Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Astronomom udało się dokładnie zmierzyć odległość 56 000 galaktyk

Po ciężkiej pracy astronomom z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego w Manoa udało się zmierzyć odległość 56 000 galaktyk.

Byłaby to największa i najdokładniejsza jak dotąd kompilacja odległości dużej liczby galaktyk. Nazwali tę kompilację Cosmicflows-4.

Wyniki zostały opublikowane w Czasopismo Astrofizycznel i aby je osiągnąć, wykorzystali osiem różnych metod gromadzenia danych.

Jakiś czas temu odkryto, że galaktyki bliskie naszej oddalają się coraz szybciej. Odległość ta byłaby konsekwencją ekspansji wszechświata, która rozpoczęła się w czasie Wielkiego Wybuchu.

Odkąd odkryli tę odległość, astronomowie próbują zmierzyć odległości, które dzielą nas od tych galaktyk.

To jest mapa Cosmicflows-4 gdzie pojawiają się odległości 56 tysięcy galaktyk. Kredyty: University of Hawaii w Manoa.

Po co mierzyć odległości galaktyk?

Astronomowie chcą zmierzyć odległości galaktyk, aby określić skalę wszechświata i czas, jaki upłynął od jego narodzin. Z drugiej strony ważną miarą określającą tę skalę jest prędkość, z jaką te galaktyki oddalają się od nas.

W ostatnich badaniach wykorzystali precyzyjne narzędzia do mapowania odległości. W rezultacie astronomowie uzyskali tempo ekspansji wszechświata. To znaczy stała Hubble’a lub H 0.

Według szacunków H 0 = 75 kilometrów na sekundę na megaparsek lub Mpc (1 megaparsek = 30,26 miliona lat świetlnych), z niepewnością statystyczną 1,5 %.

Według naukowców istnieje kilka sposobów mierzenia odległości galaktyk. Ale do stworzenia swojej mapy wykorzystali połączenie dwóch metod i informacji z wielu wcześniejszych badań.

Korzystając z tych danych, ustalili, że wszechświat ma nieco ponad 13 miliardów lat. Jednak w trakcie ich badań pojawił się dylemat.

Standardowy model kosmologii przewiduje, że ewolucja wszechświata pochodzi z H 0 = 67,5 km/s/Mpc, z niepewnością 1 km/s/Mcf. W związku z tym istniałaby różnica 7,5 km/s/Mpc między tym modelem a wynikami ostatnich badań. Oznaczałoby to, że może wystąpić błąd w pomiarach odległości galaktyk.

Oprócz tych środków, Cosmicflows-4 Badany jest również sposób poruszania się poszczególnych galaktyk. Dzięki tej wiedzy możliwe będzie odtworzenie orbit, którymi podążały galaktyki od czasu ich powstania. To poszerzy zrozumienie, jak działa wszechświat.

Bibliografia:

Astronomowie mapują odległości do 56 000 galaktyk, największy w historii katalog: https://phys.org/news/2022-09-odleglosci-astronomow-galaktyki-najwieksze-w historii.html