Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Ağ Bağdaştırıcısı veya ağ kartı nedir?

ağ kartı ne demek?

ağ kartı

Ağ kartı, bir ağ aracılığıyla başka bir bilgisayarla iletişim kurmak için kullanılan bilgisayarın dahili donanımının bir parçasıdır. Bir bilgisayarın yerel alan ağı (LAN) bağlantısı aracılığıyla başka bir bilgisayar, sunucu veya herhangi bir ağ cihazı ile iletişim kurmasını sağlar. kablolu veya kablosuz bir ağda kullanılabilir.

Bir ağ kartı, genellikle bir bilgisayarın içinde bir ağa bağlanmak veya arabirim oluşturmak için kullanılan tek bileşendir. Tipik olarak, onu bilgisayarın ana kartına bağlayan jumper’larla birlikte bir baskılı devre kartı üzerine inşa edilmiştir.

Kablolu ağlar için bir ağ kartı, ağa bağlanmak için çift bükümlü kablo kullanan bir RJ-45 bağlantı noktasına sahiptir. Kablosuz adaptörler, dahili veya harici bir antena aracılığıyla ağa bağlanır. Jej karta jest przeznaczona dla protokołów TCP/IP z sieci LAN.

Ağ kartlarını çevreleyen bazı terminolojiler kafa karıştırıcı olabilir. Ayrıca tarihsel olarak bir ağ arabirim kartı (NIC) olarak da adlandırılır. Özellikle belirli bir iş istasyonuna bağlı bir eklenti görevi gördüğünde. Ağ arabirim denetleyicisi veya ağ kartı olarak da bilinebilir. Tüm bu tür cihazlar bilgisayarı ağa bağlar. bu genellikle bir ağ bağdaştırıcısının temel tanımıdır.

Ağ kartları birçok biçimde gelir; bunlar bir USB klucz sprzętowy veya bir RJ-45 kompatybilny z siecią Ethernet, jak można go używać. Ayrıca 802.11 tabanlı standartları kullanan bir antena olabilirler.

Ağ yöneticileri ve diğerleri, ağ kartlarını tasarımlarına ve hızlarına göre değerlendirebilir. Örneğin, tam çift yönlü ve yarı çift yönlü ağ bağdaştırıcıları vardır. Ayrıca saniyede megabayttan saniyede gigabayta kadar hızlara sahip farklı planlar. Veya ileri teknolojiler için gigabayt düzeyinde büyüklükler (tera-peta-zeta-vb.)

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok kablosuz ağ kartı türü vardır. Bunlar:

PCI bağdaştırıcıları
PCMCIA adaptörleri (veya PC kartları.)
Adapter Mini PCI
Adapter USB Kablosuz

Buna karşılık, Bluetooth i Wi-Fi technolojilerin geliştirilmesinde, zahmetsiz ağ bağdaştırıcılarının uygulanması büyük ölçüde ortak bir standardowy olarak kabul edilmektedir. Bu hesapta, son kullanıcının genellikle bir „ağ kartı” düşünmesine gerek yoktur – günün terminolojisini ve donanımını, LAN’a ve oradan da bilgi otoyoluna bağlanmak için yazılımı olan bir mobil cihazılanırlar, Internet olarak da bilinir.

Ağ kartı türleri

2 tür ağ bağdaştırıcısı vardır – Elektrik hattı bağdaştırıcıları ve MoCA bağdaştırıcıları. Ayrıntılar aşağıdadır.

Güç hattı adaptörleri

Güç adaptörü evdeki elektrik prizine takılı ve Wi-Fi ev kabloları aracılığıyla uzatılıyor. Ancak, bazı kullanıcılar, ağın yavaş olduğunu veya kullanırken bağlantının rastgele kesildiğini bildirmektedir.

Bu, özellikle daha eski Home Plug (AV) teknolojisini kullanan güç hattı adaptörleri için geçerlidir. Çoğu durumda, Ethernet için ev kabloları kurulmaz. Diğer sorunlar, fişler arasındaki mesafenin çok fazla olması ve güç kablosunun karışması obilir.

MoCA adaptorleri

adaptörü başka bir seçenektir. MoCA teknolojisi, insanların evlerinde mevcut koaksiyel TV kablolarını kullanır ve ultra hızlı ve güvenilir bir ev ağı oluşturur. Koaksiyel Ethernet kablosu lub bilinir. MoCA adaptörü, duvar prizi adaptörü veya Wi-Fi Direct, który nie wymaga olmaz, ale nie wymaga, aby uzyskać dostęp do arasında sabit, yüksek hızlı bir bağlantı oluşturabilir.

Ağ kartı nasil çalışır?

Ağ kartı, aygıtların yerel alan ağı (LAN) üzerinden iletişim kurmasını ve İnternet’e veya diğer bilgisayarlara bağlanmasını sağlar.

Kablosuz ağ kartı, bilgisayardan gelen sinyali alır ve antena aracılığıyla iletilen radioo dalgalarına dönüştürür. Radyo frekansı sinyalleri, uygun aralık veya frekansta hava yoluyla iletildiğinde titreşen elektromanyetik dalgalardır.

Frekans genellikle 2,4 GHz ile 5 GHz arasında değişir ve 14 kanałów mevcuttur. Radyo dalgaları önce yönlendiriciye, ardından geniş bant modeme veya dahili ağa ulaşır.

Masaüstü bağdaştırıcısı genellikle önceden yüklenmiştir. Masaüstü bilgisayar önceden kurulmuş bir adaptör sağlamıyorsa, kart bir PCMCIA yuvasına veya bir mini PCI yuvasına takılabilir. Benzer şekilde, eski masaüstü bilgisayarlar, değiştirilmiş bir Ethernet adaptörünün bir PCI yuvasına sığmasına izin verebilir. Hatta bazı elektronik kartlar hafıza kartı yuvasına takılabilir.

Başka bir seçenek olarak, USB tarzı bir Ethernet adaptörü hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlarla uyumlu olabilir veya bir Ethernet kablosu aracılığıyla bir Ethernet bağlantı noktasına bağlanabilir.

Ağ Carter nasıl yapılandırılır

Ağ kartı nasıl yapılandırılır? İşte size bir rehber.

Adım 1: Sanal sunucuya RDP aracılığıyla bağlanın ve ardından Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni açmak için Windows masaüstünün sağ alt köşesindeki Ağ Bağlantısı ve İnternet ayarları’na sağ tıkla yin.

2: Pencerede, ağ erişim haklarına sahip olmayan istediğiniz arayüzü seçin.

3: Genel sekmesinde Ayrıntılar… seçeneğine tıklayın.

4: Fiziksel Adres alanındaki değeri kontrol panelindeki MAC alanındaki değerle karşılaştırın.

5: Panelde ağ oluşturma işlemi sırasında DHSP seçeneği etkinleştirilirse, Windows ağ bağdaştırıcısı otomatik olarak yapılandırılacaktır. Ağ oluşturulurken panelde DHSP seçeneği aktif değilse konfigürasyon manuel olarak yapılmalıdır. Özellikler’i tıklatarak bağdaştırıcı özelliklerini açın.

6: Internet Protokolü Sürüm 4’ü (TCP/IPv4) seçin ve Özellikler’e tıklayın.

7: Açılan pencerede adres IP alanına atanan adresi girin ve ardından Maska podsieci alanına alt ağ maskesini girin. Syn olarak, değişikliklerinizi kaydedin.

Pobierz motywy WordPress za darmoPobierz motywy WordPress za darmoPobierz zerowe motywy WordPressPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmokurs udemy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie karbonnPobierz motywy WordPress za darmoZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=