50 lat poszukiwań minęło 7 ton odpadów

TekCrispy

Kolonizacja Czerwonej Planety może już nie być dobrym pomysłem. Na jego powierzchni obecnie mieści się 7 ton ludzkich śmieci i że nadal żaden astronauta nie postawił stopy na Marsie.

Te szczątki zostały znalezione przez sondę kosmiczną Perseverance kilka miesięcy temu i wszystko wydaje się pochodzić z wcześniejszych eksploracji robotów. Zasadniczo są to szczątki każdego odległego pojazdu i lądownika, który został wystrzelony od 1971 roku.

Każda misja na Marsa wymaga co najmniej jednego modułu i jednego statku kosmicznego. Gdy statek kosmiczny przechodzi przez atmosferę Marsa, różne części, takie jak spadochron i sprzęt do lądowania, wypadają, lądując w różnych miejscach na planecie. A ponieważ nikt nie sprzątał przez 50 lat, te kawałki zgromadziły się w alarmujących ilościach śmieci.

Międzygalaktyczne wysypisko, czy to teraz Mars?

50 lat poszukiwań minęło 7 ton odpadów 1Łaziki na Marsie często napotykają szczątki, takie jak ta osłona termiczna / Kredyty: NASA

NASA poinformowała o trzech rodzajach szczątków zajmujących znaczną część powierzchni Marsa: porzucony sprzęt, nieaktywny statek kosmiczny i rozbity statek kosmiczny.

W rzeczywistości jedną z pozostałości znalezionych przez Perseverance była osłona termiczna, która została uszkodzona podczas lądowania w 2021 roku. To wraz z modułami Viking 1 i wiking 2 że NASA również wystrzeliła na Czerwoną Planetę około 1980 roku, a łazik Opportunity, który niedawno został wyłączony.

Ale ta amerykańska agencja kosmiczna nie była jedyną, która wysłała tony śmieci na Marsa.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ma również sondę kosmiczną ułożoną na złom na powierzchni planety. Chodzi o Beagle 2 który wylądował w 2003 roku.

A Rosja, dawniej Związek Radziecki, zachowuje dwa uśpione statki: lądownik marsjański 3 i morze 6.

Krótko mówiąc, wszystkie kraje, które przybyły z zamiarem skolonizowania Marsa, pozostawiły swoje śmieci na tej planecie.

Problem śmieci na Czerwonej Planecie

50 lat poszukiwań minęło 7 ton odpadów 2Śmieci często zmniejszają wizję łazików / Kredyty: Gannett i NASA

Być może myślimy, że te odpady są tymczasowe, że gdy przybędą astronauci, wszystkie te tony śmieci znikną z Marsa. Ale niestety szkody już się dokonały.

Rozbite statki kosmiczne i ich części są głównym źródłem szczątków, ponieważ te małe kawałki są wyrzucane przez marsjańskie wiatry.

Nadmuchiwane przez wiatr materiały siatkowe lub koce termiczne od wielu lat wylatują z łazików. Gruz, który może nie tylko zanieczyścić zebrane próbki, ale może być również niebezpieczny dla astronautów.

Jeśli zsumujemy masę wszystkich statków kosmicznych, jakie kiedykolwiek wystrzelono na Marsa, otrzymamy łącznie 90,979 kg. Czyli prawie 10 ton śmieci. Teraz zdyskontuj 2,5 ton wagi, które statki operacyjne mają na Czerwonej Planecie, ponieważ nie są jeszcze „śmieciami”, ale w przyszłości z pewnością staną się częścią marsjańskiego składowiska odpadów.

Szczerze mówiąc, niektóre aluminiowe koła łazika Curiosity już się odłamały i są rozrzucone po torze łazika. Oczekuje się więc, że do 2030 r. na Marsie pojawi się więcej ton śmieci.

Bibliografia:

Mars jest zaśmiecony 15 694 funtami ludzkich śmieci z 50 lat eksploracji robotów https://phys.org/news/2022-09-mars-zaśmiecone-funty-ludzki-śmieci.html

Ludzkie śmieci odkryte na Marsie — ale wyjaśnienia NASA pozostawiają pytania bez odpowiedzi https://www.miamiherald.com/news/nation-world/national/article262582962.html

Powiązane Artykuły

Back to top button