Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Apple podwaja poziom prywatności w iOS 14, iPadOS 14 i macOS Big Sur

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Apple podwaja poziom prywatności w iOS 14, iPadOS 14 i macOS Big Sur

Na Światowej Konferencji Deweloperów (WWDC) 2020, Apple miał wiele nowych, ekscytujących ogłoszeń — od przejścia na komputer Mac Apple Silicon do najnowszych wersji swoich systemów operacyjnych: iOS 14, iPadOS 14 i macOS Big Sur. Chociaż ogólnie rzecz biorąc, gigant z Cupertino wprowadził szereg nowych funkcji i ulepszeń wydajności we wszystkich obszarach, jego stanowisko w sprawie prywatności i bezpieczeństwa użytkowników tym razem podwaja się dzięki dodaniu nowych funkcji. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o nowych funkcjach prywatności i bezpieczeństwa dostępnych dla wszystkich Apple system operacyjny.

1. Nowe informacje dotyczące prywatności w systemie macOS Big Sur

Główną funkcją zorientowaną na prywatność w systemie macOS Big Sur jest dodanie zwiększonej przejrzystości i kontroli nad informacjami dotyczącymi prywatności użytkownika. Najnowsza wersja systemu macOS obsługująca obecną i nadchodzącą generację komputerów Mac będzie zawierała etykiety dotyczące prywatności inspirowane stylem odżywiania, które będą zawierać szczegółowe informacje w sklepie App Store w celu poinformowania użytkowników o praktykach dotyczących prywatności aplikacji przed ich pobraniem. W skrócie te statystyki mogą obejmować szczegółowe informacje dotyczące rodzaju danych gromadzonych przez aplikacje – dane kontaktowe, sposób użycia, lokalizację – oraz informacje o tym, czy dane są udostępniane stronom trzecim w celu śledzenia.

2. Raport dotyczący prywatności w przeglądarce Safari

Nowa funkcja Raportu prywatności, dostępna w systemie macOS Big Sur w przeglądarce Safari, ma na celu zapewnienie wglądu w sposób, w jaki Safari chroni dane przeglądania użytkowników w Internecie. Dzięki temu użytkownicy mogą teraz uzyskać raport o różnych modułach śledzących witryny, które przeglądarka sama zablokowała — za pomocą jednego kliknięcia. Co więcej, wykorzystując możliwości rozszerzenia, które stanowi nową aktualizację przeglądarki Safari, użytkownicy mogą decydować, z którymi witrynami internetowymi może współpracować rozszerzenie Safari. Daje im to w ten sposób większą kontrolę nad danymi udostępnianymi przez te rozszerzenia.

3. Ulepszone funkcje prywatności w iOS 14 i iPadOS 14

Nowe ulepszone funkcje prywatności, które mają pojawić się zarówno w iPadOS 14, jak i iOS 14, zapewniają użytkownikowi końcowemu większą przejrzystość i kontrolę nad sposobem przetwarzania jego danych osobowych przez różne aplikacje. Dla tego, Apple prosi twórców aplikacji o przesyłanie samodzielnie zgłaszanych praktyk w zakresie ochrony prywatności, które umieszcza na stronach produktów aplikacji w sklepie App Store, aby zapewnić użytkownikom wgląd w sposób, w jaki aplikacja wykorzystuje ich dane. Aby wszystko było proste, firma poprosiła programistów o przesyłanie raportów w prostym i łatwym do zrozumienia formacie, eliminując w ten sposób wszelkie niejasności dotyczące ich polityki wykorzystania danych. Jeśli chodzi o śledzenie użytkowników, nowe funkcje będą wymagały od programisty uzyskania wyraźnej zgody użytkowników przed ich śledzeniem.

Co więcej, ulepszone funkcje prywatności oferują również użytkownikom opcję udostępnienia twórcy aplikacji rodzaju lokalizacji. Użytkownicy mogą teraz udostępniać swoją przybliżoną lokalizację – jeśli mają wątpliwości co do zasad korzystania z danych aplikacji – lub zdecydować się na udostępnienie swojej dokładnej lokalizacji – jeśli chcą.

4. Wskaźnik aparatu i mikrofonu na iPhonie i iPadzie

Podobnie jak w przypadku ulepszonych funkcji prywatności, kolejnym ważnym dodatkiem w iOS 14 jest wskaźnik na pasku stanu, który wydaje się być inspirowany tym, który można znaleźć na komputerze Mac. Zasadniczo wskaźnik to pomarańczowa kropka pojawiająca się na pasku stanu, gdy aplikacja korzysta z przedniego aparatu lub mikrofonu urządzenia. W ten sposób pomagamy Ci określić, która aplikacja potajemnie próbuje uzyskać dostęp do przedniej kamery lub mikrofonu.

Wraz z ogłoszeniem szeregu funkcji zapewniających prywatność we wszystkich swoich systemach operacyjnych, Apple po raz kolejny podtrzymał swoje twierdzenia dotyczące prywatności i bezpieczeństwa użytkowników. Zwłaszcza w czasach, gdy niektóre z największych konglomeratów technologicznych spotykają się z ostrymi atakami za lekkomyślne zachowanie i zasady związane z uczciwym wykorzystaniem danych prywatnych użytkowników.

Table of Contents