Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Analiza próbek węgla wydobytych z doliny Timna wskazuje na szkody w przyrodzie spowodowane przez górnictwo miedziowe 3 tysiąc lat

Zbierając i analizując próbki węgla drzewnego, naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie byli w stanie odkryć szkody wyrządzone naturze przez nadmierną eksploatację górnictwa miedzi.

Czy 3 Tysiące lat temu węgiel drzewny był używany jako paliwo do pieców metalurgicznych w dolinie Timna w Izraelu. Przemysł ten bardzo kwitł w XI do IX wieku p.n.e. c.

Analiza mikroskopowa próbek wykazała, że ​​zużycie paliw węglowych pogarszało się z upływem czasu. Co oznacza, że ​​stary przemysł miedziowy w Timnie nie był zarządzany w sposób zrównoważony.

Wraz z nadmierną eksploatacją roślinności droga doprowadziła do zniknięcia zarówno zakładów, jak i przemysłu. Do dziś lokalne środowisko nie do końca się odbudowało.

Wszystkie te ustalenia zostały opublikowane w Raporty naukowe.

Kopalnie króla Salomona

Wcześniejsze znaleziska w dolinie Timna wskazują, że przez 250 lat, między XI a IX wiekiem p.n.e., rozwijał się tam duży przemysł miedziowy. c.

Być może najbardziej znanym określeniem tego kwitnącego przemysłu jest „kopalnie króla Salomona”. Uważa się, że królowie Dawid i Salomon byli zainteresowani tym pustynnym regionem ze względu na miedź. W tamtych czasach był to bardzo cenny metal, ponieważ można z niego wytwarzać brąz. Co więcej, król Salomon zużył duże ilości miedzi do budowy Świątyni w Jerozolimie.

Jednak, jak wykazały ostatnie badania, przemysł ten nie był zrównoważony.

Ekstrakcja próbek węgla drzewnego. Kredyty: Erez Ben-Yosef i projekt Timna Central Valley.

Chociaż przemysł miedziowy Timna był bardzo zaawansowany jak na swoje czasy, nie wiedzieli, jak go właściwie wykorzystać.

Miedź była wydobywana z rudy poprzez wytapianie w glinianych piecach w temperaturze 1200 stopni Celsjusza. Do rozpalania pieców używali węgla drzewnego pochodzącego z powolnego spalania ściętych w tym celu drzew i krzewów.

Ale nadmierna eksploatacja przyrody spowodowała jego zniszczenie, a to zniszczenie doprowadziło do zaniku przemysłu.

Wydobycie miedzi spowodowało szkody w przyrodzie, które wciąż istnieją

Próbki węgla drzewnego pobrano z hałd odpadów przemysłowych w dwóch dużych zakładach produkcyjnych w dolinie Timna. Próbki te zostały następnie przeniesione do laboratorium archeobotaniki TAU.

W sumie zespół zbadał pod mikroskopem elektronowym ponad 1000 próbek węgla drzewnego. Dzięki tej analizie odkryli znaczące zmiany w składzie węgla w miarę upływu czasu.

W szczególności odkryli, że przemysł zaczął używać paliw niższej jakości, takich jak różne krzewy pustynne i palmy. Jest to dowód na to, że branża poszukiwała innych rozwiązań, gdy zasoby się kurczyły.

Naukowcy twierdzą, że stopniowa zmiana zawartości węgla drzewnego była spowodowana nadmierną eksploatacją, która zniszczyła zasoby naturalne.

Dlatego odkrycia pokazują, że szkody w środowisku wyrządzone przez ludzi w dolinie Timna 3000 lat temu wpływają na ten region do dziś.

Bibliografia:

3Tysiące lat temu działalność człowieka zniszczyła roślinność i nieodwracalnie uszkodziła środowisko Doliny Timna: https://phys.org/news/2022-09-lat-human-wegetacja-nieodwracalnie-timna.html

Eksploatacja paliwa i degradacja środowiska w przemyśle miedziowym z epoki żelaza w dolinie Timna w południowym Izraelu: https://www.nature.com/articles/s41598-022-18940-z