Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

8 ważnych poleceń wiersza poleceń do zarządzania sieciami komputerowymi w systemie Windows

Ile razy korzystałeś z wiersza poleceń? Praca w środowisku wiersza poleceń nie wymaga skomplikowanego interfejsu graficznego i można go używać po prostu wpisując polecenia.

Wiersz poleceń jest jednym z najczęściej używanych narzędzi używanych przez administratorów sieci. Większość administratorów sieci woli wprowadzać polecenia za pomocą odpowiednich przełączników w środowisku zamiast w interfejsie graficznym, aby szybciej wykonywać zadania.

Nie ma znaczenia, czy jesteś zwykłym użytkownikiem, czy administratorem sieci; znajomość poleceń wiersza poleceń pozwala efektywniej zarządzać sieciami domowymi lub biurowymi. W tym artykule zapoznamy się z ośmioma praktycznymi porządkami tego środowiska dotyczącymi sieci.

1. Świst

Ping to jedno z najprostszych i najbardziej praktycznych poleceń, którego powinieneś się nauczyć, aby dobrze działać. Powyższe polecenie określa, czy komputer może uzyskać dostęp do adresu IP określonego miejsca docelowego lub nazwy domeny, a jeśli tak, to ile czasu zajmuje wymiana danych między źródłem a miejscem docelowym. Poniższy przykład pokazuje, jak wysłać polecenie ping do witryny Google i uzyskać wynik polecenia ping.

To polecenie wiersza poleceń działa poprzez wysyłanie wielu pakietów danych i sprawdzanie, ile zostało zwróconych. Utrata przesyłek oznacza słabą wydajność i sugeruje, że proces przesyłania strumieniowego jest powolny. Ping wskazuje utracone pakiety, wyświetlając słowo utracone, jeśli niektóre pakiety nie zostały zwrócone.

Powyższe narzędzie to świetny sposób na przetestowanie wydajności sieci. Domyślnie Ping wysyła cztery pakiety, każdy z 4-sekundowym okresem oczekiwania. Oczywiście możesz zwiększyć liczbę pakietów, które Ping może wysłać. Poniższe polecenie pokazuje, jak to zrobić.

CZYTAĆ:  Skuteczne wskazówki, jak utrzymać próżnię, aby zapewnić jej długowieczność przez wiele lat

Świst www.google.com -n 10

Możesz także zwiększyć czas oczekiwania w milisekundach w następujący sposób.

Świst www.google.com -w 6000

2. TRACERT

Tracert to tytuł dwóch słów Trace Route. Podobnie jak ping, wysyła pakiet danych do debugowania sieci. Innymi słowy, powyższe narzędzie służy do określenia ścieżki, jaką pakiety danych pokonują, aby dotrzeć do miejsca docelowego.

Polecenia wiersza poleceń Tracert i ping są różne. Ping informuje, czy adres, który pingowałeś, jest aktywny, ale program Tracert pokazuje po drodze wszystkie routery, z którymi wchodzą w interakcje pakiety danych. Poniższy rysunek przedstawia użycie powyższego narzędzia w domenie Google.

8 Ważne polecenia wiersza poleceń służące do zarządzania sieciami komputerowymi w systemie Windows

Dane wyjściowe powyższego polecenia wiersza poleceń podsumowują stan każdego przeskoku w każdej linii, w tym opóźnienie między urządzeniem a konkretnym tańcem, wraz z adresem IP każdej kulki (plus nazwa domeny, jeśli jest dostępna).

Dlaczego widzimy trzy opóźnienia na przeskok? Ponieważ program Tracert wysyła do przeskoku trzy pakiety, w niektórych przypadkach jeden z nich może zostać utracony lub może to zająć dużo czasu, co oznacza, że ​​rzeczywisty czas opóźnienia nie będzie wyświetlany.

3. ŚCIEŻKA

Pathing ma funkcję podobną do Tracert, ale dostarcza bardziej wartościowych i kompleksowych informacji. Po wysłaniu pakietów do określonego miejsca docelowego za pomocą powyższego polecenia powyższe narzędzie analizuje ścieżkę i oblicza utracone pakiety na podstawie każdego przeskoku. Poniższy rysunek przedstawia wydajność powyższego urządzenia.

8 Ważne polecenia wiersza poleceń służące do zarządzania sieciami komputerowymi w systemie Windows

4. KONFIG.IP

Ipconfig to jedno z najczęściej używanych poleceń sieciowych w systemie operacyjnym Windows. Narzędzie dostarcza cennych informacji i umożliwia wykorzystanie przełączników do wykonania określonego zadania. Poniższy rysunek przedstawia wynik powyższego polecenia.

8 Ważne polecenia wiersza poleceń służące do zarządzania sieciami komputerowymi w systemie Windows

Domyślne dane wyjściowe pokazują każdą kartę sieciową podłączoną do systemu i wyjaśniają, w jaki sposób karty rozpoznają adresy. Adres IPv4 i brama domyślna na dole adaptera bezprzewodowej sieci LAN i adaptera Ethernet dostarczają przydatnych informacji. Możesz także użyć powyższego polecenia z następującym przełącznikiem, aby wyczyścić pamięć podręczną systemu nazw domen.

CZYTAĆ:  SRS-XV900 firmy Sony przenosi ofertę głośników imprezowych na wyższy poziom

Ipconfig /flush DNS

Wyczyszczenie pamięci podręcznej systemu nazw domen jest przydatne, gdy z różnych powodów nie można połączyć się z określoną witryną internetową lub serwerem.

5. getmac

Każde urządzenie zgodne ze standardem IEEE 802 ma unikalny adres MAC. Adresy Mac są przypisywane urządzeniom przez producentów i przechowywane na sprzęcie urządzenia. Niektórzy ludzie używają adresów MAC, aby ograniczyć urządzeniom łączenie się z siecią. Poniższy obrazek przedstawia wynik tego polecenia.

8 Ważne polecenia wiersza poleceń służące do zarządzania sieciami komputerowymi w systemie Windows

W zależności od kart sieciowych zainstalowanych w komputerze możesz zobaczyć więcej niż jeden adres. Na przykład komunikacja Ethernet i Wi-Fi mają osobne adresy MAC.

6. WYSZUKAJ.NS

Nslookup to nazwa wyszukiwania serwera nazw. Jest to kolejne potężne narzędzie sieciowe, o którym niektórzy użytkownicy nie są świadomi. Zwykle powyższy mechanizm służy do znalezienia adresu IP konkretnej domeny. Poniższy rysunek pokazuje to.

8 Ważne polecenia wiersza poleceń służące do zarządzania sieciami komputerowymi w systemie Windows

Pamiętaj, że niektóre e-maile domeny nie są przypisane do dedykowanego adresu. Oznacza to, że za każdym razem, gdy uruchomisz powyższe polecenie, możesz otrzymać inny adres IP. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku dużych witryn internetowych, ponieważ rozkładają one swoje obciążenie na wiele komputerów. Jeśli chcesz zamienić adres IP na nazwę domeny, wpisz go w przeglądarce i zobacz, co się stanie. Należy pamiętać, że niektóre adresy IP nie są dostępne w Internecie.

7. NETSTAT

Netstat to kolejne narzędzie aplikacji sieciowej używane do statystyk, wykrywania błędów i analiz. Potężne i wyrafinowane narzędzie, które oczywiście staje się prostym i wydajnym narzędziem, jeśli zignorujesz jego zaawansowane zastosowania. Poniższy rysunek przedstawia dane wyjściowe tego polecenia.

8 Ważne polecenia wiersza poleceń służące do zarządzania sieciami komputerowymi w systemie Windows

Domyślnie to polecenie pokazuje wszystkie aktywne połączenia w systemie (połączenia LAN i Internet). Aktywne połączenie nie oznacza przesyłania danych, ale może być portem otwartym i gotowym na przyjęcie stypendium. To narzędzie zapewnia kompleksowe informacje na temat portów.

CZYTAĆ:  Aplikacje serwerowe Windows

8. NETSH

Netsh to nazwa powłoki sieciowej. Polecenie umożliwiające przeglądanie i konfigurowanie dowolnej karty sieciowej w systemie zapewnia więcej informacji niż poprzednie polecenie. Wykonanie tego polecenia w środowisku wiersza poleceń powoduje przekazanie kontroli nad tym środowiskiem powyższemu poleceniu. Wewnątrz powłoki tego polecenia znajdują się różne pola zawierające polecenia związane z routingiem, polecenia związane z DHCP, identyfikacją itp. Użyj poniższego elementu sterującego, aby wyświetlić wszystkie powłoki sieciowe tego polecenia.

8 Ważne polecenia wiersza poleceń służące do zarządzania sieciami komputerowymi w systemie Windows

Użyj następującego polecenia, aby wyświetlić wszystkie zamówienia w danym polu:

8 Ważne polecenia wiersza poleceń służące do zarządzania sieciami komputerowymi w systemie Windows

Aby wyświetlić podpolecenia w ramach uprawnień, użyj następującej składni:

8 Ważne polecenia wiersza poleceń służące do zarządzania sieciami komputerowymi w systemie Windows

Na przykład możesz użyć poniższej opcji, aby wyświetlić wszystkie sterowniki sieci bezprzewodowej zainstalowane w systemie i ich funkcje.

Netsh WLAN pokaż sterowniki

Powyższe polecenie jest zaawansowane, którego wyjaśnienie wymaga szczegółowego artykułu. Ilekroć szukasz konkretnych informacji technicznych na temat konfiguracji sieci, najlepiej użyć powyższego polecenia.

Pobierz motywy WordPressPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz motywy WordPress za darmoBezpłatne pobieranie motywów WordPresspobierz płatny kurs Udemy za darmopobierz oprogramowanie mobilnePobieranie premium motywów WordPresspobierz płatny kurs Udemy za darmo