Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Asteroida, która utworzyła największy krater na Ziemi, była większa niż sądziliśmy

Asteroida, która utworzyła krater Vredefort w Południowej Afryce, największą do tej pory depresję, nie była tak mała, jak sądzili eksperci. Niedawny raport z University of Rochester doszedł do wniosku, że ta kosmiczna skała miała do 25 kilometrów średnicy, znacznie większą niż asteroida, która zgładziła dinozaury 66 milionów lat temu.

Do tej pory uważano, że największy krater na planecie został utworzony przez obiekt o długości około 15 kilometrów, poruszający się z prędkością 15 kilometrów na sekundę. Wynika to z widocznych blizn, które pozostały w kraterze po zderzeniu.

Jednak ten pomiar zawsze budził spekulacje, jak wiele marek sprzed kilku lat 2000 milionów lat zostało praktycznie wymazanych przez erozję. Dlatego nowy zespół wykorzystał symulację komputerową, aby znaleźć dokładny rozmiar asteroidy w dniu uderzenia.

Wskazywanie pochodzenia największego krateru

Kopuła Vredefort, jak wygląda dzisiaj / Kredyty: NASA i University of Rochester

Ich odkrycia z modelem symulacyjnym Simplified Arbitrary Lagrangen Eulerian (iSALE) sugerują, że szacowany rozmiar krateru Vredefort nie odpowiada asteroidzie o średnicy 15 kilometrów.

Aby dać nam wyobrażenie, krater Vredefort w pobliżu Johannesburga mierzy obecnie 300 kilometrów od krawędzi do krawędzi. Idąc bez przerwy, przeciętny człowiek potrzebowałby dwóch i pół dnia, aby przedostać się z jednej strony na drugą. Jest to gigantyczna depresja, dlatego odpowiedzialny obiekt również musi być gigantyczny.

Mając to na uwadze, zespół majstrował przy wielkości asteroidy, dopóki nie zrównała się ona z wymiarami największego krateru na planecie. A ich szacunki wskazują, że ta kosmiczna skała mierzyła 25 kilometrów średnicy i poruszała się z prędkością 20 kilometrów na sekundę w chwilach przed uderzeniem.

Jeśli jego obliczenia są poprawne, ta asteroida byłaby większa niż skała kosmiczna, która utworzyła krater Chicxulub w Meksyku, ponieważ depresja mierzy zaledwie 180 kilometrów od krawędzi do krawędzi. Chociaż, co ciekawe, ta masywna asteroida wyrządziła mniej szkód w Afryce Południowej niż asteroida, która zgładziła znaczną część dinozaurów.

Konsekwencje asteroidy 2000 milionów lat

Przez Pixabay

Zespół uważa, że ​​asteroida odpowiedzialna za największy krater nie spowodowała masowego wyginięcia żadnego gatunku. To dlatego, że w tamtych czasach istniały tylko jednokomórkowe formy życia.

Zapewniają również, że ta kosmiczna skała również nie wywołała pożarów lasów, ponieważ wcześniej nie było drzew 2000 milionów lat. Tak więc planeta Ziemia została przez kilka milionów lat oszczędzona przed uderzeniem o niszczących skutkach.

Dla badaczy z Rochester jedyną rzeczą, jaką ta starożytna asteroida zrobiła, było pokrycie atmosfery pyłem na kilkaset lat, będącej wynikiem zderzenia z powierzchnią Ziemi.

„Pył rozprzestrzeniłby się po całej planecie i blokował światło słoneczne, ochładzając powierzchnię Ziemi”.

Miki Nakajima, badacz z University of Rochester

Symulacje tych badaczy umożliwiły również zbadanie materiału wyrzuconego po uderzeniu oraz odległości, jaką materiał przebył od krateru. Mają nadzieję, że te informacje można wykorzystać do określenia wpływu asteroid i sposobu, w jaki mogły ewoluować masy lądowe. Oba istotne aspekty zapobiegania przyszłym uszkodzeniom geologicznym teraz, gdy planeta zmaga się z epizodami nagłych susz i ekstremalnych upałów.

Mamy nadzieję, że to mapowanie pomoże nam zapobiec przyszłym kolizjom asteroid, ponieważ do tej pory na naszej planecie odkryto 191 kraterów utworzonych przez obiekt kosmiczny.

Bibliografia:

Mogliśmy nie docenić wielkości asteroidy za największym kraterem na Ziemi https://www.sciencealert.com/możemy-niedocenić-rozmiar-asteroidy-za-ziemiami-największy-krater

Rewizja warunków formowania krateru Vredefort https://doi.org/10.1029/2022JE007186


Table of Contents