Atari Portfolio, historia zespołu prekursorów smartphones

Obrazek Muzeuldecalculatoare.ro

Lata 70. i 80. były kolebką wszystkich postępów technologicznych, które są podstawową częścią życia naszych czasów, to znaczy komputerów osobistych, Internetu, a także smartphones. Chociaż ta ostatnia wydaje się być nowszą nowością, pierwsze kroki możemy znaleźć pod koniec lat 80. XX wieku, kiedy to od producentów miała ona na celu uproszczenie dużych komputerów i decydujący czynnik: przenośność.

Tak w 1989 roku legendarna firma Atari zaprezentowała to, co obecnie uważamy za prekursor smartfona: Portfolio Atari, które pomimo tego, że nie zostało zaprojektowane jako sprzęt telefoniczny, położyło podwaliny pod koncepcję smartphones.

Lata 80. i konkurencja między producentami komputerów

Atari Portfolio, historia zespołu prekursorów smartphones 1 zdjęcie 8-bitcentral.com

Cofając się wstecz, dokładnie w latach 80., znaleźliśmy nowatorski rynek komputerów osobistych z kilkoma producentami. Mówimy o czasach Commodore Amiga, Macintosh z Appleoraz komputer IBM wraz z jego mniejszą wersją – IBM PCjr. Wszystkie te opcje miały na celu uproszczenie konstrukcji urządzeń, które je poprzedzały, charakteryzujących się tym, że są bardzo duże i ciężkie.

Równolegle inne firmy eksperymentowały nad czynnikiem przenośności, który starał się znacznie ograniczyć projektowanie komputerów. Tak wyglądały zespoły takie jak Epson HX-20 i Osborne 1, w połowie dekady.

Na tym tle pojawia się firma o nazwie DIP Investigation ze Zjednoczonego Królestwa, która pod koniec dekady prezentuje bardzo nowatorskie urządzenie. Był to znacznie mniejszy, przenośny i wydajny komputer niż reszta opcji oferowanych na rynku, prezentowana pod nazwą DIP PocketPC. Jednak maszyna nie przyciągnęła zbyt wiele uwagi w Wielkiej Brytanii, więc producent postanowił zabrać ją do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu nowej możliwości.

Portfolio Atari i jego cechy

Atari Portfolio, historia zespołu prekursorów smartphones 2

W Stanach Zjednoczonych zmienia się krajobraz DIP i jego nowego urządzenia, które ostatecznie jest licencjonowane przez giganta Atari, który będzie odpowiedzialny za jego dystrybucję i ostateczny projekt. W ten sposób zaczęto produkować nowe portfolio Atari z Japonii, wprowadzając na rynek bardzo atrakcyjne parametry techniczne.

Mówimy o procesorze Intel 8088, który działał z częstotliwością 5 MHz, w czasach, gdy komputery takie jak Atari 400 lub potężny Commodore 64 osiągały maksymalnie 4 MHz. Pamięć RAM 128 kb była dość konkurencyjna, biorąc pod uwagę, że tylko IBM PCjr miał taką ilość, a Commodore Amiga przewyższyła ją niesamowitą 512 kb. Należy jednak pamiętać, że mówimy o zespole zaledwie 505gr, czymś całkiem innowacyjnym w erze gigantycznych, ciężkich i słabszych komputerów.

Ponadto portfolio Atari miało ekran LCD 260 × 64 i 63-klawiszową klawiaturę QWERTY. Ponadto wyposażony był w gniazda zwiększające ilość pamięci, a wszystko, co wspomniano, ożywiło się dzięki 3 konwencjonalne baterie AA, zdolne zapewnić autonomię dla maksymalnie 8 tygodnie

Laptop z wybieraniem tonowym

W obszarze oprogramowania urządzenie zawierało: sistema operativo stworzony przez firmę DIP, zgodny z MS-DOS i ze szczególnym uwzględnieniem jego działania, który pozwoliłby mu na wykonanie sistema z pamięci ROM, zwalniając pamięć RAM na pozostałe procesy. Jeśli chodzi o aplikacje, portfolio Atari zawierało edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, kalendarz i książkę telefoniczną. To właśnie ta ostatnia funkcja zbliża to urządzenie do kategorii smartfonów dzięki obsłudze wybierania tonowego.

Tak więc urządzenie stworzone przez DIP, o dość małych wymiarach, miało idealną charakterystykę dla użytkowników komputerów stacjonarnych, którzy nie byli zadowoleni z dostępnych opcji. portátiles chwili.

Dlaczego portfolio Atari nie wykracza poza?

Atari Portfolio, historia zespołu prekursorów smartphones 3 Zdjęcie z https://muzeuldecalculatoare.ro/

Mówimy o urządzeniu, które położyło fundamenty pod przybycie smartphones Jako zespoły, które są częścią naszego codziennego życia, w tym sensie portfolio Atari nie było tak ważne? Jak wspomnieliśmy na początku, rynek komputerów w latach 80. był silną konkurencją między różnymi producentami i chociaż portfolio Atari było naprawdę nowym zespołem, po krótkim czasie musiał stawić czoła pojawieniu się innych urządzenia.

Najbardziej znanym tego przykładem jest pojawienie się komputera Poqet, urządzenia stworzonego przez Poqet Computer Corporation, który zrobił krok naprzód w rozwoju sprzętu. portátiles lub mobilny. Jego wielką nowością była możliwość obsługi MS-DOS, ponadto zużycie energii związane było z dwiema prostymi bateriami AA, zamiast 3 jak Atari.

Podobnie rynek komputerów osobistych nadal się rozwijał, a sprzęt taki jak Commodore Amiga okazał się znacznie potężniejszy, a zatem bardziej atrakcyjny niż małe portfolio Atari. Ma to jednak uratować fakt, że było to pierwsze urządzenie, które radykalnie zmniejszyło rozmiar komputera, z możliwością otwierania i tworzenia dokumentów, a nawet zapisywania numerów telefonów i wybierania ich, jakby to był smartfon.

Ponadto urządzenie to zostało uwiecznione przez kino, gdy zostało użyte przez postać Johna Connora w filmie Terminator. 2: Sąd Ostateczny, aby odblokować elektronicznie zamknięte drzwi, a nawet obrabować bankomat z bankomatu.

Portfolio Atari jest jednym z tych przykładów, w których firmy często zbyt wcześnie docierają do technologii. Mówimy o czasach, w których nie znaleziono komputerów osobistych w każdym domu, a tylko niektóre określone sektory korzystały z tych komputerów i ich przenośnych wersji. W tym sensie masowanie urządzeń takich jak Atari Portfolio było nieco skomplikowane i dopiero w latach 90. zmieni się ta rzeczywistość, ustępując miejsca nie tylko codziennemu i masowemu użytkowaniu komputerów, ale także włączeniu urządzeń mobilnych i portátiles w naszym codziennym życiu.