Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Büyük veri nedir? Ve onunla ilgili jej şey

Büyük veri, kuruluşlar tarafından toplanan yapılandırılmış, yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verilerin birleşimidir. Bu bilgimiz için olabilir ve makine öğrenimi projelerinde kullanılabilir. ve tahmine dayalı modelleme ve diğer gelişmiş analitik uygulamalar.

Günümüz dünyasında büyük miktarda bilginin işlenmesi gerekmektedir. Bu büyük hacimli veri, bilgisayarlar tarafından yapılandırılmalı ve işlenmelidir. Bu bilgi hacmine büyük veri denir.

Inhaltsverzeichnis

kup veri

Büyük veri nedir?

Büyük verinin tanımında, büyük verinin, şirketlerin operasyonlarını iyileştirmesine ve daha hızlı ve daha akıllı kararlar almasınayardımcı olma potansiyeline sahip, büyük miktarda yapılandırılm ış ve yapılandırılmamış veri anlamına geldiği söylenmelidir. Bu verilerin sayısı o kadar fazlaydı ki, geleneksel veri tabanları ve mevcut yazılımlar kullanılarak işlenmesi zordu.

Çoğu kuruluşta, veri miktarı çok büyük veya çok hızlı hareket ediyor ve kuruluşun mevcut işleme kapasitesini aşmış durumda. Bu sorunların yanı sıra Büyük Veri, şirketlerin operasyonlarını iyileştirmesine ve daha hızlı ve daha akıllı kararlar almasınayardımcı olma potansiyeline sahiptir.

Kup Veri Tarihi

Büyük hacimli insan üretimi verilerinin endişesi, 60’lı ve 70’li yıllarda ciddi bir şekilde başladı, tüm bu terimlerle Büyük Veri, modern ve yeni bir kavramdır. 1997’de David Eisworth, bir makalesinde, bilgisayar sistemi için zorluklar olduğunu ve bunun geleneksel belleklerde saklanamayan çok büyük veri setlerinin varlığından kaynaklandığını belirtti. Bu koleksiyona Büyük Veri adı verildi ve Büyük Veri terimi ilk kez ACM Dijital Kütüphanesi”nde tanımlandı ve kullanıldı.2000 yılında depolama koşullarında veri niceleme konusunda kapsamlı bir çalışma yapıldı. Daha önceki yıllarda üretilen ve 1,5 eksabayt sınırına ulaşan veriler, Manyetik depolama ortamı gibi geniş bir alanda kayıt altına alınıp saklanmıştır. 2005 yılında Tim O’Reilly „Web 2.0 Nedir” uwzględnij następujące informacje: Tüm biligileri içeren bir veri tabanı olmalı, sonra onları yönetmeliyiz ve onları Let’s know bir yazılım olarak de ğil, bilgi yazılımı olarak görmeliyiz. .

Büyük verinin önemi

Şirketler, operasyonlarını iyileştirmek, daha iyi müşteri hizmeti sağlamak, kişiselleştirilmiş pazarlama kampanyaları oluşturmak ve sonuçta gelir ve kârları artırabilecek diğer eylemler oluşturmak için emlerinde büyük verileri kullanır. Bunu etkin bir şekilde kullanan işletmeler, daha hızlı ve daha bilinçli iş kararları verebildikleri için, kullanmayanlara göre potansiyel bir rekabet avantajına sahiptir.

Örneğin, büyük veri, şirketlerin müşteri katılımını ve dönüşüm oranlarını artırmak amacıyla pazarlama, reklama ve promosyonlarını geliştirmek için kullanabilecekleri müşteriler hakkında değerli bilgiler sağlar. Tüketicilerin veya kurumsal alıcıların değişen tercihlerini değerlendirmek için hem geçmiş hem de gerçek zamanlı veriler analiz edilebilir ve işletmeler müşteri istek ve ihtiyaçlarına daha duyarlı olabilir.

Büyük veriler ayrıca tıp araştırmacıları tarafından hastalık semptomlarını ve ryzyko faktörlerini belirlemek için ve doktorlar tarafından hastalıkların ve tıbbi durumların teşhis edilmesineyardımcı olmak i çin kullanılır. Ek olarak, elektronik sağlık kayıtlarından, sosyal medya sitelerinden, web’den ve diğer kaynaklardan elde edilen verilerin bir kombinasyonu, sağlık kuruluşlarına ve devlet kurumlarına bulaşıcı hastalık tehditleri veya salg ınları hakkında güncel bilgiler verir.

Kuruluşların büyük verileri nasıl kullandığına dair birkaç örnek daha:

Enerji endüstrisinde büyük veri, benzyna ve gaz şirketlerinin potansiyel sondaj yerlerini belirlemesine ve boru hattı operasyonlarını izlemesineyardımcı olur. Benzer şekilde, kamu hizmetleri bunu güç şebekelerini izlemek için kullanır.
Finansal hizmetler şirketleri, Riski yönetmek ve piyasa verilerini gerçek zamanlı olarak analiz etmek için büyük veri sistemlerini kullanır.
Üreticiler ve nakliye şirketleri, tedarik cynkirlerini yönetmek ve teslimat rotalarını optymalizacji etmek için büyük verilere güveniyor.
Diğer hükümet kullanımları arasında acil müdahale, suç önleme ve akıllı şehir girişimleri yer alır.

Büyük verinin özellikleri nelerdir?

Büyük veri üç ana özellik ile karakterize edilir:

  • Ses
  • Hız
  • Ceşitlilik

Bu özellikler sadece büyük veri ile ilgili değildir. Aynı zamanda bu bilgileri saklama ve işleme teknolojisini de ifade eder. Bu teknoloji, çok büyük yapılandırılmamış verileri çağırması gereken araçları ve süreçleri içerir.

Big Data incelemesinde veri miktarı önemlidir çünkü Big Data verisi yanlış, işlenmemiş, doğru, işlenmiş vb. jej türlü veriyi içerecektir. İnternet ve veri depolamanın aynı anda kullanılması nedeniyle bilgi alma hızı çok yüksektir. Ses, görüntü, metin, wideo vb. gibi çok çeşitli veri türlerini içerdiğinden Büyük Veri verilerinin çeşitliliği oldukça fazladır.

Büyük verinin yapısı nedir?

Büyük verilerin, analiz için geleneksel veritabanlarına yüklenmesi çok zaman ve para gerektirdiğinden, büyük veri analizi, verilerin desenine ve hacmine daha az dikkat eden verileri analiz etmek ve depolamak için yeni yöntemlerin doğmasına yol açmı ştır.

Bunun yerine, szynka veriler yerel olarak toplanır ve makine öğrenimi ve yapay zeka ile analiz edilir.

Yinelenen kalıpları bulmak için çok karmaşık algoritmalar kullanırlar. Daha sonra bu yinelemeli algoritmalar kullanılır ve verileri analiz eder.

Bu yöntemle tüm verilerin tek tek bağımsız olarak işlenmesine gerek yoktur. Kullanılan algoritmaların çıktı sonuçlarının çıkarılması ve analiz ve işleme için kullanılması yeterlidir.

Büyük veri nasıl kullanılır?

Büyük veri bilgileri her türlü ticari faaliyet, pazarlama, pazar analizi vb. için kullanılır. Şirketler, sistemlerinde toplanan büyük verileri operasyonlarını iyileştirmek. Daha uygun satış sonrası hizmetler sunmak, daha spesifik reklama kampanyaları sağlamak ve karlılığı artırmak için kullanır. Büyük veri kullanan şirketler, kullanmayan şirketlerden daha iyi rekabet avantajına sahiptir. Bu rekabet avantajı, toplanan bilgilere dayanarak daha doğru ve daha hızlı kararlar verebilmeleri nedeniyle yaratılmaktadır.

Hangi kuruluşlar büyük veri kullanıyor?

bankacılık sistemleri

eğitim sistemleri

Devlet organları

Sağlık ve zindelik organizasyonları

Fabrikalar, mağazalar ve ticaret şirketleri

Pobieranie premium motywów WordPressPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoBezpłatne pobieranie motywów WordPressPobierz motywy WordPress za darmokurs udemy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie XiaomiPobierz motywy WordPress za darmoudemy do pobrania za darmo