Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: 6 Sztuczki, dzięki którym Twoje projekty będą realizowane na czas w małym zespole
Każdy lider małej firmy przyznałby, że utrzymywanie zwartego zespołu ma swoje zalety: obowiązki administracyjne są niewielkie, sprawność wysoka, a morale zespołu łatwe do śledzenia.
Jednak przedsiębiorcom z dużymi planami może się wydawać, że Twój zespół jest zbyt mały, aby zrealizować niektóre z projektów, które masz na myśli. Chociaż małe zespoły mogą nie być w stanie sprostać każdemu wyzwaniu na poziomie przedsiębiorstwa, właściwa taktyka może pomóc Twojej małej firmie sprostać wyzwaniom, które w przeciwnym razie nigdy nie byłyby możliwe.
Zmaksymalizuj swój mały zespół
Maksymalizacja wielkości zespołu oznacza podkreślanie mocnych stron i zwracanie szczególnej uwagi na wszelkie potencjalne słabości — oto jak możesz to zrobić:
1. Miej do dyspozycji odpowiednie narzędzia.
Żaden zespół, bez względu na wielkość, nie będzie w stanie prawidłowo wykonywać swojej pracy bez odpowiedniej technologii. Platformy takie jak oprogramowanie do zarządzania projektami i aplikacje do obsługi wiadomości błyskawicznych są kluczowe dla zapewnienia takiej spójności biznesowej, która umożliwia małym graczom dokonywanie dużych ruchów.
Oceń, czego Twój zespół potrzebuje teraz najbardziej: w zdalnych biurach będą to narzędzia promujące łączność, podczas gdy tradycyjne firmy mogą potrzebować oprogramowania do planowania, które usprawni zarządzanie zmianami. Technologia, której używasz, powinna być zgodna z ambicjami Twojej firmy, a nie odwrotnie.
2. Zrób swoje badania.
Zanim nawet zarysujesz powierzchnię rozwoju projektu, upewnij się, że dokładnie wiesz, w co się pakujesz. Na dzisiejszym rynku wpływ ma nie wielkość projektu, ale jego zdolność do wprowadzania przełomów. Nie ma znaczenia, jak duży lub mały jest Twój projekt — jeśli nie ma miejsca, aby wywrzeć wpływ na Twój zespół lub firmę, nie będzie tego wart.
Małe firmy mogą nie mieć możliwości wykonywania tak ciężkich zadań badania rynku jak robią to ich konkurenci, ale zrozumienie, jak Twój produkt będzie sobie radził po jego wprowadzeniu na rynek, jest absolutnie kluczowe. Zanim zaczniesz programować, upewnij się, że wiesz, dla kogo programujesz i jak zareagują.
3. Planuj wcześnie.
Dzięki swoim rozmiarom, tytani z branży często są w stanie po prostu rzucać zasobami w projekt, dopóki nie zostanie ukończony – prawdopodobnie nie masz takiego luksusu. Małe plany biznesowe muszą być gruntownie opracowane przed podjęciem jakichkolwiek rzeczywistych działań: kiedy rozpoczynasz projekt, musisz mieć pewność, że nie zostanie wyrzucony ani jeden dolar.
Zaplanowanie każdego aspektu procesu rozwoju z wyprzedzeniem może ułatwić późniejsze utrzymanie wąskich marginesów. Biorąc pod uwagę wszelkie możliwe efekty zewnętrzne z wyprzedzeniem, gwarantujesz sobie najpłynniejszą możliwą ścieżkę do ukończenia.
4. Nie bój się delegować.
Jednym z największych plusów pracy w małym zespole jest umiejętność delegowania. W dużych firmach szerokie delegowanie może prawie uniemożliwić ustalenie, kto nad czym i kiedy pracuje. Małe, ściśle powiązane operacje mogą swobodnie wymieniać zadania bez gubienia się w tasowaniu.
Uważnie obserwuj, co każdy z Twoich pracowników ma na swoim talerzu: pracownicy, którzy się przeciążają, powinni mieć część obowiązków przeniesionych na kogoś innego. Przydzielając każdemu członkowi zespołu odpowiednią ilość pracy, gwarantujesz, że wszyscy pracują z najwyższą produktywnością.
5. Skoncentruj się na tym, co najważniejsze.
Dla firm różnej wielkości może być kuszące, aby zacząć dodawać funkcje do swojego produktu, zanim jeszcze skończysz z jego głównymi funkcjami. Chociaż nie ma nic złego w oferowaniu wielu funkcji, nie pozwól, aby odwracało to uwagę od pierwotnego celu produktu.
Być może najlepszym sposobem na obejście tego jest ciągłe rozwijanie pliku a minimalny opłacalny produkt Pierwszy. Po ustaleniu podstawowych elementów swojego produktu możesz zacząć dodawać funkcje, które pasują do Twojego harmonogramu i budżetu — upewniając się, że zasięg nie wykroczy poza Twoje możliwości.
6. Spraw, aby Twoje spotkania były demokratyczne.
Nikt nie wie więcej o Twojej firmie niż Ty, ale nadal możesz nie mieć pełnego zrozumienia każdego jej aspektu. Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, nad czym powinieneś pracować i do czego jesteś zdolna jako firma, musisz przekazać to swoim pracownikom.
Badanie zespołu przed spotkaniami daje ci możliwość skupienia się na rzeczach, którymi martwi się twój zespół, i zajęciu się nimi w pierwszej kolejności. Włączając każdego pracownika do zwykłej rozmowy, zawsze będziesz trzymał rękę na pulsie, na czym powinieneś się skupić w następnej kolejności.
To trudny rynek dla małych firm, ale są one również ważniejsze dla gospodarki niż kiedykolwiek. Ponieważ duże firmy starają się pokryć swoje straty i utrzymać się na powierzchni w tych trudnych czasach, nadszedł czas, aby Twoja firma wkroczyła i zaczęła zajmować się dużymi projektami, o których zawsze marzyłeś.