TEN Apple wprowadził Stage Manager jako sposób na jeszcze większą użyteczność iPadów i samego iOS. To całkowicie zmienia sposób, w jaki użytkownicy będą korzystać z obecnych aplikacji, aby wielozadaniowość była jeszcze bardziej obecna i dostępna.
Jedną ze specyfikacji Stage Managera była obecność SoC M1 na iPadach, co wielu twierdziło, że jest nielogiczne. Zamówienia na Apple ponownego przemyślenia tego wyboru było wiele, a firma wydaje się słuchać użytkowników. Więc Stage Manager dotrze nawet do niektórych starszych iPadów.
TEN Apple oszczędza na iPadOS 16.1 pojawienie się wielu nowych funkcji, które zaprezentował dla iPadów na WWDC 2022. Ten ruch został przełożony na tę wersję ze względu na pewne problemy z nową wersją i oczekiwanymi funkcjami.
Ponieważ ta wersja coraz bardziej zbliża się do rzeczywistości, gigant z Cupertino ma coś nowego do zaoferowania użytkownikom starszych iPadów. Nie jest to ogólny rozkład, ale użycie Stage Managera zostało rozszerzone na nowy sprzęt.
Zmienia się to wraz z najnowszą wersją beta deweloperów iPadOS 16, która właśnie została wydana. teraz Apple sprawia, że Stage Manager współpracuje z kilkoma starszymi urządzeniami: będzie działać na 11-calowym iPadzie Pro (pierwszej generacji i nowszych) oraz 12-calowym iPadzie Pro,9 cale (trzeciej generacji i nowsze).
W szczególności będzie dostępny w modelach 2018 i 2020, które wykorzystują SoC A12X i A12Z, a nie tylko M1.
W starszych modelach iPada Pro brakuje jednak jednej godnej uwagi funkcji – Stage Manager będzie działał tylko na ekranie iPada. Nie będzie można rozszerzyć prezentacji na monitorze zewnętrznym.
Oczywiście ta nowość nie jest bezwarunkowa, ale to właściwie zrozumiałe. TEN Apple zainstalować Stage Manager na starszych iPadach, ale nie daje im to możliwości korzystania z tej funkcji przy podłączonym monitorze zewnętrznym.
Stage Manager to główna nowość nowego iPadOS 16.1, ale jego pojawienie się na iPadach nie było spokojne. macOS Ventura będzie miał podobną funkcjonalność, co pozwoli na nowe przybliżenie między nimi 2 systemy, coś, czego wielu chciało od wielu lat. TEN Apple chciał pokazać swoją przydatność i dlatego pokazał zalety.
Wprowadziliśmy Stage Manager jako zupełnie nowy sposób na wielozadaniowość z wyskakującymi oknami o zmiennej wielkości na ekranie iPada i na zewnętrznym wyświetlaczu, z możliwością uruchamiania do ośmiu aplikacji w czasie rzeczywistym i na ekranie w tym samym czasie.
Zapewnienie obsługi wielu wyświetlaczy jest możliwe tylko przy pełnej mocy iPadów opartych na M1. Klienci posiadający iPada Pro 3. i 4. generacji wyrazili duże zainteresowanie możliwością wypróbowania aplikacji Stage Manager na swoich iPadach.
W odpowiedzi nasze zespoły ciężko pracowały, aby znaleźć sposób na dostarczenie jednoekranowej wersji dla tych systemów, obsługującej do czterech aplikacji w czasie rzeczywistym i jednocześnie na ekranie iPada.
Coś, co najwyraźniej przeszło niezauważone, to początkowe ograniczenie Menedżera etapów podczas jego uruchamiania. Nawet iPady z SoC M1 otrzymają połączenie z zewnętrznym wyświetlaczem dopiero później, w aktualizacji, która zostanie wydana jeszcze w tym roku.