Jeśli korzystasz z zestawu wyspecjalizowanych systemów i oprogramowania do zarządzania przepływem pracy i personelem w swojej organizacji, doskonale wiesz, że jest to trudne i złożone zadanie.
Masz plan zarządzania działalnością księgową i masz plan zarządzania relacjami z klientami (CRM), masz plan zarządzania zapasami, masz też w swojej organizacji specjalistów, którzy są odpowiedzialni za nadzorowanie tych procesów i koordynację pomiędzy różnymi zespołami. We wszystkich tych przypadkach potrzebny jest scentralizowany i kompleksowy mechanizm umożliwiający wzajemną koordynację różnych części.
Wraz z rozwojem organizacji wzrasta złożoność operacji i procesów. Z drugiej strony wykonanie dokładnych analiz metodami tradycyjnymi jest trudne i czasochłonne, a wyniki uzyskane z badań ręcznych są niewiarygodne i można je cytować.
Zazwyczaj wszystkie duże organizacje mają do czynienia z zestawem odrębnych systemów, wiedzą ukrytą w sercu danych, zmieniającymi się technologiami i pracownikami przenoszącymi się do lub z różnych działów.
Duże organizacje poszukują rozwiązań, a dokładniej platformy, która automatyzuje krytyczne procesy i upraszcza codzienne zarządzanie biznesem, aby rozwiązać problem niespójności pomiędzy różnymi działami i kompleksowego nadzoru nad procesami biznesowymi. Ta wszechstronna platforma nazywa się planowaniem zasobów przedsiębiorstwa (ERP).
Co to jest ERP?
System planowania zasobów organizacji to oprogramowanie modułowe, które integruje podstawowe procesy biznesowe. Oprogramowanie dostarcza aplikacje organizacjom z krytycznych obszarów biznesowych, takich jak finanse i księgowość, zasoby ludzkie, zarządzanie produkcją, zarządzanie relacjami z klientami (CRM) i zarządzanie łańcuchem dostaw. Oprogramowanie ERP zawiera różne komponenty zwane modułami.
Jedną z kluczowych cech oprogramowania ERP jest to, że opiera się ono na bazie danych. Ta baza danych to kompleksowy zestaw informacji potrzebnych każdej firmie do zarządzania swoimi podstawowymi procesami (od księgowości i zarządzania finansami po zarządzanie zapasami, produkcją, zamówieniami i zasobami ludzkimi).
The wspólna baza danych, za pośrednictwem której różne moduły umożliwiają użytkownikom dostęp do informacji, wyróżnia oprogramowanie ERP na tle innych aplikacji. W większości przypadków moduły tego oprogramowania wymieniają między sobą informacje.
Firmy tworzące oprogramowanie ERP zaoszczędzą wysokie koszty i czas, ponieważ nie będą musiały ponownie wprowadzać informacji. System zwiększa dokładność i interakcję pomiędzy różnymi częściami organizacji poprzez udostępnianie danych.
Z drugiej strony, automatyzując i integrując przepływ pracy w organizacji, system ERP sprawia, że operacje śledzenia i analizy są dokładniejsze, dzięki czemu proces decyzyjny organizacji jest szybszy i mądrzejszy.
Na podstawie udzielonych przez nas wyjaśnień musimy to stwierdzić ERP to wewnętrzny, kompleksowy, organizacyjny, modułowy i standardowy pakiet oprogramowania aplikacyjnego, który zawiera zestaw zintegrowanych i wstępnie zaprojektowanych modułów, które można konfigurować i konfigurować zgodnie z dynamicznymi potrzebami organizacji. ma to. Rozwiązanie to jest elastyczne, zorientowane na procesy i informacje oraz obejmuje wszystkie podstawowe i praktyczne działania i procesy mające na celu utworzenie wartości dodanej dla organizacji.
A właściwie przez ERP systemie organizacja tworzy integrację informacyjną pomiędzy różnymi jednostkami kadrowymi, finansowymi, administracyjnymi, sprzedażowymi itp. Zgodnie z powyższymi definicjami trzeba powiedzieć, że najważniejszą cechą systemu ERP jest jego orientacja procesowa, czyli innymi słowy uwaga do procesów organizacyjnych pomiędzy obszarami funkcjonalnymi.
Jednak wybierając planowanie zasobów przedsiębiorstwa ( ERP ) główne wyzwanie zaczyna się od analizy potrzeb oraz przygotowania i pomyślnego wdrożenia systemu ERP spełniającego wymagania.
Gdzie zacząć?
Oto osiem wyzwań, przed którymi stoją firmy przy wyborze i wdrażaniu ERP. Czytając ten artykuł, możesz naprawić kilka typowych błędów, które mogą być czasochłonne i kosztowne dla firmy oraz odwieść Cię od ścieżki sukcesu ERP wybór.
Wyzwanie 1: Brak dobrego punktu wyjścia
Wybór i realizacja ERP zależą od strategii organizacji. Ponieważ bez przemyślanego planu i podejścia możesz napotkać problemy organizacyjne lub problemy z ludźmi i zaniedbać dostosowanie dzisiejszych procesów do przyszłych potrzeb. Zastanawiając się nad wyborem ERPniezbędna jest analiza wszystkich istniejących procesów biznesowych, aby lepiej zrozumieć zakres swoich działań Potrzeby ERP-a.
Nie myśl tylko o obecnych i istniejących procesach, bo te procesy mogą dotyczyć tylko Twojej firmy już dziś. Wybieranie system ERP to doskonała okazja, aby przyjrzeć się bliżej tym procesom i określić, co działa dobrze, co może działać najlepiej i jakie mogą być Twoje potrzeby w przyszłości.
Jeśli zautomatyzujesz proces, z którym obecnie nie działa dobrze ERP wdrożenia, nie będziesz mógł w pełni wykorzystać tego, co oferuje ERP. Ocena ta może stworzyć możliwości ulepszenia lub zmiany istniejącego przepływu pracy.
Na początku niezbędne jest przyjrzenie się całemu krytycznemu oprogramowaniu, systemom i aplikacjom organizacji. Jakie są punkty dyskusji lub problemy? Jak można je rozwiązać poprzez wdrożenie ERP-a?
Pamiętaj, że przed wyborem i wdrożeniem należy rozważyć wszystkie kwestie, które mogą mieć wpływ na krytyczne funkcjonowanie Twojego biznesu ERP.
Czy rozwiązanie ERP zintegrować płynnie z istniejącymi operacjami biznesowymi, czy ERP ma możliwość integracji z planem sprzedaży, czy ma możliwość współpracy z systemami księgowymi i czy ERP rozwiązanie zazwyczaj zastępuje inne klucze?
Czy wiesz, że 80% respondentów ankiet Technology Assessment Center (TEC) twierdzi, że to gwarantuje ERP odpowiada ich potrzebom biznesowym, jest jednym z najczęściej pomijanych problemów?
Pod koniec fazy wdrożenia możesz spotkać się z systemem ERP, który spełnia tylko część Twoich potrzeb. Przed wyborem system ERP dostawcy, poświęć trochę czasu na analizę swoich potrzeb i celów operacyjnych, zaplanuj je dokładnie i umieść na liście rzeczy do zrobienia.
Wyzwanie nr 2: Wybór odpowiedniego dostawcy
Po przeanalizowaniu procesu biznesowego i potrzeb oraz sporządzeniu listy zadań do wykonania, nadszedł czas, aby wybrać potencjalnych dostawców, którzy odpowiadają Twoim potrzebom ERP cele. W cytowanej przez nas ankiecie TEC 50% respondentów stwierdziło, że głównym powodem niepowodzenia wdrożenia ERP był wybór niewłaściwego dostawcy. Niezbędny jest wybór partnera ERP, który będzie ściśle współpracował z zespołem podczas procesu oceny i wdrożenia. Partner, który aktywnie ocenia Twoje cele i sugeruje plany i strategie, które pozytywnie wpływają na działalność operacyjną.
Oczywiście jest kilka pytań, które możesz zadać sprzedawcy:
- Ile podobnych projektów zrealizowałeś?
- Jakie typowe problemy napotkałeś i jak możemy je skutecznie rozwiązać, zanim zaczniemy?
- Jakie branże obsługujecie?
- Czy możesz wyjaśnić trochę więcej na temat swojego obszaru doświadczenia?
- Jakie są kryteria cenowe i co obejmuje?
- Jakie są główne cechy ERP, i jak zaspokajają potrzeby biznesowe?
Wyzwanie nr 3: Silosy organizacyjne i problemy komunikacyjne
Silosy organizacyjne to grupa pracowników, którzy chcą pracować w niezależnych jednostkach w organizacji i nie są zainteresowani udostępnianiem swoich informacji pracownikom i innym częściom organizacji.
Podczas selekcji i kierowania ERP wdrożenie pozostawia się partnerowi rozwiązania lub dostawcy, często zasięga się opinii tej grupy pracowników, którzy często są menadżerami różnych działów i odpowiadają za zadania organizacyjne wysokiego szczebla.
Dodatkowo, istotną kwestią wartą odnotowania jest to, że cieszy się przychylną opinią menedżerów i pracowników średniego szczebla, którzy na co dzień realizują zadania i są bezpośrednio zaangażowani w procesy ERP.
To prawda, że można to ominąć, ale nie, chyba że jesteś technikiem, który wie, co robi. Prosimy upewnić się, że wszyscy pracownicy są świadomi ERP celów, poświęcają czas na interakcję z nimi i znają swoje role, które bezpośrednio przyczyniają się do sukcesu organizacji. Po zidentyfikowaniu tych kluczowych graczy utwórz program komunikacji.
Jeśli organizacja jest na tyle duża, że jedna osoba nie jest w stanie samodzielnie zarządzać całą komunikacją z nią związaną ERP programów i ich rozwoju, tworzą mały zespół komunikacyjny do zarządzania różnymi działami administracyjnymi w innych częściach organizacji.
Współpracuj ze swoim głównym zespołem, aby zapewnić aktualność jego informacji przez cały proces wdrażania i upewnij się, że wiedzą, jak ważne jest udostępnianie odpowiednim zespołom informacji, takich jak ulepszenia, kamienie milowe, wyzwania i przerwy. Zapewnij pracownikom możliwość przekazywania informacji zwrotnych w trakcie procesu. Bądź otwarty na sugestie, krytykę i ulepszenia, szczególnie te związane z systemem.
Wyzwanie nr 4: Nieodpowiednie budżetowanie
Podczas planowania budżetu ERP realizacji, pewne czynniki mogą ograniczyć zakres prac i zwiększyć ostateczny koszt projektu. Jeżeli twój ERP system jest nietypowy i wyjątkowy, ale spełnia wszystkie Twoje potrzeby, będzie wymagał mniejszego budżetu niż system wymagający wielu dostosowań do Twoich potrzeb. Pamiętasz listę wymagań, o których wspominaliśmy w Wyzwaniu 1?
Im lepsza i dokładniejsza jest Twoja lista oraz im bardziej porównywalni są z nią Twoi dostawcy (wyzwanie nr 2), tym skuteczniejszy jesteś w ograniczaniu nieoczekiwanych kosztów. Należy również pamiętać, że większość nowych systemów wymaga pewnego poziomu konserwacji. Planując budżet na nowy system, należy mieć świadomość tych dodatkowych kosztów.
Wyzwanie 5: Stwórz odpowiedni zespół
Rozwiązaliśmy problemy związane z silosami organizacyjnymi i komunikacją w Wyzwaniu nr 3. Wybór odpowiednich członków do ERP Zespół oceniający i wdrażający może pomóc w rozwiązaniu tych problemów. Chociaż niektóre organizacje korzystają z ERP najwyższym priorytetem IT, rzeczywistość jest taka, że Twój nowy ERP będzie miał wpływ na wielu Twoich pracowników i działalność biznesową. Stworzenie odpowiedniego zespołu jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu.
Upewnij się, że ERP zespół tworzą ludzie pracujący w krytycznych częściach organizacji. Najlepiej mieć tych pracowników na wszystkich poziomach, włączając kadrę kierowniczą, menedżerów średniego szczebla, kierowników projektów i osoby odpowiedzialne za codzienną pracę ERP.
Wyzwanie nr 6: Utracone dane
Załóżmy, że myślisz o wdrożeniu nowego rozwiązania do zarządzania przedsiębiorstwem. W takim przypadku należy rozważyć, czy istnieje możliwość utraty cennych danych lub danych, które po wdrożeniu staną się niedostępne. W takich okolicznościach ERP wdrożenie będzie znaczącą porażką biznesową.
Brakujące dane to dla nas znaczący przełom ERP Aplikacje. Upewnij się, że dostawca może zarządzać transferem i integracją danych bez utraty jakości danych lub zatrzymywania niezbędnych operacji z powodu braku danych.
Wyzwanie nr 7: Brak wystarczającej ilości czasu
Wybór, wdrażanie, wdrażanie i szkolenie ERP jest procesem czasochłonnym. Często kluczowi członkowie muszą zostać ponownie zatrudnieni, aby móc wykonywać swoje typowe, codzienne zadania ERP bez trudności. Skontaktuj się ze swoim systemem ERP dostawcy w celu stworzenia harmonogramu projektu zawierającego kluczowe i niezbędne plany i obowiązki. Porównaj ten wykres z potrzebami organizacyjnymi i codziennymi celami operacyjnymi.
Dopasuj oba rozwiązania, a następnie ustal harmonogram wdrożenia systemu ERP dostosowany do potrzeb organizacji. Pamiętaj, że im więcej czasu poświęcisz na planowanie i wdrażanie, tym większe prawdopodobieństwo, że zespół będzie w stanie przezwyciężyć problemy przed użyciem ERP. Tym mniejszy będzie negatywny wpływ wdrożenia na działalność biznesową.
Wyzwanie nr 8: Problemy związane z zarządzaniem zmianami
Załóżmy, że wyznaczyłeś wszystkie cele biznesowe i wybrałeś najlepszy ERP do Twoich potrzeb i znalazłeś odpowiedniego dostawcę, budżet jest wystarczający, a Ty masz wystarczająco dużo czasu na wdrożenie nowego rozwiązania, dane zostały pomyślnie przeniesione na nowy klucz, a wszystkie systemy działają.
Co się stanie, jeśli osoby korzystające z nowego systemu będą się bronić przed nowym rozwiązaniem lub wolą robić wszystko w zwykły sposób? A co jeśli opozycja może wpłynąć na poglądy pracowników na temat nowego rozwiązania i wyrządzić im krzywdę?
Faktem jest, że nie wszyscy pracownicy lubią zmiany i niewiele osób akceptuje zmiany.
Około 45% respondentów ankiety TEC stwierdziło, że złe zarządzanie zmianami jest zasadniczym czynnikiem niepowodzenia ERP realizacja. Niestety zarządzanie zmianą to obszar często pomijany w biznesie.
Planując ERP, twórz plany zarządzające zmianami nie tylko w zakresie procesów i technologii, ale także pracowników. ERP to coś więcej niż tylko rozwiązanie zakulisowe; wpływa na całą działalność biznesową organizacji.
Jednym ze sposobów pomocy w zarządzaniu zmianą jest upewnienie się, że rozumiesz komunikację i wyzwania stojące przed zespołami i pracownikami oraz zapewnienie odpowiedniego i skutecznego szkolenia w zakresie nowych rozwiązań. ERP system.
Zaprojektuj program szkoleniowy, który uczy pracowników, jak pracować z nowym systemem i odpowiada na ich pytania i wątpliwości: wspieraj opinie i nagradzaj pracowników, których sugestie poprawiają wydajność.
Zwiększ wydajność dzięki systemowi ERP
Po pokonaniu tych wyzwań dzięki nowemu ERP rozwiązania, będziesz na dobrej drodze, co zwiększy wydajność Twojego biznesu. Twój zespół może zautomatyzować wiele czynności, które wcześniej wykonywano ręcznie, uzyskać natychmiastowy dostęp do danych i uzyskać wiedzę, która pomoże w podejmowaniu lepszych decyzji operacyjnych.
Pobierz zerowe motywy WordPressPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobieranie premium motywów WordPressudemy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie HuaweiPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmokurs udemy do pobrania za darmo