Firma Arm zaprezentowała na targach Computex Taiwan nowy zestaw rdzeni procesorów Cortex-A i Cortex-X oraz nową generację układów graficznych. Ogłoszenia obejmują flagowy Cortext-X4, średniordzeniowy Cortex-A720 i niższy Cortex-A520. Nowe procesory są również wyposażone w jednostkę współdzieloną DynamIQ (DSU), działającą jako logika klejąca dla klastrów rdzeniowych.
Projekty te będą sprzedawane pod marką Total Compute Solutions, będącą zbiorem technologii chipowych zaprojektowanych z myślą o bezproblemowej współpracy. Ideą marki Total Compute Solutions jest to, że klienci Arma mogą licencjonować jeden pakiet rdzeni zgodnie ze swoimi wymaganiami projektowymi i wydajnościowymi oraz umieścić je wszystkie w jednym SoC.

Nowe klastry procesorów mogą mieć do 14 rdzeni podzielonych na rdzenie wydajne, średnie i niskie (energooszczędne). To ten sam pomysł, co Intel pakujący swoje procesory w rdzenie zapewniające wydajność i efektywność, z wyjątkiem urządzeń mobilnych. Chociaż domyślna konfiguracja może wyglądać jak jeden X4, trzy A720 i cztery A520, niektórzy klienci mogą wymagać innego zestawu, a firma Arm będzie w stanie zapewnić to w jednym chipie, zapewniając lepszą optymalizację urządzeń i szybsze dotarcie na rynek konsumencki.
Według Stefana Rosingera, dyrektora ds. zarządzania produktami CPU w firmie Arm, firma Arm określa X4 mianem najszybszego procesora, jaki kiedykolwiek zbudowano, odnotowując wzrost wydajności o 15% i wzrost efektywności energetycznej o około 40% w porównaniu z poprzednią generacją. Posiada również większą pamięć podręczną L2 o wielkości 2 MB.
Korzyści w zakresie wydajności wynikają głównie z optymalizacji procesów pobierania instrukcji, podczas gdy większa pamięć podręczna zmniejsza ruch pamięci w przypadku obciążeń o większej przepustowości. X4 można również wyprodukować w procesie produkcyjnym TSMC 3 nm. Oczekuje się, że taktowanie X4 będzie bliskie 4 GHz. Jeśli chodzi o A720 i A520, można spodziewać się taktowania odpowiednio od 2,5 do 3 GHz i 1,5 do 2 GHz.

Jeśli chodzi o GPU, firma ogłasza architekturę piątej generacji skupiającą się na wydajności graficznej z bardziej zaawansowanymi potokami renderowania. Te nowe procesory graficzne obejmują Immortalis-G720, Mali-G720 i Mali-G620.
Chociaż te trzy procesory graficzne są w zasadzie identyczne pod względem konstrukcyjnym, różnica będzie polegać na liczbie rdzeni cieniujących. Immortalis-G720 będzie miał 10 lub więcej rdzeni, Mali-G720 będzie miał od sześciu do dziewięciu rdzeni, a Mali-G620 będzie miał pięć lub mniej rdzeni. Ulepszenia obejmują zmniejszenie przepustowości pamięci o 40%, średnio o 15% dłuższą stabilną wydajność i średnio o 15% wyższą wydajność szczytową.
W wiadomościach: aplikacja ChatGPT OpenAI dostępna jest w Indiach i 33 innych krajach