7 Rzeczy, które musisz wiedzieć o zewnętrznym GPU

Chociaż posiadanie procesora graficznego w komputerze jest bardziej praktyczne i tradycyjne, coraz powszechniejsze jest posiadanie zewnętrznego procesora graficznego. Jest to szczególnie ważne dla użytkowników notebooków, którzy często korzystają z przenośności, ale nadal chcą znacznie wyższej wydajności w domu lub w pracy. Wyobraź sobie lekki i cienki notebook o mocy bardziej wytrzymałego, niestandardowego komputera stacjonarnego.

Oczywiście temat może wydawać się nieco skomplikowany, a nawet niepotrzebny dla osób zaznajomionych z tradycyjnymi procesorami graficznymi. Mimo to rośnie i zyskuje więcej miejsca. Więc nie masz pytań na temat zewnętrznego GPU i jego działania, wymieniliśmy wszystko, co musisz wiedzieć. Sprawdź szczegóły poniżej!

1. Jak to działa

Zewnętrzny procesor graficzny w notatniku

Przede wszystkim dobrze jest po prostu wiedzieć, jak działa zewnętrzny procesor graficzny. Jest bardzo podobny do normalnego procesora graficznego, który podłącza się bezpośrednio do płyty głównej w obudowie komputera, na zewnątrz.

Dlatego potrzebuje własnego Docka, który ma wejście PCIe, w które umieszczony jest procesor graficzny. Ten dok ma również gniazdo USB lub Tunderbolt, dzięki czemu można go podłączyć bezpośrednio do komputera.

Po wprowadzeniu niezbędnych ustawień początkowych dla wszystkich nowych układów GPU umieszczonych na komputerze, urządzenie przekieruje procesy graficzne na zewnętrzny układ GPU. Ponieważ większość notebooków ma bardzo słabe karty graficzne, znacznie poprawi to wydajność.

Oczywiście w niektórych przypadkach konieczne może być ręczne przekierowanie. Ale to zależy od każdego komputera.

2. Wydajność jest gorsza niż wewnętrzny procesor graficzny

Niezależnie od tego, czy istnieje duża różnica między podłączeniem procesora graficznego bezpośrednio do płyty głównej komputera, a umieszczeniem go w stacji dokującej podłączonej do komputera przez USB. Już samo to spowodowałoby różnicę w wydajności między zewnętrznym i wewnętrznym GPU, ale istnieją jeszcze inne czynniki.

Większość osób, które używają lub szukają zewnętrznego procesora graficznego, robią to za pomocą notebooków. Ma to większy sens, ponieważ są to laptopy, które nie mają miejsca na normalny procesor graficzny i wymagają większej mocy graficznej.

Problem polega na tym, że notebooki nie zostały opracowane z myślą o zewnętrznych procesorach graficznych. Mają ograniczenia i nie zawsze są przygotowani na przyjęcie tak potężnego komponentu.

Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku starszych procesorów lub notebooków, które mają już zintegrowane procesory graficzne. Utrata wydajności w tych przypadkach może być dość zauważalna, szczególnie w przypadku cięższych programów i gier.

Jest to zdecydowanie coś do rozważenia przy rozważaniu zakupu zewnętrznego GPU. Oczywiście uzyskasz dużą poprawę na notebooku, po prostu nie będziesz mieć takiego samego doświadczenia jak na komputerze stacjonarnym.

3. Stacja dokująca dla zewnętrznego GPU jest dość droga.

Wspomnieliśmy wcześniej, że zewnętrzny GPU potrzebuje specjalnego Docka do pracy. To właśnie ten dok zapewnia wejście PCIe, w które umieszczony jest GPU, a także sposób podłączenia GPU do komputera.

Problem polega na tym, że doki te są zwykle drogie. Oczywiście cena będzie bardzo zależała od modelu, ale normalne jest, że kosztują od 500 reali w górę, a wiele z nich kosztuje ponad tysiąc.

Powinieneś także wiedzieć, jakiego rodzaju Docka chcesz użyć. Niektóre pozostawiają GPU w pełni odsłoniętą, podczas gdy inne typy w pełni go chronią, jak pudełko.

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, są modele, które działają tylko z niektórymi markami notebooków. Więc wykonaj wiele badań, zanim kupisz swoje.

4. Kompatybilność może stanowić problem

zewnętrzna stacja dokująca GPU

Jeśli już musisz dużo martwić o problemy ze zgodnością podczas budowania niestandardowego komputera, wyobraź sobie coś wstępnie zmontowanego, np. Laptop i części zewnętrzne, które nie zostały do ​​tego stworzone.

Dlatego powinieneś dobrze zbadać swój model notebooka, jakiego rodzaju procesora graficznego chcesz kupić i jakich stacji dokujących można użyć. Zobacz wszystkie wymagania zewnętrznego GPU, które chcesz, a Twój notebook je spełni, na przykład.

Sprawdź także, czy stacja dokująca i karta graficzna są kompatybilne. Może to zająć trochę czasu, ale tego rodzaju badania są potrzebne do przygotowania dowolnego komputera.

5. Wydajność grafiki będzie lepsza

Wspominaliśmy o tym, ale warto powiedzieć, że wydajność grafiki notebooka naprawdę się poprawia. Należy o tym pamiętać, ponieważ oczywiście niektóre wady zewnętrznego GPU mogą sprawiać wrażenie, że cała ta praca nie jest tego warta.

Oczywiście nie można porównać z wydajnością montażu na podstawce, ale zewnętrzny procesor graficzny może zdziałać cuda z wydajnością notebooka. Może to być jeszcze bardziej zauważalne na Macbookach, które w wielu przypadkach są bardziej ograniczone pod tym względem.

6. Technologia będzie się nadal poprawiać

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że technologia wokół zewnętrznych układów GPU nadal będzie się znacznie poprawiać. Praktyka staje się coraz bardziej powszechna, co już powoduje, że firmy zwracają na to większą uwagę.

Samo to może sprawić, że stacje dokujące będą wydajniejsze i tańsze, sprawią, że notebooki będą miały lepszą obsługę zewnętrznych procesorów graficznych, a nawet więcej specjalnych procesorów graficznych zaprojektowanych wyłącznie do tego celu.

Ogólnie rzecz biorąc, ulepszenia te powinny poprawić opłacalność tego rodzaju praktyki i jej jakość użytkowania.

7. Kto jest wart zewnętrzny GPU?

Opcje GPU

Widać, że zewnętrzny procesor graficzny może mieć jednocześnie wiele zalet i wad, prawda? Chociaż mogą być doskonałym wyborem dla tych, którzy chcą większej wydajności notebooków, całe urządzenie może kosztować tyle samo, co wydajniejszy i bardziej wydajny komputer stacjonarny.

Zasadniczo może być zalecane spodziewanie się, że użycie zewnętrznego GPus stanie się bardziej powszechne. Jest to tyle samo w cenie Docków, co w przypadku większej liczby laptopów, aby lepiej przygotować się na przyjęcie tego rodzaju procesora graficznego bez znacznej utraty wydajności.

Poza tym ten schemat jest naprawdę najlepiej zalecany dla tych, którzy nie chcą rezygnować z wygody i przenośności notebooków, jednocześnie ciesząc się podobną mocą komputera stacjonarnego w określonej lokalizacji.

Wskazówka dotycząca artykułu: 7 wskazówki dotyczące postępowania z ogrzewaniem notebooka

Czy możesz dowiedzieć się więcej na temat zewnętrznego GPU?

Czy możesz skorzystać z naszej listy, aby dowiedzieć się więcej na temat zewnętrznego GPU w ogóle? Zostaw komentarz, który mówi nam, jeśli masz jakieś pytania.

Poświęć również chwilę, aby powiedzieć, czy jest jeszcze inny ważny fakt na temat zewnętrznych układów GPU, którego nie widziałeś na naszej liście!