Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

6 Błędy ChatGPT, których należy unikać

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: 6 Błędy ChatGPT, których należy unikać

Podpowiadanie ChatGPT może być świetną zabawą. Może to być szczególnie ekscytujące, gdy sprawisz, że chatbot zrobi dokładnie to, co chcesz. Jednak, podobnie jak w przypadku nauki jazdy na rowerze, po drodze może pojawić się kilka wstrząsów i zadrapań. Czasami nakłonienie chatbota do dostarczania satysfakcjonujących wyników może być trudną przygodą.

Wyniki uzyskiwane z ChatGPT są tak dobre, jak podpowiedzi, które podajesz. Słabe podpowiedzi oznaczają słabe odpowiedzi. Dlatego przygotowaliśmy przydatny przewodnik po błędach, których należy unikać podczas korzystania z ChatGPT.

WYKORZYSTAJ WIDEO DNIAPRZEWIŃ, ABY KONTYNUOWAĆ TREŚĆ

1. Mieszanie tematów w jednej sesji czatu

Chociaż monitowanie o różne tematy w ramach tej samej sesji czatu może nie wydawać się istotne, warto zwrócić na to uwagę. ChatGPT jest bardzo wrażliwy na kontekst. Każda podpowiedź, którą wprowadzasz podczas sesji czatu, może znacznie wpłynąć na odpowiedzi otrzymywane z kolejnych monitów.

Załóżmy, że rozpocząłeś sesję czatu, pytając ChatGPT: „Czy możemy porozmawiać o armii USA?” Jeśli będziesz kontynuować rozmowę i zdecydujesz się poprosić chatbota, aby opowiedział Ci o niektórych niedawnych wojnach, istnieje szansa, że ​​podkreśli on tylko wojny, w których brało udział wojsko USA, podczas gdy mogłeś potrzebować szerszego spojrzenia na wszystkie globalne konflikty. Dlaczego? ChatGPT wykorzystuje kontekst poprzednich konwersacji do przetwarzania odpowiedzi na kolejne monity.

Ta funkcja pomaga ChatGPT pozostać na temacie podczas długich rozmów na dowolny temat. Jednak staje się to szkodliwe, gdy chatbot przenosi informacje z zupełnie innego tematu do nowej odpowiedzi, aby zachować kontekst i pozostać w temacie. Czasami można to łatwo zauważyć. Jednak może być również subtelny i niewykryty, prowadząc do dezinformacji.

W poniższym przykładzie, po długiej dyskusji na temat amerykańskiej armii, poprosiliśmy ChatGPT, aby opowiedział nam o niektórych globalnych konfliktach, i wybrał tylko te z jakąś formą udziału USA.

2. Zbyt wiele instrukcji w jednym monicie

ChatGPT jest w stanie obsłużyć kilka dyrektyw w ramach jednego monitu. Istnieje jednak próg liczby instrukcji, którymi może zarządzać jednocześnie, bez uszczerbku dla jakości odpowiedzi. Być może napotkałeś monity online zawierające liczne instrukcje, które wydają się działać dobrze. Jednak nie zawsze tak jest i aby zapewnić optymalne wyniki, wymagane jest zróżnicowane podejście.

Rekommenderad:  Co oznacza XIRR w funduszach inwestycyjnych?

Najlepszym sposobem radzenia sobie ze złożonymi monitami jest podzielenie ich na części i użycie ich w formie podpowiedzi łańcuchowych. Obejmuje to rozdzielenie złożonych monitów na wiele części, z których każda zawiera mniej instrukcji. Następnie możesz przesłać każdy monit do ChatGPT w prostszych bitach, po których następują inne prostsze bity, które udoskonalają odpowiedź z poprzednich monitów, aż do osiągnięcia pożądanego rezultatu.

Więc zamiast używać zachęty typu:

  • Opowiedz mi o historii Wieży Eiffla, w tym o materiałach konstrukcyjnych, budżecie, projekcie, jej znaczeniu, zaangażowanej firmie budowlanej i kontrowersjach.

Możesz użyć:

  • Opowiedz mi o historii Wieży Eiffla.
  • Czy były jakieś większe kontrowersje wokół projektu?
  • Jakie główne materiały budowlane zostały użyte?
  • Opowiedz mi o jego projekcie i projektantach
  • Wyjaśnij jego znaczenie
  • Porozmawiajmy o budżecie

Drugi zestaw monitów dostarczy znacznie bardziej szczegółowych informacji i odpowiednich odpowiedzi.

3. Bycie zbyt szczegółowym w swoich instrukcjach

Chociaż podawanie bardzo szczegółowych monitów może wydawać się korzystne, strategia ta nie zawsze jest optymalna. Szczegółowe instrukcje rzeczywiście oferują ChatGPT jasny kierunek generowania odpowiedzi. Jednak nadmierne szczegóły mogą nieumyślnie ograniczyć odpowiedzi ChatGPT do zbyt wąskiego kontekstu, potencjalnie prowadząc do mniej dokładnych odpowiedzi i halucynacji.

ChatGPT ma tendencję do zmyślania informacji, gdy brakuje im faktów. Jeśli więc podane przez Ciebie instrukcje zawierają ograniczone fakty, prawdopodobnie otrzymasz błędne informacje.

W ramach demonstracji poprosiliśmy ChatGPT o ograniczenie odpowiedzi do wszelkich pytań, które zadajemy na temat poglądu Elona Muska na ten temat. Zapytaliśmy ChatGPT o Marsa, rakiety i pojazdy elektryczne, a odpowiedzi były dobre, ponieważ Elon Musk wyraźnie powiedział wiele na ten temat. Jednak kiedy poprosiliśmy ChatGPT, aby opowiedział nam o pizzy (pamiętaj, że odpowiedzi powinny być wyłącznie poglądami Elona Muska na ten temat), ChatGPT wymyślił zabawny komentarz.

4. Brak kontekstu, gdy jest to konieczne

Kontekst odgrywa kluczową rolę w sposobie, w jaki ChatGPT reaguje na dany monit. Nawet niewielka zmiana kontekstu może prowadzić do znacząco różnych odpowiedzi. Jeśli nie podano kontekstu, monit staje się niejednoznaczny, co skutkuje różnymi odpowiedziami za każdym razem, gdy ten sam monit jest używany. Ten brak spójności może nie być pożądany przy poszukiwaniu precyzyjnych odpowiedzi, ponieważ nie ma możliwości poznania właściwej odpowiedzi. Ale jak podać kontekst i kiedy należy to zrobić?

Rekommenderad:  ChatGPT tylko jedna wiadomość na raz błąd: przyczyny i możliwe poprawki

Załóżmy, że chcesz użyć ChatGPT jako narzędzia do tłumaczenia. Jak wiesz, język może być bardzo niejednoznaczny. Na przykład to samo zdanie może oznaczać różne rzeczy w zależności od kontekstu. Innymi słowy, w takich sytuacjach kontekst jest bardzo ważny. Oto przykład.

Rozważmy hiszpańskie wyrażenie „Gracias por preguntar, pero estoy bastante seguro aquí”. ChatGPT tłumaczy to jako: „Dzięki, że pytasz, ale jestem prawie pewien, że tutaj”. W tekście, z którego skopiowano to zdanie, zamierzone znaczenie brzmiało: „Dzięki, że pytasz, ale tutaj jestem bezpieczny”.

Zostało to jednak błędnie zinterpretowane, ponieważ nie podano kontekstu. Po dostarczeniu kontekstu do ChatGPT poprzez dodanie dodatkowych informacji, że zdanie powinno być interpretowane z kontekstu, w którym ktoś mówi o bezpieczeństwie (co zostało omówione w tekście, z którego zostało skopiowane), ChatGPT dostarczył oczekiwane tłumaczenie.

5. Nie używając przykładów

Włączenie przykładów jest kluczowym aspektem tworzenia skutecznych monitów ChatGPT. Chociaż nie każda podpowiedź wymaga podania przykładu, gdy nadarzy się okazja, włączenie jednego może znacznie zwiększyć specyficzność i dokładność odpowiedzi ChatGPT.

Przykłady są szczególnie ważne przy generowaniu unikalnych treści, takich jak dowcipy, muzyka lub listy motywacyjne. Na przykład na poniższym zrzucie ekranu poprosiliśmy ChatGPT o wygenerowanie sarkazmu na temat muzyków po podaniu ich imienia. Najważniejsze jest to, że nie podaliśmy żadnych przykładów.

Bez przykładów żarty, które wymyślił ChatGPT, nie były szczególnie łamiące żebra. Ogólna odpowiedź również nie była zbyt zachęcająca.

Następnie podaliśmy ChatGPT kilka przykładów tego, jak chcemy, aby wyglądały nasze żarty. Oto monit na zrzucie ekranu poniżej:

Dzięki przykładom, które pomogły ChatGPT, wygenerowane żarty stały się znacznie lepsze (trochę zazdroszczę, że żarty ChatGPT wydają się lepsze niż nasze!). Ten pierwszy był żartem o Taylor Swift.

Rekommenderad:  Jasper AI: jak teraz korzystać z alternatywy ChatGPT

A oto kolejny, który ChatGPT stworzył, gdy poprosiliśmy o to Jay-Z.

Podobał Ci się drugi zestaw żartów? Cóż, morał tej historii jest taki, żeby częściej używać przykładów.

6. Niejasne i szczegółowe instrukcje

Aby uzyskać najlepsze odpowiedzi od ChatGPT, musisz być jak najbardziej konkretny i jednoznaczny w swoich instrukcjach. Niestety, niejednoznaczność otwiera Twoje podpowiedzi na wiele interpretacji, co utrudnia ChatGPT udzielenie konkretnej i dokładnej odpowiedzi.

“Jaki jest sens życia?” oraz „Jaki jest najlepszy sposób na zachowanie zdrowia?” to dwa przykłady monitów, które wydają się normalne, ale są dość niejednoznaczne. Nie ma ostatecznej odpowiedzi na oba pytania. Jednak ChatGPT spróbuje udzielić odpowiedzi, która wydaje się być twardym faktem. Pytania typu „Jaki jest sens życia z biologicznego punktu widzenia?” lub „Jakie są konkretne zmiany w stylu życia lub nawyki, które mogą pomóc w poprawie zdrowia psychicznego?” są dobrymi przykładami konkretnych, mniej dwuznacznych alternatyw.

Konkretne podpowiedzi zapewniają jaśniejszy kierunek, w którym ChatGPT ma podążać. Zawęża również zakres monitu i dostarcza bardziej odpowiednich informacji do pracy z modelem.

ChatGPT to śmieci na wejściu, śmieci na wyjściu

Tak jak szef kuchni potrzebuje wysokiej jakości składników, aby przygotować pyszny posiłek, odpowiedzi generowane przez ChatGPT w dużej mierze zależą od podpowiadanych przez nas podpowiedzi. Tak jak wybór składników wpływa na smak i wynik dania, tak przejrzystość, specyficzność i kontekst naszych podpowiedzi wpływają na dokładność i trafność odpowiedzi ChatGPT. Tworząc dobrze ustrukturyzowane monity, dajesz ChatGPT składniki potrzebne do obsługi wnikliwych i wciągających interakcji, podobnie jak wykwalifikowany szef kuchni serwujący kulinarne arcydzieło.