Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

6 Pomysły Gwiezdnych Wojen, które zainspirowały naukowców i inżynierów

Dawno temu w odległej galaktyce młody filmowiec George Lucas stworzył jedno z przełomowych dzieł science fiction. W rzeczywistości, wraz ze stworzeniem pierwszej trylogii Gwiezdnych wojen, George Lucas na zawsze zmienił historię kina.

Kilkadziesiąt lat później większość pomysłów powstałych w Gwiezdnych Wojnach stała się obiektami kultowymi. W ten sposób nawet najmniej intensywny fan chciałby użyć miecza świetlnego lub jeździć śmigaczem na pełnych obrotach.

Logicznie rzecz biorąc, wszystkie te pomysły są mocno zakorzenione w fantazji. Jednak niektóre z nich zainspirowały prawdziwych naukowców i inżynierów do przekształcenia fikcji w rzeczywistość. Oto sześć pomysłów z Gwiezdnych Wojen, które zainspirowały naukowców do niektórych badań.

szable Być

W Gwiezdnych Wojnach walki na miecze świetlne często zawierają wyjątkowe sceny.

Jednym z najważniejszych obiektów kultowych w kinowym uniwersum Gwiezdnych Wojen są miecze świetlne. Jednak zdaniem ekspertów może to być również najtrudniejsze do osiągnięcia. Dzieje się tak, ponieważ fotony tworzące światło to bezmasowe cząstki, które nie oddziałują ze sobą.

Jednak kilka lat temu zespół naukowców wykazał, że gdy pary fotonów są wystrzeliwane przez chmurę przechłodzonych atomów, te lekkie cząstki wyłaniają się jako pojedyncza cząsteczka. Według raportu naukowców jest to rzecz najbardziej zbliżona do miecza świetlnego.

Ponadto naukowcy są coraz bliżej opracowania broni podobnej do broni typu „blaster” występującej w Gwiezdnych Wojnach. W związku z tym marynarka wojenna USA niedawno zademonstrowała niezwykle potężną broń laserową poddaną testowi.

Jakby tego było mało, Siły Powietrzne tego samego kraju rozpoczęły testowanie podobnej broni, nawet pięciokrotnie potężniejszej od tej używanej przez marynarkę wojenną, a także na tyle małej, by można ją było zainstalować na samolotach myśliwskich i ciężarówkach towarowych. .

Nadmierna prędkość Sokoła Millenium

Han Solo zdołał uciec z niebezpiecznych sytuacji dzięki hiperprędkości.

Jeśli jest coś, czym Han Solo się chwali, to jego umiejętności pilotażu. Istnieje więc wiele możliwości, w których na pokładzie Sokoła Millennium musisz użyć hiperprędkości, aby uciec przed pewną śmiercią.

W takich sytuacjach Han Solo demonstruje swoją zdolność do latania między systemami słonecznymi, które są oddzielone milionami lat świetlnych, w ciągu zaledwie kilku sekund. W szczególności w uniwersum Gwiezdnych Wojen sistema Hypervelocity pozwala podróżnikom międzygalaktycznym przeskakiwać z jednego miejsca do drugiego za pomocą skrótów między określonymi punktami w rzeczywistej przestrzeni.

Według niektórych badaczy może to mieć realne podstawy naukowe. Chociaż niemożliwe jest podróżowanie szybciej niż prędkość światła, niektórzy naukowcy stawiają na stole możliwość zniekształcenia przestrzeni, aby skrócić odległość między dwoma punktami.

Aby to zrobić, na przykład, można by stworzyć tunel czasoprzestrzenny, który wymagałby czegoś, co nazywa się „ujemną energią”. Energia ujemna została zdefiniowana i zbadana jako siła przyciągania lub odpychania między dwoma równoległymi lustrami, które są umieszczone w bardzo małych odległościach w próżni.

W rzeczywistości laboratorium NASA doniosło niedawno o stworzeniu napędu warp, który wykorzystuje ten efekt do zakrzywiania czasoprzestrzeni. Jednak wyniki te były postrzegane ze sceptycyzmem, ponieważ wyniki są uważane za dziwne i wątpliwe.

Tak więc do tej pory koncepcje te są nadal w fazie spekulacyjnej, więc jest mało prawdopodobne, aby jakakolwiek technologia, która je wdraża, została wdrożona w pobliskiej firmie ubezpieczeniowej. Pod tym względem najbardziej optymistyczni sugerują, że opracowanie technologii, która wytwarza tunele czasoprzestrzenne lub jakąkolwiek inną formę zniekształcenia czasoprzestrzeni, może zająć od 50 do 300 lat.

śmigacze

Może za kilka lat będziemy mogli cieszyć się śmigaczami.

Jednym z najpopularniejszych pojazdów w uniwersum Gwiezdnych Wojen są śmigacze. Dobrą wiadomością jest to, że z koncepcyjnego punktu widzenia ta technologia jest bliska realizacji. W tym sensie kilka firm próbuje stworzyć środki transportu podobne do śmigaczy.

Na przykład startup Aerofex opracował pojazd o nazwie Aero-X, przypominający motocykl poduszkowiec, który może latać z prędkością od 72 do 45 kilometrów na godzinę, na wysokości około trzech metrów.

W tym samym kierunku firma Malloy Aeronautics opracowała podobny pojazd, który może osiągnąć prędkość 170 metrów na godzinę, na tej samej wysokości co helikopter. Jakby tego było mało, w instytucie badawczym na Węgrzech opracowano elektryczny tricopter o nazwie Flike, który działa według tych samych zasad, ale nie zanieczyszcza środowiska.

Należy jednak pamiętać, że te trzy pojazdy są dopiero na etapie projektowania.

Wszechświat egzoplanet

W 2012 roku naukowcy odkryli egzoplanetę przypominającą Tatooine.

Podstawową cechą kinowego uniwersum Gwiezdnych Wojen jest istnienie dużej liczby planet, które są połączone siecią handlową obejmującą całą galaktykę.

Jednak dopiero w 1995 roku, jakieś 20 lat po premierze pierwszej części Gwiezdnych wojen w 1977 roku, po raz pierwszy zidentyfikowano planetę znajdującą się poza Układem Słonecznym.

Od tego czasu ponad 2000 egzoplanet, aw 2011 roku, dzięki teleskopowi Kepler NASA, odkryto pierwszą planetę krążącą wokół dwóch słońc; takich jak Tatooine, ojczysta planeta Luke’a Skywalkera.

Ta planeta nazywa się Kepler-16b, jednak jest to olbrzym nie do zamieszkania. Dobrą wiadomością jest to, że w 2012 roku ten sam teleskop umożliwił odkrycie dwóch dodatkowych planet w ciągu kilku lat sistema podwójna gwiazd, które znajdują się bardzo blisko tak zwanej strefy ekosferalnej.

androidy

Najtrudniejszą rzeczą w projektowaniu androidów była sztuczna inteligencja.

W Gwiezdnych Wojnach androidy odgrywają bardzo ważną rolę, czy to jako osobiści asystenci, piloci, technicy statków kosmicznych, a nawet żołnierze. W prawdziwym życiu dziedzina androidów jest jedną z najbardziej zaawansowanych pod względem postępu technologicznego.

Obecnie ta rozwijająca się technologia przyniosła postęp w projektowaniu androidów, począwszy od zautomatyzowanych kierowców pojazdów, a skończywszy na robotycznych asystentach chirurgicznych.

Jednak w tej chwili potrzebne są dalsze badania, ponieważ nie udało się zaprojektować w pełni działającego robota bez udziału człowieka-kontrolera. Dlatego przed nami jeszcze długa droga, jeśli chcemy stworzyć naprawdę inteligentne roboty.

Pod tym względem, za ekspertami, najtrudniejsza okazała się sztuczna inteligencja. W tym przypadku androidy zostały opracowane z niesamowitymi bodźcami sensorycznymi, ale nie są w stanie zrozumieć tego, co widzą, tak jak ludzie.

Hologramy

W pierwszej części Gwiezdnych wojen księżniczka Leia wysłała ważną holograficzną wiadomość do Obi-Wana Kenobiego, aby uratować galaktykę.

W pierwszej odsłonie Gwiezdnych wojen widzimy, że księżniczka Leia uwięziona na Gwieździe Śmierci zdołała uratować siebie i Galaktykę dzięki hologramowi, który wysłała do Obi-Wana Kenobiego z R2D2. Widzimy więc, jak hologramy odpowiadają środkom komunikacji o wielkim znaczeniu we wszechświecie Gwiezdnych Wojen.

W prawdziwym życiu nie jesteśmy tak daleko od tego wszystkiego, ale nie ekscytujmy się zbytnio. Na przykład w ostatnich latach powstał trik, który daje iluzję holograficznej zjawy na scenie. W ten sposób raper Tucpac Shakur został wskrzeszony podczas festiwalu muzycznego Coachella w 2012 roku.

Było to możliwe dzięki super cienkiej prześcieradle zawieszonej pod kątem 45° na scenie, która jest niewidoczna gołym okiem, ale odbija obrazy z projektora. W ten sposób odbijany jest obraz 3D, który jest obserwowany przez każdego, kto stoi przed nim.

W tym samym kierunku firma Voxon ogłosiła projekt wolumetrycznego ekranu o skośnej powierzchni, w którym modele 3D są podzielone na tysiące przekrojów, zanim szybki projektor odbije je na ekranie, który porusza się szybko w górę iw dół.

W ten sposób ludzkie oko łączy te projekcje, tworząc obrazy 3D, które można przesuwać i oglądać pod dowolnym kątem. Być może w niedalekiej przyszłości będziemy mieli możliwość komunikowania się poprzez hologramy.

Table of Contents