Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

6 Rzeczy, które należy zrobić przed sprzedażą lub oddaniem komputera Mac

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: 6 Rzeczy, które należy zrobić przed sprzedażą lub oddaniem komputera Mac

Jak wiadomo, komputery Mac są wspaniałymi narzędziami pracy, a także dość cenną inwestycją. MacBook, Mac mini lub iMac działają doskonale przez wiele lat od zakupu. Wszyscy mają długoterminowe wsparcie ze strony m.in Apple i regularnie otrzymuj aktualizacje systemu operacyjnego.

Apple urządzenia nie tracą na wartości nawet po latach, dlatego sprzedaż starego komputera Mac to świetny sposób na pokrycie części kosztów przed zakupem nowego. Najważniejsze, aby nie zapomnieć zrobić kilku rzeczy, zanim oddasz urządzenie w niepowołane ręce.

3 Powody, dla których jest to potrzebne

 1. Nowemu właścicielowi komputera zawsze będzie przyjemniej kupić Maca z czystym systemem, jak ze sklepu.
 2. Przydatne będzie wyczyszczenie komputera z danych osobowych, które mogą znajdować się u nowego właściciela komputera Mac. I przychodzi do następnej chwili. Całkiem konieczne jest odłączenie się Applemarkowych usług, aby nie udostępniać poufnych informacji osobom obcym.
 3. W razie macOS zawiesza się lub działa nieprawidłowo, przywrócenie ustawień fabrycznych może być jednym z rozwiązań umożliwiających nowy start komputera Mac. Po ponownej instalacji systemu komputer będzie działał wydajniej niż obciążony aplikacjami i nagromadzonymi niepotrzebnymi plikami.

Zanim sprzedasz, podarujesz lub wymienisz MacBooka

1. Utwórz kopię zapasową

Kopia zapasowa przechowuje wszystkie Twoje dane na MacBooku, w tym dokumenty, zainstalowane aplikacje, hasła itp. W przypadku utraty niezbędnych informacji lub zmiany komputera na nowy, każdy użytkownik może przywrócić te dane z kopii zapasowej.

Time Machine to łatwy i wygodny sposób na utworzenie kopii zapasowej MacBooka. Dzięki niemu możesz odzyskać zarówno pojedyncze pliki, jak i cały system. Ponadto jest preinstalowany na wszystkich komputerach Mac, więc nie musisz szukać aplikacji innych firm.

Wymagane jest posiadanie zewnętrznego dysku twardego/dysku sieciowego o odpowiedniej wielkości wykonaj kopię zapasową MacBooka. Przede wszystkim podłącz to urządzenie do MacBooka, przejdź do ustawień systemowych, włącz Time Machine i wybierz urządzenie, na którym będziesz przechowywać kopie zapasowe. Na koniec należy wcisnąć przycisk „Utwórz kopię zapasową teraz”, który znajdziesz w narzędziu lub po prawej stronie paska. Po wykonaniu tych kroków wszystkie Twoje dane, w tym aplikacje, dokumenty, zdjęcia itp., będą bezpieczne.

2. Wyloguj się z iTunes, iCloud i App Store

Wszyscy, którzy kupują Apple urządzenia otrzymują swoje unikalny Apple ID. Zwykle służy do uzyskiwania dostępu do różnych usług, w tym iCloud, App Store i iTunes. Najnowsze wersje systemu OS X również korzystają z tego identyfikatora, aby uzyskać dostęp do konta użytkownika komputera Mac. Każdy użytkownik może je otrzymać Apple Tylko dowód osobisty. Jednak w pewnych okolicznościach może być konieczne odłączenie od MacBooka.

Aby całkowicie oddzielić Apple Identyfikator z konkretnego laptopa przed sprzedażą lub przekazaniem go innej osobie wykonaj następujące kroki:

 • Uruchom iTunes na komputerze Mac;
 • Wybierz Sklep – przejdź do sekcji Wyświetl konto;
 • Wprowadź aktualne hasło;
 • Przejdź do Zarządzaj urządzeniami i przejrzyj dane;
 • Kliknij przycisk Usuń znajdujący się obok urządzenia, które chcesz powiązać z profilem;
 • Naciśnij przycisk Gotowe;
 • Wybierz Sklep – Wyloguj się z tego komputera.

To wszystko, Twój Mac jest wylogowany z bieżącego Apple ID.

3. Wyłącz FileVault na komputerze Mac

Jeśli zaszyfrowałeś zawartość pliku, chcesz odszyfrować dysk, wyłączając funkcję FileVault. Aby to zrobić, oto kroki.

 • Kliknij na Apple logo u góry i wybierz Preferencje systemowe.
 • Kliknij opcję Bezpieczeństwo i prywatność.
 • Wybierz zakładkę FileVault i kliknij opcję Wyłącz FileVault.

Otóż ​​to. Pomyślnie wyłączyłeś FileVault.

4. Wyczyść dysk Mac

A teraz najważniejsza część przed sprzedażą komputera Mac. Musisz usunąć i wyczyścić całą zawartość komputera Mac, aby nowy kupujący nie miał dostępu do żadnych Twoich danych. Musisz to zrobić w trybie odzyskiwania na komputerze Mac.

 • Uruchom ponownie komputer Mac, a następnie naciśnij i przytrzymaj klawisze ⌘ (Cmd) + R, gdy komputer Mac zacznie się uruchamiać.
 • Wybierz Narzędzie dyskowe spośród opcji dostępnych na ekranie.
 • Wybierz główny dysk twardy komputera Mac i kliknij znak – (minus) na pasku narzędzi. Kontynuuj usuwanie dysku.
 • Wybierz główny dysk twardy komputera Mac i kliknij opcję Wymaż u góry.
 • Wprowadź nazwę dysku i kliknij opcję Wymaż. Rozpocznie się kasowanie zawartości dysku.

5. Zainstaluj ponownie system macOS

Na pewno wykonałeś świetną robotę podczas tworzenia kopii zapasowej (przenoszenia z niej niezbędnych informacji) i wylogowywania się z programów. Ale to nie wystarczy. Przez cały czas interakcji z komputerem zbiera on te czy inne informacje o użytkowniku. Nadszedł czas na pełne przywrócenie systemu. Możesz przywrócić system z trybu odzyskiwania.

WAŻNY! Upewnij się, że Twój MacBook jest podłączony do Internetu, gdyż będzie to potrzebne w późniejszym procesie instalacji systemu.

 • Uruchom ponownie komputer (lub włącz go, jeśli był wyłączony) za pomocą menu Apple przycisk → Uruchom ponownie;
 • Podczas ponownego uruchamiania naciśnij i przytrzymaj przyciski z najkorzystniejszą opcją:
  1. ⌘ (Cmd) + R. Ta kombinacja przycisków zainstaluje wersję systemu macOS, która działała na MacBooku przed pojawieniem się problemów. W takim przypadku Twój Mac zainstaluje dokładnie tę samą wersję, co wcześniej.
  2. Opcja (Alt) + ⌘ (Cmd) + R. Naciśnięcie tych przycisków spowoduje aktualizację systemu macOS do najnowszej wersji, z którą kompatybilny jest Twój komputer Mac. Na przykład, jeśli MacBook miał Catalinę, a awaria nastąpiła po wydaniu ostatecznej wersji systemu macOS Big Sur, system pobierze i zainstaluje najnowszą wersję.
  3. ⇧ (Shift) + Opcja (Alt) + ⌘ (Cmd) + R. Te przyciski umożliwiają użytkownikowi instalację wersji systemu macOS, która była oryginalnie zainstalowana na komputerze Mac.

6. Spraw, aby Twój MacBook był przejrzysty

Jeżeli wygląd Twojego maku pozostawia wiele do życzenia, to warto zająć się tym problemem i poświęcić mu trochę czasu.

Pamiętaj, aby wytrzeć obudowę i klawiaturę, zdjąć obudowę i ostrożnie usunąć naklejki z komputera Mac.

Teraz przyszedł czas na odnalezienie pudełka z dokumentami i zebranie kompletu akcesoriów, które narosły w trakcie użytkowania. Następnie możesz wystawić swojego Maca na sprzedaż, podarowanie lub wymianę.

Table of Contents