie i wykorzystanie ogromnie wzrosło, zagrożenia i ryzyko cybernetyczne wzrosły jeszcze bardziej.

Dlatego opracowano nowe protokoły i funkcje VPN, aby przeciwdziałać tym potencjalnym zagrożeniom.

Zmiany te sprawiły, że konfiguracje VPN były dość skomplikowane. Dlatego organizacje muszą skonfigurować swoją wirtualną sieć prywatną, ściśle zabezpieczoną i poprawnie, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo sieci za pomocą innych rozwiązań.

Jedna z podstawowych konfiguracji obejmuje metody tunelowania. Dzisiejszym tematem będzie dzielone tunelowanie VPN: czym jest i w jaki sposób jest korzystne.

Podstawy dzielonego tunelowania VPN

Tunele VPN są budowane w dwóch formach: tunele dzielone i tunele pełne. Pełne tunelowanie zapewnia, że ​​VPN jest bramą dla całego ruchu w sieci dzielone tunelowanie z VPN oddziela ruch i zapewnia, że ​​tylko określona część ruchu przechodzi przez bramę VPN.

Chociaż pełne tunelowanie zapewnia bezpieczniejsze środowisko, Twoja organizacja powinna wiedzieć, że ta opcja spowoduje zmniejszenie prędkości z powodu przeciążenia szyfrowania całym ruchem sieciowym.

Dzielone tunelowanie zapewnia lepszą wydajność sieci i zwiększa prędkość.

W dzielonym tunelowaniu VPN szyfrowanie jest zapewnione tylko dla niektórych części ruchu na punktach końcowych.

Tunelowanie dzielone to funkcja oddzielająca to, co wymaga szyfrowania, od tego, co można bezpośrednio skierować do sieci publicznej.

Innymi słowy, organizacje mogą określić, które adresy IP i sieci mogą skorzystać na połączeniach bezpośrednich lub tunelach VPN.

W ten sposób możesz mieć pewność, że Twoje wrażliwe dane będą chronione. Dlatego w dzielonym tunelowaniu VPN zamiast na bezpieczeństwie skupia się na wydajności.

Nie oznacza to jednak, że dzielone tunelowanie nie jest bezpieczne dla całego ruchu sieciowego. Ponieważ cały ruch sieciowy jest obsługiwany przez VPN, niezależnie od tego, czy będzie szyfrowany, czy bezpośrednio kierowany do sieci publicznych.

Ponadto tunelowanie dzielone może być oparte na adresach URL, aplikacjach lub odwrotnie. Tunelowanie dzielone w oparciu o adresy URL i aplikacje umożliwia oddzielenie określonych adresów URL lub aplikacji i przekierowanie ich przez VPN.

Z drugiej strony, odwrotne tunelowanie dzielone działa w odwrotny sposób: Twoja organizacja może ustawić, które adresy URL lub aplikacje nie będą przechodzić przez VPN.

Teraz, gdy określiliśmy, czym jest tunelowanie dzielone i jak działa, przyjrzyjmy się 5 głównym zaletom tunelowania dzielonego.

Główne zalety tunelowania dzielonego

1.) Jednoczesny dostęp do wielu sieci

W naturze dzielone tunelowanie umożliwia jednoczesny dostęp do wielu sieci.

VPN g62f04b9f7 1280

Ze względu na to, że umożliwia użytkownikom segregację swojej aktywności poprzez decydowanie, co będzie szyfrowane lub kierowane do sieci publicznych za pośrednictwem VPN, jest to świetna opcja dla organizacji każdej wielkości.

Pracownicy mogą mieć dostęp do sieci firmowych za pomocą zaszyfrowanych tuneli, aby zapewnić bezpieczeństwo wrażliwych danych, jednocześnie mając dostęp do swoich sieci lokalnych.

Dzięki temu pracownicy nadal mogą uzyskiwać dostęp do zasobów sieci lokalnej, takich jak drukarki. W przeciwnym razie szyfrowanie może zablokować dostęp do zasobów sieci lokalnej.

Tunelowanie dzielone ma zastosowanie zarówno do użytku osobistego, jak i organizacyjnego. Ludzie mogą chronić swoje wrażliwe dane na swoich urządzeniach, a niektóre informacje mogą być przesyłane za pośrednictwem sieci publicznych.

W ten sposób dzielone tunelowanie nie wymaga ciągłego odłączania i ponownego łączenia. Z tych powodów jest to wygodna opcja tunelowania VPN, szczególnie dla organizacji.

2.) Zwiększona wydajność i szybkość sieci

Jak wspomniano powyżej, dzielone tunelowanie działa w sposób oddzielający ruch z punktów końcowych na dwie części zaszyfrowane i niezaszyfrowane.

Ponieważ w przypadku dzielonego tunelowania VPN tylko pewna część ruchu punktów końcowych jest szyfrowana, proces będzie znacznie szybszy.

Mniejszy zaszyfrowany ruch na punktach końcowych mniej obciąża infrastrukturę centrali. Ten atut ogromnie zwiększy wydajność sieci.

Na przykład wideokonferencje, spotkania online i przesyłanie strumieniowe przebiegają znacznie płynniej.

Wydajność sieci i szybkość Internetu to jedne z najważniejszych elementów w przedsiębiorstwach.

Zwiększona wydajność sieci i szybsze prędkości Internetu poprawią także produktywność pracowników.

Dzięki temu organizacje mogą osiągać bardziej efektywne i produktywne wyniki.

Zabezpieczając wrażliwe zasoby w sieci poprzez dzielone tunelowanie, niezaszyfrowana część ruchu w punktach końcowych może być chroniona za pomocą innych rozwiązań bezpieczeństwa.

W ten sposób organizacje mogą zapewnić bezpieczeństwo całego ruchu sieciowego dzięki zwiększonej wydajności sieci i szybkości Internetu.

3.) Bezpieczny dostęp zdalny

Organizacje zatrudniające pracowników zdalnych mogą również skorzystać z dzielonego tunelowania VPN z kilku powodów.

mapa g5dcc94bad 1280

Pracownicy zdalni muszą uzyskiwać dostęp do sieci firmowych w dowolnym miejscu za pośrednictwem własnych urządzeń, a robiąc to, mogą również uzyskiwać dostęp do niezabezpieczonych sieci publicznych.

Niezabezpieczone sieci publiczne są domem dla różnych cyberprzestępców i oprogramowania ransomware.

Z tego powodu organizacje mogą zabezpieczyć zdalny dostęp w dzielonym tunelowaniu, szyfrując ruch do sieci firmowej i wykorzystując Honeypoty na urządzeniach swoich pracowników.

Dzięki Honeypotom działającym jak przynęta organizacje mogą oszukać cyberprzestępców i przyłapać ich na gorącym uczynku.

W przypadku dzielonego tunelowania VPN organizacje mogą wdrażać Honeypoty, które służą jako narzędzie do wykrywania i zapobiegania zagrożeniom cybernetycznym i oprogramowaniu ransomware.

4.) Zapobieganie ograniczaniu danych i wąskim gardłom w ruchu sieciowym

Jak wyjaśniono wcześniej, tunelowanie dzielone nie szyfruje i nie kieruje całego ruchu z punktów końcowych do infrastruktury głównej.

Ponieważ dzielone tunelowanie koncentruje się na poprawie wydajności, a nie bezpieczeństwie w sieci.

Jeśli cały ruch punktów końcowych zostanie zaszyfrowany i najpierw przekierowany do infrastruktury głównej, tak jak w przypadku pełnego tunelowania, spowoduje to przeciążenie sieci i problemy z wąskimi gardłami.

Ponieważ dzielone tunelowanie zmniejsza koncentrację ruchu w punktach końcowych, problem wąskich gardeł w sieci zostanie rozwiązany.

Ponadto dzielone tunelowanie VPN łagodzi wszelkie problemy z ograniczaniem przepustowości danych, ponieważ dostawca usług internetowych nie może wykryć, ile danych zużywasz podczas szyfrowania i routingu ruchu.

Chociaż tunelowanie pełne jest bezpieczniejszą opcją, jest ono znacznie droższe niż tunelowanie dzielone.

Dzielone tunelowanie pozwala organizacjom obniżyć dodatkowe koszty sprzętu związane z przeciążeniem ruchu w infrastrukturze centrali i nieprawidłowym działaniem.

Dzielone tunelowanie VPN zapewnia lepszą wydajność sieci i większą prędkość Internetu oraz zapobiega problemom z wąskimi gardłami i ograniczaniem danych, jednocześnie umożliwiając Twojej organizacji obniżenie dodatkowych kosztów sprzętu na miejscu.

Możesz także obniżyć koszty, korzystając z kodu promocyjnego z witryny takiej jak https://vpn.coupons/ przy zakupie VPN.

Chociaż tunelowanie dzielone oferuje wiele wspaniałych korzyści, należy uważać na ryzyko, jakie stwarza tunelowanie dzielone, i zwiększyć bezpieczeństwo sieci swojej organizacji za pomocą innych rozwiązań i mechanizmów.