Android.Xiny: Czy masz starszego Androida? Uwaga na to „zwierzę”…

Android to sistema operativo telefon komórkowy, który często jest narażony na poważne problemy z bezpieczeństwem. Aby wprowadzić więcej mechanizmów bezpieczeństwa, „szkodniki” w końcu infiltrują sistema, nawet korzystając z „oficjalnych komponentów”, takich jak Google Play, które są częścią ekosystemu Google.

W 2016 roku rozmawialiśmy o złośliwym oprogramowaniu dla Androida.Xiny! To złośliwe oprogramowanie powróciło, jest jeszcze bardziej wydajne i niebezpieczne.

Android.Xiny: Czy masz starszego Androida? Uwaga na

Pod koniec 2019 r. Procedury monitorowania systemu Android zdefiniowane przez firmę Dr.Web powiadomiły o fakcie, że w pliku /system/lib/libc.so nastąpiły zmiany w sistema od wielu klientów.

Ten plik jest jedną z głównych bibliotek systemu Linux, która ułatwia połączenia i podstawowe procedury sistema. Bliższa analiza ujawniła nowe próbki należące do rodziny koni trojańskich Android.Xiny. Według informacji „narzędzia” z Android.Xiny, które są zainstalowane na sistema ofiar, jako pierwsze były w stanie utworzyć pliki tylko do odczytu, a tym samym zwiększyć trudność przeprowadzenia usuwania.

Android.Xiny – złośliwe oprogramowanie atakujące starsze wersje Androida

Android.Xiny e to złośliwe oprogramowanie wykryte w 2015 roku, ale teraz powróciło ono mocniejsze. Spośród nowych „funkcji” najważniejsze jest to, że zawiera mechanizm odinstalowywania fabrycznie załadowanych aplikacji, dzięki czemu istnieje „przestrzeń” do działania i supermoce.

Należy jednak zauważyć, że Android.Xiny koncentruje się na urządzeniach z Androidem, które mają starszą wersję sistema operativo Google, konkretnie mniej niż 5.1.

Android.Xiny: Czy masz starszego Androida? Uwaga na

Na pierwszy rzut oka fakt, że jest on ukierunkowany na starsze wersje, nie wydaje się prawdziwym problemem. Jednak nadal istnieje około 25% wszystkich urządzeń z Androidem 5.1 lub niższy. Innymi słowy 1 w każdym 4 Użytkownicy Androida są podatni na ataki Android.Xiny.

Android.Xiny: Czy masz starszego Androida? Uwaga na to „zwierzę”… 1Według informacji Dr.Web usunięcie tego trojana jest bardzo trudne. W rzeczywistości, po prostu zmieniając sistema/ zmieniając ROM, możesz mieć sistema „Clean”.

Tekst przycisku