Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Apple Carplay vs QNX Car – Bitwa o najlepsze platformy dla Twojego samochodu

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Apple Carplay vs QNX Car – Bitwa o najlepsze platformy dla Twojego samochodu

Prawo mówi, że nie powinniśmy prowadzić pojazdów i pisać SMS-ów, tak samo jak mówi, że nie powinniśmy rozmawiać przez telefon podczas jazdy i ogólnie rzecz biorąc, nic nie powinno nas rozpraszać. Posiadanie smartfona pod ręką zawsze sprawia, że ​​jest to trochę trudne, ponieważ pokusa wykonania połączenia telefonicznego lub uzyskania dostępu do telefonu w celu uzyskania informacji, muzyki i filmów jest dość duża.

I tu z pomocą przychodzą platformy samochodowe, które mają nam ułatwić korzystanie z telefonu, gdy jesteśmy skupieni na drodze. W niektórych przypadkach są to programy, które każdy może zainstalować na swoim urządzeniu, w zależności od używanego systemu operacyjnego; jednak w niektórych innych sytuacjach platforma jest dostarczana z samochodem. Apple CarPlay to nowość na rynku i przez wielu już uznawana za najlepszą platformę dla pojazdów, z której można korzystać, jeśli posiadasz iPhone’a. Ponieważ jednak nie wszyscy korzystają z iOS, postanowiliśmy się temu przyjrzeć Samochód QNXrównież.

W poniższym artykule przyjrzymy się obu systemom oprogramowania, próbując przeanalizować zalety i wady każdego z nich. Dzięki temu dowiesz się dokładnie, co sprawia, że ​​jedno i drugie jest przydatne i co sprawia, że ​​chcemy od nich więcej. To ty musisz ostatecznie zdecydować, czy Apple CarPlay spełni Twoje oczekiwania bardziej niż QNX i odwrotnie.

Apple CarPlay

Apple CarPlay ma rozpocząć się w tym roku i jest przeznaczony wyłącznie dla iPhone’a 5, 5C i 5S. CarPlay można używać w nowych samochodach marek Ford, Hyundai, Chevrolet, Mercedes-Benz, Honda, Jaguar, Toyota i wielu innych. Oprogramowanie umożliwia także używanie iPhone’a jako GPS w celu uzyskania wskazówek i uzyskania dostępu do mapy drogowej; oprogramowanie umożliwia także słuchanie muzyki, wysyłanie i odbieranie wiadomości, odbieranie i wykonywanie połączeń telefonicznych itp.

Niektóre funkcje Apple CarPlay wyposażony jest w:

 • Odtwarzacz multimedialny
 • Odtwarzacz muzyki
 • GPS z mapą drogową i śledzeniem
 • Rozmowy telefoniczne i wiadomości
 • Sterowanie głosowe, a także sterowanie dotykowe i przyciski, sterowanie
 • Obsługuje inne aplikacje, takie jak Spotify, Podcasty i Beats Music
Rekommenderad:  12 sposobów naprawy Map Google, które nie działają na Androidzie lub iPhonie

Wniosek, jaki wyciągnęliśmy z przeglądu możliwości tej platformy, jest taki, że jest ona bardzo wysokiej jakości dla osób korzystających z iPhone’ów. Po pierwsze, oprogramowanie umożliwia użytkownikom odbieranie i wykonywanie dowolnej liczby połączeń telefonicznych bez rozpraszania uwagi.

Po drugie, CarPlay jest również wyposażony w sterowanie głosowe (czyli Siri), dzięki któremu możesz po prostu powiedzieć urządzeniu, co chcesz wiedzieć lub zrobić, bez konieczności korzystania z ekranu dotykowego. Alternatywnie, jeśli chcesz wrócić do korzystania z przycisków i klawiszy oraz wyświetlacza, możesz to łatwo zrobić, zmieniając ustawienia.

Po trzecie, platforma jest wyposażona w świetny system informacyjno-rozrywkowy, który pomaga kierowcom zachować koncentrację i lepiej prowadzić jazdę. Jednocześnie oferuje niesamowite możliwości rozrywki – muzykę, podcasty i filmy, bez nadmiernego rozpraszania i rozpraszania kierowcy. Dlatego CarPlay oferuje tylko podstawy, jeśli chodzi o zabawę, nie dlatego, że nie może zawierać gier lub bardziej złożonych funkcji, ale dlatego, że ma na celu pomaganie klientom w skupieniu się na drodze.

Z drugiej strony, Apple CarPlay nie jest doskonały, podobnie jak większość programów. Jeśli chodzi o wady, ta platforma nie ma ich wiele, ale kilka z nich może Ci przeszkadzać. Przede wszystkim jest to oprogramowanie dostępne wyłącznie dla użytkowników systemu iOS i nie jest dostępne na wszystkie iPhone’y, a jedynie na najnowsze modele smartfonów.

Po drugie, platforma nie jest dostosowana do wszystkich typów samochodów, więc jeśli masz już pojazd, który może nie być przystosowany do CarPlay, możesz nie być w stanie z niego skorzystać. Trzeci aspekt, ale nie najmniej ważny, jeśli chcesz, aby reszta osób na tylnym siedzeniu samochodu cieszyła się CarPlay tak samo jak Ty, może to być trochę trudne, ponieważ nie wszyscy mają to samo wyświetlić przed nimi, na przykład podczas oglądania filmu.

Jednakże, Apple CarPlay ma głównie na celu pomóc kierowcom i kilku osobom w samochodzie cieszyć się muzyką, mając jednocześnie dostęp do informacji o drodze i stanie samochodu oraz umożliwiając każdemu odbieranie połączeń telefonicznych bez użycia rąk. Jeśli szukasz czegoś bardziej złożonego, możesz kontynuować czytanie.

Rekommenderad:  Budowa solidnej strategii zaangażowania klientów w 2023 roku

Powiązane: Najlepsze Apple Aplikacje CarPlay do pobrania

Samochód QNX

Samochód QNX to druga platforma, którą będziemy analizować, ta jest już dostępna dla szerokiej publiczności od 2013 roku. Ta platforma oferuje kontrolę hałasu, systemy głośnomówiące, funkcje informacyjno-rozrywkowe i rozrywkowe. W przypadku tej ostatniej funkcji oprogramowanie akceptuje inne aplikacje na Androida, takie jak Pandora, SoundTracker, TuneIn, 7Digital itp.

!

Jako mała lekcja historii, jest to ten sam system operacyjny, który BlackBerry zakupił w 2010 roku (no cóż, jego wariant), a jego usługi opierają się głównie na systemie UNIX. Do najbardziej pozytywnych aspektów QNX Car należą następujące funkcje:

 • Informacje o pogodzie
 • Możliwość czatu wideo
 • Dostęp do Microsoft – edytora tekstu dla dokumentów oraz prezentera dla .ppt i arkusza kalkulacyjnego dla .xls
 • Aparat do robienia zdjęć
 • Kalkulator
 • Podcasty i opcja słuchania muzyki
 • Opcja czytania książek za pomocą różnych aplikacji (np. Koko Books)
 • Odtwarzacz wideo do oglądania filmów i teledysków
 • Możliwość przeglądania Internetu w poszukiwaniu informacji
 • Infotainment, który powie Ci wszystko, co musisz wiedzieć o stanie samochodu
 • Obsługuje HTML5, aplikacje na Androida, Open GL ES
 • Funkcja GPS z mapą drogową w zestawie
 • Dostęp do gier (m.in.: Crazy Farm, NOVA 2 HD itp.)

Podsumowując, zidentyfikowaliśmy główne zalety posiadania w samochodzie komputera opartego na technologii QNX. Po pierwsze, oprogramowanie akceptuje wiele aplikacji i obsługuje system Android, a także HTML5 i GL ES, dzięki czemu korzystanie z jego funkcji jest łatwe dla większości użytkowników. Oznacza to, że pod względem rozrywki platforma QNX to najlepsze rozwiązanie, jakie możesz mieć w swoim samochodzie.

Po drugie, platforma jest już zintegrowana i dostarczana z samochodem, więc nie musisz się martwić, że nie spełni ewentualnych wymagań technicznych. Jak już zauważyłeś, CarPlay był przeznaczony tylko dla iPhone’ów, a ponieważ nie każdy go ma, QNX ułatwia to, ponieważ nie wymaga podłączania smartfona, aby działał.

Po trzecie, system informacyjno-rozrywkowy jest bardzo mocny, a platforma jest dostępna dla każdego, a nie tylko dla kierowcy. Dostęp do informacji mają wszyscy użytkownicy samochodu – kierowca może sprawdzić stan drogi i przeglądać mapy, a pasażerowie na tylnych siedzeniach mogą oglądać filmy i słuchać muzyki.

Rekommenderad:  Instagram Przypięte komentarze, pozwól użytkownikom wybrać najlepsze komentarze

Platforma nie jest jednak przeznaczona dla klientów takich jak Ty i ja, ale jest przeznaczona dla producentów samochodów. Po pierwsze oznacza to, że zamiast mieć całkowitą kontrolę nad tym, w jaki sposób chcesz korzystać z oprogramowania, czasami z niego nie korzystać, a potem wracać do niego, będziesz polegać na kupowanym samochodzie. Dlatego jeśli samochód jest wyposażony w QNX, będziesz z niego korzystać, ale nie będziesz mógł go usunąć, gdy nie będzie to konieczne. Z drugiej strony, jeżeli posiadasz już samochód i chciałbyś skorzystać z takiej platformy, nie będziesz w stanie jej samodzielnie zamontować.

Po drugie, kolejnym negatywnym aspektem, który zauważyliśmy, jest fakt, że choć oprogramowanie ma pomóc Ci uniknąć rozpraszania uwagi, masz dostęp do edytorów tekstu, gier i narzędzi do przeglądania stron internetowych. Chociaż te funkcje są dostępne tylko dla innych osób korzystających z samochodu – rozrywka na tylnym siedzeniu – hałas i rozproszenie uwagi pochodzące od innych osób mogą również przeszkadzać kierowcy.

Po trzecie, oprogramowania (na razie) nie da się połączyć z telefonem użytkownika, aby pomóc mu w odbieraniu lub wykonywaniu połączeń telefonicznych, nie tracąc z oczu drogi. W ten sposób samochód QNX pełni raczej funkcję urządzenia informacyjno-rozrywkowego, nie dając użytkownikom przyjemności korzystania z telefonu komórkowego w sposób przyjazny dla samochodu. Z wyjątkiem połączeń alarmowych pod numer 911, które QNX umożliwia wykonywanie bezpośrednio z systemu dyspozytorskiego, nawet bez parowania telefonu.

: Na targach MWC 2014 firma QNX nawiązała współpracę z Qualcomm, aby ogłosić swoją nowość Samochód QNX 2.1 aktualizacja który będzie teraz napędzany procesorem Snapdragon 602A. Dzięki temu QNX zyskuje możliwość łączenia się ze smartfonem przez Bluetooth, dostęp do sieci LTE, mapowanie 3D i wiele innych. Samochód QNX 2.1 jest wciąż w toku i będzie dostępny na rynku jeszcze w tym roku.

Table of Contents