Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Analiza konkurencji i SEO: jak zidentyfikować konkurencję i dotrzeć do klientów

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Analiza konkurencji i SEO: jak zidentyfikować konkurencję i dotrzeć do klientów

Co to jest analiza konkurencji SEO? Jak zidentyfikowałbyś swoich konkurentów? Jakich narzędzi użyć do ich analizy?

Być może już wiesz o niektórych konkurentach, ale są szanse, że oni nawet nie zdają sobie sprawy, że konkurują z Tobą. Aby wyprzedzić konkurencję, musisz wiedzieć, kim są Twoi konkurenci, gdzie się znajdują oraz jakie są ich mocne i słabe strony.

Kiedy już wiesz, kim są Twoi konkurenci i co czyni ich wyjątkowymi, możesz zacząć myśleć o sposobach wyróżnienia się na tle innych. W ten sposób możesz tworzyć lepsze strategie marketingowe i zdobywać więcej klientów.

Co to jest analiza konkurencji w SEO i dlaczego jest ważna?

Analiza konkurencji to proces identyfikowania tego, co twoi konkurenci robią dobrze, a co nie. Dzięki temu dowiesz się, dlaczego Twoi klienci wybierają tę, a nie inną witrynę. Możesz poznać mocne i słabe strony swojej konkurencji i wykorzystać te informacje do ustalenia, czy powinieneś zrobić coś podobnego.

Jak badać i znajdować konkurentów?

Istnieje wiele różnych metod sprawdzania, kim są Twoi konkurenci. Pierwszą rzeczą, którą chcesz zrobić, to sprawdzić dane o ruchu w swojej witrynie. Jeśli masz dostęp do Google Analytics, dzięki temu dowiesz się, ile ruchu generujesz z wyszukiwarek w porównaniu z odwiedzinami bezpośrednimi.

Jeśli zauważysz, że większość Twojego ruchu pochodzi z bezpłatnych wyników wyszukiwania, jest prawdopodobne, że Twoi konkurenci również zajmują wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania tych samych słów kluczowych.

Inną opcją jest sprawdzenie linków zwrotnych konkurencji. Sprawdzając ich tekst zakotwiczenia, możesz dowiedzieć się, jakie typy linków otrzymują.

Ostatnią metodą jest po prostu zapytanie klientów. Mogą Ci powiedzieć, czy widzieli inne witryny o podobnej treści.

Dlaczego znajomość konkurencji jest ważna?

Wiedza o tym, co robią konkurenci, może pomóc Ci w ustaleniu, jak ulepszyć własną witrynę. Jeśli zauważysz, że rzeczywiście zajmują one dobrą pozycję w rankingach dla niektórych słów kluczowych, a Ty tak nie jest, możesz spróbować popracować nad poprawą własnych rankingów.

Jeśli zauważysz, że są one skierowane do określonej grupy odbiorców, do której Ty nie docierasz, możesz pomyśleć o stworzeniu nowej treści, która będzie atrakcyjna dla tej grupy demograficznej.

Ponadto wiedza o tym, kim są Twoi konkurenci, oznacza, że ​​możesz skupić się na obszarach, w których są słabi. Jeśli zauważysz, że Twoi konkurenci uzyskują dobrą pozycję w przypadku niektórych słów kluczowych, ale nie innych, możesz poświęcić czas na skupienie się na tych, w których są słabi. brakuje.

Jak skutecznie wykorzystać analizę konkurencji?

Kiedy już wiesz, kim są Twoi konkurenci i co robią, możesz zacząć myśleć o sposobach konkurowania z nimi. Oto kilka pomysłów:

1. Twórz lepszą treść

Jeśli chodzi o tworzenie treści, musisz upewnić się, że Twoja wyróżnia się na tle konkurencji. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest tworzenie unikalnych treści, których nikt inny jeszcze nie stworzył.

Możesz używać narzędzi takich jak BuzzSumo, aby znajdować popularne tematy i trendy, którymi interesują się ludzie. Następnie pisz artykuły na temat tych tematów, dołączając odpowiednie zdjęcia i filmy.

2. Promuj częściej

Jeśli chodzi o marketing w mediach społecznościowych, powinieneś promować się częściej niż konkurencja. Pomaga to budować świadomość marki i zwiększa szanse na znalezienie Cię, gdy ktoś przeprowadzi wyszukiwanie.

3. Kieruj na słowa kluczowe, które do Ciebie nie docierają

Jednym ze sposobów zwiększenia widoczności w Internecie jest kierowanie na słowa kluczowe, które nie generują takiego ruchu, jaki byś chciał.

Nie musi to oznaczać, że należy całkowicie zaprzestać pracy nad tymi słowami kluczowymi. Zamiast tego możesz przyjrzeć się konkurencji dla każdego słowa kluczowego i zdecydować, czy chcesz w nie zainwestować.

4. Skoncentruj się na perspektywie długoterminowej

Chociaż ważne jest, aby mieć oko na konkurencję, jeszcze ważniejsze jest skupienie się na celach długoterminowych.
Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zawsze będziesz iść do przodu, a nie tylko patrzeć wstecz.

5. Uzyskaj pomoc dotyczącą mediów społecznościowych

Platformy mediów społecznościowych, takie jak Facebook I Twitter sprawiły, że nawiązywanie kontaktu z potencjalnymi klientami jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak wiele firm nadal ma trudności z rozpoczęciem działalności.

Aby pomóc Ci ruszyć z miejsca, istnieje wiele firm oferujących usługi zarządzania mediami społecznościowymi. Dzięki tym usługom możesz zarządzać wszystkimi swoimi kontami z jednego miejsca, dzięki czemu nie musisz się martwić o pamiętanie, które konto należy do której platformy.

6. Pracuj z profesjonalnym projektantem stron internetowych

Profesjonalny projektant stron internetowych może pomóc Ci stworzyć witrynę, która wygląda świetnie, a jednocześnie pomoże Ci dotrzeć do rynku docelowego.

7. Zacznij korzystać z marketingu wideo

Marketing wideo staje się coraz bardziej popularny wśród konsumentów. W rzeczywistości, według HubSpotamarketing wideo generuje o 41 procent większy ruch w sieci z wyszukiwania niż osoby niekorzystające z marketingu wideo.

8. Optymalizuj pod kątem urządzeń mobilnych

Urządzenia mobilne szybko stają się najpowszechniejszą formą dostępu do Internetu. W związku z tym, jeśli nie zoptymalizowałeś swojej witryny pod kątem użytkowników mobilnych, możesz stracić wiele korzyści biznesowych.

9. Oferuj rabaty i gratisy

Ludzie kochają darmowe rzeczy. Kiedy rozdajesz coś za darmo, prawdopodobnie przyciągniesz więcej odwiedzających i wygenerujesz większą sprzedaż, niż gdybyś pobierał za to pieniądze.

10. Wykorzystaj marketing e-mailowy do rozwoju swojej firmy

Marketing e-mailowy pozwala pozostać w kontakcie z obecnymi klientami i informuje ich o nowych produktach i promocjach bez konieczności płacenia za reklamy.

Jak przeprowadzić analizę konkurencji pod kątem SEO?

Analizę konkurencji możesz przeprowadzić na kilka sposobów. Możesz na przykład:

 • Przyjrzyj się stronom internetowym konkurencji i zobacz, co robią.
 • Porównaj źródła ruchu konkurencji ze swoimi.
 • Sprawdź ich obecność w mediach społecznościowych.
 • Zobacz, kto jeszcze do nich linkuje.
 • Dowiedz się o ich kampaniach reklamowych.
 • Dowiedz się, jaki jest ich ranking dla określonych słów kluczowych.
 • Analizuj ich linki zwrotne.
 • Przeczytaj ich komentarze.
 • Obejrzyj ich filmy.
 • Przejrzyj ich zawartość.
 • Odwiedź ich strony internetowe.
 • Śledź ich rankingi.
 • Monitoruj ich wydajność.
 • Zwróć uwagę na wszelkie zmiany, jakie wprowadzają w swoich witrynach.
 • Sprawdź ich dane analityczne.
 • Przestudiuj ich wpisy na blogu.
 • Obserwuj ich obsługę klienta.
 • Zbadaj ich produkty.
 • Przeczytaj ich recenzje.
 • Wyszukaj podobne hasła w Google.
 • Przeskanuj ich fora.
 • Przejrzyj często zadawane pytania.
 • Oglądaj ich YouTube filmy.
 • Posłuchaj ich podcastów.
 • Przeczytaj ich tweety.
 • Przeczytaj ich blogi.
 • Sprawdź najnowsze wiadomości.
 • Przeczytaj ich komunikaty prasowe.
 • Przeczytaj ich artykuły.
 • Przeczytaj ich studia przypadków.
 • Przeczytaj ich referencje.

Po pierwsze, chcesz zidentyfikować swoich konkurentów

Przed jakąkolwiek inną częścią procesu musimy dowiedzieć się, kim tak naprawdę są nasi główni konkurenci. Strony te konkurują z naszymi w zakresie bezpłatnych wyników wyszukiwania. Pomaga nam to zrozumieć, czego ludzie szukają w Internecie. Chcemy wiedzieć, gdzie szukają nasi potencjalni klienci.

Jako przykład posłużymy się narzędziem do projektowania infografik. Konkurencja w bezpłatnych wynikach wyszukiwania może nie być tym samym, co bezpośrednia konkurencja biznesowa, więc przyjrzyjmy się, w jaki sposób potencjalni klienci mogą przeprowadzić wyszukiwanie naszej firmy. Może to być coś w rodzaju „narzędzia do projektowania infografik”, ale może to być nieprawidłowe, ponieważ narzędzie wyjaśnia, że ​​nie ma liczby wyszukiwań tego hasła.

Musimy więc dokładnie ustalić, jakich terminów używają ludzie, aby znaleźć podobne rzeczy w wyszukiwarkach. Zacznijmy od kilku popularnych pomysłów:

Jeśli wejdziesz do narzędzia Eksplorator słów kluczowych AHREF, będziesz mógł zobaczyć, gdzie możesz wpisać określone słowa kluczowe w danych wyszukiwania. Możesz wpisać kilka słów kluczowych, powiedzmy – „narzędzie do projektowania infografik”, a następnie kliknąć przycisk wyszukiwania.

Powinieneś wtedy zobaczyć listę fraz kluczowych wraz z ich wskaźnikami specyficznymi dla AHREF.

W tym miejscu możemy głębiej zagłębić się w powiązane frazy kluczowe i dowiedzieć się, na które z nich najlepiej będzie kierować reklamy, na podstawie naszych preferowanych wskaźników. W naszym przypadku preferowane przez nas wskaźniki obejmują większą liczbę wyszukiwań i trudność słów kluczowych (znaną również jako konkurencja).

Pracując nad stworzeniem obszernej listy docelowych słów kluczowych, możesz wspomóc rozwój swojej witryny, tworząc nową treść w oparciu o te konkretne słowa kluczowe i obszary tematyczne.

Po przeprowadzeniu badania słów kluczowych możesz przystąpić do analizy luk w słowach kluczowych, która pomoże Ci dokładnie określić, na które słowa kluczowe należy kierować reklamy, a także konkurentów, których należy pokonać, wraz ze słowami kluczowymi, na które są fizycznie kierowani.

Dzięki tej analizie luk jesteśmy uzbrojeni w dane, których potrzebujemy, aby realizować dalsze strategie rozwoju naszego bloga. Pomoże nam to również w ustaleniu priorytetów naszej pracy i skupieniu się w pierwszej kolejności na owocach wiszących niżej.

W ten sposób łatwiej jest nam uzyskać rankingi, aby pokazać wyniki naszym klientom, a następnie możemy później kontynuować pracę nad wyższymi i bardziej wpływowymi rankingami.

Zbuduj swoją listę rzeczywistych konkurentów

Pierwszą rzeczą, którą będziesz chciał zrobić, to stworzyć listę wszystkich firm w Twojej branży. Zacznij od myślenia o ludziach, którzy kupują Twój produkt lub usługę.

Kto jeszcze oferuje podobne produkty lub usługi? Jakich słów kluczowych używają, aby znaleźć te produkty lub usługi online? Ilu klientów obsługuje każda z tych firm? Kiedy już wiesz, jaki ruch generują Twoi potencjalni konkurenci, łatwiej będzie określić, do kogo powinieneś kierować reklamy w kolejnych krokach.

Aby mieć pewność, że otrzymujesz dokładną listę, spróbuj skorzystać z różnych źródeł, takich jak Trendy Google, SEMrush, Buzzsumo i inne płatne narzędzia, aby naprawdę poznać słowa kluczowe i konkurencję.

Zbadaj swoich organicznych konkurentów

Następnym krokiem jest zlokalizowanie konkurencji. Zacznij od wpisania nazwy swojej domeny do narzędzia.

Następnie wybierz zakładkę „Wyszukiwanie organiczne > Strony konkurencyjne”. Daje to dostęp do szczegółowych informacji o wynikach konkurencji w zakresie różnych i popularnych słów kluczowych. Spowoduje to również wyświetlenie listy wszystkich domen podobnych do Twojej.

Możesz wykorzystać te dane, aby określić, gdzie stoisz na tle konkurencji. Na przykład, jeśli jeden z Twoich najlepszych konkurentów zajmuje dobrą pozycję w określonej grupie słów kluczowych, może to oznaczać, że robi coś specjalnego, aby przyciągnąć użytkowników szukających tego hasła, i wymaga dalszego zbadania.

Zbadaj konkurencję w zakresie płatnego wyszukiwania

Kluczem do znalezienia konkurentów w płatnych wynikach wyszukiwania jest wiedza, na jakich warunkach licytują. W tym celu zalecamy skorzystanie z opcji pod płatnym wyszukiwaniem: płatne słowa kluczowe, reklamy i płatne strony. To narzędzie pozwala sprawdzić, ile pieniędzy każdy konkurent wydaje na słowo kluczowe, a także na jakie słowa kluczowe najczęściej kieruje reklamy.

Po znalezieniu konkurentów ważne jest, aby zrozumieć, gdzie znajdują się oni w spektrum konkurencji. Analizowanie konkurencji na podstawie wskaźników płatnego wyszukiwania jest mądrą decyzją, ponieważ dostarcza informacji o tym, na co licytuje konkurencja.

Dane te mogą wskazać, które słowa kluczowe są opłacalne dla Twojej konkurencji. W takim przypadku możesz chcieć zastosować podobne słowa kluczowe w ramach własnej strategii marketingowej.

Chociaż płatne wyszukiwanie nie ma dużego wpływu na SEO, pokrywają się one i mądrze byłoby mieć strategię marketingu cyfrowego, która uwzględnia zarówno płatne wyszukiwanie, jak i SEO. Dzięki temu możesz dotrzeć do większej liczby odbiorców, a płatne wyszukiwanie pomoże Ci znaleźć hasła, dla których zdobycie rankingów może zająć trochę czasu.

Identyfikacja konkurencji na obu frontach pomoże Ci lepiej zrozumieć własny model biznesowy i strategię. Zapewnia także wgląd w to, jak radzą sobie Twoi konkurenci, dzięki czemu możesz się od nich uczyć i dowiedzieć się, jak ich pokonać.

Utwórz profile konkurencji

Zgłębiłeś już trochę swoją branżę, a teraz nadszedł czas, aby dowiedzieć się o swojej konkurencji. Chcesz wiedzieć, co ich motywuje, gdzie pasują do konkurencyjnego krajobrazu i jak wypadają na tle innych. Aby rozpocząć tworzenie profili konkurentów, zalecamy przeanalizowanie udziału w rynku (jak duży wpływ lub władzę mają w Twojej branży), zbadanie ich odbiorców (do kogo kierują reklamy i w jakim stopniu ci odbiorcy są zgodni z Twoją) oraz utworzenie szczegółowego profilu ich sprawa.

Udział w rynku

Aby zorientować się, jaką władzę mają twoi konkurenci nad klientami, musisz przeanalizować udział w rynku. Udział w rynku oblicza się, dzieląc całkowitą liczbę wyświetleń uzyskanych przez konkurencję w ciągu ostatniego miesiąca przez całkowitą liczbę wyświetleń uzyskanych przez Ciebie w tym samym okresie.

Dane te pozwalają zorientować się, ile osób widzi reklamy konkurencji w porównaniu z reklamami Twoimi.

Badania publiczności

Następnie warto zagłębić się w odbiorców konkurencji. Kim są ci ludzie i jak wypadają w porównaniu z twoimi?

Na początek możesz dowiedzieć się, z kim pokrywają się odbiorcy Twojej konkurencji. Czy są skierowane do podobnych grup demograficznych? Czy są jakieś różnice pomiędzy Waszymi odbiorcami?

Po zidentyfikowaniu pokrywających się odbiorców możesz zagłębić się w szczegóły, porównując skuteczność każdej grupy odbiorców. Jeśli na przykład zauważysz, że jedna grupa odbiorców osiąga lepsze wyniki niż inna, być może będziesz w stanie określić, dlaczego.

Na koniec warto sprawdzić, jak dobrze dopasowani są Twoi odbiorcy. Czy Twoi odbiorcy kierują reklamy na właściwe słowa kluczowe? Czy Twoi odbiorcy odpowiadają Twojej ofercie produktów/usług?

Po przeanalizowaniu badań odbiorców powinieneś całkiem dobrze zrozumieć swoich konkurentów. Teraz nadszedł czas na zbudowanie profili konkurencji!

Twórz kompleksowe profile swoich konkurentów

Teraz, gdy masz już podstawową wiedzę na temat konkurencji, czas stworzyć szczegółowe profile. Celem nie jest sprawienie, by Twoi konkurenci sprawiali wrażenie doskonałych — zamiast tego chcesz podkreślić obszary, w których mogliby się ulepszyć.

Utwórz profil dla każdego konkurenta

Pierwszym krokiem w tworzeniu szczegółowego profilu konkurencji jest podjęcie decyzji, jakie dane chcesz uwzględnić. Istnieją dwie główne opcje:

1. Wskaźniki skuteczności słów kluczowych

Te dane pomogą Ci zrozumieć, jak dobrze Twoja konkurencja radzi sobie z określonymi słowami kluczowymi. Obejmują one takie rzeczy, jak liczba wyszukiwań, pozycja, ruch i współczynnik konwersji.

2. Wskaźniki przychodów

Te wskaźniki dają wgląd w to, jak rentowni są twoi konkurenci. Obejmuje to takie rzeczy, jak przychód na klienta, średnia wartość zamówienia i wartość dożywotnia.
W razie potrzeby możesz także dodać dodatkowe metryki. Niektóre przykłady mogą obejmować:

 • Obecność w mediach społecznościowych
 • Obsługa klienta
 • Marka
 • Projekt strony internetowej
 • Strategia marketingu treści
 • Struktura taryf

Gdy już zdecydujesz się na dane, które chcesz śledzić, musisz zebrać dane z Google Analytics. Do pobierania zalecamy korzystanie z funkcji Statystyki odbiorców
te dane.

Analizuj dane konkurencji i wprowadzaj ulepszenia

Po zebraniu wszystkich danych nadszedł czas na ich analizę. Jakie trendy zauważyłeś? Czy zauważyłeś coś interesującego?
Jeśli tak, to świetnie! Czas podjąć działania. Możesz wykorzystać te informacje, aby ulepszyć swoją witrynę lub firmę.
Jeśli nie zauważyłeś nic ciekawego, nie martw się. To też jest w porządku. Po prostu analizuj, aż zauważysz coś wartego ulepszenia.

Wprowadź zmiany i kontynuuj śledzenie wyników

Po wprowadzeniu zmian na podstawie analizy nadszedł czas, aby zmierzyć ich wpływ. Jak zmieniła się Twoja witryna od czasu wprowadzenia tych zmian?

Jeśli zauważyłeś poprawę, świetnie! Jeśli nie, spróbuj wprowadzić inne zmiany. Testuj dalej, aż znajdziesz to, co działa najlepiej.

Kontynuując testowanie i wdrażanie zmian, w końcu dojdziesz do punktu, w którym będziesz dokładnie wiedział, co należy zmienić, aby uzyskać więcej konwersji. W tym momencie będziesz gotowy do rozpoczęcia kolejnej kampanii!

Przeanalizuj ogólny krajobraz swoich konkurentów

Analiza wsadowa AHREF zapewnia dostęp do ton danych o witrynach konkurencji, w tym uprawnień domenowych, rangi AHREF, liczby domen odsyłających itp. Ale to nie wszystko. Możesz nawet zobaczyć, jakie słowa kluczowe kierują ruch do określonych stron w tych witrynach. Informacje te są niezwykle pomocne, gdy próbujesz dowiedzieć się, na czym skoncentrować swoje wysiłki.

Ale zacznijmy od prostego. Chcemy wiedzieć, jak dobrze radzą sobie nasi konkurenci. Przeanalizujemy więc ich wynik DR.

Funkcję analizy wsadowej znajdziesz w Więcej > Analiza wsadowa. W tym polu możesz wprowadzić do 200 adresów URL. Ustaw swoje preferencje dotyczące protokołu, trybu docelowego i indeksu. Następnie kliknij Analizuj.

Natychmiast zobaczysz listę wszystkich witryn, które wprowadziłeś. Przy każdym z nich obok wyniku DR zobaczysz liczbę.

Im wyższa liczba, tym lepiej. W rzeczywistości większość ludzi uważa wynik DR na poziomie 50+ za całkiem dobry.

Następnie musimy uzyskać ogólny obraz krajobrazu konkurencyjnego. Obejmuje to sprawdzanie, gdzie witryny plasują się pod względem wielu słów kluczowych, jakie to są słowa kluczowe, jaki jest ruch, jaki generują i czy występują jakieś problemy, które mogą mieć wpływ na rankingi.

W tym celu wykorzystamy analizę wsadową Ahrefs. Porównamy to z naszą listą konkurentów i zobaczymy, co się stanie. Oto, co musisz wiedzieć o uruchamianiu analiz wsadowych oraz kroki, które należy wykonać w kolejności:

1. Skorzystaj z opcji konkurencji (duże pole tekstowe u góry), aby dodać domeny, które chcesz przeanalizować. Pamiętaj, aby w każdym wierszu wpisać jedną nazwę domeny.
2. Kliknij liczbę w sekcji „Słowa kluczowe”, aby wyświetlić szczegółową listę słów kluczowych, na które pozycjonuje się konkurencja.
3. Następnie możesz wybrać swoje preferencje, które obejmują to, czy witryna znajduje się w indeksie bieżącym, aktualnym i historycznym.
4. Kliknij narzędzie Uruchom.
5. Poczekaj, aż narzędzie przeanalizuje jednocześnie wszystkie wybrane domeny.

Zbadaj wzrost swoich linków zwrotnych

Popularność linków jest dobrze znanym czynnikiem wpływającym na wydajność Google SERP. Odkryliśmy, że liczba domen odsyłających otrzymywanych miesięcznie miała znaczący wpływ na rankingi.

Jedyne, co musimy zrobić, to dowiedzieć się więcej na temat strategii budowania linków naszej konkurencji.

Aby to osiągnąć, chcemy zacząć od sprawdzenia współczynnika pozyskanych domen odsyłających.

Chcemy zobaczyć, ile nowych witryn z linkami jest pozyskiwanych każdego miesiąca. Aby to zrobić, zakładając, że nadal masz wpisaną witrynę w polu wyszukiwania, kliknij zakładkę Przegląd na lewym pasku nawigacyjnym.

Jeśli nie masz w polu wyszukiwania witryny, którą chcesz sprawdzić, pamiętaj o jej wpisaniu jako pierwszej.

Teraz powinieneś zobaczyć wykres pokazujący liczbę nowych domen odsyłających pozyskanych w czasie (powinien to być drugi wykres po lewej stronie):

To mówi nam dwie rzeczy:

1. Jak często te witryny pozyskują nowe linki?
2. Liczba domen odsyłających, które witryna posiada w swojej poprzedniej historii.

Daje nam to również pojęcie o szybkości łączy w witrynie, a także o tym, ile linków zwrotnych uzyskuje witryna i jak szybko je pozyskuje.

Korzystając z tych informacji, możesz wywnioskować, czy dana witryna 1. Rośnie naturalnie, tak jak powinno, i 2. Czy witryna może zostać poddana negatywnemu atakowi SEO.

Tak czy inaczej, ten wykres pomoże Ci określić, co musisz dalej zrobić na swojej drodze do audytu profilu linków.

Znajdź i pielęgnuj relacje z superfanami, którzy wspierają Twoją firmę

Chcemy współpracować z wpływowymi osobami, które pasjonują się tym, co robisz. Pomogą w rozpowszechnianiu informacji o Twojej marce, wzmocnią Twoje działania marketingowe i zapewnią wartość czytelnikom.

Superfani to ci, którzy kilkakrotnie nawiązali kontakt z naszą konkurencją. Częściej niż inni udostępniają także witryny w przestrzeni. Jeśli chcesz wiedzieć, ile razy ktoś linkował do Twojej witryny, sprawdź nazwy domen odsyłających w Eksploratorze witryny.

Możesz podłączyć ich domenę i sprawdzić metryki ich własnych nazw domen odsyłających na głębszym poziomie. Głębsze wnikanie w dane innych witryn jest czymś, co możesz zrobić w ramach AHREF.

Zobaczysz listę witryn, w których znajdują się linki do Twojej, ale będzie to wymagało trochę kopania. Nie będą to badania typu „natychmiastowa satysfakcja”. Jeśli chcesz znaleźć superfanów, skorzystaj z poniższych kryteriów. Niektóre z tych kryteriów mogą obejmować:

 1. Mieć bloga
 2. Są aktywne
 3. Linki do konkurencyjnych stron internetowych
 4. Korzystaj z influencerów w mediach społecznościowych
 5. Pisz na podobne tematy

Jeśli to możliwe, pisząc treści, które odnoszą się również do tych superfanów, upewnij się, że są oni oznaczeni w Twoich postach w mediach społecznościowych i że w poście jest o nich mowa. W ten sposób szybko dowiedzą się, że są polecane, co może pomóc w zwiększeniu udostępnialności Twojego wpisu w mediach społecznościowych.

Znajdź strony, które są uszkodzone

Słyszałeś kiedyś powiedzenie, że śmieci jednego człowieka są skarbem innego? Cóż, dotyczy to również Internetu. W dzisiejszych czasach nie musisz już tylko szukać uszkodzonych linków; możesz dowiedzieć się, do czego prowadzą te uszkodzone linki.

Na początek załóżmy, że chcesz wiedzieć, na co wskazują strony błędów 404 konkurencji. Możesz wejść do AHREF, podłączyć ich domenę i przejść do sekcji uszkodzonych linków.

Najlepszą rzeczą w AHREF jest to, że pozwala on również przeszukać całą witrynę i sprawdzić, czy witryna konkurencji zawiera uszkodzone linki. Oto jak to zrobić:

Po wprowadzeniu adresu URL witryny konkurencji możesz wybrać opcję „uszkodzone linki zwrotne” pod nagłówkiem „Profil linków zwrotnych”. Możesz także skorzystać z opcji „Uszkodzone linki” pod nagłówkiem „Linki wychodzące”, jeśli szukasz uszkodzonych linków wychodzących.

W następnym oknie zobaczysz listę adresów URL zawierających uszkodzone linki. Kliknięcie każdego linku spowoduje otwarcie nowej karty, w której można wyświetlić odpowiednią stronę.

Pomoże Ci to przeprowadzić głębszą analizę uszkodzonych linków i/lub stron w Twojej witrynie, co pomoże Ci lepiej zrozumieć i zdiagnozować złożone problemy.

Analiza konkurencji to pierwszy krok w kierunku prawdziwej konkurencyjności w SEO

Przeprowadzenie analizy konkurencji może zadecydować o sukcesie lub porażce Twojej kampanii.

Analizując i zagłębiając się w to, co robią Twoi konkurenci, możesz naprawdę określić pewne atrybuty kampanii SEO, które mogą ich pokonać.

A jeśli będziesz mieć oko na konkurencję, możesz dostosowywać się i wprowadzać zmiany, jeśli to konieczne, tak samo, jak oni dostosowują się i wprowadzają zmiany.

Kiedy planujesz stworzyć następną analizę konkurencji?