TO Cegła suszona na słońcu anulował zakup Figmajak obie firmy ogłosiły w poniedziałek (18). Związana jest z opcją rozwiązania umowy o fuzji, wycenianej na 20 miliardów dolarów trudności narzucone przez antymonopolowe agencje regulacyjne w Stanach Zjednoczonych i Europie.
Ujawniona we wrześniu 2022 r. fuzja twórcy programu Photoshop ze start-upem specjalizującym się w narzędziach do wspólnego projektowania szybko przyciągnęła uwagę organów regulacyjnych. Podmioty takie jak brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków, Komisja Europejska i Departament Sprawiedliwości USA odrzuciły umowę.
Niedawno podkreślono, że Firma Adobe nie zapewniła rozwiązań problemów regulacyjnych związanych z przejęciemzwiększając możliwość uzyskania niemal monopolu na rynku oprogramowania do projektowania. W związku z tym marka argumentowała, że nie konkuruje znacząco z Figmą.
Pojawiły się obawy związane ze szkodami, jakie fuzja wyrządzi innowacjom opracowanym przez startup, a regulatorzy stwierdzili, że miałby więcej do zaoferowania, gdyby nadal działał niezależnie. Oprócz władz, użytkownicy platformy wyrazili sprzeciw wobec porozumienia.
Adobe i Figma żałują rozwiązania umowy
W oświadczeniu firma Adobe stwierdziła, że fuzja miał na celu wprowadzenie nowych osiągnięć na rynek projektowy, a także przyspieszenie wspólnej kreatywności w Interneciena nowo definiując kreatywność i produktywność. Technologiczny gigant pożałował tej decyzji i zdradził, że będzie szukał innych sposobów na kontynuację partnerstwa.
„Niestety, po ponad roku współpracy z tymi agencjami, obie firmy są co do tego zgodne nie ma jasnej ścieżki uzyskania niezbędnych zgód organów regulacyjnych i zgodziliśmy się na wzajemne rozwiązanie umowy o fuzji” – podała spółka.
Figma stwierdziła, że nawet „tysiące godzin spędzonych z organami regulacyjnymi” nie wystarczyły, aby przekonać władze o różnicach między obiema firmami. Mimo to marka skomentowała, że będzie nadal rozwijać narzędzia, które „eliminują rozbieżność między wyobraźnią a rzeczywistością”.
W związku z odstąpieniem od nabycia Figmy, Adobe będzie musiało zapłacić karę za rozwiązanie umowy w wysokości 1 miliarda dolarówco stanowi równowartość 4,94 miliarda R$ według aktualnego kursu wymiany.