Apple rzucić okiem na sporne granice po kontrowersyjnym incydencie na Krymie

Apple rzucić okiem na sporne granice po kontrowersyjnym incydencie na Krymie 1

Zeszły tydzień, Apple podjęła kolejny kontrowersyjny ruch, gdy uległa presji ze strony rządu rosyjskiego, aby ponownie oznaczyć swoje mapy i aplikacje pogodowe w celu zidentyfikowania Krymu jako części terytorium Rosji na rosyjskich iPhone'ach.

To ostatnia decyzja Apple sprawia, że ​​wydaje się, że jest to zgodne z żądaniami obcych mocarstw, które chcą kształtować świat według własnych upodobań. W tym przypadku chodziło o to, że Rosja uważa Krym za część swojego terytorium po aneksji go od Ukrainy w 2014 r. Niestety, większość ludzi na Krymie nie zgadza się, podobnie jak USA, Unia Europejska i większość innych demokratycznych narody.

Żeby było jasne, Apple dokonał zmiany tylko na rosyjskich iPhone'ach, ale pod pewnymi względami jest to nawet bardziej rażące, ponieważ tworzy to, co niektórzy słusznie nazywają „regionalizacją faktów” – orwellowski rodzaj idei, że prawda jest nie tylko subiektywna w stosunku do miejsca, w którym ją oglądasz od, ale zdefiniowany przez każdego, kto ma władzę.

Przyjmowanie „Głębszego wyglądu”

Jednak w odpowiedzi na różne krytyki tej decyzji Apple poinformował teraz BBC, że sprawdza, jak obsługuje sporne granice w swojej aplikacji Mapy.

Jednak nie jest do końca jasne, co to oznacza, ponieważ Apple rzecznik powiedział, że recenzja może faktycznie spowodować więcej zmian, a nie mniej, co oznacza, że ​​wkrótce możemy wprowadzić inną rewizjonizm geograficzny. Jedno jest pewne, że to nie znaczy, że Apple zamierza cofnąć swoją decyzję dotyczącą Krymu, ponieważ firma nalega, aby przede wszystkim przestrzegała rosyjskiego prawa.

Sprawdzamy prawo międzynarodowe, a także odpowiednie prawo USA i inne przepisy krajowe przed ustaleniem etykiet na naszych Mapach i wprowadzamy zmiany, jeśli wymagają tego przepisy prawa.

Apple

W oświadczeniu dla BBC Apple podkreślił, że nie wprowadził żadnych zmian Apple Mapy dotyczące Krymu poza Rosją, ale zmiany w sposobie oznaczania tego obszaru wewnątrz Rosji musiały zostać wprowadzone w celu zachowania zgodności z rosyjskim prawem, co w rzeczywistości powoduje, że oznaczanie Krymu jako części Ukrainy jest przestępstwem.

Szczerze mówiąc Apple, firma faktycznie opierała się zmianie z rządem rosyjskim od kilku miesięcy, mając nadzieję, że po prostu utrzyma Krym jako „niezdefiniowane terytorium”, które nie należy do żadnej konkretnej osoby. Wydaje się, że Google Maps do tej pory nie stosowało tego podejścia, wymieniając je jako „sporne terytorium”, jednak Google prawdopodobnie ma mniejszą stawkę w Rosji niż Apple robi to, ponieważ sprzedaż fizycznych produktów nie jest nawet bliska podstawowej działalności giganta wyszukiwania.

Naturalnie, Apple musi przestrzegać lokalnych przepisów w krajach, w których chce prowadzić działalność, ale jasne jest, że staje się to poważnym minusem prowadzenia działalności w miejscach rządzonych przez opresyjne reżimy. Chociaż kilka lat temu najbardziej kontrowersyjne kwestie, które Apple musiał poradzić sobie z takimi krajami jak Chiny, a aplikacje były blokowane w Chines App Store i zmuszone do przechowywania danych iCloud dla chińskich użytkowników na państwowych serwerach, popularność AppleIPhone w połączeniu z bardziej burzliwą polityką na całym świecie Apple w znacznie trudniejszych sytuacjach, w których przepisy prawne często zmuszają firmę do działania wbrew jej ustalonym zasadom, na przykład w ostatnim sporze dotyczącym aplikacji HKmap Live w Hongkongu lub partnerstwach, które mogą zagrozić prywatności użytkowników.