Apple prowadzono dochodzenie w Europie w sprawie domniemanych naruszeń przepisów UE

Komisja Europejska wszczęła dwa dochodzenia dla Apple za rzekome naruszenie reguł konkurencji w Unii Europejskiej, dotyczące jej sklepu internetowego z aplikacjami i usługami płatności mobilnych.

Ogłoszenie zostało ogłoszone dziś rano, a dochodzenia toczą się w związku ze skargami do Brukseli, podobnie jak w przypadku przedstawionym rok temu przez Spotify.

Apple  prowadzono dochodzenie w Europie w sprawie domniemanego naruszenia reguł konkurencji UE

Apple badane w Unii Europejskiej

Komisja Europejska poinformowała dziś rano, że wszczęto dochodzenia Apple sprawdzić, czy reguły Apple stosowane do twórców w dystrybucji aplikacji za pośrednictwem App Store naruszają lub nie reguły konkurencji Unii Europejskiej. Ponadto istnieje również przypadek dotyczący usługi Apple Pay co może również łamać zasady wspólnotowe.

Jeśli chodzi o App Store, Komisja Europejska musi wyjaśnić nałożenie Apple aby aplikacje były dostępne tylko w sklepie z aplikacjami. W ten sposób hodowcy nie mogą sobie pozwolić na tańsze alternatywy.

Apple  prowadzono dochodzenie w Europie w sprawie domniemanych naruszeń przepisów UE

W 2019 r. Spotify złożyło skargę na Apple z organami Unii Europejskiej, która uzasadniła obecne dochodzenia.

Ponadto dostęp do usługi Apple Pay zostanie odmówiony niektórym operatorom przez Apple, co doprowadzi do drugiego dochodzenia. Według Komisji obecne warunki usługi mogą zakłócać konkurencję i zmniejszać możliwości wyboru i innowacji ”.

Ważne jest, aby zasady Apple nie odmawiaj konsumentom korzyści płynących z nowych technologii płatności, w tym lepszego wyboru, jakości, innowacji i konkurencyjnych cen

Oto wypowiedź Margrethe Vestager, wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej w tym przypadku. Będziemy zwracać uwagę na rozwój tego dochodzenia.