Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

AppleEwolucja systemu Mac OS X na przestrzeni lat

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: AppleEwolucja systemu Mac OS X na przestrzeni lat

ApplePlatforma desktopowa ma historię, z której można być dumnym i począwszy od 1984 roku, prawie 30 lat temu, firma z Cupertino wyprodukowała stabilny system, który później przekształcił się w system Mac OS, a następnie słynny X.

Choć droga była dość wyboista, Apple udało się przekształcić całkiem standardową platformę w coś, co zainspirowało także inne firmy, w tym Microsoft i jego firmy Windows rodzina. Dzisiaj wyruszamy w krótką podróż, aby przypomnieć sobie, jak Mac OS ewoluował na przestrzeni lat.

Jak stwierdził sam Steve Jobs: ApplePlatforma desktopowa została stworzona poprzez zapożyczenie koncepcji dostępnych już w przyrodzie i świecie ludzi, a wszystko to zostało przygotowane z myślą o ładnym, stylowym wyglądzie dla użytkownika końcowego. Choć założyciel firmy przeżył już wcześniej trudne chwile Apple stać się tym, czym jest dzisiaj, ślady Steve’a Jobsa można dostrzec w każdej wersji, aż do jej przeminięcia i, miejmy nadzieję, nawet później.

Applepierwsze kroki

Wszystko zaczęło się od Applepierwszy komputer osobisty Macintosh, Model 128 tysktóry był obsługiwany przez oprogramowanie systemowe 1.0 lub Systemu 1jak większość ludzi o tym wówczas wiedziała. Apple przełamał lody, wprowadzając pierwszy system desktopowy, który opierał się na graficznym interfejsie użytkownika, a nie na nudnej linii poleceń, jak w MS-Dosie. System posiadał także aplikację Finder służącą do zarządzania plikami oraz sterownik do komunikacji z drukarką.

W ciągu najbliższych trzech lat Apple wymyślił się na nowo dzięki wersji 2, 3 I 4, który wprowadził kilka całkiem podstawowych funkcji, takich jak polecenie zamknięcia, obsługę bardziej rozwiniętego sprzętu i więcej sterowników. Wielozadaniowość została wprowadzona dopiero w System 5 i aż do System 7w 1991 r., Apple pracował tylko nad pakietem zgodności wewnętrznej i próbował uzyskać AppleTalk pracujący.

System 7 był jednocześnie ostatnim poważnym remontem wcześniej Apple zdecydowała się sprzedawać swoją platformę komputerową jako Mac OS. Wersja ucierpiała 5 godne uwagi modyfikacje, w których Apple odnowiono interfejs użytkownika, aby konkurować z nowo powstającym Microsoftem Windows i przygotować się do korzystania z Internetu. Oprócz tych ulepszeń wprowadzono szeroką gamę nowych funkcji:

 • Apple menu stało się bardziej ogólne
 • AppleScript – język skryptowy do automatyzacji zadań
 • 32-bitowy QuickDraw – z obsługą obrazowania „true color”.
 • TrueType – standardowa czcionka konturowa
 • Kosz został przeprojektowany, aby zachować usunięte pliki po ponownym uruchomieniu systemu, a także zaimplementowano polecenie Opróżnij Kosz
 • Obsługa pamięci wirtualnej
 • Adresowanie pamięci 32-bitowej
 • Panel sterowania pamięcią
 • Wbudowana wielozadaniowość w trybie współpracy
 • Aliasy, funkcja podobna do skrótów
 • Menedżer rozszerzeń

Pierwsze ślady Mac OS

W 1997, Apple urodził się Mac OS 7.6co w zasadzie było 7.6 wersja oprogramowania. Nowa nazwa została nadana ze względu na bardziej przyjazne rynkowi podejście i licencjonowanie platformy. Z 7.6 obsługa wielu komputerów Mac została porzucona, a system operacyjny można było uruchomić tylko na 32-bitowych czystych ROMach. Kilka miesięcy później, 26 lipca (krótko po powrocie Steve’a Jobsa), narodził się pierwszy prawdziwie Mac OS: wersja 8.

Początkowo projektowany jako Mac OS 7.7ósma wielka wersja Applekomputer stacjonarny zakończył rynek klonowania komputerów Macintosh i ponownie wprowadził niektóre porzucone funkcje z Projekt Coplanda pozostawiając jądro platformy nietknięte. Wśród ulepszeń dodano wielowątkowy Finder, który zapewnia lepszą wielozadaniowość, a pliki można teraz kopiować w tle i podczas Apple przyzwyczaił swoich klientów, interfejs użytkownika został po raz kolejny odnowiony. Wprowadzono tutaj motywy, zwane także skórkami, wraz z nowym panelem sterowania.

System operacyjny Mac 8 faktycznie było Applezbawienia, ponieważ 4.2 milion egzemplarzy sprzedanych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy pomogło firmie wyjść z udaru finansowego. Biorąc pod uwagę jego popularność, Apple stworzył kilkoro rodzeństwa aż do 8.7, które ogólnie zmodyfikowało platformę, naprawiając kilka błędów, wprowadza drobne modyfikacje do GUI i ulepszenia przełącznika aplikacji. W 8.5, Apple rozwiązano problemy z szybkością i stabilnością, migrując kod 68 do architektury PowerPC.

23 października 1999 r. w systemie Mac OS 9 został wydany. Nastąpiło to w wyniku ciągłej ewolucji oprogramowania i poczyniło pierwsze kroki w bardziej zaawansowanym świecie, wprowadzając wczesną implementację obsługi wielu użytkowników. Chociaż kroki były niezdarne, Mac OS 9 umożliwiło współdzielenie danych pomiędzy kilkoma użytkownikami, przy jednoczesnym lepszym wykorzystaniu pamięci systemowej i oferowaniu zaawansowanego zarządzania.

The era aktualizacji urodził się również z systemem Mac OS 9platforma, z której po raz pierwszy skorzystano AppleCentrum aktualizacji oprogramowania, w którym można znaleźć i zainstalować aktualizacje systemu operacyjnego i sterowników. Programiści otrzymali także pomoc we wsparciu nowej platformy, udostępniając nowe interfejsy API dla systemu plików i ulepszenia obsługi, które umożliwiły natywne uruchamianie aplikacji w nadchodzących wersjach, bez większych problemów. Inne godne uwagi dodatki:

 • Ulepszona obsługa sieci bezprzewodowej AirPort
 • Ulepszona wyszukiwarka Sherlock z nowymi wtyczkami
 • AppleScript umożliwił teraz kontrolę protokołu TCP/IP i sieci
 • Szyfrowanie plików w locie dzięki technologii podpisywania kodu i pęku kluczy
 • Sieć zdalna
 • Pakiety serwerów plików

Mac OS X

Począwszy od nowego tysiąclecia, Apple skorzystał z nowo zakupionej firmy Następny i opracował Mac OS X, wersję platformy zbudowaną wyłącznie w oparciu o Unix. Chociaż firma wypuściła wersję Mac OS X Server w 1999 r., nowa generacja była powszechnie znana po 2000 r., kiedy to Apple postanowili nazwać je imionami dużych kotów.

10.0 Gepard

Pojawił się w kwietniu 2001 r., Mac OS X 10.0 był raczej dowodem na to Apple mógłby dostarczyć użyteczny system operacyjny z graficznym interfejsem użytkownika stworzonym dla komputerów Macintosh na platformie UNIX. Wprowadził dzisiejszy Dock (w kształcie 2D) i całkowicie zmienił sposób uruchamiania aplikacji w systemie Mac OS. Dostarczono także linię Terminal wraz z klientem poczty e-mail i aplikacją Książka adresowa. System operacyjny miał nowy edytor tekstu, pełną obsługę wielozadaniowości z wywłaszczaniem, OpenGL i chronioną pamięć.

Dobrze znany Interfejs wodny wprowadzono również tutaj, wraz z natywną obsługą plików .PDF, ale niektórzy użytkownicy uznali tę wersję za nieco niestabilną. Wydawało się, że przy skomplikowanych konfiguracjach sprzętowych Cheetah był pełen krytycznych błędów, które powodowały częste awarie jądra, podczas gdy zupełnie nowy interfejs uruchamiał aplikacje z błyskawiczną szybkością i gwałtownie spadającą wydajnością.

10.1 Puma

Puma była bardzo potrzebnym odświeżeniem pod względem stabilności i dostępności, udostępniając na tablecie takie funkcje, jak nagrywanie CD i odtwarzanie DVD. Uruchomiona we wrześniu 2001 roku aktualizacja była udostępniana bezpłatnie i prezentowana przez samego Steve’a Jobsa.

Puma przyszła z szeroką gamą ulepszenia wydajności, ponad 200 nowych sterowników drukarek, ulepszony AppleScript umożliwiający lepsze dostosowanie interfejsu oraz nowe narzędzia do przechwytywania obrazów z aparatów cyfrowych i skanerów. Mac OS X 10.1 był także pierwszym produktem z serii „X”, który był używany jako domyślna opcja rozruchu przez Apple a także ostatni, który po uruchomieniu uwzględnia twarz Happy Mac.

Niestety nawet Puma spotkała się z krytyką ze strony użytkowników, którzy twierdzili, że to tylko niewielka aktualizacja pod względem funkcjonalności i nie tylko Apple nadal miał dużo do zrobienia w zakresie wydajności.

10. 2 Jaguar

Apple pogłaskał złoto dzięki Jaguarowi, pierwszej naprawdę popularnej wersji systemu Mac OS X. Oferowana była wersja z 2002 roku zauważalna poprawa wydajności, lepsze opcje drukowania i wprowadzono grafikę Quartz Extreme. Oprócz wersji Digital dodano także odpowiednik protokołu AppleTalk w protokole TCP/IP oraz pakiet iLife Hub wystąpili po raz pierwszy. Zmiany zaszły także w stacji dokującej, w której znajdowała się teraz ikona iPhoto, a iTunes zmienił jej kolory na fioletowe. Jeśli chodzi o interfejs użytkownika, Apple zmodyfikowałem motyw Aqua dodając szczyptę przezroczystości aluminium.

Być może najmądrzejszy ruch Apple co zrobiłem z Jaguarem, było wprowadzenie Safari, własną przeglądarkę firmy, jako opcję zapasową na wypadek, gdyby Microsoft zaprzestał używania przeglądarki Internet Explorer na komputerach Mac. Kilka tygodni później Microsoft zgodnie z przewidywaniami wycofał obsługę IE, a użytkownicy zostali zmuszeni do przejścia na przeglądarkę Safari.

10.3 Pantera

Panther została opisana jako znacznie szybsza niż poprzednie generacje i wreszcie jako pierwsza wersja X, która mogła przewyższyć Mac OS 9. Całość wydawała się bardzo szybka i użyteczna, a większość błędów związanych z udostępnianiem plików i problemami z siecią została rozwiązana. W Finderze wprowadzono nowy pasek boczny, który pomaga w nawigacji na dysku, a wygląd Aqua został prawie całkowicie zastąpiony motywem Brushed Aluminium.

Ponadto, Szybkie przełączanie użytkowników został zaimplementowany w systemie Mac OS X 10.3 a kolor tła iTunes został zmieniony na zielony. Apple wprowadził także iChat AV jako wczesną implementację FaceTime i QuickTime, która obsługuje teraz kodeki wysokiej rozdzielczości. Do systemu operacyjnego dodano także sposób tworzenia sieci VPN opartych na SecureID podczas komunikacji z firmami Microsoft Windows.

10.4 Tygrys

Uruchomiony w 2005 roku, Mac OS X 10.4 Tygrys był najtrwalszym kotem, pozostając główną wersją przez następne dwa i pół roku. Przetrwał przejście komputerów Mac z procesorów PowerPC na procesory Intel i udostępnił publicznie Dashboard. Ta funkcja jest podobna w przypadku akcesoriów biurkowych z klasycznego systemu Mac OS, które zastąpiły Sherlock Find za pomocą Spotlight.

Prawdopodobnie ApplePierwsza oznaka obecności Siri pojawiła się wraz z Tigerem i funkcją VoiceOver, która pozwalała użytkownikowi powiększać określone elementy i opisywać, co dzieje się na ekranie, za pomocą głosu generowanego komputerowo. Ponadto funkcja ta oferowała polecenia głosowe i ulepszoną nawigację za pomocą klawiatury. Wprowadzono także szeroką gamę zastosowań:

 • Automator
 • Grafer
 • Słownik
 • Kwarcowy kompozytor
 • Laboratorium Au
 • Panel

Interfejs użytkownika również nieznacznie ucierpiał, m.in Apple zmiana paska menu znajdującego się na górze ekranu tak, aby zawierał przycisk Spotlight w prawym górnym rogu, podczas gdy samo menu miało gładszą, przypominającą szkło teksturę.

10.5 Lampart

Leopard był jedyną uniwersalną wersją binarną systemu OS X, którą można było zainstalować na komputerach Mac z procesorem Intel lub PowerPC. Urodzony w 2007 roku system operacyjny w pełni obsługiwał aplikacje 64-bitowe i przekompilował główne procedury dla Intela, rezygnując jednocześnie z obsługi trybu klasycznego.

w 10.5 Mac przedstawił także Oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych Time Machine, oferując użytkownikom możliwość zachowywania plików za pomocą eleganckiego i przyjaznego interfejsu. W tym wydaniu Apple upewnił się, że Spotlight działa tak, jak powinien, i firma wprowadziła nowe funkcje, takie jak narzędzie wirtualnego pulpitu i Boot Camp, dla tych, którzy chcą wdrożyć Windows na swoich komputerach Mac wraz z 300 innymi:

 • Udoskonalenia pulpitu nawigacyjnego
 • Aplikacja słownikowa, która może przeszukiwać Wikipedię
 • Przeprojektowany Finder
 • Safari 3
 • Rozszerzona obsługa języków dla 18 języków

Jeśli chodzi o ogólne wrażenia, w Leopardzie dominowało kosmiczne tło z subtelnie cieniowanym szarym motywem, podczas gdy ikona iTunes ponownie zmieniła kolor na niebieski. Zgłoszono niewiele błędów, więc wersja została ogólnie dobrze przyjęta.

10.6 Pantera śnieżna

Apple wypuścił Snow Leopard w 2009 roku jako drobną, ale potrzebną aktualizację, która została dostarczona za jedyne 29 dolarów, co bezpośrednio wynikało z przewidywanego interesu ogólnego. Apple nie wprowadził w tym wydaniu nowych funkcji, zmienił jedynie istniejące aspekty związane z kompatybilnością i kilkoma ulepszeniami wydajności.

Snow Leopard był pierwszą wersją działającą wyłącznie na komputerach Mac z procesorem Intel i tą samą, która wprowadziła obsługę gładzika w zwykłych komputerach stacjonarnych. W tej wersji pakiet iLife znalazł się w Docku wraz z przeprojektowaną ikoną iTunes, podczas gdy AppleTalk został wycofany na rzecz standardowego protokołu TCP/IP.

Wprowadzono ogólne modyfikacje kilku funkcji, począwszy od Boot Camp, który obsługiwał więcej typów partycji, a kończąc na ulepszeniach VoiceOver, TimeMachine i wielu innych.

10.7 Lew

Era Lwa rozpoczęła się w 2010 roku i dobiegła końca 250 nowych lub zmienionych funkcji, a także zauważalne zmiany w interfejsie użytkownika. Elementy motywu Aqua, takie jak przyciski i paski postępu, zostały przeprojektowane, a zaimplementowano efekty animacji umożliwiające zmianę rozmiaru windows. Pulpit nawigacyjny ma teraz swoje własne miejsce i nie unosi się wokół pulpitu, podczas gdy zakładki wydają się być wsunięte i przyciemnione po wybraniu.

Apple udoskonalono także książkę adresową, AirDrop, automatyczne zapisywanie, automatyczną korektę, FileVault, książkę czcionek 3, iChat, obsługa języków, klient poczty i wiele innych. FaceTime jest teraz dostarczany w pakiecie z Lionem, a Safari i Terminal otrzymały tryb pełnoekranowy. Ku rozczarowaniu większości użytkowników, opcja Zapisz jako została wyłączona i zastąpiona funkcjami Duplikuj i Przywróć, a Java i Adobe Flash Player przestały być dostarczane z samym systemem operacyjnym.

10.8 Lew górski

Prawie miesiąc temu, Apple przedstawił najnowsze Wersja Mac OS X o nazwie Mountain Lion. Klient ma 10 nowych, imponujących funkcji, które mogą odbiegać od nawet najbardziej Windows-przekonany fan. Wśród listy wspomnieliśmy o nowym Centrum powiadomień, Power Nap, uniwersalnym uwierzytelnianiu, obsłudze dokumentów w iCloud, udostępnianiu ekranu i dublowaniu ekranu, integracji z mediami społecznościowymi, zaawansowanych kopiach zapasowych, aplikacjach zwiększających produktywność, dostępności i oczywiście wyglądzie.

Chociaż Apple wykonał całkiem niezłą robotę i przeniósł niektóre funkcje obecnie dostępne w iOS 5, wersja była bardzo krytykowana, ponieważ zużywała baterię dwa razy szybciej. Wersję można również zainstalować na ograniczonej liczbie maszyn, ale biorąc pod uwagę jej atrakcyjną cenę i fakt, że jest jeszcze na wczesnym etapie gry i Apple powinna wkrótce wydać poprawki, możemy śmiało założyć, że jest to najatrakcyjniejsza wersja jak dotąd.

Czego można się spodziewać po przyszłości

Bez pytania, Apple przenosi swoje platformy w stronę chmury, gdzie istnieją usługi wieloplatformowe i wsparcie dostarczania usług na wielu urządzeniach. Świat komputerów stacjonarnych dostosuje się do wytycznych dotyczących urządzeń mobilnych i w pewnym sensie zwykłe komputery PC staną się bardziej podobne do tabletów i smartphones.

AppleOczekuje się, że system operacyjny komputerów stacjonarnych zostanie w przyszłości odchudzony i będzie miał dostęp tylko do niektórych funkcji w trybie offline, a jego główna zaleta będzie widoczna tylko po podłączeniu do sieci. Dowody na te twierdzenia można zobaczyć na każdym kroku, a usługi iCloud rozwijają się w miarę upływu czasu.