Archiwum internetowe musi zamknąć „National Emergency Library” po pozwie o piractwo

Internetowe Archiwum stworzyło inicjatywę „National Emergency Library”, alternatywną cyfrową bibliotekę alarmową w stosunku do Open Library, dla użytkowników z całego świata w celu uzyskania dostępu do wypożyczonych książek podczas kwarantanny koronawirusowej. Jednak dostęp do milionów książek za darmo, wygenerował to czterech wydawców pozwie platformę za piractwo.

Awaryjna wirtualna biblioteka, utworzona przez Internet Archive podczas zamknięcia dla koronawirusa, zostanie zamknięta w nadchodzących tygodniach, gdy czterech dużych wydawców złożyło pozew przeciwko platformie o naruszenie praw autorskich.

1,4 miliony książek w formacie cyfrowym

W ramach inicjatywy mającej na celu poprawę doświadczenia użytkowników, którzy nie mogliby uzyskać dostępu do bibliotek publicznych z powodu ograniczenia przez koronawirusa, udostępniono Archiwum Internetowe 1,4 Miliony książek w formacie cyfrowym, które były częścią jego projektu Open Library, ale z wariantem, że zawiesił listy oczekujących w procesie wypożyczania.

Obecnie, w ramach projektu Open Library, działa jako biblioteka publiczna, w której pożyczają kopie zeskanowanych książek z oryginalnych kopii, ten projekt istnieje od 2006 roku. Aby kontrolować liczbę pożyczek i skanów, Archiwum Internetowe używa sistema Kontrolowane pożyczki cyfrowe.

W tym sensie i ze względu na obecną sytuację IA zdecydowała się zwolnić ten proces, aby „Ci, którzy są zmuszeni do nauki w domu i nie mieli dostępu do bibliotek publicznych, mogą nadal korzystać z potrzebnych im materiałów”.

Właśnie dlatego Archiwum Internetowe wyeliminowało listy oczekujących, aby zarejestrowani użytkownicy mogli szybko wypożyczać książki. Zgodnie z oczekiwaniami wydawcy nie zgodzili się i wydali list publiczny wyrażając swoje niezadowolenie.

Popyt na dużych wydawców

Znani wydawcy, tacy jak Penguin Random House i HarperCollins, wraz ze Stowarzyszeniem Wydawców Książek złożyli pozew, twierdząc, że wypożyczenie książek przez Bibliotekę Internetową jest „Masowe naruszenie praw autorskich”.

Archiwum internetowe skanuje książki od początku do końca, publikuje pełne archiwa cyfrowe na swojej stronie internetowej i prosi użytkowników o dostęp do nich bezpłatnie, rejestrując ich stronę internetową.

Skala naruszenia opisanego w skardze sprawia, że ​​Archiwum Internetowe jest jedną z największych na świecie stron piractwa książkowego.

Podczas gdy IA działa jako wirtualna biblioteka publiczna, powodowie argumentowali, że w przeciwieństwie do nich, Internet Archive nie ma licencji ani nie wypłaca tantiem wydawcom, powodując w ten sposób rozdrażnienie wśród powodów.

Ze swojej strony Brewster Kahle, założyciel Internet Archive, odpowiedział na żądanie, zapewniając, że:

Podobnie jak biblioteka, Archiwum Internetowe kupuje i wypożycza książki, jak to zawsze robią biblioteki […] Wspiera to wydawców, autorów i czytelników. To, że wydawcy pozywają biblioteki za wypożyczanie książek – w tym przypadku chronione wersje cyfrowe, podczas gdy szkoły i biblioteki są zamknięte – nie jest w niczyim interesie.

Jak widzimy, inicjatywa Archiwum internetowego, która miała na celu okazać solidarność z ludźmi, studentami i wytrwałymi czytelnikami, którzy nie mają dostępu do książek w domu, nie podobała się wydawcom. Od –Jak stało się w innych sektorach– Oczywiste jest, że korzyści ekonomiczne są priorytetem wielu osób, nawet w czasach pandemii.

W rezultacie IA będzie musiała zamknąć bibliotekę cyfrową znacznie wcześniej niż oczekiwano, ponieważ platforma planowała kontynuować tę modalność do 30 czerwca lub nieco dłużej, jeśli stan wyjątkowy w Stanach Zjednoczonych zostanie przedłużony.