Bezpieczeństwo informacji jest tematem bardzo aktualnym i coraz bardziej istotnym, zwłaszcza w kontekście organizacyjnym.
Wraz z postępem technologicznym i dużą ilością danych generowanych w każdej sekundzie pojawia się potrzeba opracowania przez organizacje polityk i strategii ukierunkowanych na ochronę ich majątku przed zagrożeniami i cyberatakami mogącymi przynieść straty finansowe i uszczerbek na reputacji firmy.
Badania wykazały, że jedynie 17% firm jest odpowiednio chronionych przed atakami hakerów i złośliwym oprogramowaniem (malware).
Biorąc to pod uwagę, niezwykle ważne jest, aby firmy poświęciły się wdrażaniu środków zapobiegawczych, które zagwarantują większe bezpieczeństwo ich danych, a także danych ich klientów.
Czym jest bezpieczeństwo informacji?
W kontekście korporacyjnym bezpieczeństwo informacji możemy zdefiniować jako zestaw działań i strategii mających na celu ochronę danych wytwarzanych i przechowywanych w firmie.
Aby to osiągnąć, wdrażane są dobre praktyki i zasady, zwane zgodnością, mające na celu kontrolowanie ryzyka i unikanie wszelkiego rodzaju zagrożeń dla integralności, poufności, dostępności i autentyczności tych danych.
Innymi słowy, bezpieczeństwo informacji ma na celu ochronę danych firmy przed nieautoryzowanym dostępem, niechcianymi zmianami, wyciekami, włamaniami do systemu oraz utratą wrażliwych i cennych danych i informacji.
Co oznacza bezpieczeństwo informacji?
Bezpieczeństwo informacji to szereg dobrych praktyk i strategii skupiających się na zapewnieniu integralności danych przed cyberatakami oraz różnymi zagrożeniami i ryzykami, które mogą zaszkodzić firmie i jej klientom.
W tym sensie zasady, wewnętrzne procesy i narzędzia są definiowane z myślą o minimalizacji ryzyka i zapobieganiu, aby część tych wrażliwych informacji trafiła w ręce złośliwych osób lub została utracona z powodu braku kopii zapasowej.
Co to jest składnik bezpieczeństwa informacji?
W bezpieczeństwie informacji termin „aktywa” jest używany w odniesieniu do dowolnego elementu firmy, który ma być chroniony, takiego jak dane, sprzęt, oprogramowanie, użytkownicy, przestrzenie fizyczne itp.
Aktywa to wszystko, co reprezentuje wartość (finansową lub inną) dla firmy i zasługuje na ochronę przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami.
Co to jest zagrożenie bezpieczeństwa informacji?
Zagrożenia to wszystko, co może zagrozić integralności, poufności i dostępności informacji firmy.
Cyberataki (malware, ransomware, phishing, robaki, konie trojańskie itp.), przyczyny naturalne (przerwy w dostawie prądu, wyładowania atmosferyczne, deszcz itp.) oraz błędy ludzkie to przykłady zagrożeń, którym mogą podlegać dane w organizacji.
Jak ważne jest bezpieczeństwo informacji dla firm?
Jednym z najcenniejszych aktywów, jakie może posiadać firma, są dane, które produkuje i przechowuje. Dlatego zapewnienie ich odpowiedniego bezpieczeństwa jest niezwykle ważne, aby uniknąć strat wynikających z wycieków, a nawet przejęcia wrażliwych informacji.
Firmy zaniedbujące bezpieczeństwo informacji są bardziej narażone na różnego rodzaju zagrożenia, które mogą być kosztowne nie tylko finansowo, ale także dla reputacji firmy na rynku i w jej relacjach z klientami.
Szczególnie w epoce, w której większość operacji odbywa się w środowisku cyfrowym i internetowym, istotne jest, aby firma ustanowiła solidne wewnętrzne strategie i zasady gwarantujące maksymalną ochronę przechowywanych danych.
Obejmuje to poufne informacje o pracownikach, klientach, księgowości, finansach, umowach, toczących się negocjacjach, e-mailach, arkuszach kalkulacyjnych, planach itp.
Jakie są filary bezpieczeństwa informacji?
Bezpieczeństwo informacji opiera się na 5 podstawowych filarach. Pełnią funkcję przewodnika wskazującego działania skupiające się na zapewnieniu bezpieczeństwa danych organizacji.
1. Poufność
Pierwszy filar bezpieczeństwa informacji odnosi się do poufności danych.
Wdrożone środki muszą gwarantować dostęp do informacji wyłącznie osobom upoważnionym.
Generalnie zwyczajowo definiuje się poziomy i kontrolę dostępu, ustanawiając hierarchię danych; Im są one bardziej wrażliwe, tym mniej osób będzie mogło uzyskać do nich dostęp.
2. Uczciwość
Integralność polega na ochronie danych. Celem jest zapobieganie ich zmianie, uszkodzeniu lub zepsuciu, generującemu straty dla firmy.
Ogólnie rzecz biorąc, integralność danych jest zachowywana między innymi poprzez automatyczne tworzenie kopii zapasowych, kontrolę zmian wprowadzanych w dokumencie, okresową konserwację sprzętu do przechowywania danych.
3. Dostępność
Oprócz poufności i integralności danych, muszą one być również dostępne, aby można było uzyskać do nich dostęp w razie potrzeby.
Oznacza to, że bezpieczeństwo informacji musi także zapewniać autoryzowanym użytkownikom dostęp do tych zasobów kiedykolwiek chcą, o każdej porze i każdego dnia.
Zapobiega to konieczności przerywania procesów organizacyjnych, powodując opóźnienia w działaniu.
4. Autentyczność
Autentyczność to filar bezpieczeństwa informacji, który gwarantuje, że dane są zgodne z prawem, prawdziwe, bez ingerencji osób nieuprawnionych, podających się za inne osoby posiadające uprawnienia.
Należy upewnić się, że zapisy nie są fałszowane i że wszystkie działania użytkowników są odpowiednio śledzone.
5. Legalność
Wszelkie procedury mające na celu bezpieczeństwo informacji muszą być zgodne z prawem.
Chronione dane muszą być zgodne z Powszechną Ustawą o Ochronie Danych Osobowych, gwarantującą, że firma działa w ramach przepisów obowiązującego prawa.
Bezpieczeństwo informacji ze szczególnym uwzględnieniem zachowań użytkowników
Oprócz inwestowania w potężne systemy i mechanizmy bezpieczeństwa informacji, wyposażone w kryptografię, uwierzytelnianie biometryczne, przetwarzanie w chmurze, aktualny program antywirusowy, automatyczne kopie zapasowe i kilka innych funkcji, ważne jest również skupienie się na zachowaniach użytkowników.
Tak naprawdę urządzenia technologiczne dostępne dziś na rynku w znaczący sposób przyczyniają się do ochrony firm przed działaniami hakerów, wyciekiem poufnych informacji, nieuprawnionym dostępem i zagrożeniami innego rodzaju.
Jednakże pracownicy powinni również kierować się najlepszymi praktykami, które mogą stosować na co dzień, aby zapewnić bezpieczeństwo informacji.
Dzięki wewnętrznym kursom i szkoleniom można nauczyć pracowników firmy np. sprawdzania, czy witryna, do której wchodzą, jest bezpieczna, nie udostępniania osobistych haseł, nie odchodzenia od stołu bez uprzedniego zablokowania komputera, nie klikania podejrzane linki lub otwarte pliki przesłane przez osoby, których nie znasz.
Jaki jest standard bezpieczeństwa informacji ISO?
Normy ISO odnoszą się do zbioru zasad stworzonych przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną i służą ustaleniu wytycznych, które pomogą firmom przyjąć międzynarodowe standardy w różnych obszarach zarządzania.
W przypadku normy ISO dotyczącej bezpieczeństwa informacji w Internecie numer 27001 zawiera wszystkie wymagania, aby firma mogła uzyskać certyfikat biznesowy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem informacji.
ISO 27001 ustanawia globalne standardy definiujące polityki, planowanie, procesy, obowiązki i praktyki skupione na ochronie danych firmowych.
Postępując zgodnie z normą ISO 27001, firma pokazuje, że potrafi skutecznie chronić Twoje dane. Angażuje się we wdrażanie międzynarodowych standardów w praktyce, pokazując swoim klientom i dostawcom, że bezpieczeństwo informacji jest w firmie traktowane poważnie.
4 wskazówki, jak stworzyć politykę bezpieczeństwa informacji dla Twojej firmy
Polityka bezpieczeństwa informacji określa, jakie dobre praktyki należy wdrożyć w firmie, aby Twoje dane i informacje były bezpiecznie przechowywane i przetwarzane.
Jest to dokument, który ma na celu wytyczne dotyczące codziennego zachowania pracowników podczas postępowania z informacjami wrażliwymi, a także w sytuacjach kryzysowych. Informacje mogą być poufne i dlatego należy je traktować z ostrożnością.
Sprawdź już teraz 4 wskazówki, jak opracować dobrą politykę bezpieczeństwa informacji w Twojej firmie.
1. Oceń sytuację swojej firmy
Aby zdefiniować politykę bezpieczeństwa informacji, bardzo ważne jest, aby najpierw przeprowadzić diagnozę swojej firmy w tym obszarze.
Innymi słowy, jak obecnie podchodzi się do kwestii ochrony danych? Jakie są główne zagrożenia i słabe punkty?
2. Stwórz swoją politykę bezpieczeństwa informacji
Na podstawie badania aktualnej sytuacji w zakresie ochrony danych w Twojej firmie stwórz politykę bezpieczeństwa informacji, która uwzględni wszystkie zidentyfikowane luki.
Ponadto staraj się przestrzegać międzynarodowych standardów określonych w normie ISO 27001. Stwórz hierarchię dostępu do danych, zdefiniuj procedurę audytu, ustal sankcje za niewłaściwe postępowanie, opracuj broszurę z dobrymi praktykami dotyczącymi korzystania z firmowej poczty elektronicznej i przeglądania stron internetowych.
3. Komunikować i wdrażać politykę bezpieczeństwa informacji
Komunikuj szeroko w organizacji wytyczne określone w polityce bezpieczeństwa informacji.
Aby zapewnić skuteczne wdrożenie, zainwestuj w szkolenia, które pozwolą im dowiedzieć się, jak prawidłowo korzystać z technologii korporacyjnej oraz jak być świadomym ryzyka i zagrożeń.
4. Monitoruj zgodność z ustalonymi standardami
Staraj się monitorować, jak pracownicy dostosowali się do polityki bezpieczeństwa informacji i czy przestrzegają ustalonych zasad.
Przeprowadzaj okresowe przeglądy w celu aktualizacji tego dokumentu do potrzeb firmy i realiów rynkowych.
Wniosek
W tym artykule udało Ci się zrozumieć, czym jest bezpieczeństwo informacji i jakie znaczenie ma dla organizacji.
Bez silnej polityki skupionej na zapewnieniu ochrony danych firma jest bardziej podatna na oszustwa, niechciany dostęp i różne inne zagrożenia cybernetyczne.
Dlatego poświęć się temu ważnemu aspektowi biznesu i chroń dane swojej firmy oraz danych swoich klientów.